18 April 2023

~10 minutes read

Galway GAA Fixtures (18th – 25th April 2023)

Share story:
Galway GAA Fixtures (18th – 25th April 2023)

U-13 Football Division 1
Fri, 21 Apr, Venue: Loughrea, (Round 3), Loughrea Gaelic Football V Corofin 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: The Priarie, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars V St. James 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 3), Caherlistrane V Oranmore-Maree 19:00,

U-13 Football Division 2 North
Fri, 21 Apr, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry V Dunmore MacHales 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 3), Claregalway V Mountbellew/Moylough 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Oranmore, (Round 3), Oranmore-Maree V Monivea-Abbey 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Ballygar, (Round 3), Gaeil na Gaillimhe V St Brendan’s 19:00,

U-13 Football Division 2 West
Fri, 21 Apr, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 3), Moycullen V Oughterard 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Barna, (Round 3), Barna V Mchel Breathnach 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 3), An Cheathr Rua V Killannin 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Carna, (Round 3), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V St Michael’s 19:00,

U-13 Football Division 3 North
Fri, 21 Apr, Venue: Brownesgrove, (Round 3), Cortoon Shamrocks V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Annaghdown 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Menlough, (Round 3), Menlough V Milltown 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Kilconly, (Round 3), Kilconly V Headford 19:00,

U-13 Football Division 3 West
Fri, 21 Apr, Venue: Clifden, (Round 3), Clifden V Oranmore-Maree 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 3), Barna V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Renvyle, (Round 3), Renvyle V Moycullen 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: An Spideal, (Round 3), An Spidal V Salthill-Knocknacarra 19:00,

U-13 Football Division 4 North
Fri, 21 Apr, Venue: Glenamaddy/Glinsk GAA, (Round 3), Northern Gaels V Caltra 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: St Gabriel’s, (Round 3), St Gabriel’s V Ballinasloe 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 3), Mountbellew/Moylough V St Mary’s GAA Athenry 19:00,

U-13 Football Division 4 West
Fri, 21 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars V St. James 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 3), Killannin V Claregalway 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 3), Corofin V Loughrea Gaelic Football 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 19:00,

U-13 Football Division 5
Fri, 21 Apr, Venue: Clonbur, (Round 3), St. Patricks V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Corofin 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: Crestwood, (Round 3), Fr Griffins/ire g V Monivea-Abbey 19:00,

U-15 Football Division 1
Tue, 18 Apr, Venue: Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Moycullen 18:30,
Tue, 18 Apr, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry V Annaghdown 18:45,
Tue, 18 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 3), Caherlistrane V Headford 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 3), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00,

U-15 Football Division 2 North
Tue, 18 Apr, Venue: Dunmore MacHales, (Round 3), Dunmore MacHales V Monivea-Abbey 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars V Ballinasloe 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Menlough, (Round 3), Menlough V Gaeil na Gaillimhe 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Loughrea, (Round 3), Loughrea Gaelic Football V Corofin 19:00,

U-16 Football League Group A 1
Tue, 25 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Headford 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Corofin 19:00,

U-16 Football League Group A 2
Tue, 25 Apr, Venue: Barna, (Round 2), Barna V Oranmore-Maree 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 19:00,

U-16 Football League Group B 1
Tue, 25 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Caherlistrane V Annaghdown 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Monivea, (Round 2), Monivea-Abbey V Oranmore-Maree 19:00,

U-16 Football League Group B 2
Tue, 25 Apr, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V An Cheathr Rua 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 2), Mchel Breathnach V St Michael’s 19:00,

U-16 Football League Group C 1
Tue, 25 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Dunmore MacHales 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Loughrea, (Round 2), Loughrea Gaelic Football V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 19:00,

U-16 Football League Group C 2
Tue, 25 Apr, Venue: Carna, (Round 2), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Mervue, (Round 2), St. James V Clifden 19:00,

U-16 Football League Group D 1
Tue, 25 Apr, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Menlough/Padraig Pearses 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Kilconly 19:00,

U-16 Football League Group D 2
Tue, 25 Apr, Venue: Leitir Mir, (Round 2), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V An Spidal 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V Killannin 19:00,

U-16 Football League Group E 1
Tue, 25 Apr, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Milltown 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Kinvara 19:00,

U-16 Football League Group E 2
Tue, 25 Apr, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V St. Patricks 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Tuam Stars 19:00,
Tue, 25 Apr, Venue: Barna, (Round 2), Barna V Oranmore-Maree 19:00,

Division 1 Football League
Thu, 20 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars V Mountbellew/Moylough 19:00,
Thu, 20 Apr, Venue: Killannin, (Round 4), Killannin V Claregalway 19:45,
Fri, 21 Apr, Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Annaghdown 19:15,
Sat, 22 Apr, Venue: Westside, (Round 4), St Michael’s V Milltown 19:00,

Division 2 Football League
Thu, 20 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Moycullen 19:00,
Fri, 21 Apr, Venue: The Priarie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Monivea-Abbey 19:15,
Sat, 22 Apr, Venue: Inis Mr, (Round 4), Oilein rann V An Spidal 13:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Barna, (Round 4), Barna V An Cheathr Rua 19:00,

Division 3A Football League
Sat, 22 Apr, Venue: Headford, (Round 4), Headford V Glenamaddy 18:30,
Sat, 22 Apr, Venue: Indreabhn, (Round 4), Mchel Breathnach V Oranmore-Maree 19:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Oughterard, (Round 4), Oughterard V Corofin 19:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Brownesgrove, (Round 4), Cortoon Shamrocks V St. James 19:00,

Division 3B Football League
Fri, 21 Apr, Venue: Barnaderg , (Round 4), Killererin V St Brendan’s 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: Clonberne, (Round 4), Kilkerrin-Clonberne V Dunmore MacHales 20:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Clifden, (Round 4), Clifden V Kilconly 14:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Leitir Mir, (Round 4), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Williamstown 19:00,

Division 4A Football League
Sat, 22 Apr, Venue: Carna, (Round 4), Carna Cashel GAA V St Gabriel’s 13:30,
Sat, 22 Apr, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Moycullen, (Round 4), Moycullen V Menlough 19:00,
Sat, 22 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Caltra 19:00,

Division 4B Football League – North
Thu, 20 Apr, Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Glinsk 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: Bushfield Park, (Round 4), Loughrea V St Mary’s GAA Athenry 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: Ballymacward, (Round 4), Padraig Pearses V Caherlistrane 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: Ballinasloe, (Round 4), Ballinasloe V Tuam Stars 19:15,

Division 4B Football League – West
Sat, 22 Apr, Venue: Letterfrack, (Round 4), Renvyle V Na Piarsaigh 19:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Barna, (Round 4), Barna V St. Patricks 11:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Annaghdown 11:00,

Division 1 Hurling League Group 1
Fri, 21 Apr, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Tommy Larkins 18:45,

Junior B Football Championship North
Sun, 23 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Cortoon Shamrocks 11:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Kilconly, (Round 2), Kilconly V Dunmore MacHales 11:00,
Mon, 24 Apr, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V Kilkerrin-Clonberne 19:30,
Mon, 24 Apr, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Headford 19:30,

Junior B Football Championship West
Fri, 21 Apr, Venue: Leitir Mir, (Round 2), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Carna Cashel GAA 19:15,
Sat, 22 Apr, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V Claregalway 14:00,

Junior Hurling League K/O
Sun, 23 Apr, Venue: Woodford, (Pre Lim Quarter Final), Kilnadeema-Leitrim V Tommy Larkins 11:00,

Junior C Football Championship North
Sat, 22 Apr, Venue: Kiltormer, (Round 2), Kiltormer V Dunmore MacHales 18:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Williamstown, (Round 2), Williamstown V Caltra 11:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Caherlistrane V Menlough 11:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Glenamaddy 11:00,

Junior C Football Championship West
Fri, 21 Apr, Venue: South Park, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe V An Cheathr Rua 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Barna 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V Annaghdown 19:15,

U20A Hurling League Group 1
Wed, 19 Apr, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea V Oranmore-Maree 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Clarinbridge 18:30,

U20A Hurling League Group 2
Wed, 19 Apr, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen V Carnmore 18:30,

U20A Hurling League Group 3
Wed, 19 Apr, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V St Mary’s GAA Athenry 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: New Inn, (Round 3), Sarsfields V Craughwell GAA Club 19:00,

U20A Hurling League Group 4
Wed, 19 Apr, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Fr. Joe Walsh’s 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Cappataggle, (Round 3), Cappataggle V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:45,

Junior D Football Championship – North
Fri, 21 Apr, Venue: Kilconly, (Round 1), Kilconly V Milltown 19:30,
Sat, 22 Apr, Venue: Barnaderg , (Round 1), Killererin V St Brendan’s 18:00,
Sun, 23 Apr, Venue: Kilconnell, (Round 1), St Gabriel’s V Corofin 11:00,

Junior D Football Championship – West
Fri, 21 Apr, Venue: Moycullen, (Round 1), Moycullen V St. Patricks 19:15,
Fri, 21 Apr, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidal V Oughterard 19:15,

U20B Hurling League Group 1
Wed, 19 Apr, Venue: Tonabrocky, (Round 3), Rahoon-Newcastle V Cois Cuain 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 3), Mchel Breathnach V Liam Mellows 18:30,

U20B Hurling League Group 2
Wed, 19 Apr, Venue: Sylane, (Round 3), Sylane V Annaghdown 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 3), Padraig Pearses V Ballygar 18:30,

U20B Hurling League Group 3
Wed, 19 Apr, Venue: Ardrahan, (Round 3), Ardrahan V Killimordaly 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: St Thomas, (Round 3), St Thomas V Kilconieron 18:30,

U20B Hurling League Group 4
Wed, 19 Apr, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 3), Ahascragh/Fohenagh V Abbeyknockmoy 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Mullagh, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30,

U20B Hurling League Group 5
Wed, 19 Apr, Venue: Portumna, (Round 3), Portumna V Tommy Larkins 18:30,
Wed, 19 Apr, Venue: Michael Cusacks, (Round 3), Michael Cusacks V Gort 18:30,

U19 A West Football League
Mon, 24 Apr, Venue: Maigh Cuilinn, (Round 2), Moycullen V Salthill-Knocknacarra 19:00,

U19 C North Football League
Thu, 20 Apr, Venue: Milltown, (Round 2), Milltown V Gaeil na Gaillimhe 19:45,

Under 13 A Group
Mon, 24 Apr, Venue: Kilconieron, (Round 1), Kilconieron V Clarinbridge 18:45,
Mon, 24 Apr, Venue: Michael Cusacks, (Round 1), Michael Cusacks V Loughrea 18:45,
Mon, 24 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 1), Turloughmore V Craughwell GAA Club 18:45,
Mon, 24 Apr, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 1), Gort V Oranmore-Maree 18:45,

Under 13 A1 Group
Mon, 24 Apr, Venue: Killimordaly, (Round 1), Killimordaly V Castlegar 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 1), Tynagh/Abbey-Duniry V Ballygar 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Tonabrocky, (Round 1), Rahoon-Newcastle V Kilnadeema-Leitrim 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 1), Carnmore V St Mary’s GAA Athenry 18:15,

Under 13 B Group
Mon, 24 Apr, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Ballinderreen 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 1), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Meelick-Eyrecourt 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle V Sarsfields 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Padraig Pearses V Ardrahan 18:45,

Under 13 B1 Group
Mon, 24 Apr, Venue: Sylane, (Round 1), Sylane V St Thomas 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy V Mullagh/Kiltormer 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Ballinasloe 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Skehana, (Round 1), Skehana-Mountbellew/Moylough V Killimor 18:45,

Under 13 C Group
Mon, 24 Apr, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Liam Mellows 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Barna, (Round 1), Cois Fharraige V Tuam 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V Tommy Larkins 18:15,
Mon, 24 Apr, Venue: Ahascragh, (Round 1), Ahascragh/Fohenagh V Mchel Breathnach 18:15,

Under 15 C1 Group
Thu, 20 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 1), Turloughmore V St Mary’s GAA Athenry 18:15,

Under 15 A Group
Thu, 20 Apr, Venue: Kilconieron, (Round 3), Kilconieron V Turloughmore 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea V Carnmore 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: New Inn, (Round 3), Sarsfields V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:15,

Under 15 A1 Group
Thu, 20 Apr, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V Tynagh/Abbey-Duniry 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Clarinbridge V Gort 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V Ardrahan 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Michael Cusacks, (Round 3), Michael Cusacks V Portumna 18:15,

Under 15 B Group
Thu, 20 Apr, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 3), Tommy Larkins V Killimordaly 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: St Thomas, (Round 3), St Thomas V Mullagh/Kiltormer 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 3), Padraig Pearses V Mchel Breathnach 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Rahoon-Newcastle 18:15,

Under 15 B1 Group
Thu, 20 Apr, Venue: Skehana, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Fr Joe Walsh’s 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Ballygar, (Round 3), Ballygar V Ballinderreen 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Cappataggle 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Kilnadeema, (Round 3), Kilnadeema-Leitrim V Annaghdown 18:15,

Under 15 C Group
Thu, 20 Apr, Venue: Barna, (Round 3), Cois Fharraige V Ahascragh/Fohenagh 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 3), Abbeyknockmoy V Tuam 18:15,
Thu, 20 Apr, Venue: Sylane, (Round 3), Sylane V Liam Mellows 18:30,

Share story:

Over The Line - The Mike Glynn Interview

This evening’s guest on Over The Line was racehourse owner and breeder and former journalist with the Connacht Tribune Mike Glynn. Mike spoke to Geo...

The Camogie Association Launch 2024 Glen Dimplex All-Ireland Camogie Semi Finals

Two Senior Double Headers to Take Place in UPMC Nowlan Park This weekend sees the Glen Dimplex All-Ireland Camogie Senior and Intermediate Semi-Finals tak...

All-Ireland Senior Football Final Preview - The View From The Galway Camp - Sean Kelly

This Sunday, Galway will bid to win the All-Ireland Senior Football Title for the first time since 2001 when they face Armagh in Croke Park. All this week...

Galway GAA Results

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 16C1 Group1 Padraig Pearses 4-7 St Mary’s GAA Athenry 0-13 OCC Construction Primary Junior Football Champ...