22 May 2024

~11 minutes read

Galway GAA Fixtures

Share story:
Galway GAA Fixtures

Wed 22 May

Division 2 Football League, Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 3), An Cheathrú Rua V Monivea-Abbey 19:45, Ref: Colm Conway

U19 B Football League, Venue: Tuam Stadium, (North Final), Caherlistrane V Kinvara 19:30, Ref: Anthony Coyne

U20A Hurling League K/O, Venue: Duggan Park, (Final), Oranmore-Maree V Sarsfields 19:00, Ref: Pat Burke

 

Thu 23 May

U13 Division 3 West, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Claregalway 18:30, Ref: Frank Kinneen

U12 Group 1, Venue: Craughwell, Craughwell GAA Club V Clarinbridge 18:30, Ref: Noel Quinn

U12 Group 10, Venue: Na Forbacha, (1), Cois Fharraige V Salthill-Knocknacarra 19:30, Ref: JP Moore

U12 Group 5, Venue: An Spideal, (1), Cois Fharraige V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: Jp Moore

U15 A Group, Venue: Craughwell, (Round 6), Craughwell GAA Club V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: James Lundon

U15 A Group, Venue: New Inn, (Round 6), Sarsfields V Kilnadeema-Leitrim 18:30, Ref: Gerry Hurley

U15 A Group, Venue: Clarinbridge, (Round 6), Clarinbridge V Turloughmore 18:30, Ref: Pat Burke

U15 A Group, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Stephen Doyle

U15 A1 Group, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 6), Gort V Portumna 18:30, Ref: John Mc Donagh

U15 A1 Group, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 6), Michéal Breathnach V Carnmore 18:30, Ref: Conor Quinlan

U15 A1 Group, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 6), Loughrea V Castlegar 18:30, Ref: Gordan Duane

U15 B Group, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), Moycullen V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:30, Ref: Ronan McNulty

U15 B Group, Venue: Killimor, (Round 6), Fr Joe Walsh’s V Padraig Pearses 18:30, Ref: Pakie Muldoon

U15 B Group, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 6), Ballygar V Mullagh/Kiltormer 18:30, Ref: Christopher Browne

U15 B Group, Venue: Ardrahan, (Round 6), Ardrahan V Ballinderreen 18:30, Ref: Noel Quinn

U15 B1 Group, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Ahascragh/Fohenagh 18:30, Ref: Sean Byrne

U15 B1 Group, Venue: Kinvara, (Round 6), Kinvara V St Thomas 18:30, Ref: Kevin Quirke

U15 B1 Group, Venue: Cappataggle, (Round 6), Cappataggle V Tommy Larkins 18:30, Ref: James Sheil

U15 B1 Group, Venue: Killimordaly, (Round 6), Killimordaly V Sylane 19:30, Ref: Gerard Dwyer

U12 Group 6, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Clarinbridge 19:30, Ref: Noel Quinn

Division 4A Football League, Venue: Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V St Gabriel’s 20:00, Ref: Martin Collins

Division 4B Football League – North, Venue: Corofin, (Round 6), Corofin V Ballinasloe 20:15, Ref: Gerald Anthony Lohan

U15 C1 Group, Venue: Craughwell, (Round 6), Craughwell GAA Club V Turloughmore 18:30, Ref: James Lundon

U15 C1 Group, Venue: Clarinbridge, (Round 6), Clarinbridge V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: Ronan Stankard

U15 C1 Group, Venue: Four Roads Hurling Club, (Round 6), Oranmore-Maree V Four Roads 18:30, Ref: TBC

 

Fri 24 May

U13 Division 1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 5), Moycullen V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: Frank Kinneen

U13 Division 1, Venue: Tuam Stars Pitch, (Round 6), Loughrea Gaelic Football V Tuam Stars 19:00, Ref: Tom Browne

U13 Division 2 North, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V St Brendan’s 19:00, Ref: Dara Murphy

U13 Division 3 North, Venue: Kilconnell, (Round 5), St Gabriel’s V Northern Gaels 19:30, Ref: Odhran Loughrey

U13 Division 4 West, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 2), Killannin V Barna 19:00, Ref: TBC

U12 Group 3, Venue: Mullagh, (Round 1), Mullagh/Kiltormer V Ahascragh/Fohenagh 18:30, Ref: Richard Sheppard

U15 A1 Group, Venue: Michael Cusacks, (Round 6), Michael Cusacks V Kilconieron 18:30, Ref: Pascal Sheehan

U16 Football League Group 5A, Venue: Belclare, (Round 4), Corofin V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Tony Keating

U16 Football League Group 5A, Venue: St Gabriel’s, (Round 4), St Gabriel’s V Kilkerrin-Clonberne 19:00, Ref: Shane Larkin

Division 1 Football League, Venue: Corofin, (Round 6), Corofin V Tuam Stars 20:00, Ref: Thomas Murphy

Division 3A Football League, Venue: Leitir Mór, (Round 6), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Headford 19:45, Ref: Colm Conway

Division 3B Football League, Venue: Brownesgrove, (Round 6), Cortoon Shamrocks V Williamstown 20:00, Ref: P.J. Rabbitte

Division 3B Football League, Venue: Kilconly, (Round 6), Kilconly V St Brendan’s 20:00, Ref: Sean Lyons

Division 4B Football League – North, Venue: Ballymacward, (Round 6), Padraig Pearses V Loughrea 20:00, Ref: Gerry Daly

Junior B Football Championship – North, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara V Caherlistrane 20:00, Ref: TBC

Junior B Football Championship – West, Venue: Westside, (Round 4), St Michael’s V Clifden 20:00, Ref: Ger Cahill

Junior C Football Championship – North, Venue: Menlough, (Round 4), Menlough V Dunmore MacHales 20:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – North, Venue: Monivea, (Round 4), Monivea-Abbey V St Mary’s GAA Athenry 20:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – West, Venue: Maigh Cuilinn, (Round 4), Moycullen V Gaeil na Gaillimhe 20:00, Ref: Pat Hansberry

Junior C Football Championship – West, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Killannin 20:00, Ref: Martin Collins

Junior C Football Championship – West, Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 4), An Cheathrú Rua V Oranmore-Maree 20:00, Ref: Mairtín Mac Donnacha

Junior D Football Championship – North, Venue: Caltra, (Round 4), Caltra V St Gabriel’s 20:00, Ref: TBC

Junior D Football Championship – West, Venue: Ros Muc, (Round 3), Na Piarsaigh V Oughterard 20:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Junior D Football Championship – West, Venue: An Spideal, (Round 3), An Spidéal V St. Patricks 20:00, Ref: Noel Barrett

 

Sat 25 May

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Dunmore MacHales, (Round 2), Dunmore MacHales V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: P.J. Rabbitte

Under 13 Group C, Venue: Pairc an Chnoic, (3), Michéal Breathnach V Sylane 16:15, Ref: John Keane

Division 1 Football League, Venue: Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V Barna 11:30, Ref: Ronan McNulty

Division 1 Football League, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Killannin 17:00, Ref: Austin O’Connell

Division 1 Football League, Venue: Milltown, (Round 6), Milltown V St Michael’s 17:00, Ref: Mairtin Flaherty

Division 2 Football League, Venue: Oileáin Arann, (Round 6), Oileáin Arann V Moycullen 13:15, Ref: Richard McNicholas

Division 2 Football League, Venue: Caherlistrane, (Round 6), Caherlistrane V Salthill-Knocknacarra 17:00, Ref: Gerald Anthony Lohan

Division 2 Football League, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V An Cheathrú Rua 17:00, Ref: Noel Dempsey

Division 2 Football League, Venue: Monivea, (Round 6), Monivea-Abbey V Oughterard 17:00, Ref: Paddy Griofa

Division 3A Football League, Venue: Indreabhán, (Round 6), Michéal Breathnach V Oranmore-Maree 18:00, Ref: James Molloy

Division 3A Football League, Venue: Glenamaddy, (Round 6), Glenamaddy V St. James 19:00, Ref: Gerry Daly

Division 3A Football League, Venue: Corofin, (Round 6), Corofin V An Spidéal 20:15, Ref: Padraic Kelly

Division 3B Football League, Venue: Clifden, (Round 6), Clifden V Caltra 14:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Division 3B Football League, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin-Clonberne V Dunmore MacHales 17:00, Ref: Kevin Kenny

Division 4B Football League – North, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V Glinsk 19:00, Ref: Tom Ryder

Division 1 Hurling League Group 1, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V Castlegar 19:00, Ref: Shane Hynes

Junior C Football Championship – North, Venue: Ballygar, (Round 4), St Brendan’s V Kiltormer 18:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – West, Venue: Leitir Mór, (Round 4), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Barna 18:00, Ref: Noel Gorham

Junior D Football Championship – North, Venue: Kilconly, (Round 4), Kilconly V Loughrea Gaelic Football 18:00, Ref: TBC

U13 C1 Group, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Michael Cusacks 11:30, Ref: John Mc Donagh

 

Sun 26 May

U13 Group B1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (5), Moycullen V Meelick-Eyrecourt 11:00, Ref: John Keane

Division 4A Football League, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Killererin 11:00, Ref: Odhran Loughrey

Division 4A Football League, Venue: Menlough, (Round 6), Menlough V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Tony Keating

Division 4A Football League, Venue: Cárna, (Round 6), Cárna-Caiseal V Annaghdown 12:00, Ref: Christopher Ryan

Division 4B Football League – West, Venue: Crestwood, (Round 6), Fr. Griffin’s Eire Óg V Barna 11:00, Ref: Ger Cahill

Division 4B Football League – West, Venue: Westside, (Round 6), St Michael’s V Moycullen 12:30, Ref: Frank Kinneen

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V Michéal Breathnach 10:00, Ref: Darragh Kelly

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: An Spideal, (Round 2), An Spidéal V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 11:00, Ref: Tom Nally

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 2), An Cheathrú Rua V Oughterard 11:00, Ref: Colm Conway

Junior B Football Championship – North, Venue: Clonberne, (Round 4), Kilkerrin-Clonberne V Cortoon Shamrocks 11:00, Ref: TBC

Junior B Football Championship – West, Venue: Cárna, (Round 4), Cárna-Caiseal V Annaghdown 13:30, Ref: Christopher Ryan

Junior C Football Championship – North, Venue: Glenamaddy, (Round 4), Glenamaddy V Williamstown 11:00, Ref: TBC

Junior D Football Championship – North, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars V Caherlistrane 11:00, Ref: TBC

Junior D Football Championship – North, Venue: Milltown, (Round 4), Milltown V Ballinasloe 11:00, Ref: TBC

U17B Hurling League Knockout, Venue: The Prairie, (Final), Mullagh/Kiltormer V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Ronan McNulty

 

Mon 27 May

U13 A Group, Venue: Kinvara, (5), Kinvara V Loughrea 18:30, Ref: Pat Brennan

U13 A Group, Venue: Kilconieron, (5), Kilconieron V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: Gerry Hurley

U13 A Group, Venue: Michael Cusacks, (5), Michael Cusacks V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Peter Cummins

U13 A Group, Venue: Athenry, (5), St Mary’s GAA Athenry V Rahoon-Newcastle 18:30, Ref: Sean Trowell

U13 Group C, Venue: Na Forbacha, (5), Cois Fharraige V Tommy Larkins 18:30, Ref: Conor Quinlan

U13 Group C, Venue: Pirc an Chnoic, (5), Michéal Breathnach V Ahascragh/Fohenagh 18:30, Ref: Daire Crowe

U13 Group C, Venue: Ballinasloe, (5), Ballinasloe V Liam Mellows 18:30, Ref: Peter Campbell

U13 A1 Group, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (5), Tynagh/Abbey-Duniry V Turloughmore 18:30, Ref: Shane Briscoe

U13 A1 Group, Venue: Clarinbridge, (5), Clarinbridge V Sarsfields 18:30, Ref: John Mc Donagh

U13 A1 Group, Venue: Gort GAA Grounds, (5), Gort V Portumna 18:30, Ref: Kevin Egan

U13 A1 Group, Venue: Castlegar Pitch, (5), Castlegar V St Thomas 18:30, Ref: JP Moore

U13 B Group, Venue: Carnmore GAA Club, (5), Carnmore V Killimordaly 18:30, Ref: Stephen Doyle

U13 B Group, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (5), Padraig Pearses V Annaghdown 18:30, Ref: Shane Larkin

U13 B Group, Venue: Skehana, (5), Skehana-Mountbellew/Moylough V Cappataggle 18:30, Ref: TBC

U13 B Group, Venue: Mullagh, (5), Mullagh/Kiltormer V Ballinderreen 18:30, Ref: James Sheil

U13 Group B1, Venue: Ballygar GAA Pitch, (5), Ballygar V Kilnadeema-Leitrim 18:30, Ref: Kerril Wade

U13 Group B1, Venue: Killimor, (5), Killimor V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: Brian Keon

U13 Group B1, Venue: Abbeyknockmoy, (5), Abbeyknockmoy V Ardrahan 19:00, Ref: Richard Sheppard

Junior B Football Championship – North, Venue: Headford, (Round 4), Headford V Mountbellew/Moylough 20:15, Ref: TBC

Junior B Football Championship – North, Venue: Milltown, (Round 4), Milltown V Kilconly 20:15, Ref: TBC

Junior D Football Championship – North, Venue: Barnaderg, (Round 4), Killererin V Corofin 20:15, Ref: TBC

U19 A Football League, Venue: TBC, (West Final), Moycullen V Oranmore-Maree 19:30, Ref: Ronan McNulty

U17A Hurling League Knockout, Venue: Kenny Park, (Final), Carnmore V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: Robert Murray

U13 C2 Group, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Abbeyknockmoy 18:30, Ref: Paul Fahy

U13 C2 Group, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Kinvara 18:30, Ref: John Donovan

U13 C1 Group, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: TBC

 

Tue 28 May

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Claregalway 18:45, Ref: Mairtin Flaherty

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Crestwood, (Round 4), Fr. Griffin’s Eire Óg V St Gabriel’s 19:00, Ref: Patrick Holohan

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Barnaderg, (Round 4), Killererin V Tuam Stars 19:00, Ref: Pat Hansberry

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 4), Michéal Breathnach V Corofin 19:00, Ref: Christopher Ryan

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Claregalway 19:00, Ref: Martin Collins

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Oranmore-Maree 20:00, Ref: Gerry Daly

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara V Tuam Stars 19:00, Ref: Noel Quinn

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: Odhran Loughrey

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Dunmore MacHales, (Round 4), Dunmore MacHales V Barna 19:00, Ref: Thomas Murphy

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 4), An Cheathrú Rua V Killannin 19:00, Ref: John O Niadh

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Oughterard 19:00, Ref: Aonghus Laoi

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: The Prairie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 19:00, Ref: Ronan McNulty

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Milltown GAA, (Round 4), Milltown V Menlough/Padraig Pearses 19:00, Ref: Tony Keating

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: St Brendan’s, (Round 4), St Brendan’s V Caltra 19:00, Ref: Sean Lyons

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 4), Ballinasloe V Northern Gaels 19:00, Ref: Gearoid O Conamha

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Headford, (Round 4), Headford V Kilkerrin-Clonberne 19:00, Ref: Austin O’Connell

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Mike Tarpey

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Clifden, (Round 4), Clifden V An Spidéal 19:00, Ref: Colm Conway

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V St Michael’s 19:00, Ref: Dara Murphy

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Carna, (Round 4), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V Moycullen 19:00, Ref: Liam Conghaile

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Corofin 19:00, Ref: Mark Casey

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Brownesgrove, (Round 4), Cortoon Shamrocks V Monivea-Abbey 19:00, Ref: Tom Ryder

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Kilconly, (Round 4), Kilconly V St Brendan’s 19:00, Ref: Seamus McDonnell

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks V Killannin 19:00, Ref: Michael Ryder

Division 3 Hurling League Group 2, Venue: Kiltormer, (Round 5), Kiltormer V Sylane 19:30, Ref: TBC

 

Wed 29 May

Under 13 Division 3 West, Venue: Clifden, (Round 6), Clifden V Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:30, Ref: Muiris Mac Gearailt

Division 2 Hurling League Group 2, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 5), Maigh Cuilinn – Iománaíocht V Killimor 19:30, Ref: TBC

U19 B Football League, Venue: TBC, (West Final), An Cheathrú Rua V St Michael’s 19:30, Ref: Noel Gorham

U19 C Football League, Venue: Ros Muc, (West Final), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Clifden 19:30, Ref: Colm Conway

Share story:

Connacht FA Cup Final Preview - Maree-Oranmore determined to make history

This Sunday, the curtain falls on the Connacht Soccer Season, with the final of the Connacht FA Junior Cup in Lecarrow. Maree/Oranmore, appearing in their...

Cumann na mBunscol Hurling Finals take place tomorrow

The Curtain will fall on the Cumann na mBunscol GAA Season with the Hurling Finals tomorrow. Due to the unavailability of Loughgeorge, the Camogie Finals ...

Galway vs Tipperary (All-Ireland Minor Hurling Semi-Final Preview with Kenneth Burke)

Galway take on Tipperary this Saturday (15th June 2024) in the All-Ireland minor hurling semi-final, looking to make the decider for the 36th time. The Tr...

Cork vs Galway (All-Ireland Senior Ladies Football Championship Preview with Daniel Moynihan)

Galway make their start in the TG4 All-Ireland senior ladies football championship on Saturday (15th June 2024) when they travel to Cork. The Rebelettes h...