11 May 2023

~6 minutes read

Galway GAA Fixtures – UPDATED

Share story:
Galway GAA Fixtures – UPDATED

Thu 11 May

Division 2 Football League, Venue: Moycullen, (Round 2), Moycullen V An Spideal 19:30, Ref: James Molloy

Division 4B Football League – West, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V St. Patricks 20:00, Ref: John Devlin

Under 15 C1 Group, Venue: Carnmore GAA Club, (Round 3), Carnmore V Oranmore-Maree 18:45, Ref: James Lundon

Under 15 C1 Group, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 19:30, Ref: Peter Cummins

Under 15 A Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Turloughmore 18:15, Ref: Paul Fahy

Under 15 A Group, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 5), Loughrea V Kilconieron 18:45, Ref: Liam Gordon

Under 15 A Group, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Carnmore 18:45, Ref: Peter Murphy

Under 15 A Group, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:45, Ref: Shane Hynes

Under 15 A1 Group, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45, Ref: Ollie Flanagan

Under 15 A1 Group, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V Craughwell GAA Club 18:45, Ref: John Keane

Under 15 A1 Group, Venue: Michael Cusacks, (Round 5), Michael Cusacks V Ardrahan 18:45, Ref: Noel Quinn

Under 15 A1 Group, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 5), Gort V Portumna 19:00, Ref: Kevin Egan

Under 15 B Group, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 5), Padraig Pearses V St Thomas 18:45, Ref: Tomas Lally

Under 15 B Group, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Mullagh/Kiltormer 18:45, Ref: David Cunningham

Under 15 B Group, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Micheál Breathnach 18:45, Ref: Jim Hickey

Under 15 B Group, Venue: Killimordaly, (Round 5), Killimordaly V Rahoon-Newcastle 18:45, Ref: Pat Burke

Under 15 B1 Group, Venue: Ballygar, (Round 5), Ballygar V Fr Joe Walsh’s 18:45, Ref: Kerril Wade

Under 15 B1 Group, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:45, Ref: Sean Byrne

Under 15 B1 Group, Venue: Kilnadeema, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim V Cappataggle 18:45, Ref: Gordan Duane

Under 15 B1 Group, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen V Annaghdown 18:45, Ref: Pat Brennan

Under 15 C Group, Venue: Sylane, (Round 5), Sylane V Abbeyknockmoy 18:45, Ref: Charlie Ward

Under 15 C Group, Venue: Barna, (Round 5), Cois Fharraige V Tuam 18:45, Ref: Darragh Kelly

Fri 12 May

Division 1 Football League, Venue: Milltown, (Round 5), Milltown V Killannin 20:00, Ref: Austin O’Connell

Division 3A Football League, Venue: Oughterard, (Round 6), Oughterard V Oranmore-Maree 20:00, Ref: Colm Conway

Division 1 Hurling League Group 1, Venue: Cappataggle, (Round 4), Cappataggle V Tommy Larkins 19:00, Ref: Christopher Browne

Division 1 Hurling League Group 1, Venue: New Inn, (Round 4), Sarsfields V Killimordaly 19:00, Ref: Brian Keon

Division 3 Hurling League Group 2, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 4), Ballygar V Sylane 19:00, Ref: Kerril Wade

U19 C West Football League, Venue: Ros Muc, (Round 4), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 19:30, Ref: Muiris Mac Gearailt

Sat 13 May

Division 2 Football League, Venue: Inis Oirr, (Round 5), Oileáin Arann V Salthill-Knocknacarra 13:00, Ref: Frank Kinneen

Division 3 Hurling League Group 1, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 4), Ahascragh/Fohenagh V Turloughmore 18:00, Ref: Shane Larkin

Division 3 Hurling League Group 3, Venue: Craughwell, (Round 4), Craughwell GAA Club V Kiltormer 18:00, Ref: Shane Hynes

Junior B Football Championship West, Venue: Carna, (Round 3), Carna Cashel GAA V Oughterard 17:00, Ref: Mairtin O Mainin

Junior Hurling League K/O, Venue: Skehana Community Development Pitch, (Semi Final), Skehana V Liam Mellows 18:00, Ref: David Staunton

Junior C Football Championship North, Venue: Dunmore, (Round 3), Dunmore MacHales V Tuam Stars 17:00, Ref: Gerry Daly

Sun 14 May

Division 1 Hurling League Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V Castlegar 11:00, Ref: Sean Byrne

Division 1 Hurling League Group 2, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V St Thomas 11:00, Ref: Alan Kelly

Division 1 Hurling League Group 2, Venue: Turloughmore, (Round 4), Turloughmore V Liam Mellows 11:00, Ref: John Keane

Division 1 Hurling League Group 2, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 4), Loughrea V Craughwell GAA Club 11:00, Ref: Derek Kelly

Division 2 Hurling League Group 1, Venue: Killimor, (Round 4), Killimor V Clarinbridge 11:00, Ref: Shane Briscoe

Division 2 Hurling League Group 1, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 4), Kilnadeema-Leitrim V Rahoon-Newcastle 11:00, Ref: Liam Gordon

Division 2 Hurling League Group 1, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 4), Meelick-Eyrecourt V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00, Ref: Peter Campbell

Division 2 Hurling League Group 2, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 4), Gort V Kilconieron 11:00, Ref: Ronan Stankard

Division 2 Hurling League Group 2, Venue: Beagh, (Round 4), Beagh V Ballinderreen 11:00, Ref: Noel Quinn

Division 2 Hurling League Group 2, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 4), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Ardrahan 11:00, Ref: Murt Cualin

Division 3 Hurling League Group 1, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Abbeyknockmoy 11:00, Ref: Karol Collins

Division 3 Hurling League Group 2, Venue: Carnmore GAA Club, (Round 4), Carnmore V Padraig Pearses 11:00, Ref: Richard Mc Nicholas

Division 3 Hurling League Group 2, Venue: Kilbeacanty, (Round 4), Kilbeacanty V An Spideal 11:00, Ref: James Lundon

Division 3 Hurling League Group 3, Venue: Kinvara, (Round 4), Padraig Pearses V Kinvara 11:00, Ref: Kevin Egan

Mon 15 May

Junior Hurling League K/O, Venue: New Inn, (Semi Final), Sarsfields V Cappataggle 19:00, Ref: Gerry Hurley

U19 C West Football League, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 5), An Cheathrú Rúa V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:30, Ref: Muiris Mac Gearailt

Under 13 C1 Group, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V St Mary’s GAA Athenry 18:45, Ref: John Donovan

Under 13 C1 Group, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Craughwell GAA Club 18:45, Ref: Ronan Stankard

Under 13 C1 Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Rahoon-Newcastle 18:45, Ref: JP Moore

Under 13 A Group, Venue: Kilconieron, (Round 3), Kilconieron V Loughrea 18:45, Ref: Pat Burke

Under 13 A Group, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V Clarinbridge 18:45, Ref: Gordan Duane

Under 13 A Group, Venue: Michael Cusacks, (Round 3), Michael Cusacks V Gort 18:45, Ref: Jim Hickey

Under 13 A Group, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Oranmore-Maree 18:45, Ref: John Donovan

Under 13 A1 Group, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly V Ballygar 18:45, Ref: Tomas Lally

Under 13 A1 Group, Venue: Kilnadeema, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Castlegar 18:45, Ref: Peter Murphy

Under 13 A1 Group, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry V Carnmore 18:45, Ref: Pakie Muldoon

Under 13 A1 Group, Venue: Tonabrocky, (Round 3), Rahoon-Newcastle V St Mary’s GAA Athenry 18:45, Ref: Paul Fahy

Under 13 B Group, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Meelick-Eyrecourt 18:45, Ref: Paschal Sheehan

Under 13 B Group, Venue: New Inn, (Round 3), Sarsfields V Ballinderreen 18:45, Ref: Sean Byrne

Under 13 B Group, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 3), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Padraig Pearses 18:45, Ref: Ben Mangan

Under 13 B Group, Venue: Cappataggle, (Round 3), Cappataggle V Ardrahan 18:45, Ref: Shane Briscoe

Under 13 B1 Group, Venue: Skehana, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Portumna 18:45, Ref: David Staunton

Under 13 B1 Group, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 3), Abbeyknockmoy V Ballinasloe 18:45, Ref: Gerard Dwyer

Under 13 B1 Group, Venue: Mullagh, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V St Thomas 18:45, Ref: Shane Larkin

Under 13 B1 Group, Venue: Sylane, (Round 3), Sylane V Killimor 19:15, Ref: Charlie Ward

Under 13 C Group, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown V Tuam 18:45, Ref: Stephen Doyle

Under 13 C Group, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Tommy Larkins V Liam Mellows 18:45, Ref: James Sheil

Under 13 C Group, Venue: Barna, (Round 3), Cois Fharraige V Ahascragh/Fohenagh 18:45, Ref: Darragh Kelly

Under 13 C Group, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Micheál Breathnach 18:45, Ref: Ronan McNulty

Tue 16 May

U-15 Football Division 1, Venue: Headford, (Round 4), Headford V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Austin O’Connell

U-15 Football Division 1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 4), Moycullen V Claregalway 19:00, Ref: Christopher Ryan

U-15 Football Division 1, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Caherlistrane 19:00, Ref: Anthony Coyne

U-15 Football Division 1, Venue: The Prairie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V St Mary’s GAA Athenry 19:45, Ref: Ronan McNulty

Wed 17 May

U20A Hurling League K/O, Venue: Duggan Park, (Final), Craughwell GAA Club V Oranmore-Maree 19:30, Ref: TBC

U20B Hurling League K/O, Venue: Kenny Park, (Final), Rahoon-Newcastle V Tommy Larkins 19:00, Ref: TBC

Share story:

Leinster Hurling Championship Preview - Galway Manager Henry Shefflin talks to Niall Canavan

The Galway Senior Hurlers play the first game of the Leinster Senior Championship on Sunday when they host Carlow at Pearse Stadium. For Henry Shefflin an...

Connacht Head Coach looks ahead to vital URC Clash with Zebre

Connacht released a squad update this morning ahead of their must win meeting with Zebre at Dexcom Stadium on Saturday. There are no new injury concerns a...

Galway vs Sligo (Connacht Senior Football Semi-Final Preview with Pat Spillane)

Galway and Sligo match up again this Saturday (20th April) in the Connacht senior football semi-final, a repeat of last year’s decider when the Trib...

Galway vs Sligo (Connacht Minor Ladies Football Championship Preview with Nigel Walsh)

Galway begin the defence of their All-Ireland minor ladies football title on Wednesday (17th April) when they take on Sligo in the first round of the Conn...