14 August 2023

~4 minutes read

Galway GAA Results

Share story:
Galway GAA Results

Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 1

Moycullen 2-11 St. James 1-8

Milltown 2-9 An Spidal 0-8

Annaghdown 2-10 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 1-11

Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 2

Corofin 0-10 Killannin 1-4

Barna 1-8 Oughterard 2-5

Bon Secours Hospital Senior Football Championship – Group 3

Mountbellew/Moylough 0-11 St Michael’s 1-1

Claregalway 2-15 Tuam Stars 1-16

Brooks Senior Hurling Championship Group 4

Sarsfields 1-23 Craughwell GAA Club 1-17

Peter Curran Electrical Intermediate Football Championship – Group 1

Glenamaddy 1-8 An Cheathrú Rua 0-8

St Brendan’s 0-11 Williamstown 1-4

Peter Curran Electrical Intermediate Football Championship – Group 2

Monivea-Abbey 1-15 Clifden 1-7

Caltra 1-10 Corofin 1-6

Peter Curran Electrical Intermediate Football Championship – Group 3

Kilconly 2-5 Kilkerrin-Clonberne 0-9

Peter Curran Electrical Intermediate Football Championship – Group 4

Oileann Arann 1-10 Killererin 1-6

Oranmore-Maree 2-11 St Gabriel’s 1-7

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 3

Meelick-Eyrecourt 3-28 Craughwell GAA Club 0-17

OCC Construction Primary Junior Football Championship – North

St Mary’s GAA Athenry 0-9 Ballinasloe 0-9

Menlough 0-15 Headford 2-8

OCC Construction Primary Junior Football Championship – West

St. Patricks 2-9 Renvyle 1-10

Carna Cashel GAA 1-11 Fr Griffins/ire g 1-8

Junior B Hurling Championship Gp1

Killimordaly 2-13 Mullagh 1-13

Padraig Pearses W/O Clarinbridge –

OCC Construction Primary Junior 2 Football Championship – North

Mountbellew/Moylough 5-6 Caherlistrane 0-8

Annaghdown 3-9 Tuam Stars 0-13

OCC Construction Primary Junior 2 Football Championship – West

Salthill-Knocknacarra 0-12 Barna 1-6

Claregalway 4-19 St. James 0-3

OCC Construction Junior A Football Championship – North (P2)

Monivea-Abbey 4-10 Loughrea 2-9

St Michael’s 3-10 Glinsk 2-10

OCC Construction Junior A Football Championship – West (P2)

Killannin 3-8 Micheál Breathnach 0-14

Na Piarsaigh 1-13 An Cheathrú Rua 1-13

OCC Construction Junior B Football Championship Final

Dunmore MacHales 1-8 Oughterard 0-3

OCC Construction Junior C Football Championship Final

Annaghdown 1-13 Caherlistrane 2-7

Junior F Hurling Championship Gp2

Ahascragh/Fohenagh 0-15 Sarsfields 1-10

Brooks Minor A (U17A) Hurling Championship Group 1

Oranmore-Maree 2-17 Loughrea 2-8

Turloughmore 2-14 Craughwell GAA Club 0-17

Clarinbridge 1-20 Castlegar 1-17

Brooks Minor A (U17A) Hurling Championship Group 2

St Mary’s GAA Athenry 2-20 Sarsfields 0-15

Skehana-Mountbellew/Moylough W/O Maigh Cuilinn – Iomnaocht –

Kilconieron 1-15 Mullagh/Kiltormer 0-7

Brooks Minor B (U17B) Hurling Championship Group 1

Tynagh/Abbey-Duniry 3-10 Ardrahan 2-13

St Thomas 5-13 Gort 3-17

Ballygar 4-13 Carnmore 3-13

Brooks Minor B (U17B) Hurling Championship Group 2

Ballinderreen 3-15 Rahoon-Newcastle 2-13

Kinvara 4-12 Michael Cusacks 2-12

Brooks Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 1

Four Roads 6-8 Micheál Breathnach 4-9

St Mary’s GAA Athenry 4-14 Sylane 1-21

Brooks Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 2

Liam Mellows 6-19 Cois Fharraige 0-3

Kilnadeema-Leitrim 3-15 Fr. Joe Walsh’s 1-5

Brooks Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 3

Tommy Larkins 5-23 Salthill-Knocknacarra 0-10

Padraig Pearses 2-12 Cappataggle 1-14

Sweeney Oil U17 D Football Championship

Salthill-Knocknacarra 3-13 Claregalway 2-5

Headford 3-13 Oranmore-Maree 0-10

Tuam Stars 1-15 Annaghdown 0-17

Under 12 Football League Group 3

Craughwell GAA Club 6-5 Barna 4-5

Under 12 Football League Group 4

An Cheathrú Rua 3-14 Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 1-2

Under 12 Football League Group 5

Monivea-Abbey 12-8 Kilconly 2-0

Under 12 Football League Group 6

St. James 6-5 Barna 4-5

Moycullen 3-11 Oranmore-Maree 4-0

Under 12 Football League Group 7

Kinvara 4-12 Caltra 0-2

Under 12 Football League Group 8

Moycullen 5-7 Renvyle 3-4

Oughterard 5-10 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 1-7

Under 12 Football League Group 9

Mountbellew/Moylough 3-18 St Mary’s GAA Athenry 3-1

Craughwell GAA Club 4-6 Claregalway 2-6

Under 12 Football League Group 11

Loughrea Gaelic Football 4-13 An Spideál 1-2

Fr Griffins/Eire Óg 2-11 Micheál Breathnach 2-4

U-13 Division 3

Kinvara 3-6 Milltown 2-7

Ocean Hygiene Supplies & Packaging U14 A Hurling Championship Group 1

Kilnadeema-Leitrim 0-9 Kilconieron 1-3

Share story:

Galway Community Games Team Finals This Weekend

The schedule for Sunday’s County Finals in Gaelic Games and Soccer has been confirmed. The U11 Hurling, U14 Camogie, U10 Gaelic and U12 and U14 Girls Ga...

2024 Connacht Poc Fada Results

The Connacht GAA Poc Fada competition took place yesterday evening in the Connacht GAA Centre of Excellence. 18 competitors from across the province compe...

County Divisional Leagues Reach Semi-Final Stage This Weekend

The Details of the Divisional Football League Semi-Finals have been announced. In Division One, Tuam Stars will play Claregalway on Thursday at 8pm. The o...

Michael Maloney and George McDonagh on 'Over The Line' Chat about Preparation for the Galway Races

Galway Racecourse CEO Michael Maloney joined Galway Bay FM’s George McDonagh on Monday’s (17th June 2024) ‘Over The Line’ to chat ...