23 August 2023

~13 minutes read

UPDATED Galway GAA Fixtures

Share story:
UPDATED Galway GAA Fixtures

Wed 23 Aug

Under 12 Football League Group 1, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: John Devlin

Intermediate Hurling Championship Group 1, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Carnmore V Sylane 19:00, Ref: Richard McNicholas

Intermediate Hurling Championship Group 4, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), An Spideál V Ballinderreen 19:00, Ref: Alan Kelly

U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Turloughmore, (Quarter Final), Turloughmore V Loughrea 18:30, Ref: Shane Hynes

U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Cappataggle, (Quarter Final), Cappataggle V Sarsfields 18:30, Ref: Noel Quinn

U19 A West Football Championship, Venue: The Prairie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:00, Ref: Daire Crowe

U20A1 Hurling Championship Knockout, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Semi Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Kinvara 18:30, Ref: John Keane

U20A1 Hurling Championship Knockout, Venue: Kilnadeema Pitch, (Semi Final), Kilnadeema-Leitrim V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: Brian Keon

U19 B West Football Championship, Venue: Indreabhn, (Round 4), Micheál Breathnach V Barna 19:00, Ref: Tom Nally

U20B Hurling Championship Knockout, Venue: Tommy Larkins Park, (Semi Final), Tommy Larkins V Ardrahan 18:30, Ref: Peter Campbell

U20B Hurling Championship Knockout, Venue: Tonabrocky, (Semi Final), Rahoon-Newcastle V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: Conor Quinlan

U20B1 Hurling Championship Knockout, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final), Gort V Padraig Pearses 18:30, Ref: Derek Kelly

U20B1 Hurling Championship Knockout, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Semi Final), Ahascragh/Fohenagh V St Thomas 18:30, Ref: Kerril Wade

U17 D Football Championship, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Ger Cahill

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor V Tommy Larkins 19:00, Ref: Pakie Muldoon

Thu 24 Aug

Under 12 Football League Group 2, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 4), Claregalway V Loughrea Gaelic Football 19:30, Ref: Martin Collins

Junior C Hurling Championship Gp2, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Carnmore 19:00, Ref: Peter Campbell

U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Menlough, (Round 2), Menlough/Padraig Pearses V Kinvara 19:00, Ref: John Cahill

U17 D Football Championship, Venue: Headford, (Round 5), Headford V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: TBC

U14 A Hurling Championship Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Kilconieron 18:30, Ref: Sean Byrne

U14 A Hurling Championship Group 2, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Carnmore 18:30, Ref: Ronan Stankard

U16 A CUP, Venue: Athenry, (Semi Final 1), St Mary’s GAA Athenry V Turloughmore 18:30, Ref: Shane Hynes

U16 A SHIELD, Venue: Loughrea, (Semi Final 2), Carnmore V Loughrea 18:30, Ref: Stephen Doyle

U16 B1 CUP, Venue: Duggan Park, (Final), Tynagh/Abbey-Duniry V Liam Mellows 18:30, Ref: John Keane

U16 B1 SHIELD, Venue: Pearse Stadium, (Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Annaghdown 19:00, Ref: Conor Quinlan

U16 C CUP, Venue: Cappataggle, (Semi Final 1), Cappataggle V Micheál Breathnach 18:45, Ref: Kerril Wade

Under 16 A1 Shield, Venue: Duggan Park, (Final), Kinvara V Rahoon-Newcastle 19:45, Ref: Shane Larkin

U16 B Cup, Venue: Kilbeacanty, (Final), Killimordaly V Gort 19:15, Ref: David Staunton

Fri 25 Aug

Primary Junior 2 Football Championship – North, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars V Caherlistrane 19:30, Ref: TBC

Primary Junior 2 Football Championship – North, Venue: Corofin, (Round 4), Corofin V Annaghdown 19:30, Ref: TBC

Primary Junior 2 Football Championship – West, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Pat Hansberry

Primary Junior 2 Football Championship – West, Venue: Moycullen, (Round 4), Moycullen V Claregalway 19:00, Ref: Frank Kinneen

Junior A Football Championship – North (P2), Venue: Glinsk G.A.A. Pitch, (Round 2), Glinsk V Monivea-Abbey 19:00, Ref: TBC

Junior A Football Championship – North (P2), Venue: Bushfield Park, (Round 2), Loughrea V St Michael’s 19:00, Ref: TBC

Junior A Football Championship – West (P2), Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 2), An Cheathrú Rua V Micheál Breathnach 19:00, Ref: Mairtín Mac Donnacha

U17 B West Football Championship, Venue: An Spideal, (Round 4), An Spideal V Micheál Breathnach 19:00, Ref: Christopher Ryan

U17 C West Championship, Venue: Leitir Mór, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V St. Patricks 19:00, Ref: Colm Conway

U17 D Football Championship, Venue: Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Tuam Stars 19:30, Ref: Daire Crowe

U14 B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Killimor, (Round 2), Fr Joe Walsh’s V Tommy Larkins 19:00, Ref: James Sheil

Sat 26 Aug

Senior Football Championship – Group 1, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V St. James 15:45, Ref: P.J. Rabbitte

Senior Football Championship – Group 1, Venue: Duggan Park, (Round 3), Milltown V Moycullen 18:15, Ref: Austin O’Connell

Senior Football Championship – Group 2, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Barna V Caherlistrane 16:15, Ref: Frank Kinneen

Senior Football Championship – Group 2, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Corofin V Oughterard 17:30, Ref: Ronan McNulty

Senior Football Championship – Group 3, Venue: Duggan Park, (Round 3), St Michael’s V Tuam Stars 16:30, Ref: Gearoid O Conamha

Senior Football Championship – Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Dunmore MacHales V Mountbellew/Moylough 18:00, Ref: Christopher Ryan

Under 14 C1 Group, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Clarinbridge V Padraig Pearses 17:30, Ref: Ollie Flanagan

Under 12 Football League Group 8, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spideál V Moycullen 13:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Intermediate Football Championship – Group 1, Venue: Clonberne, (Round 2), Glenamaddy V Williamstown 18:00, Ref: Gerry Daly

Intermediate Football Championship – Group 2, Venue: Moycullen, (Round 2), Clifden V Caltra 14:00, Ref: Tommy Faherty (S)

Intermediate Football Championship – Group 4, Venue: Monivea, (Round 2), Killererin V Oranmore-Maree 13:30, Ref: Kieran Quinn

Intermediate Football Championship – Group 4, Venue: An Spideal, (Round 2), St Gabriel’s V Oileáin Arann 16:30, Ref: Richard McNicholas

Primary Junior Football Championship – West, Venue: Crestwood, (Round 3), Fr Griffins/Eire Óg V Renvyle 18:00, Ref: Ger Cahill

Primary Junior Football Championship – West, Venue: Carna, (Round 3), Carna Cashel GAA V St. Patricks 18:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Junior D Hurling Championship Gp2, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Carnmore 18:30, Ref: Gerry Hurley

Sun 27 Aug

Senior Football Championship – Group 1, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), An Spideál V Annaghdown 15:15, Ref: James Molloy

Senior Football Championship – Group 2, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Killannin V Salthill-Knocknacarra 17:00, Ref: Thomas Murphy

Under 12 Football League Group 1, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Headford 11:00, Ref: TBC

Under 12 Football League Group 1, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 11:00, Ref: John Cahill

Under 12 Football League Group 1, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 5), Corofin V Caherlistrane 11:00, Ref: Tom Browne

Under 12 Football League Group 10, Venue: St. Mary’s College, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Tuam Stars 11:00, Ref: Frank Kinneen

Under 12 Football League Group 10, Venue: Clonbur, (Round 5), St. Patricks V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Austin O’Connell

Under 12 Football League Group 10, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Claregalway 11:00, Ref: Dara Murphy

Under 12 Football League Group 2, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V St Mary’s GAA Athenry 10:00, Ref: Frank Kinneen

Under 12 Football League Group 2, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 5), Moycullen V Claregalway 11:00, Ref: Colm Conway

Under 12 Football League Group 3, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V St. James 11:00, Ref: Martin Collins

Under 12 Football League Group 3, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Barna 11:10, Ref: Kevin Kenny

Under 12 Football League Group 4, Venue: St Michael’s, (Round 5), St Michael’s V Clifden 11:00, Ref: Ger Cahill

Under 12 Football League Group 4, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 5), Micheál Breathnach V Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 11:00, Ref: Frank Walsh

Under 12 Football League Group 5, Venue: St Brendan’s, (Round 5), St Brendan’s V Kilconly 11:00, Ref: P.J. Rabbitte

Under 12 Football League Group 5, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Dunmore MacHales 11:00, Ref: Shane Larkin

Under 12 Football League Group 5, Venue: Monivea-Abbey, (Round 5), Monivea-Abbey V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 11:00, Ref: Thomas Murphy

Under 12 Football League Group 6, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V St. James 10:20, Ref: Kevin Kenny

Under 12 Football League Group 6, Venue: Cappagh Park, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 11:00, Ref: Ronan McNulty

Under 12 Football League Group 6, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 5), Barna V Claregalway 11:00, Ref: Noel Barrett

Under 12 Football League Group 7, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 5), Corofin V Caltra 10:00, Ref: Tom Browne

Under 12 Football League Group 7, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 5), Cortoon Shamrocks V Milltown 11:00, Ref: Tom Ryder

Under 12 Football League Group 7, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V St Gabriel’s 11:00, Ref: Noel Quinn

Under 12 Football League Group 8, Venue: Renvyle, (Round 5), Renvyle V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 11:00, Ref: Eamonn Cualin

Under 12 Football League Group 8, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V St Michael’s 11:00, Ref: Mairtín Mac Donnacha

Under 12 Football League Group 9, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Claregalway 09:30, Ref: Kevin Kenny

Under 12 Football League Group 9, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Salthill-Knocknacarra 10:00, Ref: John Cahill

Under 12 Football League Group 9, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 11:00, Ref: Austin Marron

Under 12 Football League Group 11, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 5), Micheál Breathnach V Loughrea Gaelic Football 10:00, Ref: Noel Cummins

Under 12 Football League Group 11, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spideál V Corofin 11:00, Ref: TBC

Under 12 Football League Group 11, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Fr Griffins/Eire Óg 11:00, Ref: Diarmuid Griffith

Intermediate Football Championship – Group 1, Venue: The Prairie, (Round 2), St Brendan’s V An Cheathrú Rua 13:00, Ref: Colm Conway

Intermediate Football Championship – Group 2, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Corofin V Monivea-Abbey 16:15, Ref: Muiris Mac Gearailt

Intermediate Football Championship – Group 3, Venue: Milltown, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Kilconly 13:00, Ref: Anthony Coyne

Intermediate Football Championship – Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Kilkerrin-Clonberne V Micheál Breathnach 14:30, Ref: Gerald Anthony Lohan

Primary Junior Football Championship – North, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry V Menlough 12:00, Ref: TBC

Primary Junior Football Championship – North, Venue: Ballinasloe, (Round 3), Ballinasloe V Headford 12:00, Ref: TBC

Mon 28 Aug

U19 B North Football Championship – Group A, Venue: Barnaderg, (Round 3), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: Kieran Quinn

U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Menlough/Padraig Pearses 19:00, Ref: TBC

U19 B West Football Championship, Venue: Oughterard, (Round 3), Oughterard V St Michael’s 19:00, Ref: Colm Conway

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Castlegar 18:30, Ref: John Keane

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 1, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V Loughrea 18:30, Ref: Brian Keon

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 1, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Turloughmore 18:30, Ref: Shane Hynes

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 2, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: David Staunton

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 2, Venue: Mullagh, (Round 5), Mullagh/Kiltormer V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:30, Ref: Peter Murphy

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 2, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Kilconieron 18:30, Ref: Liam Gordon

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 1, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Carnmore 18:30, Ref: Noel Quinn

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 1, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 5), Ballygar V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: Kerril Wade

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 1, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V Gort 18:30, Ref: Robert Murray

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 2, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Kinvara 18:30, Ref: Kevin Egan

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 2, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Annaghdown 18:30, Ref: Conor Quinlan

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 2, Venue: Michael Cusacks, (Round 5), Michael Cusacks V Ballinderreen 18:30, Ref: Peter Cummins

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 1, Venue: Killimordaly, (Round 5), Killimordaly V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: TBC

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 1, Venue: Sylane, (Round 5), Sylane V Four Roads 19:30, Ref: Charlie Ward

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 2, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 5), Ahascragh/Fohenagh V Kilnadeema-Leitrim 18:30, Ref: John Cahill

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 2, Venue: Killimor, (Round 5), Fr. Joe Walsh’s V Cois Fharraige 18:30, Ref: Michael Conway

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 3, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: Gerry Hurley

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 3, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Padraig Pearses 18:30, Ref: David Cunningham

U14 B1 Hurling Championship Group 1, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly V Abbeyknockmoy 18:30, Ref: Pat Burke

U14 C Hurling Championship Group 1, Venue: Tuam, (3), Tuam V Annaghdown 18:30, Ref: David Staunton

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Carnmore, (Round 5), Liam Mellows V Carnmore 18:45, Ref: Ronan McNulty

Tue 29 Aug

Under 14 C1 Group, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V Pádraig Pearses 19:30, Ref: Gerry Hurley

Under 14 C1 Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Clarinbridge 19:30, Ref: Conor Quinlan

U14 A Hurling Championship Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Kilnadeema-Leitrim 18:30, Ref: Conor Quinlan

U14 A Hurling Championship Group 1, Venue: Kilconieron, (Round 3), Kilconieron V Sarsfields 18:30, Ref: Kevin Quirke

U14 A Hurling Championship Group 2, Venue: Carnmore GAA Club, (Round 3), Carnmore V Clarinbridge 18:30, Ref: James Lundon

U14 A Hurling Championship Group 2, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: Gordan Duane

U14 A1 Hurling Championship Group 1, Venue: Kiltormer, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: James Sheil

U14 A1 Hurling Championship Group 1, Venue: Portumna, (Round 3), Portumna V Gort 18:30, Ref: Brian Keon

U14 A1 Hurling Championship Group 2, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:30, Ref: Ciaran Harkin

U14 A1 Hurling Championship Group 2, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V Michael Cusacks 18:30, Ref: Stephen Doyle

U14 B Hurling Championship Group 1, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 3), Padraig Pearses V Cappataggle 18:30, Ref: Tomas Lally

U14 B Hurling Championship Group 1, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 3), Micheál Breathnach V St Thomas 18:30, Ref: Joseph McNamara

U14 B Hurling Championship Group 2, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen V Loughrea 18:30, Ref: Noel Quinn

U14 B Hurling Championship Group 2, Venue: Ardrahan, (Round 3), Ardrahan V Ballygar 18:30, Ref: Kevin Egan

U14 B1 Hurling Championship Group 1, Venue: Skehana, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Ahascragh/Fohenagh 18:30, Ref: Gerard Dwyer

U14 B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Eyrecourt, (Round 3), Fr Joe Walsh’s V Rahoon-Newcastle 18:30, Ref: Christopher Browne

U14 B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Tommy Larkins V Sylane 18:30, Ref: David Cunningham

U14 C Crossplay, Venue: Ballinasloe, (Crossplay), Ballinasloe V Kinvara 18:30, Ref: Shane Briscoe

U14 C Hurling Championship Group 2, Venue: Ballyloughane, (Round 3), Liam Mellows V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: Paul Fahy

Wed 30 Aug

U19 A North Football Championship, Venue: Corofin, (Round 4), Corofin V Dunmore MacHales 19:00, Ref: Kieran Quinn

U19 A North Football Championship, Venue: Monivea, (Round 5), Monivea-Abbey V Corofin 00:00, Ref: TBC

U19 A North Football Championship, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Claregalway 19:00, Ref: TBC

U19 A West Football Championship, Venue: Oranmore, (Round 5), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Daire Crowe

U19 A West Football Championship, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spideál V Moycullen 19:00, Ref: Frank Kinneen

U19 A West Football Championship, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Killannin 19:00, Ref: Darragh Kelly

U19 B North Football Championship – Group A, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: TBC

U19 B North Football Championship – Group A, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Eastern Harps V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: TBC

U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Menlough, (Round 5), Menlough/Padraig Pearses V Kilconly 19:00, Ref: TBC

U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Caltra, (Round 5), Caltra V Annaghdown 19:00, Ref: TBC

U19 B West Football Championship, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Micheál Breathnach 19:00, Ref: Mairtin O Mainin

U19 B West Football Championship, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Ger Cahill

U19 C Football Championship, Venue: Milltown, (North Semi Final), Milltown V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: TBC

U19 C Football Championship, Venue: Ballygar, (North Quarter Final), St Brendan’s V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: TBC

U19 C West Football Championship, Venue: Leitir Mór, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V St. Patricks 19:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

U19 C West Football Championship, Venue: Carna, (Round 5), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V Clifden 19:00, Ref: Christopher Ryan

Share story:

Galway Intermediate Camogie Team beaten in All-Ireland Quarter Final - Commentary and Reaction

Galway’s hopes of reaching the All-Ireland Intermediate Camogie Semi-Final came to an end at Semple Stadium on Saturday afternoon when they were bea...

Connacht Cricket Union Preparing For historic first match on Wednesday

Wednesday next will be a historic day for the Connacht Cricket Union when they play their first competitive match at home to Munster at the home of County...

Connacht Community Games Team Finals Draws Announced

The Connacht Community Games Finals take place in Leitrim on Saturday the 20th.  Galway has 9 Team involved, U/11 Hurling – Clarinbridge U/14 Camogie �...

Irish Boxers Look Forward To Paris 2024

Saturday the 27th of July will see Ireland’s Boxers go for Gold at The Olympic Games in Paris. That is the day the first bouts take place with all t...