21 August 2023

~4 minutes read

Galway GAA Results

Share story:
Galway GAA Results

Brooks Senior Hurling Championship Group 1

Killimordaly 2-15 Clarinbridge 0-19

Oranmore-Maree 2-21 Tommy Larkins 0-17

Brooks Senior Hurling Championship Group 2

Turloughmore 0-15 Gort 1-12

St Thomas 3-31 Portumna 2-10

Brooks Senior Hurling Championship Group 3

Loughrea 1-24 Cappataggle 0-13

Kilconieron 2-16 Maigh Cuilinn – Iomnaocht 1-15

Brooks Senior Hurling Championship Group 4

Ardrahan 0-22 Craughwell GAA Club 1-19

Castlegar 1-16 Sarsfields 1-14

Brooks Senior B Hurling Championship Group 1

Liam Mellows 0-20 St Mary’s GAA Athenry 0-17

Mullagh 1-17 Ahascragh/Fohenagh 0-18

Brooks Senior B Hurling Championship Group 2

Kilnadeema-Leitrim 3-21 Killimor 0-17

Beagh 0-21 Padraig Pearses 1-14

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 1

Annaghdown 2-18 Turloughmore 0-21

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 2

Kilbeacanty 1-9 Kiltormer 1-7

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 3

Abbeyknockmoy 2-16 Craughwell GAA Club 1-11

Meelick-Eyrecourt 0-21 Ballygar 0-13

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 4

Kinvara 0-23 Ballinderreen 1-18

Tynagh/Abbey-Duniry 3-25 An Spideál 0-10

Under 12 Football League Group 2

Moycullen 2-7 St Mary’s GAA Athenry 2-3

Under 12 Football League Group 6

Salthill-Knocknacarra 3-12 Claregalway 3-3

U-13 Division 3 Shield Final

Milltown 2-6 Annaghdown 1-5

U13 Division 2

(U-13 Division 2B Championship Final), Dunmore MacHales 3-9 Claregalway 0-6

(U-13 Division 2A Shield Final), Gaeil na Gaillimhe 3-7 Monivea-Abbey 1-11

Junior A Hurling Championship Gp1

Skehana-Mountbellew/Moylough 0-19 Liam Mellows 1-8

St Thomas 2-10 St Mary’s GAA Athenry 0-14

Junior A Hurling Championship Gp2

Castlegar 1-14 Tommy Larkins 1-12

Loughrea 2-17 Oranmore-Maree 0-12

Junior A Hurling Championship Gp3

Bearna-Na Forbacha 0-13 Meelick-Eyrecourt 0-11

Salthill-Knocknacarra 1-16 Micheál Breathnach 1-12

Junior B Hurling Championship Gp1

Maigh Cuilinn – Iomnaocht 2-10 Mullagh 0-14

Killimordaly W/O Padraig Pearses –

Junior C Hurling Championship Gp1

Kinvara 2-11 Rahoon-Newcastle 2-8

Beagh 2-11 Annaghdown 0-9

St Mary’s GAA Athenry 2-13 Kilconieron 1-9

Junior D Hurling Championship Gp1

Kilnadeema-Leitrim W/O Mullagh –

Sylane 4-19 Oranmore-Maree 2-10

Junior D Hurling Championship Gp2

Kiltormer W/O Killimordaly –

Liam Mellows 1-17 Turloughmore 1-13

Junior E Hurling Championship Gp2

Cappataggle W/O Skehana-Mountbellew/Moylough –

Junior F Hurling Championship Gp2

Sarsfields 6-22 Craughwell GAA Club 2-5

Ahascragh/Fohenagh 3-17 Micheál Breathnach 2-15

Sweeney Oil U17 A North Football Championship

Annaghdown 2-16 Claregalway 0-9

Tuam Stars 2-8 Corofin 0-5

Sweeney Oil U17 A West Football Championship

Salthill-Knocknacarra 4-10 Barna 3-9

Moycullen 5-11 St Michael’s 2-8

Sweeney Oil U17 B North Football Championship

Menlough/Padraig Pearses 5-8 Monivea-Abbey 2-7

Eastern Harps 0-8 Headford 0-7

Caherlistrane W/O Kinvara –

Sweeney Oil U17 B West Football Championship

St. James W/O Clifden –

Micheál Breathnach 1-10 Oranmore-Maree 1-7

St. James 4-12 An Spideál 0-12

An Cheathrú Rua 1-15 Clifden 1-11

Sweeney Oil U17 C North Championship

Kilkerrin/Clonberne/Killererin 2-9 St Brendan’s 1-8

Caltra 2-12 Northern Gaels 2-10

St Brendan’s 1-17 Gaeil na Gaillimhe 1-13

Sweeney Oil U17 C West Championship

Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 2-17 Oughterard 2-9

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 1 Cup

St Mary’s GAA Athenry 4-18 Rahoon-Newcastle 0-1

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 1A Group

Craughwell GAA Club 2-8 Clarinbridge 0-4

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 1B Group

Michael Cusacks 0-16 Loughrea 0-3

Oranmore-Maree 6-20 Turloughmore 0-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 2A Group

St Thomas 3-8 Ardrahan 0-5

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 2B Group

Mullagh/Kiltormer 3-3 Ahascragh/Fohenagh 1-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 3A Group

Abbeyknockmoy 7-10 Micheál Breathnach 1-0

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 3B Group

Pádraig Pearses 4-13 Ballinasloe 1-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 3C Group

Maigh Cuilinn – Iomnaocht 4-5 Gort 1-10

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 4 Cup

Rahoon-Newcastle 5-13 St Mary’s GAA Athenry 0-0

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 4A Group

Craughwell GAA Club 4-17 Clarinbridge 1-3

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 4B Group

Loughrea 2-10 Michael Cusacks 2-1

Oranmore-Maree 2-8 Turloughmore 2-2

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 12 Roinn 5 Cup

Annaghdown W/O Kilnadeema-Leitrim –

Share story:

Senior, Intermediate and Primary Junior Football Championship Draws Made for 2024

The Bon Secours Galway senior football club championship draw has been made, as well as the Peter Curran Electric Ltd intermediate championship and the OC...

Ballinasloe's Beibhinn Parsons Confirmed for Paris Olympics Along with Connacht Rugby Duo Andrew Smith and Chay Mullins

Ballinasloe’s Beibhinn Parsons has been selected on the Ireland women’s rugby sevens team for the Paris Olympics.  They’ll compete in the Stade de ...

Galway Junior League Fixtures

Tuesday 18th June 2024 O35s Junior Premier 2 rounds: Corrib Rangers v Loughrea, at Westside, 7:30pm ; West Utd v Craughwell United, at South Park, 7:30pm ...

Galway Triathlon Club Proudly Hosts A Thrilling Tribesman Triathlon

Sunday morning saw the much-anticipated return of the Tribesman Triathlon hosted by Galway Triathlon Club. In perfect racing conditions competitors from a...