6 June 2023

~4 minutes read

GAA: Galway Fixtures (6th-12th June 2023)

Share story:
GAA: Galway Fixtures (6th-12th June 2023)

Division 4B Football League – North
Mon, 12 Jun, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (Round 7), Glinsk V Tuam Stars 20:00,

Division 4B Football League – West
Tue, 06 Jun, Venue: Cregg, (Round 7), Annaghdown V Fr Griffins/ire g 20:00,

Division 1 Hurling League K/O
Thu, 08 Jun, Venue: Kenny Park, (Semi-Final), Turloughmore V Cappataggle 19:00,
Sat, 10 Jun, Venue: Duggan Park , (Semi-Final), Killimordaly V Loughrea 17:00,

Division 2 Hurling League K/O
Sat, 10 Jun, Venue: Pearse Stadium, (Semi-Final), Clarinbridge V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:00,
Sat, 10 Jun, Venue: Duggan Park , (Semi-Final), Ardrahan V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45,

Division 3 Hurling League K/O
Sat, 10 Jun, Venue: Kilbeacanty, (Semi-Final), Craughwell GAA Club V Mullagh 17:30,

Junior B Football Championship West
Thu, 08 Jun, Venue: Westside, (Round 5), St Michael’s V Fr Griffins/ire g 20:00,
Sat, 10 Jun, Venue: Clifden, (Round 5), Clifden V Oughterard 17:00,

Junior C Football Championship North
Wed, 07 Jun, Venue: Dunmore, (Round 5), Dunmore MacHales V Menlough 20:00,
Fri, 09 Jun, Venue: Glenamaddy, (Round 5), Glenamaddy V Caltra 20:00,

Junior D Football Championship – North
Wed, 07 Jun, Venue: Kilconly, (Round 4), Kilconly V St Brendan’s 20:00,
Fri, 09 Jun, Venue: Belclare, (Round 4), Corofin V Milltown 20:00,

Junior D Football Championship – West
Fri, 09 Jun, Venue: Letterfrack, (Round 4), Renvyle V Oughterard 19:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Moycullen, (Round 1), Moycullen V St. Patricks 12:00,

Under 12 Roinn 1 Cup
Sun, 11 Jun, Venue: Clarinbridge, (Crossover 2), Clarinbridge V Michael Cusacks 10:00,

Under 12 Roinn 1A Group
Sun, 11 Jun, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Rahoon-Newcastle 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Craughwell GAA Club 10:00,

Under 12 Roinn 1B Group
Sat, 10 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 13:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Loughrea 10:00,

Under 12 Roinn 2A Group
Sun, 11 Jun, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Portumna 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: New Inn, (Round 2), Sarsfields V St Thomas 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 2), Tynagh/Abbey-Duniry V Ardrahan 10:00,

Under 12 Roinn 2B Group
Sun, 11 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 2), Killimordaly V Mullagh/Kiltormer 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Ballygar, (Round 2), Ballygar V Meelick-Eyrecourt 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Ahascragh, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh V Cappataggle 10:00,

Under 12 Roinn 3A Group
Sat, 10 Jun, Venue: Cappagh Park, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Abbeyknockmoy 11:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Mchel Breathnach 10:00,

Under 12 Roinn 3B Group
Sun, 11 Jun, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Pdraig Pearses 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Killimor, (Round 2), Killimor V Pdraig Pearses 10:00,

Under 12 Roinn 3C Group
Sun, 11 Jun, Venue: Ballyloughane, (Round 2), Liam Mellows V Ballinderreen 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 2), Carnmore V Gort 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Sylane, (Round 2), Sylane V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 10:00,

Under 12 Roinn 4 Cup
Sun, 11 Jun, Venue: Clarinbridge, (Crossover 2), Clarinbridge V Michael Cusacks 11:00,

Under 12 Roinn 4A Group
Sun, 11 Jun, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Rahoon-Newcastle 11:00,

Under 12 Roinn 4B Group
Sat, 10 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 14:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Loughrea 11:00,

Under 12 Roinn 5 Cup
Sat, 10 Jun, Venue: Cappagh Park, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Abbeyknockmoy 12:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Kilnadeema, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Mchel Breathnach 11:00,

Under 12 Roinn 6B Group
Sun, 11 Jun, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle V Clarinbridge 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Tuam, (Round 2), Tuam V St Mary’s GAA Athenry 10:00,

Under 12 Roinn 6A Group
Sun, 11 Jun, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V St Thomas 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Tynagh/Abbey-Duniry 10:00,
Sun, 11 Jun, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Portumna 11:00,

Under 13 C1 Group
Wed, 07 Jun, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V Turloughmore 18:00,
Thu, 08 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Oranmore-Maree 18:45,

Under 13 A Group
Wed, 07 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Michael Cusacks 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 7), Clarinbridge V Gort 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 7), Oranmore-Maree V Loughrea 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Michael Cusacks, (Round 7), Michael Cusacks V Turloughmore 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Craughwell, (Round 7), Craughwell GAA Club V Kilconieron 18:45,

Under 13 A1 Group
Mon, 12 Jun, Venue: Castlegar Pitch, (Round 7), Castlegar V Carnmore 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Athenry, (Round 7), St Mary’s GAA Athenry V Ballygar 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 7), Tynagh/Abbey-Duniry V Rahoon-Newcastle 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Kilnadeema, (Round 7), Kilnadeema-Leitrim V Killimordaly 18:45,

Under 13 B Group
Mon, 12 Jun, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 7), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Cappataggle 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 7), Ardrahan V Meelick-Eyrecourt 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 7), Ballinderreen V Padraig Pearses 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: New Inn, (Round 7), Sarsfields V Kinvara 18:45,

Under 13 B1 Group
Tue, 06 Jun, Venue: Killimor, (Round 6), Killimor V St Thomas 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Skehana, (Round 7), Skehana-Mountbellew/Moylough V Abbeyknockmoy 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Ballinasloe, (Round 7), Ballinasloe V Killimor 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: St Thomas, (Round 7), St Thomas V Portumna 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Mullagh, (Round 7), Mullagh/Kiltormer V Sylane 18:45,

Under 13 C Group
Thu, 08 Jun, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 6), Mchel Breathnach V Cois Fharraige 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Barna, (Round 7), Cois Fharraige V Salthill-Knocknacarra 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 7), Mchel Breathnach V Tuam 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Ballyloughane, (Round 7), Liam Mellows V Ahascragh/Fohenagh 18:45,
Mon, 12 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 7), Tommy Larkins V Annaghdown 18:45,

Share story:

Galway's Aine Keane looking forward to National Camogie League final on Sunday

It isn’t every 21-year-old that is put forward for press duties but Áine Keane has represented Galway at both the initial launch of the Very Camogie Le...

Keogh and Murtagh through to Final at Rowing World Cup Event

The 2024 International season has officially begun with day one of the first World Cup coming to a close here in Italy. This is the first opportunity for ...

Waterford 0-0 Galway United (SSE Airtricity League Premier Division Commentary and Reaction)

Galway United and Waterford played out their first scoreless draw in 10 years on Friday (12th April) as they shared the spoils in the SSE Airtricity Leagu...

Benetton vs Connacht (European Rugby Challenge Cup Quarter-Final Preview)

Connacht head to Italy this Sunday (14th April 2024) for the European Rugby Challenge Cup Quarter-Final against Benetton. The sides met two weeks earlier ...