29 August 2023

~9 minutes read

Galway GAA Fixtures (29th August – 5th September 2023)

Share story:
Galway GAA Fixtures (29th August – 5th September 2023)

Senior Hurling Championship Group 1
Sun, 03 Sep, Venue: Gort, (Round 3), Oranmore-Maree V Killimordaly 16:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 3), Tommy Larkins V Clarinbridge 16:00,

Senior Hurling Championship Group 2
Sat, 02 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 3), St Thomas V Turloughmore 17:45,
Sat, 02 Sep, Venue: Loughrea, (Round 3), Portumna V Gort 17:45,

Senior Hurling Championship Group 3
Sun, 03 Sep, Venue: New Inn, (Round 3), Kilconieron V Loughrea 12:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Kilbeacanty, (Round 3), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Cappataggle 12:00,

Senior Hurling Championship Group 4
Sun, 03 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 3), Sarsfields V Ardrahan 14:15,
Sun, 03 Sep, Venue: Gort, (Round 3), Castlegar V Craughwell GAA Club 14:15,

Under 14 C1 Group
Tue, 29 Aug, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V Pdraig Pearses 19:30,

U-14 Football League Group F1
Fri, 01 Sep, Venue: Renvyle, (Round 1), Renvyle V Moycullen 18:45,
Fri, 01 Sep, Venue: Leitir Mir, (Round 1), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Carna, (Round 2), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Renvyle 18:45,

U-14 Football League Group F2
Fri, 01 Sep, Venue: St Brendan’s, (Round 1), St Brendan’s V Barna 18:45,
Fri, 01 Sep, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 1), Claregalway V Oranmore-Maree 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 2), Barna V Claregalway 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Brendan’s 18:45,

Under 12 Football League Group 1
Sun, 03 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 11:00,

Under 12 Football League Group 2
Thu, 31 Aug, Venue: Loughrea, (Round 5), Loughrea Gaelic Football V Oranmore-Maree 19:30,

Under 12 Football League Group 4
Thu, 31 Aug, Venue: St Michael’s, (Round 5), St Michael’s V Clifden 19:15,
Sun, 03 Sep, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 5), An Cheathr Rua V Killannin 11:00,

Under 12 Football League Group 5
Thu, 31 Aug, Venue: Monivea-Abbey, (Round 5), Monivea-Abbey V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 18:30,
Fri, 01 Sep, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Dunmore MacHales 19:00,

Under 12 Football League Group 7
Thu, 31 Aug, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V St Gabriel’s 19:30,

Under 12 Football League Group 9
Sun, 03 Sep, Venue: Cappagh Park, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Oranmore-Maree 11:00,

U-14 Football Group A 1
Tue, 05 Sep, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 2), Corofin V St Mary’s GAA Athenry 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Caherlistrane 18:45,

U-14 Football League Group A2
Tue, 05 Sep, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V Mchel Breathnach 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Monivea-Abbey 18:45,

U-14 Football League Group B1
Tue, 05 Sep, Venue: Headford, (Round 2), Headford V Annaghdown 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Mountbellew/Moylough 18:45,

U-14 Football League Group B2
Tue, 05 Sep, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V St. James 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Barna, (Round 2), Barna V Oughterard 18:45,

U-14 Football League Group C1
Fri, 01 Sep, Venue: Clonberne, (Round 1), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Loughrea Gaelic Football 18:45,
Fri, 01 Sep, Venue: Dunmore, (Round 1), Dunmore MacHales V Gaeil na Gaillimhe 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Clonberne, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Dunmore MacHales 18:45,

U-14 Football League Group C2
Tue, 05 Sep, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Clifden 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Oranmore-Maree 18:45,

U-14 Football League Group D1
Tue, 05 Sep, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Menlough 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Kinvara 18:45,

U-14 Football League Group D2
Tue, 05 Sep, Venue: Westside, (Round 2), St Michael’s V Killannin 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spidal V An Cheathr Rua 18:45,

U-14 Football League Group E1
Tue, 05 Sep, Venue: Milltown GAA, (Round 2), Milltown V Corofin 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Kilconly 18:45,

U-14 Football League Group E2
Fri, 01 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree V Claregalway 18:45,
Fri, 01 Sep, Venue: Crestwood, (Round 1), Fr Griffins/ire g V Tuam Stars 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Oranmore-Maree 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Clonbur, (Round 2), St. Patricks V Fr Griffins/ire g 18:45,

Senior B Hurling Championship Group 1
Thu, 31 Aug, Venue: Duggan Park , (Round 3), Mullagh V St Mary’s GAA Athenry 19:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Loughrea, (Round 3), Ahascragh/Fohenagh V Liam Mellows 15:00,

Senior B Hurling Championship Group 2
Sat, 02 Sep, Venue: Loughrea, (Round 3), Killimor V Padraig Pearses 16:00,
Sat, 02 Sep, Venue: Duggan Park , (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Beagh 16:00,

Intermediate Hurling Championship Group 1
Sun, 03 Sep, Venue: Kinvara, (Round 3), Annaghdown V Carnmore 12:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Turloughmore V Sylane 12:00,

Intermediate Hurling Championship Group 2
Sat, 02 Sep, Venue: Craughwell, (Round 3), Kilbeacanty V Rahoon-Newcastle 16:00,
Sat, 02 Sep, Venue: New Inn, (Round 3), Kiltormer V Clarinbridge 16:00,

Intermediate Hurling Championship Group 3
Sat, 02 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Craughwell GAA Club V Ballygar 16:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Loughrea, (Round 3), Abbeyknockmoy V Meelick-Eyrecourt 16:30,

Intermediate Hurling Championship Group 4
Sat, 02 Sep, Venue: Gort, (Round 3), Ballinderreen V Tynagh/Abbey-Duniry 15:00,
Sat, 02 Sep, Venue: Carnmore, (Round 3), Kinvara V An Spidal 15:00,

Junior A Hurling Championship Knockout
Fri, 01 Sep, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Pre-Quarter Final), Meelick-Eyrecourt V Oranmore-Maree 18:30,
Fri, 01 Sep, Venue: Pirc na bhForbacha, (Pre-Quarter Final), Bearna-Na Forbacha V Liam Mellows 18:30,

Junior B Hurling Championship Knockout
Fri, 01 Sep, Venue: Turloughmore, (Quarter Final), Turloughmore V Sarsfields 18:30,
Sat, 02 Sep, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Quarter Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Castlegar 18:00,
Sat, 02 Sep, Venue: Ballinasloe, (Quarter Final), Ballinasloe V Mullagh 18:00,

Junior A Football Championship – West (P2)
Fri, 01 Sep, Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V Na Piarsaigh 20:00,

Junior C Hurling Championship Knockout
Thu, 31 Aug, Venue: Kinvara, (Quarter Final), Carnmore V Kinvara 18:30,
Sat, 02 Sep, Venue: Athenry, (Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry V Ahascragh/Fohenagh 18:00,

Junior B Football League-Shield
Sat, 02 Sep, Venue: Clifden, (West Final), Clifden V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 17:00,

Junior D Hurling Championship Knockout
Thu, 31 Aug, Venue: Sylane, (Quarter Final), Sylane V St Thomas 18:30,
Sat, 02 Sep, Venue: Ballyloughane, (Quarter Final), Liam Mellows V Oranmore-Maree 18:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Kilnadeema Pitch, (Quarter Final), Kilnadeema-Leitrim V Turloughmore 17:00,

Junior E Hurling Championship Knockout
Sat, 02 Sep, Venue: Ardrahan, (Quarter Final), Ardrahan V Annaghdown 18:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Castlegar Pitch, (Quarter Final), Castlegar V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Quarter Final), Ballygar V Clarinbridge 11:00,

Junior F Hurling Championship Knockout
Thu, 31 Aug, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Quarter Final), Salthill-Knocknacarra V Mchel Breathnach 18:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Quarter Final), Ahascragh/Fohenagh V Gort 11:00,

U19 A North Football Championship
Wed, 30 Aug, Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Dunmore MacHales 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Monivea, (Round 5), Monivea-Abbey V Corofin 00:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Claregalway 19:00,

U19 A West Football Championship
Wed, 30 Aug, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidal V Moycullen 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Killannin 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Oranmore, (Round 5), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Mon, 04 Sep, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidal V Salthill-Knocknacarra 18:45,

U19 B North Football Championship – Group A
Wed, 30 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Eastern Harps V Mountbellew/Moylough 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V St Mary’s GAA Athenry 19:00,

U19 B North Football Championship – Group B
Wed, 30 Aug, Venue: Caltra, (Round 5), Caltra V Annaghdown 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Ballymacward, (Round 5), Menlough/Padraig Pearses V Kilconly 19:00,

U19 B West Football Championship
Wed, 30 Aug, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s V Oranmore-Maree 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Mchel Breathnach 19:00,

U19 C Football Championship
Wed, 30 Aug, Venue: Milltown, (North Semi Final), Milltown V Gaeil na Gaillimhe 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Ballygar, (North Quarter Final), St Brendan’s V Cortoon Shamrocks 19:00,

U19 C West Football Championship
Wed, 30 Aug, Venue: Carna, (Round 5), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Clifden 19:00,
Wed, 30 Aug, Venue: Leitir Mir, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V St. Patricks 19:00,

U20B1 Hurling Championship Knockout
Tue, 05 Sep, Venue: Duggan Park , (Final), St Thomas V Padraig Pearses 19:15,

U17 A Football Championship
Sun, 03 Sep, Venue: Tuam Stadium, (West Final), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 17:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Tuam Stadium, (North Final), Claregalway V Tuam Stars 15:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Corofin , (Prel Quarter Final), Corofin V St Michael’s 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Moycullen, (Prel Quarter Final), Moycullen V Annaghdown 18:00,

U17 B Football Championship
Sun, 03 Sep, Venue: Pirc an Chathnaigh, (West Semi Final), An Cheathr Rua V Mchel Breathnach 12:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Mervue, (West Semi Final), St. James V Oranmore-Maree 12:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Menlough, (North Quarter Final), Menlough/Padraig Pearses V Claregalway 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Mountbellew, (North Quarter Final), Mountbellew/Moylough V Monivea-Abbey 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Ballinasloe, (North Quarter Final), Eastern Harps V St Mary’s GAA Athenry 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Caherlistrane, (North Quarter Final), Caherlistrane V Headford 11:30,

U17 B Football League/Shield
Sun, 03 Sep, Venue: Westside, (Quarter Final), Clifden V Kinvara 14:30,

U17 C Football Championship
Sun, 03 Sep, Venue: Ros Muc, (West Semi Final), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V St. Patricks 14:00,
Sun, 03 Sep, Venue: Brownesgrove, (North Quarter Final ), Cortoon Shamrocks V Kilconly 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Milltown, (North Quarter Final ), Milltown V Loughrea 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Glenamaddy, (North Quarter Final ), Northern Gaels V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 11:30,
Sun, 03 Sep, Venue: Caltra, (North Quarter Final ), Caltra V St Brendan’s 11:30,

U17 D Football Championship
Sat, 02 Sep, Venue: Tuam Stadium, (County Final), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 18:30,

U14 A Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Kilconieron, (Round 3), Kilconieron V Sarsfields 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Kilnadeema-Leitrim 18:30,

U14 A Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry V Craughwell GAA Club 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 3), Carnmore V Clarinbridge 18:30,

U14 A1 Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Portumna, (Round 3), Portumna V Gort 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Kiltormer, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V St Mary’s GAA Athenry 18:30,

U14 A1 Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V Michael Cusacks 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:30,

U14 B Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 3), Mchel Breathnach V St Thomas 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 3), Padraig Pearses V Cappataggle 18:30,

U14 B Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Ardrahan, (Round 3), Ardrahan V Ballygar 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen V Loughrea 18:30,

U14 B1 Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Ahascragh/Fohenagh 18:30,

U14 B1 Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Tommy Larkins V Sylane 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Eyrecourt, (Round 3), Fr Joe Walsh’s V Rahoon-Newcastle 18:30,

U14 C Crossplay
Tue, 29 Aug, Venue: Ballinasloe, (Crossplay), Ballinasloe V Kinvara 18:30,

U14 C Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Ballyloughane, (Round 3), Liam Mellows V Salthill-Knocknacarra 18:30,

U16 C CUP
Fri, 01 Sep, Venue: TBC, (Final), Cappataggle V Kilnadeema-Leitrim 00:00,

U16 B Shield
Fri, 01 Sep, Venue: Duggan Park , (Final), Tommy Larkins V Mullagh/Kiltormer 18:15,

Share story:

Glen Dimplex All-Ireland Senior Camogie Championship Galway vs Clare

Join us for the live online stream of the Glen Dimplex All-Ireland Senior Camogie Championship Galway vs Clare .The action kicks off at 3pm at Kenny Park,...

Saturday Six with George McDonagh

Racing at home on Saturday (22nd June 2024) is in Limerick and Down Royal. Cross-channel, there are meetings in Newmarket, Redcar, Royal Ascot, Ayr, Lingf...

Gort's Jessica Burke and Ireland Qualify for Nations Cup Final in Warsaw in September

Gort’s Jessica Burke played a key role for Ireland on Friday (21st June 2024) at the EEF Longines Nation’s Cup Semi Final in Deauville as they...

All-Ireland Masters Hurling Championship 'Over The Line' Preview with Ben Mangan

The All-Ireland Masters Hurling Championship makes its return this August with Galway one of seven teams to take part. The Tribesmen won this competition ...