22 August 2023

~9 minutes read

Galway GAA Fixtures (22nd-28th August 2023)

Share story:
Galway GAA Fixtures (22nd-28th August 2023)

Senior Football Championship – Group 1
Sat, 26 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V St. James 15:45,
Sat, 26 Aug, Venue: Duggan Park , (Round 3), Milltown V Moycullen 18:15,
Sun, 27 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), An Spidal V Annaghdown 15:15,

Senior Football Championship – Group 2
Sat, 26 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Barna V Caherlistrane 16:15,
Sat, 26 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Corofin V Oughterard 17:30,
Sun, 27 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 3), Killannin V Salthill-Knocknacarra 17:00,

Senior Football Championship – Group 3
Sat, 26 Aug, Venue: Duggan Park , (Round 3), St Michael’s V Tuam Stars 16:30,
Sat, 26 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Dunmore MacHales V Mountbellew/Moylough 18:00,

Under 14 C1 Group
Sat, 26 Aug, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Clarinbridge V Pdraig Pearses 17:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Clarinbridge 19:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V Pdraig Pearses 19:30,

Under 12 Football League Group 1
Wed, 23 Aug, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 19:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Headford 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 5), Corofin V Caherlistrane 11:00,

Under 12 Football League Group 10
Sun, 27 Aug, Venue: Clonbur, (Round 5), St. Patricks V Oranmore-Maree 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Claregalway 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Tuam Stars 12:00,

Under 12 Football League Group 2
Thu, 24 Aug, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 4), Claregalway V Loughrea Gaelic Football 19:30,
Sun, 27 Aug, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 5), Moycullen V Claregalway 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V St Mary’s GAA Athenry 11:00,

Under 12 Football League Group 3
Sun, 27 Aug, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V St. James 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Barna 11:10,

Under 12 Football League Group 4
Sun, 27 Aug, Venue: St Michael’s, (Round 5), St Michael’s V Clifden 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 5), An Cheathr Rua V Killannin 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 5), Mchel Breathnach V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 11:00,

Under 12 Football League Group 5
Sun, 27 Aug, Venue: St Brendan’s, (Round 5), St Brendan’s V Kilconly 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Dunmore MacHales 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Monivea-Abbey, (Round 5), Monivea-Abbey V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 11:00,

Under 12 Football League Group 6
Sun, 27 Aug, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 10:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V St. James 10:20,
Sun, 27 Aug, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 5), Barna V Claregalway 11:00,

Under 12 Football League Group 7
Sun, 27 Aug, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 5), Corofin V Caltra 10:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 5), Cortoon Shamrocks V Milltown 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V St Gabriel’s 11:00,

Under 12 Football League Group 8
Sun, 27 Aug, Venue: Renvyle, (Round 5), Renvyle V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidal V Moycullen 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V St Michael’s 11:00,

Under 12 Football League Group 9
Sun, 27 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Claregalway 09:30,
Sun, 27 Aug, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Salthill-Knocknacarra 10:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 11:00,

Under 12 Football League Group 11
Sun, 27 Aug, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 5), Mchel Breathnach V Loughrea Gaelic Football 10:00,
Sun, 27 Aug, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidal V Corofin 11:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V Fr Griffins/ire g 11:00,

Intermediate Football Championship – Group 1
Sat, 26 Aug, Venue: Clonberne, (Round 2), Glenamaddy V Williamstown 18:00,
Sun, 27 Aug, Venue: The Priarie, (Round 2), St Brendan’s V An Cheathr Rua 13:00,

Intermediate Football Championship – Group 2
Sat, 26 Aug, Venue: Moycullen, (Round 2), Clifden V Caltra 14:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Corofin V Monivea-Abbey 16:15,

Intermediate Football Championship – Group 3
Sun, 27 Aug, Venue: Milltown, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Kilconly 13:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Kilkerrin-Clonberne V Mchel Breathnach 14:30,

Intermediate Football Championship – Group 4
Sat, 26 Aug, Venue: Monivea, (Round 2), Killererin V Oranmore-Maree 13:30,
Sat, 26 Aug, Venue: An Spideal, (Round 2), St Gabriel’s V Oilein rann 16:30,

Intermediate Hurling Championship Group 1
Wed, 23 Aug, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Carnmore V Sylane 19:00,

Intermediate Hurling Championship Group 4
Wed, 23 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), An Spidal V Ballinderreen 19:00,

Primary Junior Football Championship – North
Sun, 27 Aug, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry V Menlough 12:00,
Sun, 27 Aug, Venue: Ballinasloe, (Round 3), Ballinasloe V Headford 12:00,

Primary Junior Football Championship – West
Sat, 26 Aug, Venue: Crestwood, (Round 3), Fr Griffins/ire g V Renvyle 18:00,
Sat, 26 Aug, Venue: Carna, (Round 3), Carna Cashel GAA V St. Patricks 18:00,

Primary Junior 2 Football Championship – North
Fri, 25 Aug, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars V Caherlistrane 19:30,
Fri, 25 Aug, Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Annaghdown 19:30,

Primary Junior 2 Football Championship – West
Fri, 25 Aug, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Fri, 25 Aug, Venue: Moycullen, (Round 4), Moycullen V Claregalway 19:00,

Junior A Football Championship – North (P2)
Fri, 25 Aug, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 2), Glinsk V Monivea-Abbey 19:30,
Fri, 25 Aug, Venue: Bushfield Park, (Round 2), Loughrea V St Michael’s 19:30,

Junior A Football Championship – West (P2)
Fri, 25 Aug, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 2), An Cheathr Rua V Mchel Breathnach 19:00,

Junior C Hurling Championship Gp2
Thu, 24 Aug, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Carnmore 19:00,

Junior D Hurling Championship Gp2
Thu, 24 Aug, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Carnmore 19:00,

Junior E Hurling Championship Gp1
Tue, 22 Aug, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V Clarinbridge 19:00,

U20A Hurling Championship Knockout
Wed, 23 Aug, Venue: Turloughmore, (Quarter Final), Turloughmore V Loughrea 18:30,
Wed, 23 Aug, Venue: Cappataggle, (Quarter Final), Cappataggle V Sarsfields 18:30,

U19 A West Football Championship
Wed, 23 Aug, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:00,

U20A1 Hurling Championship Knockout
Wed, 23 Aug, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Semi Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Kinvara 18:30,
Wed, 23 Aug, Venue: Kilnadeema Pitch, (Semi Final), Kilnadeema-Leitrim V St Mary’s GAA Athenry 18:30,

U19 B North Football Championship – Group A
Mon, 28 Aug, Venue: Barnaderg , (Round 3), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V St Mary’s GAA Athenry 19:00,

U19 B North Football Championship – Group B
Thu, 24 Aug, Venue: Menlough, (Round 2), Menlough/Padraig Pearses V Kinvara 19:00,
Mon, 28 Aug, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Menlough/Padraig Pearses 19:00,

U19 B West Football Championship
Wed, 23 Aug, Venue: Indreabhn, (Round 4), Mchel Breathnach V Barna 19:00,
Mon, 28 Aug, Venue: Oughterard, (Round 3), Oughterard V St Michael’s 19:00,

U20B Hurling Championship Knockout
Wed, 23 Aug, Venue: Tommy Larkins Park, (Semi Final), Tommy Larkins V Ardrahan 18:30,
Wed, 23 Aug, Venue: Tonabrocky, (Semi Final), Rahoon-Newcastle V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30,

U19 C West Football Championship
Tue, 22 Aug, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks V An Cheathr Rua 19:00,

U20B1 Hurling Championship Knockout
Wed, 23 Aug, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final), Gort V Padraig Pearses 18:30,
Wed, 23 Aug, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Semi Final), Ahascragh/Fohenagh V St Thomas 18:30,

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 1
Mon, 28 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Castlegar 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V Loughrea 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Turloughmore 18:30,

Minor A (U17A) Hurling Championship Group 2
Mon, 28 Aug, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Kilconieron 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V St Mary’s GAA Athenry 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Mullagh, (Round 5), Mullagh/Kiltormer V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:30,

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 1
Mon, 28 Aug, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Carnmore 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 5), Ballygar V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V Gort 18:30,

Minor B (U17B) Hurling Championship Group 2
Mon, 28 Aug, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Kinvara 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Annaghdown 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Michael Cusacks, (Round 5), Michael Cusacks V Ballinderreen 18:30,

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 1
Mon, 28 Aug, Venue: Killimordaly, (Round 5), Killimordaly V St Mary’s GAA Athenry 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Sylane, (Round 5), Sylane V Four Roads 19:30,

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 2
Mon, 28 Aug, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 5), Ahascragh/Fohenagh V Kilnadeema-Leitrim 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Killimor, (Round 5), Fr. Joe Walsh’s V Cois Fharraige 18:30,

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Group 3
Mon, 28 Aug, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Salthill-Knocknacarra 18:30,
Mon, 28 Aug, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Padraig Pearses 18:30,

U17 B West Football Championship
Fri, 25 Aug, Venue: An Spideal, (Round 4), An Spidal V Mchel Breathnach 19:00,

U17 C West Championship
Fri, 25 Aug, Venue: Leitir Mir, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V St. Patricks 19:00,

U17 D Football Championship
Wed, 23 Aug, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Oranmore-Maree 19:00,
Thu, 24 Aug, Venue: Headford, (Round 5), Headford V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Fri, 25 Aug, Venue: Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Tuam Stars 19:30,

U14 A Hurling Championship Group 1
Thu, 24 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Kilconieron 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Kilnadeema-Leitrim 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Kilconieron, (Round 3), Kilconieron V Sarsfields 18:30,

U14 A Hurling Championship Group 2
Thu, 24 Aug, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Carnmore 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 3), Carnmore V Clarinbridge 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry V Craughwell GAA Club 18:30,

U14 A1 Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Kiltormer, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V St Mary’s GAA Athenry 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Portumna, (Round 3), Portumna V Gort 18:30,

U14 A1 Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V Michael Cusacks 18:30,

U14 B Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 3), Padraig Pearses V Cappataggle 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 3), Mchel Breathnach V St Thomas 18:30,

U14 B Hurling Championship Group 2
Tue, 29 Aug, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen V Loughrea 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Ardrahan, (Round 3), Ardrahan V Ballygar 18:30,

U14 B1 Hurling Championship Group 1
Tue, 29 Aug, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly V Abbeyknockmoy 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Skehana, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Ahascragh/Fohenagh 18:30,

U14 B1 Hurling Championship Group 2
Fri, 25 Aug, Venue: Killimor, (Round 2), Fr Joe Walsh’s V Tommy Larkins 19:00,
Tue, 29 Aug, Venue: Eyrecourt, (Round 3), Fr Joe Walsh’s V Rahoon-Newcastle 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Tommy Larkins V Sylane 18:30,

U14 C Crossplay
Tue, 29 Aug, Venue: Ballinasloe, (Crossplay), Ballinasloe V Kinvara 18:30,

U14 C Hurling Championship Group 1
Mon, 28 Aug, Venue: Tuam, (3), Tuam V Annaghdown 18:30,

U14 C Hurling Championship Group 2
Tue, 22 Aug, Venue: Kinvara, (2), Kinvara V Liam Mellows 18:30,
Tue, 29 Aug, Venue: Ballyloughane, (Round 3), Liam Mellows V Salthill-Knocknacarra 18:30,

U16 A CUP
Thu, 24 Aug, Venue: Athenry, (Semi Final 1), St Mary’s GAA Athenry V Turloughmore 18:30,

U16 A SHIELD
Thu, 24 Aug, Venue: Loughrea, (Semi Final 2), Carnmore V Loughrea 18:30,

U16 B1 CUP
Thu, 24 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Tynagh/Abbey-Duniry V Liam Mellows 18:30,

U16 B1 SHIELD
Thu, 24 Aug, Venue: Pearse Stadium, (Final), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Annaghdown 19:00,

U16 C CUP
Thu, 24 Aug, Venue: Cappataggle, (Semi Final 1), Cappataggle V Mchel Breathnach 18:45,

Under 16 A1 Shield
Thu, 24 Aug, Venue: Duggan Park , (Final), Kinvara V Rahoon-Newcastle 19:45,

U16 B Cup
Thu, 24 Aug, Venue: Kilbeacanty, (Final), Killimordaly V Gort 19:15,

Under 12 Roinn 3B Group
Wed, 23 Aug, Venue: Killimor, (Round 5), Killimor V Tommy Larkins 19:00,

Under 12 Roinn 3C Group
Mon, 28 Aug, Venue: Carnmore, (Round 5), Liam Mellows V Carnmore 18:45,

Share story:

United Rugby Championship - Connacht v Stormers

Join us for the live online stream of the United Rugby Championship – Connacht v Stormers. Action kicks off at 5.05 pm at Dexcom Stadium. Tune in ea...

Saturday Six with George McDonagh

Racing in Ireland on Saturday (18th May 2024) is in Navan and Wexford. Cross-channel, there are meetings in Newmarket, Newbury, Thirsk, Bangor-on-Dee, Don...

Drogheda United 2-3 Galway United (Premier Division Commentary and Reaction with Maurice Nugent and John Caulfield)

Two injury-time goals from Maurice Nugent and Stephen Walsh gave Galway United a sensational victory in the SSE Airtricity League Premier Division on Frid...

Roscommon 3-5 Galway 0-7 (Connacht Minor Football Semi-Final Commentary and Reaction with Neil McHugh)

While their 2024 season isn’t over, Galway’s hopes of winning the Connacht or All-Ireland Minor A Football Championship ended in Tuam Stadium ...