8 August 2023

~4 minutes read

Galway GAA Results (6th August 2023)

Share story:
Galway GAA Results (6th August 2023)

Note: The winning team is displayed first
Brooks Senior Hurling Championship Group 1
Sat, 05 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 1), Clarinbridge 3-15 Oranmore-Maree 1-17
Sun, 06 Aug, Venue: Duggan Park , (Round 1), Killimordaly 0-23 Tommy Larkins 0-17

Brooks Senior Hurling Championship Group 2
Fri, 04 Aug, Venue: Duggan Park , (Round 1), Turloughmore 2-26 Portumna 0-17
Sun, 06 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 1), St Thomas 2-23 Gort 0-20

Brooks Senior Hurling Championship Group 3
Sat, 05 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), Loughrea 4-26 Maigh Cuilinn – Iomnaocht 0-14
Sun, 06 Aug, Venue: Duggan Park , (Round 1), Cappataggle 2-23 Kilconieron 0-23

Brooks Senior Hurling Championship Group 4
Sat, 05 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 1), Ardrahan 1-24 Castlegar 1-20

Under 12 Football League Group 4
Sun, 06 Aug, Venue: Westside, (Round 3), St Michael’s 2-5 Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 1-5

Brooks Senior B Hurling Championship Group 1
Fri, 04 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 1), Mullagh 3-18 Liam Mellows 1-16

Brooks Senior B Hurling Championship Group 2
Fri, 04 Aug, Venue: Loughrea, (Round 1), Killimor 1-20 Beagh 1-16

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 1
Sat, 05 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 1), Carnmore 1-25 Turloughmore 1-17
Sun, 06 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 1), Sylane 0-20 Annaghdown 0-18

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 2
Sun, 06 Aug, Venue: Kenny Park, (Round 1), Clarinbridge 3-15 Kilbeacanty 1-14
Sun, 06 Aug, Venue: Loughrea, (Round 1), Rahoon-Newcastle 1-16 Kiltormer 0-16

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 3
Sat, 05 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 1), Abbeyknockmoy 0-24 Ballygar 2-17

WINAHOMEGALWAY Intermediate Hurling Championship Group 4
Fri, 04 Aug, Venue: Kilbeacanty, (Round 1), Tynagh/Abbey-Duniry 3-20 Kinvara 0-14

Junior A Hurling Championship Gp1
Fri, 04 Aug, Venue: Cappataggle, (Round 4), Skehana-Mountbellew/Moylough 0-26 Cappataggle 1-15
Sat, 05 Aug, Venue: Ballyloughane, (Round 4), St Thomas 0-20 Liam Mellows 1-16

Junior A Hurling Championship Gp2
Fri, 04 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree 1-16 Castlegar 0-19
Fri, 04 Aug, Venue: Ballinderreen, (Round 4), Loughrea 1-17 Ballinderreen 2-8
Sat, 05 Aug, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 4), Tynagh/Abbey-Duniry 1-14 Tommy Larkins 1-12

Junior A Hurling Championship Gp3
Fri, 04 Aug, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 4), Salthill-Knocknacarra 0-22 Meelick-Eyrecourt 2-13

Junior B Hurling Championship Gp2
Sun, 06 Aug, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 4), Kilnadeema-Leitrim 0-20 Killimor 1-12
Sun, 06 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 4), Ballinasloe 1-18 Turloughmore 1-14

Junior C Hurling Championship Gp1
Sun, 06 Aug, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry 4-19 Kinvara 0-9

Junior C Hurling Championship Gp2
Fri, 04 Aug, Venue: Craughwell, (Round 4), Craughwell GAA Club W/O Abbeyknockmoy –

Junior D Hurling Championship Gp1
Sat, 05 Aug, Venue: Kilbeacanty, (Round 4), Sylane 3-16 Kilbeacanty 2-12
Sun, 06 Aug, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 4), Oranmore-Maree W/O Mullagh –

Junior D Hurling Championship Gp2
Sun, 06 Aug, Venue: Ballyloughane, (Round 4), Liam Mellows W/O Killimordaly –

Junior E Hurling Championship Gp1
Sun, 06 Aug, Venue: Ardrahan, (Round 4), Ardrahan 3-11 Tynagh/Abbey-Duniry 0-15

Junior F Hurling Championship Gp1
Sat, 05 Aug, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 4), Kilconieron 1-21 Gort 1-12
Sun, 06 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Salthill-Knocknacarra 1-23 Tuam 2-4

Sweeney Oil U17 A North Football Championship
Sun, 06 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars 0-11 Annaghdown 1-7
Sun, 06 Aug, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway 2-14 Dunmore MacHales 2-4

Sweeney Oil U17 A West Football Championship
Sun, 06 Aug, Venue: Moycullen, (Round 4), Oranmore-Maree 2-6 Moycullen 1-3
Sun, 06 Aug, Venue: The Priarie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra 4-10 St Michael’s 2-6

Sweeney Oil U17 B North Football Championship
Sun, 06 Aug, Venue: Monivea, (Round 4), Claregalway 2-10 Monivea-Abbey 2-8
Sun, 06 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough 3-13 Headford 2-7
Sun, 06 Aug, Venue: Kilconnell, (Round 4), Eastern Harps 3-7 Caherlistrane 1-12
Sun, 06 Aug, Venue: Kinvara, (Round 4), Menlough/Padraig Pearses W/O Kinvara –

Sweeney Oil U17 B West Football Championship
Sun, 06 Aug, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 4), An Cheathr Rua 1-11 St. James 1-8
Sun, 06 Aug, Venue: Clifden, (Round 4), Oranmore-Maree 4-10 Clifden 2-5

Sweeney Oil U17 C North Championship
Sun, 06 Aug, Venue: Loughrea, (Round 4), Caltra 0-13 Loughrea Gaelic Football 0-9

Sweeney Oil U17 C West Championship
Sat, 05 Aug, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks 6-8 Killannin 1-10

Share story:

Four Connacht Players named in Irish Squad for World U20 Rugby Championship

Head Coach Willie Faloon has named his 30-player Ireland Men’s U20s squad, sponsored by PwC, for the upcoming World Rugby U20 Championship in South...

Hurling Chat with Sean, Niall and Cyril

This week on Hurling Chat with Sean Walsh, Niall Canavan and Cyril Donnellan look back on the provincial final victories last weekend for Limerick and Kil...

Galway United 3-0 Drogheda - Reaction

Galway United put their recent league defeats to Derry and St Pats behind them as they comfortably saw off Drogheda 3-0 at Eamon Deacy Park, to sit in fif...

Galway football team named for Armagh clash on Sunday

The Galway Senior football team to play Armagh on Sunday in Markiewicz Park in Round 3 of the All-Ireland Championship shows two changes from the side tha...