13 June 2023

~7 minutes read

GAA: Galway Fixtures (13th-19th June 2023)

Share story:
GAA: Galway Fixtures (13th-19th June 2023)

U-13 Football Division 1
Fri, 16 Jun, Venue: Loughrea, (Round 6), Loughrea Gaelic Football V Caherlistrane 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Oranmore, (Round 6), Oranmore-Maree V Tuam Stars 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Mervue, (Round 6), St. James V Salthill-Knocknacarra 18:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 6), Corofin V Claregalway 19:00,

U-13 Football Division 2 North
Fri, 16 Jun, Venue: Monivea, (Round 6), Monivea-Abbey V Claregalway 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Gaeil na Gaillimhe 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Dunmore, (Round 6), Dunmore MacHales V Mountbellew/Moylough 18:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Ballygar, (Round 6), St Brendan’s V Oranmore-Maree 18:45,

U-13 Football Division 2 West
Fri, 16 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), Moycullen V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 18:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Westside, (Round 6), St Michael’s V An Cheathr Rua 18:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 6), Killannin V Barna 19:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Oughterard, (Round 6), Oughterard V Mchel Breathnach 19:00,

U-13 Football Division 3 North
Fri, 16 Jun, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Annaghdown 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Milltown GAA, (Round 6), Milltown V Kinvara 18:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Brownesgrove, (Round 6), Cortoon Shamrocks V Kilconly 19:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Menlough 19:00,

U-13 Football Division 3 West
Fri, 16 Jun, Venue: The Priarie, (Round 6), Salthill-Knocknacarra V Renvyle 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Clifden, (Round 6), Clifden V An Spidal 19:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Oranmore, (Round 6), Oranmore-Maree V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 19:45,

U-13 Football Division 4 North
Fri, 16 Jun, Venue: Caltra Pitch, (Round 6), Caltra V Ballinasloe 18:30,
Fri, 16 Jun, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Padraig Pearses 19:45,

U-13 Football Division 4 West
Fri, 16 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V Annaghdown 18:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Mervue, (Round 6), St. James V Claregalway 19:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Loughrea, (Round 6), Loughrea Gaelic Football V Killannin 19:45,
Fri, 16 Jun, Venue: The Priarie, (Round 6), Salthill-Knocknacarra V Corofin 19:45,

U-13 Football Division 5
Fri, 16 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V Oranmore-Maree 19:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Clonbur, (Round 6), St. Patricks V Fr Griffins/ire g 19:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Corofin 19:45,
Fri, 16 Jun, Venue: Monivea, (Round 6), Monivea-Abbey V Salthill-Knocknacarra 19:45,

U-15 Football Division 1
Tue, 20 Jun, Venue: The Priarie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Annaghdown 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Headford 19:45,
Tue, 20 Jun, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Caherlistrane 19:45,

U-15 Football Division 2 North
Tue, 20 Jun, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Corofin 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Menlough, (Round 5), Menlough V Dunmore MacHales 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Loughrea, (Round 5), Loughrea Gaelic Football V Gaeil na Gaillimhe 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Monivea-Abbey 19:45,

U-15 Football Division 2 West
Tue, 20 Jun, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 5), Mchel Breathnach V Oranmore-Maree 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Barna, (Round 5), Barna V An Cheathr Rua 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V St Michael’s 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:45,

U-15 Football Division 3 North
Tue, 20 Jun, Venue: Milltown GAA, (Round 5), Milltown V St Brendan’s 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Kilconly, (Round 5), Kilconly V Caltra 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Glenamaddy/Glinsk GAA, (Round 5), Northern Gaels V Mountbellew/Moylough 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 19:00,

U-15 Football Division 3 West
Tue, 20 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Moycullen 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Leitir Mir, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Clifden 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidal V Claregalway 19:00,

U-15 Football Division 4 A
Tue, 20 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Oranmore-Maree 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Brownesgrove, (Round 5), Cortoon Shamrocks V St. Patricks 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Kilconnell, (Round 5), St Gabriel’s V Corofin 19:00,

U-15 Football Division 4 B
Tue, 20 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Caherlistrane 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Barna, (Round 5), Barna V Monivea-Abbey 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Oranmore-Maree 18:30,

Division 1 Football League Play Offs
Fri, 16 Jun, Venue: Corofin , (Semi Final), Corofin V St Michael’s 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Tuam Stars, (Semi Final), Tuam Stars V Claregalway 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Milltown, (Relegation Semi Final), Milltown V Killannin 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Mountbellew, (Relegation Semi Final), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 20:00,

Division 2 Football League Play Offs
Fri, 16 Jun, Venue: Barna, (Semi Final), Barna V Caherlistrane 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: The Priarie, (Semi Final), Salthill-Knocknacarra V Oilein rann 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Moycullen, (Relegation Semi Final), Moycullen V An Cheathr Rua 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Monivea, (Relegation Semi Final), Monivea-Abbey V An Spidal 20:00,

Division 3A Football League Play Offs
Fri, 16 Jun, Venue: Glenamaddy, (Semi Final), Glenamaddy V Oughterard 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Oranmore, (Relegation Semi Final), Oranmore-Maree V Headford 20:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Mervue, (Semi Final), St. James V Corofin 18:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Indreabhn, (Relegation Semi Final), Mchel Breathnach V Cortoon Shamrocks 20:00,

Division 3B Football League Play Offs
Fri, 16 Jun, Venue: Dunmore, (Semi Final), Dunmore MacHales V Williamstown 20:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Leitir Mir, (Semi Final), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Kilkerrin-Clonberne 18:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Kilconly, (Relegation Semi Final), Kilconly V Clifden 17:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Barnaderg , (Relegation Semi Final), Killererin V St Brendan’s 18:00,

Division 4A Football League Play Offs
Fri, 16 Jun, Venue: Caltra, (Semi Final), Caltra V Carna Cashel GAA 20:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Menlough, (Semi Final), Menlough V Claregalway 18:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Mountbellew, (Relegation Semi Final), Mountbellew/Moylough V Salthill-Knocknacarra 18:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Kilconnell, (Relegation Semi Final), St Gabriel’s V Moycullen 18:00,

Division 4B Football League Play Offs
Thu, 15 Jun, Venue: Clonbur, (Quarter Final ), St. Patricks V Corofin 20:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Athenry, (Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry V Renvyle 18:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Cregg, (Quarter Final), Annaghdown V Tuam Stars 18:00,
Sun, 18 Jun, Venue: Caherlistrane, (Quarter Final), Caherlistrane V Fr Griffins/ire g 11:30,

Division 4B Football League-Shield
Mon, 19 Jun, Venue: Barna, (West Semi Final), Barna V St. James 20:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Glinsk G.A.A.Pitch, (North Semi Final), Glinsk V Ballinasloe 20:00,

Junior A Football Championship – North (P1)
Sat, 17 Jun, Venue: Caltra, (Round 4), Caltra V Monivea-Abbey 19:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Westside, (Round 4), St Michael’s V Milltown 19:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Oranmore-Maree 20:00,

Junior A Football Championship – West (P1)
Sat, 17 Jun, Venue: Indreabhn, (Round 4), Mchel Breathnach V An Cheathr Rua 18:00,
Mon, 19 Jun, Venue: An Spideal, (Round 4), An Spidal V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 20:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Killannin, (Round 4), Killannin V Salthill-Knocknacarra 20:00,

Junior B Football Championship North
Fri, 16 Jun, Venue: Kinvara, (Round 6), Kinvara V Cortoon Shamrocks 20:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Dunmore MacHales 19:00,
Sun, 18 Jun, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Kilconly 11:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin-Clonberne V Mountbellew/Moylough 20:00,

Junior B Football Championship West
Thu, 15 Jun, Venue: Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V St Michael’s 20:00,

Junior C Football Championship North
Sat, 17 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 6), Caherlistrane V Kiltormer 19:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V Caltra 20:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Menlough, (Round 6), Menlough V Williamstown 20:00,

Junior C Football Championship West
Fri, 16 Jun, Venue: South Park, (Round 6), Gaeil na Gaillimhe V Claregalway 20:00,
Fri, 16 Jun, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 6), An Cheathr Rua V Annaghdown 20:00,
Sat, 17 Jun, Venue: Oranmore, (Round 6), Oranmore-Maree V Killannin 18:00,

Junior D Football Championship – North
Sun, 18 Jun, Venue: Milltown, (Round 5), Milltown V St Brendan’s 10:30,
Mon, 19 Jun, Venue: Kilconly, (Round 5), Kilconly V St Gabriel’s 20:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Barnaderg , (Round 5), Killererin V Corofin 20:00,

Junior D Football Championship – West
Fri, 16 Jun, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidal V Oilein rann 00:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V St. Patricks 20:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Moycullen, (Round 5), Moycullen V Renvyle 20:00,

Under 12 Roinn 2A Group
Tue, 13 Jun, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Portumna 19:00,

Under 12 Roinn 3A Group
Sun, 18 Jun, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V Cois Fharraige 10:00,

Under 12 Roinn 3B Group
Thu, 15 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 2), Tommy Larkins V Ballinasloe 19:00,

Under 12 Roinn 5 Cup
Sun, 18 Jun, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V Cois Fharraige 11:00,

Under 12 Roinn 6B Group
Wed, 14 Jun, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle V Clarinbridge 19:15,

Under 12 Roinn 6A Group
Tue, 13 Jun, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V Portumna 20:00,
Mon, 19 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45,

Under 13 A Cup
Mon, 19 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Playoff), Oranmore-Maree V Gort 18:45,

Under 13 A1 Cup
Mon, 19 Jun, Venue: Kilnadeema Pitch, (Playoff (If Required)), Kilnadeema-Leitrim V Rahoon-Newcastle 18:45,

Under 13 A1 Group
Sat, 17 Jun, Venue: Ballygar, (Round 4), Ballygar V Rahoon-Newcastle 17:00,

Under 13 B1 Cup
Mon, 19 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Playoff), Abbeyknockmoy V Sylane 18:45,

Share story:

Leinster Hurling Championship Preview - Galway Manager Henry Shefflin talks to Niall Canavan

The Galway Senior Hurlers play the first game of the Leinster Senior Championship on Sunday when they host Carlow at Pearse Stadium. For Henry Shefflin an...

Connacht Head Coach looks ahead to vital URC Clash with Zebre

Connacht released a squad update this morning ahead of their must win meeting with Zebre at Dexcom Stadium on Saturday. There are no new injury concerns a...

Galway vs Sligo (Connacht Senior Football Semi-Final Preview with Pat Spillane)

Galway and Sligo match up again this Saturday (20th April) in the Connacht senior football semi-final, a repeat of last year’s decider when the Trib...

Galway vs Sligo (Connacht Minor Ladies Football Championship Preview with Nigel Walsh)

Galway begin the defence of their All-Ireland minor ladies football title on Wednesday (17th April) when they take on Sligo in the first round of the Conn...