17 August 2023

~13 minutes read

UPDATED Galway GAA Fixtures

Share story:
UPDATED Galway GAA Fixtures

Thu 17 Aug

U-13 Division 3, Venue: Clonbur, (U-13 Division 3B Championship Final), Headford V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 19:00, Ref: Peter Bane

U-13 Division 5, Venue: Tuam Stadium, (U-13 Division 5B Championship Final), Monivea-Abbey V Claregalway 19:00, Ref: Thomas Murphy

U-15 Division 1 Cup Final, Venue: Caherlistrane, (U-15 Division 1 Shield Semi-Final), Caherlistrane V Headford 19:00, Ref: Tony Keating

Junior B Hurling Championship Gp1, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Clarinbridge 19:00, Ref: Gerry Hurley

Junior B Hurling Championship Gp2, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor V Turloughmore 19:00, Ref: Derek Kelly

Junior B Hurling Championship Gp2, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V Kilnadeema-Leitrim 19:00, Ref: Karol Collins

Junior C Hurling Championship Gp2, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Carnmore 19:00, Ref: Peter Campbell

Junior C Hurling Championship Gp2, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V Gort 19:00, Ref: Robert Murray

Junior D Hurling Championship Gp1, Venue: Kilbeacanty, (Round 5), Kilbeacanty V Meelick-Eyrecourt 19:00, Ref: Peter Cummins

Junior E Hurling Championship Gp1, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 5), Loughrea V Tynagh/Abbey-Duniry 19:00, Ref: Gerard Dwyer

Junior E Hurling Championship Gp1, Venue: Pairc Maigh Cuilinn, (Round 5), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Rahoon-Newcastle 19:00, Ref: David Earls

U17 C West Championship, Venue: Killannin, (Round 5), Killannin V Oughterard 18:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

U16 A Cup, Venue: Kilconieron, (Semi Final 2), Kilconieron V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: Ronan Stankard

U16 B1 Cup, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Semi Final 1), Tynagh/Abbey-Duniry V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Shane Larkin

U16 B1 Cup, Venue: Fohenagh Sportsfield, (Semi Final 2), Ahascragh/Fohenagh V Liam Mellows 18:30, Ref: Kerril Wade

U16 B1 Shield, Venue: Cregg, (Semi Final 2), Annaghdown V Abbeyknockmoy 18:30, Ref: Sean Byrne

U16 C Shield, Venue: Craughwell, (Final), St Mary’s GAA Athenry V Ballinderreen 18:30, Ref: Kevin Quirke

Under 16 A1 Shield, Venue: Kinvara, (Semi Final 1), Kinvara V Skehana-Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: Paschal Sheehan

Under 16 A1 Shield, Venue: Tonabrocky, (Semi Final 2), Rahoon-Newcastle V Michael Cusacks 19:00, Ref: Ronan McNulty

Under 16 A1 Cup, Venue: Oranmore-Maree, (Semi Final 1), Oranmore-Maree V Castlegar 18:30, Ref: John Keane

Under 16 A1 Cup, Venue: Ardrahan, (Semi Final 2), Ardrahan V Sarsfields 18:30, Ref: Noel Quinn

U16 B Cup, Venue: Portumna, (Semi Final 1), Portumna V Killimordaly 18:30, Ref: Brian Keon

U16 B Cup, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final 2), Gort V Fr Joe Walsh’s 19:00, Ref: Jim Hickey

U16 B Shield, Venue: St Thomas, (Semi Final 2), St Thomas V Mullagh/Kiltormer 18:30, Ref: James Lundon

Fri 18 Aug

Senior Hurling Championship Group 2, Venue: Kenny Park, (Round 2), Turloughmore V Gort 19:00, Ref: Alan Kelly

Under 12 Football League Group 1, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Tuam Stars 19:30, Ref: Mark Casey

Under 12 Football League Group 10, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Tuam Stars 18:30, Ref: Mark Casey

U13 Division 2, Venue: Tuam Stadium, (U-13 Division 2B Championship Final), Claregalway V Dunmore MacHales 19:00, Ref: Dara Murphy

Intermediate Hurling Championship Group 2, Venue: New Inn, (Round 2), Kilbeacanty V Kiltormer 19:00, Ref: Kerril Wade

Intermediate Hurling Championship Group 3, Venue: Duggan Park, (Round 2), Abbeyknockmoy V Craughwell GAA Club 19:00, Ref: Christopher Browne

Junior A Hurling Championship Gp1, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V Cappataggle 19:00, Ref: Pat Burke

Junior A Hurling Championship Gp1, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V Liam Mellows 19:00, Ref: John Cahill

Junior A Hurling Championship Gp1, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: Noel Quinn

Junior A Hurling Championship Gp2, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V Tommy Larkins 19:00, Ref: Conor Quinlan

Junior A Hurling Championship Gp2, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 5), Loughrea V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Shane Briscoe

Junior A Hurling Championship Gp2, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 5), Tynagh/Abbey-Duniry V Ballinderreen 19:00, Ref: Brian Keon

Junior A Hurling Championship Gp3, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 5), Meelick-Eyrecourt V Bearna-Na Forbacha 19:00, Ref: David Cunningham

Junior A Hurling Championship Gp3, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 5), Micheál Breathnach V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: John Keane

Junior B Hurling Championship Gp1, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 5), Mullagh V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 19:00, Ref: Michael Conway

Junior B Hurling Championship Gp1, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 5), Padraig Pearses V Killimordaly 19:00, Ref: James Lundon

Junior B Hurling Championship Gp2, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Portumna 19:00, Ref: Seamus Moran

Junior C Hurling Championship Gp1, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Rahoon-Newcastle 19:00, Ref: Peter Cummins

Junior C Hurling Championship Gp1, Venue: Beagh, (Round 5), Beagh V Annaghdown 19:00, Ref: Pascal Sheehan

U17 B West Football Championship, Venue: Mervue, (Round 3), St. James V Clifden 19:00, Ref: Paddy Griofa

Sat 19 Aug

Senior Hurling Championship Group 1, Venue: Kenny Park, (Round 2), Killimordaly V Clarinbridge 18:15, Ref: Derek Kelly

Senior Hurling Championship Group 1, Venue: Duggan Park, (Round 2), Oranmore-Maree V Tommy Larkins 18:15, Ref: Conor Quinlan

Senior Hurling Championship Group 3, Venue: Kenny Park, (Round 2), Loughrea V Cappataggle 16:30, Ref: John Keane

Senior Hurling Championship Group 3, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Kilconieron V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 17:45, Ref: Sean Byrne

Under 12 Football League Group 9, Venue: Cappagh Park, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Oranmore-Maree 13:00, Ref: Darragh Kelly

U13 Division 2, Venue: Tuam Stadium, (U-13 Division 2A Shield Final), Gaeil na Gaillimhe V Monivea-Abbey 11:00, Ref: Noel Barrett

Senior B Hurling Championship Group 1, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Liam Mellows V St Mary’s GAA Athenry 16:00, Ref: Ronan McNulty

Senior B Hurling Championship Group 2, Venue: Duggan Park, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Killimor 14:45, Ref: Shane Briscoe

Intermediate Hurling Championship Group 1, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Annaghdown V Turloughmore 17:45, Ref: John Cahill

Intermediate Hurling Championship Group 4, Venue: Gort, (Round 2), Ballinderreen V Kinvara 16:00, Ref: Noel Quinn

Intermediate Hurling Championship Group 4, Venue: Gort, (Round 2), Tynagh/Abbey-Duniry V An Spidéal 17:45, Ref: Ger O’Connor

Junior F Hurling Championship Gp2, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Craughwell GAA Club 18:00, Ref: David Cunningham

Junior F Hurling Championship Gp2, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 5), Micheál Breathnach V Ahascragh/Fohenagh 18:00, Ref: Darragh Kelly

Sun 20 Aug

Senior Hurling Championship Group 2, Venue: Loughrea, (Round 2), St Thomas V Portumna 13:30, Ref: Brian Keon

Senior Hurling Championship Group 4, Venue: Kenny Park, (Round 2), Ardrahan V Craughwell GAA Club 15:30, Ref: Liam Gordon

Senior Hurling Championship Group 4, Venue: Kenny Park, (Round 2), Sarsfields V Castlegar 17:15, Ref: Shane Hynes

Under 12 Football League Group 6, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 4), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Martin Collins

U-13 Division 3, Venue: Tuam Stadium, (U-13 Division 3A Shield Final), Annaghdown V Milltown 15:00, Ref: Conal Burke

U-13 Division 4, Venue: Tuam Stadium, (U-13 Division 4A Shield Final), Northern Gaels V St Mary’s GAA Athenry 11:00, Ref: Kevin Kenny

U-13 Division 4, Venue: Tuam Stadium, (U-13 Division 4A Championship Final), Ballinasloe V Claregalway 13:00, Ref: Kieran Quinn

Senior B Hurling Championship Group 1, Venue: Duggan Park, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh V Mullagh 13:45, Ref: David Staunton

Senior B Hurling Championship Group 2, Venue: Loughrea, (Round 2), Beagh V Padraig Pearses 12:00, Ref: Karol Collins

Intermediate Hurling Championship Group 2, Venue: Pearse Stadium, (Round 2), Rahoon-Newcastle V Clarinbridge 12:00, Ref: Ronan Stankard

Intermediate Hurling Championship Group 3, Venue: Duggan Park, (Round 2), Meelick-Eyrecourt V Ballygar 12:00, Ref: Gerry Hurley

Junior C Hurling Championship Gp1, Venue: Kilconieron, (Round 5), Kilconieron V St Mary’s GAA Athenry 11:00, Ref: Peter Murphy

Junior D Hurling Championship Gp1, Venue: TBC, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim V Mullagh 00:00, Ref: TBC

Junior D Hurling Championship Gp1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Sylane 11:00, Ref: Richard McNicholas

Junior D Hurling Championship Gp2, Venue: Killimordaly, (Round 5), Killimordaly V Kiltormer 00:00, Ref: TBC

Junior D Hurling Championship Gp2, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Liam Mellows 11:00, Ref: Sean Byrne

Junior E Hurling Championship Gp2, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V Cappataggle 11:00, Ref: Gerard Dwyer

Junior F Hurling Championship Gp1, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor V Tuam 11:00, Ref: David Cunningham

U17 A North Football Championship, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Claregalway 11:30, Ref: Kieran Quinn

U17 A North Football Championship, Venue: Corofin, (Round 5), Corofin V Tuam Stars 11:30, Ref: Noel Dempsey

U17 A West Football Championship, Venue: Barna, (Round 5), Barna V Salthill-Knocknacarra 12:00, Ref: Darragh Kelly

U17 A West Football Championship, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s V Moycullen 13:00, Ref: Frank Kinneen

U17 B North Football Championship, Venue: Headford, (Round 5), Headford V Eastern Harps 11:30, Ref: Ciaran Harkin

U17 B North Football Championship, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V Kinvara 11:30, Ref: John Devlin

U17 B North Football Championship, Venue: Menlough, (Round 5), Menlough/Padraig Pearses V Monivea-Abbey 11:30, Ref: P.J. Rabbitte

U17 B North Football Championship, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Claregalway 19:00, Ref: Gerry Daly

U17 B West Football Championship, Venue: Indreabhn, (Round 5), Micheál Breathnach V Oranmore-Maree 12:00, Ref: Mairtin Mac Donnacha

U17 B West Football Championship, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V An Spidéal 12:00, Ref: Martin Collins

U17 B West Football Championship, Venue: Clifden, (Round 5), Clifden V An Cheathrú Rua 12:00, Ref: Mairtin O Mainin

U17 C North Championship, Venue: Caltra, (Round 5), Caltra V Northern Gaels 11:30, Ref: Pat Hansberry

U17 C North Championship, Venue: Brownesgrove, (Round 5), Cortoon Shamrocks V Milltown 11:30, Ref: Tony Keating

U17 C North Championship, Venue: Kilconly, (Round 5), Kilconly V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 11:30, Ref: Brendan Morris

U17 C North Championship, Venue: TBC, (Round 5), Gaeil na Gaillimhe V St Brendan’s 11:30, Ref: Shane Larkin

U17 D Football Championship, Venue: Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Tuam Stars 18:30, Ref: TBC

U17 D Football Championship, Venue: Headford, (Round 5), Headford V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: TBC

U17 D Football Championship, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Oranmore-Maree 18:30, Ref: TBC

Under 12 Roinn 1 Cup, Venue: Athenry, (Crossover 5), St Mary’s GAA Athenry V Rahoon-Newcastle 10:00, Ref: Gerry Hurley

Under 12 Roinn 1A Group, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Craughwell GAA Club 10:00, Ref: Karol Collins

Under 12 Roinn 1A Group, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V Kilconieron 10:00, Ref: Ollie Flanagan

Under 12 Roinn 1B Group, Venue: Michael Cusacks, (Round 5), Michael Cusacks V Loughrea 10:00, Ref: John Mullane

Under 12 Roinn 1B Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Turloughmore 10:00, Ref: JP Moore

Under 12 Roinn 2A Group, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Sarsfields 10:00, Ref: Paschal Sheehan

Under 12 Roinn 2A Group, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Tynagh/Abbey-Duniry 10:00, Ref: Brian Keon

Under 12 Roinn 2A Group, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V St Thomas 10:00, Ref: Kevin Egan

Under 12 Roinn 2B Group, Venue: Killimordaly, (Round 5), Killimordaly V Ballygar 10:00, Ref: Gerard Dwyer

Under 12 Roinn 2B Group, Venue: Mullagh, (Round 5), Mullagh/Kiltormer V Ahascragh/Fohenagh 10:00, Ref: Liam Gordon

Under 12 Roinn 3A Group, Venue: Na Forbacha, (Round 5), Cois Fharraige V Salthill-Knocknacarra 10:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Roinn 3A Group, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Micheál Breathnach 10:00, Ref: Tomas Lally

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V Pádraig Pearses 10:00, Ref: Charlie Ward

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Pádraig Pearses 10:00, Ref: Shane Larkin

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Ballyloughane, (Round 5), Liam Mellows V Carnmore 10:00, Ref: Ronan McNulty

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen V Sylane 10:00, Ref: Kevin Quirke

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Pairc Maigh Cuilinn, (Round 5), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Gort 10:00, Ref: Liam Conghaile

Under 12 Roinn 4 Cup, Venue: Athenry, (Crossover 5), St Mary’s GAA Athenry V Rahoon-Newcastle 11:00, Ref: Gerry Hurley

Under 12 Roinn 4A Group, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Craughwell GAA Club 11:00, Ref: Karol Collins

Under 12 Roinn 4B Group, Venue: Michael Cusacks, (Round 5), Michael Cusacks V Loughrea 11:00, Ref: John Mullane

Under 12 Roinn 4B Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Turloughmore 11:00, Ref: JP Moore

Under 12 Roinn 5 Cup, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Kilnadeema-Leitrim 11:00, Ref: David Staunton

Under 12 Roinn 5 Cup, Venue: Na Forbacha, (Round 5), Cois Fharraige V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Roinn 5 Cup, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Micheál Breathnach 11:00, Ref: Tomas Lally

Under 12 Roinn 6B Group, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Oranmore-Maree 10:00, Ref: Daire Crowe

Under 12 Roinn 6B Group, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Clarinbridge 13:00, Ref: Stephen Doyle

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Oranmore-Maree 10:00, Ref: Peter Cummins

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00, Ref: Brian Keon

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Kinvara 12:00, Ref: Gordan Duane

Mon 21 Aug

Under 14 C1 Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Pádraig Pearses 19:30, Ref: Sean Byrne

Under 14 C1 Group, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Craughwell GAA Club 19:30, Ref: Shane Hynes

Junior C Hurling Championship Gp2, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 5), Ahascragh/Fohenagh V Abbeyknockmoy 19:00, Ref: Kerril Wade

Junior D Hurling Championship Gp2, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Carnmore 19:00, Ref: Gerry Hurley

Junior E Hurling Championship Gp2, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Ballygar 19:00, Ref: Stephen Doyle

Junior E Hurling Championship Gp2, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidéal V Castlegar 19:00, Ref: Murt Cualin

Junior F Hurling Championship Gp1, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Kilconieron 19:00, Ref: David Earls

Junior F Hurling Championship Gp1, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 5), Gort V Sylane 19:00, Ref: Kevin Egan

U19 A West Football Championship, Venue: The Prairie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:00, Ref: Daire Crowe

U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Menlough, (Round 2), Menlough/Padraig Pearses V Kinvara 19:00, Ref: TBC

U14 A Hurling Championship Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Kilconieron 18:30, Ref: Sean Byrne

U14 A Hurling Championship Group 1, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Sarsfields 18:30, Ref: Peter Murphy

U14 A Hurling Championship Group 2, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: Shane Hynes

U14 A Hurling Championship Group 2, Venue: Carnmore GAA Club, (Round 2), Carnmore V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: Karol Collins

U14 A1 Hurling Championship Group 1, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V Gort 18:30, Ref: Stephen Doyle

U14 A1 Hurling Championship Group 1, Venue: Mullagh, (Round 2), Mullagh/Kiltormer V Portumna 18:30, Ref: Shane Larkin

U14 A1 Hurling Championship Group 2, Venue: Pairc Maigh Cuilinn, (Round 2), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Michael Cusacks 18:30, Ref: Conor Quinlan

U14 A1 Hurling Championship Group 2, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Castlegar 18:30, Ref: Pat Burke

U14 B Hurling Championship Group 1, Venue: Cappataggle, (Round 2), Cappataggle V St Thomas 18:30, Ref: Christopher Browne

U14 B Hurling Championship Group 1, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 2), Padraig Pearses V Micheál Breathnach 18:30, Ref: John Cahill

U14 B Hurling Championship Group 2, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 2), Loughrea V Ballygar 18:30, Ref: Gordan Duane

U14 B Hurling Championship Group 2, Venue: Ballinderreen, (Round 2), Ballinderreen V Ardrahan 18:30, Ref: Ger O’Connor

U14 B1 Hurling Championship Group 1, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 2), Abbeyknockmoy V Ahascragh/Fohenagh 18:30, Ref: Charlie Ward

U14 B1 Hurling Championship Group 1, Venue: Killimordaly, (Round 2), Killimordaly V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:30, Ref: Gerard Dwyer

U14 B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle V Sylane 18:30, Ref: David Earls

U14 B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Eyrecourt, (Round 2), Fr Joe Walsh’s V Tommy Larkins 18:30, Ref: Peter Campbell

U14 C Crossplay, Venue: Cregg, (Crossplay), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: John Donovan

U14 C Hurling Championship Group 1, Venue: Ballinasloe, (2), Ballinasloe V Tuam 18:30, Ref: Shane Larkin

U14 C Hurling Championship Group 2, Venue: Kinvara, (2), Kinvara V Liam Mellows 18:30, Ref: Pat Brennan

Tue 22 Aug

Junior E Hurling Championship Gp1, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V Clarinbridge 19:00, Ref: Peter Cummins

U19 C West Football Championship, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks V An Cheathrú Rua 19:00, Ref: Colm Conway

Wed 23 Aug

Under 12 Football League Group 1, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: John Devlin

Intermediate Hurling Championship Group 1, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Carnmore V Sylane 19:00, Ref: Richard Mc Nicholas

Intermediate Hurling Championship Group 4, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), An Spidéal V Ballinderreen 19:00, Ref: Peter Murphy

U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Turloughmore, (Quarter Final), Turloughmore V Loughrea 18:30, Ref: Shane Hynes

U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Cappataggle, (Quarter Final), Cappataggle V Sarsfields 18:30, Ref: Liam Gordon

U20A1 Hurling Championship Knockout, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Semi Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Kinvara 18:30, Ref: John Keane

U20A1 Hurling Championship Knockout, Venue: Kilnadeema Pitch, (Semi Final), Kilnadeema-Leitrim V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: Brian Keon

U19 B West Football Championship, Venue: Indreabhn, (Round 4), Micheál Breathnach V Barna 19:00, Ref: Tom Nally

U20B Hurling Championship Knockout, Venue: Tommy Larkins Park, (Semi Final), Tommy Larkins V Ardrahan 18:30, Ref: Kevin Egan

U20B Hurling Championship Knockout, Venue: Tonabrocky, (Semi Final), Rahoon-Newcastle V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: David Earls

U20B1 Hurling Championship Knockout, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final), Gort V Padraig Pearses 18:30, Ref: Derek Kelly

U20B1 Hurling Championship Knockout, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Semi Final), Ahascragh/Fohenagh V St Thomas 18:30, Ref: Kerril Wade

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor V Tommy Larkins 19:00, Ref: Peter Campbell

Share story:

Success for Gort's Jane Joyce at Connacht Championships in Athenry

Jane Joyce was a popular local winner as she won the Connacht Junior championship title after she registered a two-shot win over fellow Gort golfer Shauna...

Galway League U19 Women Qualify for FAI Inter-League Final - The Manager's Reaction

The Galway League’s Under 19 Women’s team booked their place in their third FAI Inter-League Final in a row with a stunning 2-1 win over the E...

Salthill Devon crowned Premier Division Champions - The Manager's Reaction

Salthill Devon picked up their third Western Hygiene Supplies Premier Division Title in a row on Sunday afternoon following their final game of the season...

Galway U16 Camogie team edged out by Kilkenny in Championship - Report and Reaction

It was not to be for the Galway U16 Camogie team who were edged out by Kilkenny in a pulsating all-Ireland Championship game on Sunday afternoon in Duggan...