4 September 2023

~2 minutes read

Weekend Galway GAA Club Results

Share story:
Weekend Galway GAA Club Results

Brooks Senior Hurling Championship Group 1
Clarinbridge 0-20 Tommy Larkins 1-12
Oranmore-Maree 1-22 Killimordaly 1-15

Brooks Senior Hurling Championship Group 2
Gort 5-22 Portumna 1-23
St Thomas 0-23 Turloughmore 1-15

Brooks Senior Hurling Championship Group 3
Moycullen 1-23 Cappataggle 1-18
Loughrea 4-22 Kilconieron 0-13

Brooks Senior Hurling Championship Group 4
Sarsfields 2-18 Ardrahan 2-15

Brooks Senior B Hurling Championship Group 1
Ahascragh/Fohenagh 2-16 Liam Mellows 1-19

Brooks Senior B Hurling Championship Group 2
Kilnadeema-Leitrim 2-26 Beagh 0-15
Padraig Pearses 1-20 Killimor 1-13

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 1
Sylane 2-18 Turloughmore 0-13
Carnmore 1-15 Annaghdown 1-8

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 2
Kiltormer 0-16 Clarinbridge 1-12
Rahoon-Newcastle 1-18 Kilbeacanty 0-17

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 3
Meelick-Eyrecourt 1-19 Abbeyknockmoy 1-17

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 4
Kinvara 2-21 An Spideal 2-9
Ballinderreen 2-16 Tynagh/Abbey-Duniry 1-19

Junior A Hurling Championship Preliminary Quarter Finals
Liam Mellows 1-22 Bearna-Na Forbacha 1-16
Meelick-Eyrecourt 1-21 Oranmore-Maree 0-22

Junior B Hurling Championship Quarter Finals
Turloughmore 1-28 Sarsfields 0-28
Ballinasloe 2-17 Mullagh 0-10
Castlegar 3-12 Moycullen 0-16

OCC Construction Junior A Football Championship – West
Killannin 4-12 Na Piarsaigh 0-9

OCC Construction Junior B Football League Shield West Final
Clifden 2-16 Naomh Anna, Leitir Mór 1-7

Junior D Hurling Championship Quarter Finals
Liam Mellows 4-20 Oranmore-Maree 1-13
Turloughmore 0-18 Kilnadeema-Leitrim 1-10

Junior E Hurling Championship Quarter Finals
Ardrahan 0-21 Annaghdown 0-12
Castlegar 3-21 Tynagh/Abbey-Duniry 2-10
Clarinbridge 1-14 Ballygar 0-16

Junior F Hurling Championship Quarter-Final
Ahascragh/Fohenagh 3-21 Gort 1-12

Sweeney Oil U17 A Football Championship
Oranmore-Maree 7-17 Salthill-Knocknacarra 0-9 (West Final)
Tuam Stars 0-16 Claregalway 2-8 (North Final)
Corofin 4-10 St Michael’s 2-5 (Prelim 1/4 final)
Moycullen 2-13 Annaghdown 0-7 9Prelim 1/4 final)

Sweeney Oil U17 B Football Championship
St. James 1-10 Oranmore-Maree 2-6 (West semi-final)
An Cheathru Rua 1-9 Micheal Breathnach 0-11 (West semi-final)
Claregalway 2-14 Menlough/Padraig Pearses 3-9 (North 1/4 final)
Mountbellew/Moylough 5-15 Monivea-Abbey 0-6 (North 1/4 final)
Athenry 4-11 Eastern Harps 0-4 (North 1/4 final)

Sweeney Oil U17 B Football League/Shield Quarter Final
Kinvara 2-11 Clifden 1-13

Sweeney Oil U17 C Football Championship
Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 1-11 St. Patricks 2-4 (West semi-final)
Northern Gaels 3-12 Kilkerrin/Clonberne/Killererin 2-6 (North 1/4 final)
Caltra 3-19 St Brendan’s 2-19 (North 1/4 final)
Kilconly 3-12 Cortoon Shamrocks 5-4 (North 1/4 final)
Milltown 5-10 Loughrea 1-5 (North 1/4 final)

Sweeney Oil U17 D Football Championship Final
Salthill-Knocknacarra 4-17 Claregalway 3-6

Share story:

Aifric Keogh and Fiona Murtagh Confirmed for Ireland Olympic Rowing Squad

Galway duo Aifric Keogh and Fiona Murtagh have been named in the 17-person Ireland rowing squad for this summer’s Olympics in Paris. The Tokyo bronze me...

Galway GAA Fixtures

Wed 19 Jun U13 Division 2 West, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 7), Killannin V An Spidéal 18:30, Ref: Noel Cummins FBD U15 Division 4 North Foo...

Galway Athletics Report

Sean Doggett at Europeans Athletics in Ireland is well on the up following a very successful European Athletics Championships, held in Rome, Italy last we...