23 May 2023

~10 minutes read

SOCCER: Galway Junior League Fixtures (23rd – 31st May 2023)

Share story:
SOCCER: Galway Junior League Fixtures (23rd – 31st May 2023)

Tuesday 23rd May 2023

Ladies Premier:
Corrib Celtic v Salthill Devon , at Annaghdown, 7:00pm Connacht Cup;
Ladies Championship:
Dynamo Blues v Mervue Utd , at Mervue, 6:30pm Note Venue ;
GFA U16 Girls:
Corrib Celtic v Athenry , at Athenry, 7:00pm Note Venue;
Bearna Na Forbacha v Maree/Oranmore , at Furbo, 7:00pm ;
U15 Boys Premier:
Mervue Utd v Salthill Devon , at Drom, 7:30pm Round 2 Note Venue;
U14 Boys Premier:
Colga v Mervue Utd , at Clarinbridge, 7:00pm ;
U14 Boys Championship:
Moyne Villa v Cregmore/Claregalway , at Headford, 7:00pm Round 13;
U14 Division 1 Boys:
Kilshanvey Utd v Merlin Woods Sports Club , at Kilconly, 7:30pm ;
U14 Division 2 Boys:
Knocknacarra B v Maree/Oranmore B, at Cappagh Park, 7:00pm Request;
U14 Division 3 Boys:
East Galway Utd v Corrib Rangers , at Kiltormer, 7:00pm ;
U13 Boys Premier:
Corofin Utd v Maree/Oranmore , at Oranmore, 6:30pm Note Venue;
U13 Boys Championship:
Oughterard v Athenry , at New Village, 7:30pm Request;
U13 Boys Division 1:
Mervue Utd B v Craughwell United , at Mervue, 7:15pm Round 10;
Loughrea v Renmore , at Renmore, 7:30pm Note Venue;
U13 Boys Division 2:
Gort Utd v Athenry B, at Athenry, 7:00pm Note Venue;
U13 Division 5 Cup:
St Bernards B v St Patricks , at Eamonn Deacy Park, 7:00pm ;
U12 Boys Div 4 – Brown:
Moyne Villa Brown v Ballinasloe Town Brown, at Headford, 7:00pm ;
GFA U12 Girls Div 2:
Corofin Utd v Kinvara Utd , at Corofin, 7:00pm ;

==

Wednesday 24th May 2023

Michael Byrne Cup:
Colga v Knocknacarra , at Clarinbridge, 7:00pm ;
Maree/Oranmore v Salthill Devon , at Maree Astro, 7:30pm ;
O35s Junior Premier:
West Utd v Salthill Devon , at South Park, 7:00pm ;
O35s Non-Junior Division 1:
Kiltullagh v Moyne Villa Rovers, at Kiltullagh, 7:00pm ;
Knocknacarra v Galway Bohs Albion, at Cappagh Park, 7:00pm ;
Athenry v Maree/Oranmore , at Athenry, 7:00pm ;
Kinvara Utd City v Oughterard , at Kinvara, 7:30pm ;
O35s Non-Junior Division 2:
Cregmore/Claregalway v Corofin Utd , at Cregmore, 7:00pm ;
Corrib Celtic City v Moyne Villa Athletic, at Annaghdown, 7:00pm ;
U18 First Division Cup:
Craughwell United v West Coast Utd , at Eamonn Deacy Park, 7:30pm Final;
U15 Boys Division 4:
Bearna Na Forbacha B v Knocknacarra C, at Furbo, 6:45pm Request;
U14 Boys Premier:
Knocknacarra v Maree/Oranmore , at Cappagh Park, 7:30pm Round 8;
U14 Division 1 Boys:
Corrib Celtic v Kiltullagh , at Annaghdown, 7:00pm Request;
GFA U14 Girls Premier:
Mervue Utd v Salthill Devon , at Mervue, 7:00pm ;
U13 Boys Premier:
Mervue Utd v Ballinasloe Town , at Mervue, 7:30pm ;
U13 Boys Division 5:
St Patricks v Athenry C, at Caherlistrane, 7:00pm ;
GFA U13 Girls Division 2:
Moyne Villa B v West Utd , at Headford, 7:00pm Round 1;
Colga B v Bearna Na Forbacha B, at Clarinbridge, 7:00pm Round 4;
GFA U12 Girls Premier:
Salthill Devon v Knocknacarra , at Drom, 7:00pm Moved due to Cup;
Bearna Na Forbacha v Colga , at Furbo, 7:00pm Moved due to Cup;

==

Thursday 25th May 2023

GFA U19 Girls Premier:
Corrib Celtic v Knocknacarra , at Annaghdown, 7:00pm ;
U16 Boys Premier:
Salthill Devon v Knocknacarra , at Drom, 7:30pm Round 2;
U15 Boys Premier:
Knocknacarra v Cregmore/Claregalway , at Cappagh Park, 6:30pm Round 9;
U15 Boys Championship:
Maree/Oranmore v Mervue Utd B, at Oranmore, 6:30pm ;
U14 Boys Premier:
Salthill Devon v Mervue Utd , at Drom, 7:30pm Round 8;
U14 Division 1 Boys:
Mervue Utd B v Corofin Utd , at Mervue, 7:00pm ;
U14 Division 5 Boys:
Oughterard B v Gort Utd , at New Village, 7:30pm ;
U14 Division 1 and 2 Cup:
Mervue Utd B v Corofin Utd , at Mervue, 7:30pm ;
U13 Boys Premier:
Mervue Utd v Knocknacarra , at Mervue, 7:30pm Round 7;
Maree/Oranmore v Tuam Celtic , at Oranmore, 7:30pm Round 7;
U13 Boys Championship:
Galway Hibs v Athenry , at Athenry, 7:00pm Note Venue;
Oughterard v Cregmore/Claregalway , at Cregmore, 7:00pm Note Venue;
Kinvara Utd v Bearna Na Forbacha , at Furbo, 7:30pm Note Venue;
U13 Boys Division 2:
Gort Utd v Kilshanvey Utd , at Maree Astro, 6:30pm ;
U13 Boys Division 3:
Loughrea B v Galway Bohs , at Shantalla, 7:30pm Note Venue;
Corrib Rangers v Tuam Celtic B, at Tuam, 7:30pm Note Venue;
U12 Boys Championship – Green:
Corofin Utd v Loughrea , at Corofin, 7:00pm Round 6;
U12 Boys Div 1 – Yellow:
Corrib Celtic v Ballinasloe Town , at Annaghdown, 7:30pm Round 3;
GFA U12 Girls Div 2:
Loughrea v Maree/Oranmore B, at Oranmore, 7:00pm Note Venue;

==

Friday 26th May 2023

Western Hygiene Supplies Championship:
Tuam Celtic v University of Galway , at Tuam, 7:30pm Round 20;
O35s Non-Junior Division 1:
Loughrea Albion v St Bernards , at Loughrea, 7:00pm ;
U15 Boys Division 1:
Merlin Woods Sports Club v Colemanstown Utd , at Merlin Woods City Park, 6:30pm Request;
GFA U15 Girls Premier:
Bearna Na Forbacha v Mervue Utd , at Furbo, 7:00pm ;

==

Saturday 27th May 2023

U11 Boys Earth Cup (Kevin Power Cup):
Knocknacarra Knocknacarra Villa BU11 v Maree/Oranmore Maree/Oranmore Albion BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Jupiter Cup:
Knocknacarra Knocknacarra Rangers BU11 v Kinvara Utd Kinvara Rovers BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Mars Cup:
Kiltullagh Kiltullagh Athletic BU11 v Maree/Oranmore Maree/Oranmore City BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Moon Cup:
Corofin Utd Corofin Athletic BU11 v Corrib Rangers Corrib Rangers Albion BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Neptune Cup:
Merlin Woods Sports Club Merlin Woods Celtic BU11 v Cregmore/Claregalway Cregmore/Claregalway Rangers BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Pluto Cup:
Loughrea Loughrea Rovers BU11 v Cregmore/Claregalway Cregmore/Claregalway Celtic BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Saturn Cup:
Maree/Oranmore Maree/Oranmore Town BU11 v Moyne Villa Moyne Villa Rovers BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Sun Cup:
Tuam Celtic Tuam Celtic Athletic BU11 v Oughterard Oughterard City BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U11 Boys Venus Cup:
Colemanstown Utd Colemanstown Rangers BU11 v Kiltullagh Kiltullagh Rovers BU11, at Eamonn Deacy Park, <> FINAL – day & time tbc;
U15 Boys Premier:
Corrib Celtic v Athenry , at Athenry, 11:30am Note Venue;
Salthill Devon v Knocknacarra , at Cappagh Park, 11:30am Note Venue;
U15 Boys Division 4:
Knocknacarra C v Tuam Celtic B, at Cappagh Park, 12:30pm ;
Bearna Na Forbacha B v Kinvara Utd B, at Kinvara, 2:30pm Note Venue;
U14 Boys Premier:
Knocknacarra v Mervue Utd , at Cappagh Park, 12:00pm Round 2;
Salthill Devon v Maree/Oranmore , at Drom, 12:00pm Round 2;
U14 Boys Championship:
Oughterard v Bearna Na Forbacha , at New Village, 12:00pm Round 2;
Loughrea v Cregmore/Claregalway , at Loughrea, 12:00pm Round 2;
Bearna Na Forbacha v Moyne Villa , at Furbo, 12:30pm ;
U14 Division 1 Boys:
Kiltullagh v Merlin Woods Sports Club , at Kiltullagh, 12:00pm Round 3;
Corofin Utd v Corrib Celtic , at Corofin, 12:00pm Round 3;
U14 Division 2 Boys:
St Patricks v West Coast Utd , at Caherlistrane, 12:00pm Round 1;
U14 Division 3 Boys:
Galway Bohs v East Galway Utd , at Shantalla, 12:30pm ;
U14 Division 4 Boys:
Corrib Celtic B v West Utd , at Annaghdown, 12:00pm Round 7;
U14 Division 5 Boys:
Oughterard B v Bearna Na Forbacha C, at New Village, 2:00pm Round 12;
U13 Boys Premier:
Knocknacarra v Ballinasloe Town , at Cappagh Park, 10:30am Round 6;
Maree/Oranmore v Colga , at Oranmore, 10:30am Round 6;
Tuam Celtic v Salthill Devon , at Tuam, 10:30am Round 6;
U13 Boys Championship:
Cregmore/Claregalway v Athenry , at Cregmore, 10:30am Request;
U13 Boys Division 1:
Merlin Woods Sports Club v Mervue Utd B, at Mervue, 10:30am Note Venue;
Knocknacarra B v Loughrea , at Cappagh Astro, 2:00pm Note Venue;
U13 Boys Division 2:
Kilshanvey Utd v Ramblers , at Kilconly, 10:30am ;
Cregmore/Claregalway B v West Coast Utd , at Letterfrack, 2:30pm Note Venue;
Gort Utd v MacDara , at Maree Astro, 4:30pm Round 4;
U13 Boys Division 5:
Tuam Celtic C v Athenry C, at Athenry, 10:30am Note Venue;
Merlin Woods Sports Club B v St Bernards B, at Abbeyknockmoy, 10:30am Note Venue;
St Patricks v Renmore B, at Caherlistrane, 2:00pm ;

==

Sunday 28th May 2023

Western Hygiene Supplies Reserve:
Corofin Utd v Corrib Celtic , at Annaghdown, 2:00pm Note Venue;
Connacht Junior Cup:
Castlebar Celtic v Athenry , at Solar 21 Park-Castlebar, 3:00pm Final;
Connacht Junior Shield:
Conn Rangers v Knocknacarra , at Solar 21 Park-Castlebar, 12:00pm Final;
Ladies FAI Amateur Cup:
Cabinteely FC v Corrib Celtic , at TBC, 2:00pm Q/F;
Ladies Premier:
Corrib Rangers v Dunmore Town , at Westside, 2:00pm Connacht Shield;
Ladies Championship:
Dynamo Blues v Maree/Oranmore , at Oranmore, 2:00pm Note Venue;
GFA U17 Girls Premier:
Athenry v Bearna Na Forbacha , at Athenry, 2:00pm Request;
U16 Boys Premier:
Athenry v Bearna Na Forbacha , at Athenry, 12:30pm Request;
Mervue Utd v Salthill Devon , at Mervue, 2:00pm Request;
GFA U16 Girls:
Bearna Na Forbacha v Athenry , at Furbo, 2:00pm Round 8;
U14 Division 5 Boys:
Gort Utd v Kinvara Utd B, at Maree Astro, 4:30pm Round 3;
GFA U13 Girls Championship:
Bearna Na Forbacha v Athenry , at Furbo, 12:00pm Request;
GFA U13 Girls Division 2:
West Utd v Colga B, at South Park, 10:00am Round 7;
GFA U12 Girls Div 2:
Colga C v Corofin Utd , at Clarinbridge, 10:00am National Trophy;
Bearna Na Forbacha B v Kinvara Utd , at Furbo, 10:00am Round 13;
Salthill Devon B v Maree/Oranmore B, at Drom, 10:00am Round 13;
U12 GFA Girls Prem/Champ Cup:
Bearna Na Forbacha v Salthill Devon , at Mervue, 4:00pm ;
U12 GFA Girls Div 1/2 Cup:
Loughrea v Craughwell United , at Mervue, 2:00pm ;
U12 GFA Girls Div3 Cup:
Merlin Woods Sports Club v West Utd , at Mervue, 12:00pm ;

==

Monday 29th May 2023

U14 Boys Premier:
Colga v Ballinasloe Town , at Clarinbridge, 7:00pm Request;

==

Tuesday 30th May 2023

U15 GFA Girls Prem/Champ Cup:
Mervue Utd v Athenry , at Drom, 7:00pm ;
U13 Boys Championship:
Moyne Villa v Athenry , at Headford, 7:30pm Round 4;
U13 Boys Division 1:
Merlin Woods Sports Club v Loughrea , at Merlin Woods City Park, 7:30pm Round 7;
U13 Boys Division 2:
West Coast Utd v Gort Utd , at Letterfrack, 7:00pm ;
U13 Boys Division 3:
Corrib Rangers v Loughrea B, at Westside, 7:30pm ;
U13 Boys Division 5:
Tuam Celtic C v Bearna Na Forbacha B, at Tuam, 7:00pm Round 1;
Maree/Oranmore C v Kiltullagh B, at Kiltullagh, 7:00pm Note Venue ;
GFA U12 Girls Premier:
Maree/Oranmore v Bearna Na Forbacha , at Oranmore, 7:00pm Round 5;
Colga v Salthill Devon , at Clarinbridge, 7:00pm ;

==

Wednesday 31st May 2023

Joe Ryan Cup:
Cois Fharraige v Corofin Utd , at Eamonn Deacy Park, 7:30pm ;
O35s Junior Premier:
Galway Bohs Athletic v Renmore , at Millers Lane, 7:00pm ;
O35s Non-Junior Division 1:
Athenry v Kinvara Utd City, at Athenry, 7:00pm ;
Oughterard v Kiltullagh , at New Village, 7:00pm ;
Moyne Villa Rovers v Knocknacarra , at Headford, 7:00pm ;
Galway Bohs Albion v Loughrea Albion, at Millers Lane, 7:00pm ;
Maree/Oranmore v St Bernards , at Oranmore, 7:00pm ;
O35s Non-Junior Division 2:
Kinvara Utd Town v Corofin Utd , at Kinvara, 7:00pm ;
Cregmore/Claregalway v Corrib Celtic City, at Cregmore, 7:00pm ;
U14 Boys Premier:
Colga v Athenry , at Clarinbridge, 7:00pm Request;
Mervue Utd v Knocknacarra , at Mervue, 7:00pm ;
Ballinasloe Town v Salthill Devon , at Ballinasloe, 7:45pm Round 7;
U14 Boys Championship:
Kinvara Utd v Moyne Villa , at Kinvara, 7:00pm ;
Loughrea v Bearna Na Forbacha , at Loughrea, 7:00pm ;
U14 Division 1 Boys:
St Bernards v Merlin Woods Sports Club , at Abbeyknockmoy, 7:00pm Round 11;
Mervue Utd B v Kilshanvey Utd , at Mervue, 7:00pm Request;
U14 Division 5 Boys:
Gort Utd v Bearna Na Forbacha C, at Maree Astro, 7:30pm Round 14;
U13 Boys Premier:
Ballinasloe Town v Maree/Oranmore , at Ballinasloe, 6:30pm Round 10;
Salthill Devon v Mervue Utd , at Drom, 7:00pm Round 10;
Tuam Celtic v Corofin Utd , at Tuam, 7:30pm Note Venue;
GFA U12 Girls Div 2:
Loughrea v Corofin Utd , at Kiltullagh Astro, 7:00pm ;

Share story:

Connacht team named for home tie with Zebre in the URC

Finlay Bealham will become a double centurion for Connacht in tomorrow’s BKT United Rugby Championship meeting with Zebre at Dexcom Stadium (k/o 7.35 pm...

Ireland U18 Schools team beat Wales 3-0 in Centenary Shield

THE REPUBLIC OF IRELAND SCHOOLS captured their first win of the SAFIB Centenary Shield campaign when they overcame hosts Wales 3-0 in Briton Ferry last ni...

Connacht look to the future with contract signings for Devine and Jennings

Connacht Rugby announced last week that Academy graduate Matthew Devine has signed his first professional contract with the club. A product of the Connach...

Galway and Sligo teams named for Connacht SFC semi-final

Galway and Sligo have both named their teams for tomorrow afternoon’s Connacht Senior Football Championship semi-final in Markiewicz Park (3.30 pm)....