30 August 2023

~9 minutes read

UPDATED Galway GAA Fixtures

Share story:
UPDATED Galway GAA Fixtures

Wed 30 Aug

U19 A North Football Championship , Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Dunmore MacHales 19:00, Ref: Padraic Kelly
U19 A North Football Championship , Venue: Monivea, (Round 5), Monivea-Abbey V Corofin 00:00, Ref: TBC
U19 A North Football Championship , Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Claregalway 19:00, Ref: Austin O’Connell
U19 A West Football Championship , Venue: Oranmore, (Round 5), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Ciaran Harkin
U19 A West Football Championship , Venue: An Spideal, (Round 5), An Spideál V Moycullen 19:00, Ref: Tom Nally
U19 A West Football Championship , Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Killannin 19:00, Ref: Paddy Griofa
U19 B North Football Championship – Group A, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: Kieran Quinn
U19 B North Football Championship – Group A, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Eastern Harps V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: John Cahill
U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Ballymacward, (Round 5), Menlough/Padraig Pearses V Kilconly 19:00, Ref: Shane Larkin
U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Caltra, (Round 5), Caltra V Annaghdown 19:00, Ref: TBC
U19 B West Football Championship, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Michéal Breathnach 19:00, Ref: Mairtin O Mainin
U19 B West Football Championship, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Pat Hansberry
U19 C Football Championship, Venue: Milltown, (North Semi Final), Milltown V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: Tony Keating
U19 C Football Championship, Venue: Ballygar, (North Quarter Final), St Brendan’s V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: P.J. Rabbitte
U19 C West Football Championship , Venue: Leitir Mór, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V St. Patricks 19:00, Ref: Colm Conway
U19 C West Football Championship , Venue: Ros Muc, (Round 5), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V Clifden 19:15, Ref: Christopher Ryan

Thu 31 Aug

Under 12 Football League Group 2, Venue: Loughrea, (Round 5), Loughrea Gaelic Football V Oranmore-Maree 19:30, Ref: Shane Larkin
Under 12 Football League Group 4, Venue: St Michael’s, (Round 5), St Michael’s V Clifden 19:15, Ref: Aonghus Laoi
Under 12 Football League Group 5, Venue: Monivea-Abbey, (Round 5), Monivea-Abbey V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 18:30, Ref: Thomas Murphy
Under 12 Football League Group 7, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V St Gabriel’s 19:30, Ref: Kevin Egan
Senior B Hurling Championship Group 1, Venue: Duggan Park , (Round 3), Mullagh V St Mary’s GAA Athenry 19:30, Ref: Seamus Moran
Junior C Hurling Championship Knockout, Venue: Kinvara, (Quarter Final), Carnmore V Kinvara 18:30, Ref: Michael Conway
Junior D Hurling Championship Knockout, Venue: Sylane, (Quarter Final), Sylane V St Thomas 18:30, Ref: Richard McNicholas
Junior F Hurling Championship Knockout, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Quarter Final), Salthill-Knocknacarra V Michéal Breathnach 18:30, Ref: Murt Cualin

Fri 01 Sep

U-14 Football League Group F1, Venue: Renvyle, (Round 1), Renvyle V Moycullen 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group F1, Venue: Leitir Mór, (Round 1), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group F2, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 1), Claregalway V Oranmore-Maree 18:45, Ref: Peter Bane
U-14 Football League Group F2, Venue: St Brendan’s, (Round 1), St Brendan’s V Barna 18:45, Ref: P.J. Rabbitte
Under 12 Football League Group 5, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Dunmore MacHales 19:00, Ref: Shane Larkin
U-14 Football League Group C1, Venue: Clonberne, (Round 1), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Loughrea Gaelic Football 18:45, Ref: Noel Dempsey
U-14 Football League Group C1, Venue: Dunmore, (Round 1), Dunmore MacHales V Gaeil na Gaillimhe 18:45, Ref: Thomas Murphy
U-14 Football League Group E2, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree V Claregalway 18:45, Ref: John Patrick Moore
Junior A Hurling Championship Knockout, Venue: Pirc na bhForbacha, (Pre-Quarter Final), Bearna-Na Forbacha V Liam Mellows 18:30, Ref: Conor Quinlan
Junior A Hurling Championship Knockout, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Pre-Quarter Final), Meelick-Eyrecourt V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Liam Gordon
Junior B Hurling Championship Knockout, Venue: Turloughmore, (Quarter Final), Turloughmore V Sarsfields 18:30, Ref: James Lundon
Junior A Football Championship – West (P2), Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V Na Piarsaigh 20:00, Ref: Noel Cummins
U16 B Shield, Venue: Duggan Park , (Final), Tommy Larkins V Mullagh/Kiltormer 18:30, Ref: Padraig McHugh

Sat 02 Sep
Senior Hurling Championship Group 2, Venue: Loughrea, (Round 3), Portumna V Gort 17:45, Ref: Karol Collins
Senior Hurling Championship Group 2, Venue: Duggan Park, (Round 3), St Thomas V Turloughmore 17:45, Ref: Shane Hynes
Senior B Hurling Championship Group 2, Venue: Duggan Park , (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Beagh 16:00, Ref: Derek Kelly
Senior B Hurling Championship Group 2, Venue: Loughrea, (Round 3), Killimor V Padraig Pearses 16:00, Ref: Brian Keon
Intermediate Hurling Championship Group 2, Venue: New Inn, (Round 3), Kiltormer V Clarinbridge 16:00, Ref: Sean Byrne
Intermediate Hurling Championship Group 2, Venue: Craughwell, (Round 3), Kilbeacanty V Rahoon-Newcastle 16:00, Ref: Gerry Hurley
Intermediate Hurling Championship Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Craughwell GAA Club V Ballygar 16:00, Ref: David Staunton
Intermediate Hurling Championship Group 4, Venue: Carnmore, (Round 3), Kinvara V An Spidéal 15:00, Ref: Richard McNicholas
Intermediate Hurling Championship Group 4, Venue: Gort, (Round 3), Ballinderreen V Tynagh/Abbey-Duniry 15:00, Ref: Ronan Stankard
Junior B Hurling Championship Knockout, Venue: Ballinasloe, (Quarter Final), Ballinasloe V Mullagh 18:00, Ref: Seamus Moran
Junior B Hurling Championship Knockout, Venue: Pairc Maigh Cuilinn, (Quarter Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Castlegar 18:00, Ref: David Earls
Junior C Hurling Championship Knockout, Venue: Athenry, (Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry V Ahascragh/Fohenagh 18:00, Ref: John Cahill
Junior B Football League-Shield, Venue: Clifden, (West Final), Clifden V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 17:00, Ref: Colm Conway
Junior D Hurling Championship Knockout, Venue: Ballyloughane, (Quarter Final), Liam Mellows V Oranmore-Maree 18:00, Ref: Oisin Burke
Junior E Hurling Championship Knockout, Venue: Ardrahan, (Quarter Final), Ardrahan V Annaghdown 18:00, Ref: Peter Murphy
U17 D Football Championship , Venue: Tuam Stadium, (County Final), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 18:30, Ref: Darragh Kelly

Sun 03 Sep
Senior Hurling Championship Group 1, Venue: Duggan Park , (Round 3), Tommy Larkins V Clarinbridge 16:00, Ref: Christopher Browne
Senior Hurling Championship Group 1, Venue: Gort, (Round 3), Oranmore-Maree V Killimordaly 16:00, Ref: Liam Gordon
Senior Hurling Championship Group 3, Venue: Kilbeacanty, (Round 3), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Cappataggle 12:00, Ref: Noel Quinn
Senior Hurling Championship Group 3, Venue: New Inn, (Round 3), Kilconieron V Loughrea 12:00, Ref: Kerril Wade
Senior Hurling Championship Group 4, Venue: Gort, (Round 3), Castlegar V Craughwell GAA Club 14:15, Ref: Alan Kelly
Senior Hurling Championship Group 4, Venue: Duggan Park , (Round 3), Sarsfields V Ardrahan 14:15, Ref: Conor Quinlan
Under 12 Football League Group 1, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 11:00, Ref: John Cahill
Under 12 Football League Group 4, Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 5), An Cheathrú Rua V Killannin 11:00, Ref: Liam Conghaile
Under 12 Football League Group 9, Venue: Cappagh Park, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Darragh Kelly
U-14 Football League Group E2, Venue: Crestwood, (Round 1), Fr Griffins/Eire Og V Tuam Stars 11:00, Ref: Muiris Mac Gearailt
Senior B Hurling Championship Group 1, Venue: Loughrea, (Round 3), Ahascragh/Fohenagh V Liam Mellows 15:00, Ref: John Keane
Intermediate Hurling Championship Group 1, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Turloughmore V Sylane 12:00, Ref: David Earls
Intermediate Hurling Championship Group 1, Venue: Kinvara, (Round 3), Annaghdown V Carnmore 12:00, Ref: Kevin Egan
Intermediate Hurling Championship Group 3, Venue: Loughrea, (Round 3), Abbeyknockmoy V Meelick-Eyrecourt 16:30, Ref: Shane Briscoe
Junior D Hurling Championship Knockout, Venue: Kilnadeema Pitch, (Quarter Final), Kilnadeema-Leitrim V Turloughmore 17:00, Ref: Oisin Burke
Junior E Hurling Championship Knockout, Venue: Castlegar Pitch, (Quarter Final), Castlegar V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00, Ref: Karol Collins
Junior E Hurling Championship Knockout, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Quarter Final), Ballygar V Clarinbridge 11:00, Ref: David Staunton
Junior F Hurling Championship Knockout, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Quarter Final), Ahascragh/Fohenagh V Gort 11:00, Ref: Sean Trowell
U17 A Football Championship , Venue: Tuam Stadium, (West Final), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 17:30, Ref: Christopher Ryan
U17 A Football Championship , Venue: Tuam Stadium, (North Final), Claregalway V Tuam Stars 15:30, Ref: Anthony Coyne
U17 A Football Championship , Venue: Corofin , (Prel Quarter Final), Corofin V St Michael’s 11:30, Ref: Gerry Daly
U17 A Football Championship , Venue: Moycullen, (Prel Quarter Final), Moycullen V Annaghdown 18:00, Ref: TBC
U17 B Football Championship, Venue: Pirc an Chathnaigh, (West Semi Final), An Cheathrú Rua V Michéal Breathnach 12:00, Ref: Mairtin O Mainin
U17 B Football Championship, Venue: Mervue, (West Semi Final), St. James V Oranmore-Maree 12:00, Ref: Darragh Kelly
U17 B Football Championship, Venue: Caherlistrane, (North Quarter Final), Caherlistrane V Headford 11:30, Ref: Martin Collins
U17 B Football Championship, Venue: Menlough, (North Quarter Final), Menlough/Padraig Pearses V Claregalway 11:30, Ref: Noel Dempsey
U17 B Football Championship, Venue: Mountbellew, (North Quarter Final), Mountbellew/Moylough V Monivea-Abbey 11:30, Ref: Tom Ryder
U17 B Football Championship, Venue: Ballinasloe, (North Quarter Final), Eastern Harps V St Mary’s GAA Athenry 11:30, Ref: John Cahill
U17 B Football League/Shield, Venue: Westside, (Quarter Final), Clifden V Kinvara 14:30, Ref: Daire Crowe
U17 C Football Championship, Venue: Ros Muc, (West Semi Final), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V St. Patricks 14:00, Ref: Frank Kinneen
U17 C Football Championship, Venue: Caltra, (North Quarter Final), Caltra V St Brendan’s 11:30, Ref: P.J. Rabbitte
U17 C Football Championship, Venue: Brownesgrove, (North Quarter Final ), Cortoon Shamrocks V Kilconly 11:30, Ref: Karol Murray
U17 C Football Championship, Venue: Milltown, (North Quarter Final ), Milltown V Loughrea 11:30, Ref: Tommy Hynes
U17 C Football Championship, Venue: Glenamaddy, (North Quarter Final ), Northern Gaels V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 11:30, Ref: Kieran Quinn

Mon 04 Sep
U19 A West Football Championship , Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidéal V Salthill-Knocknacarra 18:45, Ref: Muiris Mac Gearailt

Tue 05 Sep
U-14 Football League Group F1, Venue: Carna, (Round 2), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V Renvyle 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group F1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group F2, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Brendan’s 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group F2, Venue: Pairc na bhForbacha, (Round 2), Barna V Claregalway 18:45, Ref: TBC
U-14 Football Group A 1, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Caherlistrane 18:45, Ref: TBC
U-14 Football Group A 1, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 2), Corofin V St Mary’s GAA Athenry 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group A2, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Monivea-Abbey 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group A2, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V Michéal Breathnach 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group B1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Mountbellew/Moylough 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group B1, Venue: Headford, (Round 2), Headford V Annaghdown 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group B2, Venue: Barna, (Round 2), Barna V Oughterard 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group B2, Venue: The Prairie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V St. James 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group C1, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Dunmore MacHales 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group C1, Venue: Clonberne, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group C2, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Oranmore-Maree 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group C2, Venue: The Prairie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Clifden 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group D1, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Kinvara 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group D1, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Menlough 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group D2, Venue: Westside, (Round 2), St Michael’s V Killannin 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group D2, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spidéal V An Cheathru Rua 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group E1, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Kilconly 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group E1, Venue: Milltown GAA, (Round 2), Milltown V Corofin 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group E2, Venue: Clonbur, (Round 2), St. Patricks V Fr Griffins/Eire Og 18:45, Ref: TBC
U-14 Football League Group E2, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Oranmore-Maree 18:45, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Knockout, Venue: Duggan Park , (Final), St Thomas V Padraig Pearses 19:15, Ref: Christopher Browne

Wed 06 Sep
U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Clarinbridge, (Semi Final), Clarinbridge V Turloughmore 18:00, Ref: Shane Hynes
U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Oranmore-Maree, (Semi Final), Oranmore-Maree V Sarsfields 18:00, Ref: Alan Kelly
U20A1 Hurling Championship Knockout, Venue: Duggan Park , (Final), Kilnadeema-Leitrim V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 20:00, Ref: Brian Keon
U20B Hurling Championship Knockout, Venue: Duggan Park , (Final), Tynagh/Abbey-Duniry V Ardrahan 18:30, Ref: Peter Campbell

Share story:

LIVE STREAM: Airtricity League Premier Division - Shelbourne v Galway United

Airtricity League Premier Division Join us for the live online stream of the Airtricity League Premier Division match between Shelbourne and Galway United...

Creggs RFC Wins Epic Connacht Junior League Title - Commentary and Reaction

Creggs RFC are Connacht Junior 1A League champions following an epic final against Connemara played at Dexcom Stadium. A late penalty from Shane Purcell s...

Connacht Junior Cup and Shield Games now confirmed following weekend's results

The details of the Quarter Finals of the Connacht FA Junior Cup and the last sixteen of the Junior Shield are now confirmed following the weekend’s game...

Anna McGough Starts for Republic of Ireland under 15 Schools against Northern Ireland

Claregalway’s Anna McGough represented the Republic of Ireland under-15 schools yesterday in their 3-1 friendly victory over Northern Ireland (Sunday, 3...