27 March 2024

~5 minutes read

Galway GAA Fixtures

Share story:
Galway GAA Fixtures

U-16 Football League Group 1A
Tue, 02 Apr, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 1), Corofin V Monivea-Abbey 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 1), Caherlistrane V Claregalway 18:30,

U-16 Football League Group 1B
Tue, 02 Apr, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Oranmore-Maree 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 18:30,

U-16 Football League Group 2A
Tue, 02 Apr, Venue: Headford, (Round 1), Headford V Annaghdown 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Dunmore MacHales, (Round 1), Dunmore MacHales V Tuam Stars 18:30,

U-16 Football League Group 2B
Tue, 02 Apr, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 1), An Cheathr Rua V Barna 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 1), Mchel Breathnach V Oranmore-Maree 18:30,

U-16 Football League Group 3A
Tue, 02 Apr, Venue: Mervue, (Round 1), St. James V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Leitir Mir, (Round 1), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Oughterard 18:30,

U-16 Football League Group 3B
Tue, 02 Apr, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Caltra 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Knockdoemore, (Round 1), Claregalway V St Michael’s 18:30,

U-16 Football League Group 4 West
Tue, 02 Apr, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidal V Clifden 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 1), Killannin V Salthill-Knocknacarra 18:30,

U-16 Football League Group 4A North
Tue, 02 Apr, Venue: Glenamaddy, (Round 1), Northern Gaels V Kilconly 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe V St Brendan’s 18:30,

U-16 Football League Group 4B North
Tue, 02 Apr, Venue: Milltown GAA, (Round 1), Milltown V Cortoon Shamrocks 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 1), Mountbellew/Moylough V Menlough 18:30,

U-16 Football League Group 5A
Tue, 02 Apr, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 1), Kilkerrin-Clonberne V Oranmore-Maree 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: St Gabriel’s, (Round 1), St Gabriel’s V Tuam Stars 18:30,

Under 16 Football League Group 5B
Tue, 02 Apr, Venue: Barnaderg , (Round 1), Killererin V Salthill-Knocknacarra 18:30,
Tue, 02 Apr, Venue: Clonbur, (Round 1), St. Patricks V Barna 18:30,

Division 1 Football League
Fri, 29 Mar, Venue: Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Corofin 19:30,
Sat, 30 Mar, Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V Tuam Stars 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Westside, (Round 2), St Michael’s V Barna 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Milltown 17:00,

Division 2 Football League
Sat, 30 Mar, Venue: Inis Mr, (Round 2), Oilein rann V Monivea-Abbey 13:30,
Sat, 30 Mar, Venue: Moycullen, (Round 2), Moycullen V Salthill-Knocknacarra 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Caherlistrane V Annaghdown 17:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V An Cheathr Rua 12:00,

Division 3A Football League
Sat, 30 Mar, Venue: Leitir Mir, (Round 2), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Mchel Breathnach 16:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Headford, (Round 2), Headford V St. James 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V An Spidal 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Corofin , (Round 2), Corofin V Glenamaddy 17:00,

Division 3B Football League
Fri, 29 Mar, Venue: Dunmore, (Round 2), Dunmore MacHales V Williamstown 19:30,
Sat, 30 Mar, Venue: Clifden, (Round 2), Clifden V Cortoon Shamrocks 16:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Caltra 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Clonberne, (Round 2), Kilkerrin-Clonberne V Kilconly 17:00,

Division 4A Football League
Sat, 30 Mar, Venue: Barnaderg , (Round 2), Killererin V St Gabriel’s 17:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Ros Muc, (Round 2), Crna-Caiseal V Claregalway 17:00,
Sun, 31 Mar, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Annaghdown 12:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Menlough 12:00,

Division 4B Football League – North
Fri, 29 Mar, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Padraig Pearses 19:30,
Fri, 29 Mar, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Loughrea 20:00,
Sat, 30 Mar, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 2), Glinsk V St Mary’s GAA Athenry 17:00,

Division 4B Football League – West
Sun, 31 Mar, Venue: Westside, (Round 2), St Michael’s V Renvyle 12:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Moycullen, (Round 2), Moycullen V St. Patricks 12:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Barna, (Round 2), Barna V Na Piarsaigh 12:00,

Cahill Cup – Group 1
Sun, 31 Mar, Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V St. James 12:00,
Mon, 01 Apr, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V Oranmore-Maree 13:00,

Cahill Cup – Group 2
Mon, 01 Apr, Venue: Leitir Mir, (Round 2), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V An Cheathr Rua 13:00,

Cahill Cup – Group 3
Sun, 31 Mar, Venue: Dunmore, (Round 2), Dunmore MacHales V Claregalway 12:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Monivea, (Round 2), Monivea-Abbey V Caherlistrane 12:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Corofin , (Round 2), Corofin V Caltra 12:00,

U17 C North Football League – Group B
Wed, 27 Mar, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Eastern Harps V St Brendan’s 19:00,

U17 C West Football League
Fri, 29 Mar, Venue: Clonbur, (Round 1), St. Patricks V Killannin 17:00,

U17A Hurling League Group 1
Sun, 31 Mar, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree V Rahoon-Newcastle 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 1), Carnmore V Turloughmore 11:00,

U17A Hurling League Group 2
Sun, 31 Mar, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Craughwell GAA Club 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: New Inn, (Round 1), Sarsfields V Castlegar 11:00,

U17A Hurling League Group 3
Sun, 31 Mar, Venue: Killimordaly, (Round 1), Killimordaly V Skehana-Mountbellew/Moylough 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Clarinbridge 11:00,

U17A Hurling League Group 4
Sun, 31 Mar, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Michael Cusacks 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 1), Gort V Ardrahan 11:00,

U17B Hurling League Group 1
Sun, 31 Mar, Venue: Sylane, (Round 1), Sylane V Annaghdown 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Ballyloughane, (Round 1), Liam Mellows V Abbeyknockmoy 11:00,

U17B Hurling League Group 2
Sun, 31 Mar, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Padraig Pearses V Cappataggle 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Ahascragh/Fohenagh 11:00,

U17B Hurling League Group 3
Sun, 31 Mar, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V Cois Fharraige 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 1), Mchel Breathnach V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 11:00,

U17B Hurling League Group 4
Sun, 31 Mar, Venue: Killimor, (Round 1), Fr Joe Walsh’s V St Thomas 11:00,
Sun, 31 Mar, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 1), Tommy Larkins V Mullagh/Kiltormer 11:00,

Share story:

Galway U14 Ladies Wins Connacht Title - Report and Reaction

The Galway U14 Ladies Football Team produced a stunning win on Saturday in the Connacht Final beating Roscommon by 9-7 to 1-2. The team now go into the Al...

Special Feature on Kilconnell Cricket Club

Saturday last was a historic day for Kilconnell Cricket Club with their first match as a club against Slieve Bloom at Kilconnell Community Park. It was a ...

F1 With Darragh Canning of P1 Predict

Darragh Canning of P1 Predict joined John to talk about the weekend’s Chinese Grand Prix and also to unveil details of a very special event to take ...

FAI Plans to introduce unified calendar schedule met with resistance from Galway Clubs

FAI Plans to introduce a unified calendar schedule have met with resistance from Galway’s Soccer Clubs. Under the plan, all leagues in the country would...