14 September 2023

~14 minutes read

Galway Junior League Fixtures (14th-20th September 2023)

Share story:
Galway Junior League Fixtures (14th-20th September 2023)

Thursday 14th September 2023GFA Mens U18 Premier :Bearna Na Forbacha v Knocknacarra , at Furbo, 6:30pm moved with agreement 29/8/23;

==Friday 15th September 2023GFA Mens Premier:Salthill Devon v Colga , at Drom Astro, 8:15pm Set at 8:15pm Fridayas Salthill Devon Home Kick-off Time. 01/09;GFA Mens Division 2:Kiltullagh v Colga B, at Kiltullagh, 8:00pm Kiltullagh request 8pm Friday for home kick-off. 08/09;Maree/Oranmore C v Athenry B, at Maree Astro, 8:15pm MOFC request 8.15pm Friday for home kick-off time. 08/09;FAI Boys U17 Youth Cup:Maree/Oranmore v Colga , at Oranmore, 6:15pm Moved from 17/09 by agreement. 10/09;GFA Boys U14 Premier:Moyne Villa v Mervue Utd , at Headford, 7:00pm moved from 16/9 as requested;

==Saturday 16th September 2023U16 Girls Connacht Cup:Real Tubber v Salthill Devon , at TBC, 2:00pm ;Claremorris v Cregmore/Claregalway , at Claremorris, 5:00pm Moved from 2pm. 10/09;U14 Girls Connacht Cup:Castlebar Celtic v Colemanstown Utd , at Celtic Park-Castlebar, 1:30pm Moved from 2pm. 10/09;Calry Bohs v Kilshanvey Utd , at TBC, 2:00pm ;Connacht Cup U16 Boys:Colga v Kiltullagh , at Clarinbridge, 10:00am Moved from 2pm by agreement. 10/09;Conn Rangers v Ballinasloe Town , at Conn Rangers, 1:00pm Moved from 2pm. 10/09;Ballinasloe Town B v Coolaney Utd , at Ballinasloe, 1:30pm Moved from 2pm. 10/09;Ballygawley Celtic v Kilshanvey Utd , at Ballygawley, 2:00pm ;Manulla v Colga B, at Manulla FC, 2:00pm ;St Patricks v Kilmurry FC , at Caherlistrane, 2:00pm ;St Bernards v Calry Bohs , at Abbeyknockmoy, 2:00pm ;Athenry B v Charlestown Athletic , at Athenry, 2:00pm ;Glenhest Rovers v Galway Bohs , at Glenhest, 2:00pm ;Carrick Town v Oughterard , at Carrick Town, 2:00pm ;Athenry v Killoe Celtic FC , at Athenry, 2:00pm ;Salthill Devon B v Ballisodare Utd , at Drom, 2:00pm ;Merville Utd v Bearna Na Forbacha , at Merville, 2:00pm ;Colemanstown Utd v Kiltimagh-Knock Utd , at Colemanstown, 2:00pm ;Westport United B v Oughterard B, at Westport United, 2:00pm ;Loughrea v BYE , at Loughrea, 2:00pm Bye to Rd 2;Mervue Utd v BYE , at Mervue, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Moyne Villa v BYE , at Headford, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Knocknacarra v BYE , at Cappagh Park, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Corrib Celtic v BYE , at Annaghdown, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Salthill Devon v BYE , at Drom, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Cregmore/Claregalway v BYE , at Cregmore, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Maree/Oranmore v BYE , at Oranmore, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Tuam Celtic v BYE , at Tuam, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Kinvara Utd v Benbulben , at Kinvara, 3:00pm Moved from 2pm by agreement. 10/09.;Abbey Rovers v Renmore , at , 3:00pm Moved from 2pm. 10/09;Melview FC v Galway Bohs B, at Abbeycartron, 3:30pm Moved from 2pm. 10/09;Connacht Cup U14 Boys:Cregmore/Claregalway v Manulla B, at Cregmore, 12:00pm ;Kilshanvey Utd v St Johns (sligo), at Kilconly, 12:00pm ;Ballinrobe Town v Loughrea , at Ballinrobe, 12:00pm ;St Bernards v Claremorris B, at Abbeyknockmoy, 12:00pm ;Glen Celtic v Renmore , at TBC, 12:00pm ;St Johns Athletics (Roscommon) v Mervue Utd B, at St Johns, 12:00pm ;Maree/Oranmore v Dromahair , at Oranmore, 12:00pm ;Colga v Salthill Devon B, at Clarinbridge, 12:00pm ;Athenry B v Kiltullagh , at Athenry, 12:00pm ;Kiltimagh-Knock Utd v Craughwell United , at Kiltimagh, 12:00pm ;Bearna Na Forbacha v Boyle Celtic , at Furbo, 12:00pm ;Corrib Celtic v Real Tubber , at Annaghdown, 12:00pm ;Carrick Town B v St Patricks , at Carrick Town, 12:00pm ;Maree/Oranmore v Galway Bohs , at Oranmore, 12:00pm ;Corofin Utd v BYE , at Corofin, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Athenry v BYE , at Athenry, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Knocknacarra v BYE , at Cappagh Park, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Salthill Devon v BYE , at Drom, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Tuam Celtic v BYE , at Tuam, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Moyne Villa v BYE , at Headford, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Ballinasloe Town v BYE , at Ballinasloe, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Mervue Utd v BYE , at Mervue, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Kenagh Utd v Oughterard , at Abbeycartron, 3:30pm Moved from 12pm. 10/09;Connacht Cup U12 Boys:Salthill Devon B v Corofin Utd B, at Drom, 10:00am ;Bearna Na Forbacha v BYE , at Furbo, 10:00am Coolaney added twice in error. 10/09;Ballyvarry B Bom v Corofin Utd , at Ballyvarry B Bom, 11:00am Moved from 10am. 10/09;Ballisodare Utd v Colga , at Ballisodare Astro, 12:00pm ;St Cuans Utd v St Bernards , at St Cuans Utd, 12:00pm ;Renmore v Ballina Town B, at Renmore, 12:00pm ;St Johns Athletics (Roscommon) v Colemanstown Utd , at St Johns, 12:00pm ;Ballina Town B v Athenry B , at Ballina town, 12:00pm Moved from 10am. 10/09;Galway Hibs v Arrow Harps , at Bohermore, 12:00pm ;Melview FC v Kiltullagh , at Abbeycartron, 12:00pm Moved to 12pm. 10/09;Maree/Oranmore B v Partry Athletic , at Oranmore, 12:00pm ;Merville Utd v Craughwell United , at Merville, 12:00pm ;Manulla v Tuam Celtic , at Manulla FC, 12:30pm Moved from 10am. 10/09;Manulla B v Moyne Villa , at Manulla FC, 12:30pm Moved from 10am. 10/09;Coolaney Utd v Galway Bohs , at Coolaney, 2:00pm Moved from 10am. 10/09;Snugboro United v Corrib Celtic , at Snugboro United, 2:00pm Moved from 10am. 10/09;Maree/Oranmore v BYE , at Oranmore, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Mervue Utd v BYE , at Mervue, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Salthill Devon v BYE , at Drom, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Knocknacarra v BYE , at Cappagh Park, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Loughrea v BYE , at Loughrea, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Ballinasloe Town v BYE , at Ballinasloe, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Athenry v BYE , at Athenry, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;Cregmore/Claregalway v BYE , at Cregmore, 2:00pm Premier Teams Enter in Rd 3;U12 Girls Connacht Cup:Claremorris v Loughrea Rams, at Claremorris, 1:00pm Moved from 2pm. 10/09;Merville Utd v Kiltullagh , at TBC, 2:00pm ;GFA Mens Premier:Loughrea v Galway Hibs , at Loughrea, 3:00pm ;Renmore v Colemanstown Utd , at Renmore, 3:00pm ;Mervue Utd v Maree/Oranmore , at Mervue, 4:00pm Moved from 11am Sunday by GFA to align with home kick-off time. ;GFA Mens Championship:Dynamo Blues v Tuam Celtic , at Tuam, 3:00pm Tuam request 2pm Saturday. 08/09;University of Galway v West Utd , at Dangan, 3:00pm NUIG Request Home Kick-off 2pm Saturday. 08/09;Corrib Celtic v Mervue Utd B, at Maree Astro, 5:15pm Corrib Celtic Request 5.15pm Saturday in Maree astro. 08/09. ;GFA Mens Division 1:Cois Fharraige v Merlin Woods Sports Club , at Ros A Mhil, 12:00pm Cois Fharraige Request 12pm Saturday. 08/09;East Galway Utd v Galway Bohs , at Kiltormer, 3:00pm East Galway request 2pm Saturday. 08/09;Cregmore/Claregalway v Oughterard , at Cregmore, 3:00pm Creg/Clare Request 2pm Saturday. 08/09;GFA Mens Division 2:Corofin B v Loughrea B, at Corofin, 3:00pm ;Bearna Na Forbacha v Corrib Celtic B, at Furbo, 3:00pm ;Moyne Villa B v Kinvara Utd , at Headford, 5:00pm Moyne Villa request 5pm Saturday for home kick-off time. 08/09;GFA Girls U19 Premier:Colemanstown Utd v Corrib Celtic , at Colemanstown, 6:00pm Moved from 17/09 by agreement. 08/09;GFA Mens U18 Premier :Athenry v Salthill Devon , at Athenry, 1:30pm Moved by agreement. ;GFA Mens U18 Championship:Corrib Celtic v Corofin Utd , at Annaghdown, 5:00pm Moved from 16/09 by agreement.;GFA Mens U18 Division 1:Cregmore/Claregalway v Oughterard , at Cregmore, 2:00pm Creg/Clare request 2pm Saturday for home kick-off time. 08/09;GFA Mens U18 Division 2:Moyne Villa B v Renmore , at Headford, 7:30pm moved from 17/9 as agreed;FAI Boys U17 Youth Cup:Bearna Na Forbacha v Castlebar Celtic , at Furbo, 2:00pm Moved from 17/09 by agreement. 08/09;GFA Boys U16 Premier:Moyne Villa v Maree/Oranmore , at Headford, 7:30pm Moyne Villa request 7.30pm Saturday for home kick-off time. 10/0;GFA Boys U15 Division 4:Kinvara Utd B v Moyne Villa B, at Kinvara, 1:30pm Moved from 23rd By agreement.04/09;GFA Boys U14 Premier:Athenry v Tuam Celtic , at Athenry, 11:30am ;Knocknacarra v Salthill Devon , at Cappagh Park, 11:30am ;Ballinasloe Town v Corofin Utd , at Ballinasloe, 11:30am ;GFA Boys U14 Championship:Kinvara Utd v Maree/Oranmore , at Kinvara, 11:30am ;Oughterard v Colga , at New Village, 11:30am ;Craughwell United v Loughrea , at Craughwell, 11:30am ;GFA Boys U14 Division 1:Bearna Na Forbacha v St Bernards , at Furbo, 11:30am ;West Coast Utd v Knocknacarra B, at Letterfrack, 11:30am ;GFA Boys U14 Division 2:Corrib Rangers v Athenry B, at Westside, 11:30am ;Kilshanvey Utd v Salthill Devon B, at Kilconly, 11:30am ;Galway Bohs v Cregmore/Claregalway B, at Millers Lane, 11:30am ;GFA Boys U14 Division 3:Salthill Devon C v Tuam Celtic B, at Drom, 11:30am ;East Galway Utd v Kinvara Utd B, at Kiltormer, 11:30am ;Maree/Oranmore B v Knocknacarra C, at Oranmore, 11:30am ;Loughrea B v Moyne Villa B, at Loughrea, 11:30am ;GFA Boys U14 Division 4:Colga B v Ballinasloe Town B, at Clarinbridge, 11:30am ;Bearna Na Forbacha B v St Patricks , at Furbo, 11:30am ;Craughwell United B v St Bernards B, at Craughwell, 11:30am ;GFA Boys U14 Division 5:Renmore v Galway Hibs , at Renmore, 11:30am ;Athenry C v Kiltullagh , at Athenry, 11:30am ;Merlin Woods Sports Club v Tuam Celtic , at Merlin Woods City Park, 11:30am ;GFA Boys U12 Premier:Loughrea v Salthill Devon , at Loughrea, 10:00am ;Cregmore/Claregalway v Knocknacarra , at Cregmore, 10:00am ;Maree/Oranmore v Mervue Utd , at Oranmore, 10:00am ;Athenry v Ballinasloe Town , at Athenry, 10:30am Athenry home Kick-off time request of 10:30am. 10/09;GFA Boys U12 Championship:St Bernards v Corrib Celtic , at Abbeyknockmoy, 10:00am ;Bearna Na Forbacha v Oughterard , at Furbo, 7:00pm Moved from 10am by agreement due to CFA Fixture change.10/09;GFA Boys U12 Division 1:Galway Bohs v Knocknacarra B, at Millers Lane, 10:00am ;Galway Hibs v Maree/Oranmore B, at Bohermore, 10:00am ;Renmore v Kinvara Utd , at Renmore, 10:00am ;GFA Boys U12 Division 2:Cregmore/Claregalway B v Merlin Woods Sports Club , at Cregmore, 10:00am ;Moyne Villa v Salthill Devon B, at Headford, 10:00am ;Craughwell United v Bearna Na Forbacha , at Craughwell, 10:00am ;GFA Boys U12 Division 3:Knocknacarra v MacDara , at Cappagh Park, 10:00am ;Colga B v Kilshanvey Utd , at Kilconly, 10:00am venue reversed as colga cant host home games until october;Mervue Utd B v Corrib Celtic B, at Mervue, 10:00am ;West Coast Utd v Maree/Oranmore , at Letterfrack, 10:00am ;GFA Boys U12 Division 4:Corofin Utd B v Corrib Rangers , at Corofin, 10:00am ;East Galway Utd v Ballinasloe Town C, at Kiltormer, 10:00am ;Tuam Celtic v Merlin Woods Sports Club , at Tuam, 10:00am ;GFA Boys U12 Division 5:Oughterard v St Bernards , at New Village, 10:00am ;Cregmore/Claregalway B v Renmore , at Cregmore, 10:00am ;Kinvara Utd v Athenry D, at Kinvara, 10:00am ;West Utd v Salthill Devon , at South Park, 10:00am ;GFA Boys U12 Division 6:Kiltullagh v Corofin Utd C, at Kiltullagh, 10:00am ;Craughwell United v Athenry D, at Craughwell, 10:00am ;Maree/Oranmore v Knocknacarra , at Oranmore, 10:00am ;Loughrea v Colga C, at Loughrea, 10:00am ;

==Sunday 17th September 2023U16 Girls Connacht Cup:Colga v Colemanstown Utd , at Clarinbridge, 12:00pm ;Kilshanvey Utd v Knocknacarra B , at Kilconly, 12:00pm ;Bearna Na Forbacha v Knocknacarra , at Furbo, 12:00pm ;Moyne Villa v Westport United , at Headford, 2:00pm ;Loughrea v Kilmurry FC , at Loughrea, 2:00pm ;U14 Girls Connacht Cup:Kinvara Utd v Renmore , at Kinvara, 12:00pm ;Corrib Celtic v Craughwell United , at Annaghdown, 12:00pm ;Kiltullagh v Real Tubber , at Kiltullagh, 12:00pm ;Moyne Villa v Carrick Town , at Headford, 2:00pm ;Maree/Oranmore v Kilkerrin Utd , at Oranmore, 2:00pm ;Athenry v Ballinrobe Town , at Athenry, 2:00pm ;U12 Girls Connacht Cup:Colemanstown Utd v Moyne Villa , at Colemanstown, 10:00am ;Athenry B v Ballyglass , at Athenry, 2:00pm ;Mervue Utd v St Johns , at Mervue, 2:00pm ;Salthill Devon v Ballinrobe Town , at Drom, 2:00pm ;Kilshanvey Utd v Ballina Town Fc , at Kilconly, 2:00pm ;GFA Mens Premier:St Bernards v Athenry , at Abbeyknockmoy, 11:00am Set at 11am Sunday as St Bernards Home Kick-off Time. 07/09;GFA Mens Championship:Corofin Utd v Knocknacarra , at Corofin, 11:00am ;Corrib Rangers v Moyne Villa , at Westside, 11:00am ;West Coast Utd v Maree/Oranmore B, at Letterfrack, 12:00pm WC Request 12pm Sunday. ;GFA Mens Division 1:Salthill Devon B v St Patricks , at Drom, 11:00am St Pats Object to requested home time game changed to default. 0;MacDara v Craughwell United , at Carraroe Astro, 11:00am ;GFA Mens Reserve:Renmore v St Bernards , at Renmore, 3:00pm ;West Utd v Cois Fharraige , at South Park, 3:00pm ;Corrib Rangers v East Galway Utd , at Laurel Park, 3:00pm ;GFA Girls U19 Premier:Moyne Villa v Salthill Devon , at Headford, 12:00pm Moved from 2pm by agreement. 10/09;Bearna Na Forbacha v Oughterard , at Furbo, 2:00pm ;Craughwell United v Colga , at Craughwell, 2:00pm ;GFA Mens U18 Premier :Knocknacarra v Maree/Oranmore , at Cappagh Park, 2:00pm ;Colga v Bearna Na Forbacha , at Clarinbridge, 2:00pm ;GFA Mens U18 Championship:Knocknacarra B v St Bernards , at Cappagh Park, 2:00pm ;Craughwell United v Moyne Villa , at Craughwell, 2:00pm ;GFA Mens U18 Division 1:Knocknacarra B v Tuam Celtic , at Cappagh Park, 2:00pm ;Kiltullagh v Merlin Woods Sports Club , at Kiltullagh, 2:00pm ;GFA Mens U18 Division 2:Maree/Oranmore B v West Coast Utd , at Oranmore, 2:00pm ;FAI Boys U17 Youth Cup:Corrib Celtic v Knocknacarra , at Annaghdown, 2:00pm Must be played before 19th Sep;Athenry v Cregmore/Claregalway , at Athenry, 2:00pm Must be played before 19th Sep;Colemanstown Utd v BYE , at Colemanstown, 2:00pm ;Moyne Villa v BYE , at Headford, 2:00pm ;GFA Boys U16 Premier:Tuam Celtic v Corrib Celtic , at Tuam, 11:00am ;Knocknacarra v Cregmore/Claregalway , at Cappagh Park, 11:00am ;Salthill Devon v Mervue Utd , at Drom, 11:00am ;GFA Boys U16 Championship:Merlin Woods Sports Club v Bearna Na Forbacha , at Merlin Woods City Park, 11:00am ;Knocknacarra v Oughterard , at Cappagh Park, 11:00am ;Galway Bohs v Colga , at Millers Lane, 11:00am ;GFA Boys U16 Division 1:Salthill Devon B v St Patricks , at Drom, 12:00pm ;Kinvara Utd v St Bernards , at Kinvara, 12:00pm ;Colemanstown Utd v Oughterard B, at Colemanstown, 12:00pm ;MacDara v Cregmore/Claregalway B, at Carraroe Astro, 12:30pm Moved from 12pm by GFA to accomodate match official. 08/09;GFA Boys U16 Division 2:West Utd v Tuam Celtic B, at TBC, 12:00pm ;Kilshanvey Utd v Cregmore/Claregalway C, at Kilconly, 12:00pm ;Moyne Villa B v Galway Bohs B, at Headford, 12:00pm ;Knocknacarra C v Maree/Oranmore B, at Cappagh Park, 12:00pm ;GFA Girls U16 Premier:Mervue Utd v St Bernards , at Mervue, 2:00pm ;Maree/Oranmore v Oughterard , at Oranmore, 2:00pm ;GFA Boys U14 Division 2:MacDara v Gort Utd , at Carraroe Astro, 10:30am Moved from 16/09 by agreement. 08/09;GFA Girls U14 Premier:Knocknacarra v Loughrea , at Cappagh Park, 12:00pm ;Bearna Na Forbacha v Cregmore/Claregalway , at Furbo, 12:00pm ;Colga v Salthill Devon , at Clarinbridge, 12:00pm ;GFA Girls U14 Division 1:West Coast Utd v St Bernards , at Letterfrack, 12:00pm Rescheduled due to R1 Connacht Cup;GFA Girls U14 Division 2:Corrib Rangers v Knocknacarra B, at Westside, 12:00pm ;Merlin Woods Sports Club v Renmore , at Merlin Woods City Park, 12:00pm ;GFA Girls U12 Premier:Maree/Oranmore v Renmore , at Oranmore, 10:00am ;Cregmore/Claregalway v Colga , at Cregmore, 10:00am ;Bearna Na Forbacha v Athenry , at Furbo, 11:30am ;GFA Girls U12 Championship:Moyne Villa v Mervue Utd , at Headford, 10:00am ;Corrib Celtic v Salthill Devon , at Annaghdown, 10:00am ;Colemanstown Utd v Loughrea , at Colemanstown, 10:00am ;GFA Girls U12 Division 1:Salthill Devon B v Kilshanvey Utd , at Drom, 10:00am ;Oughterard v Knocknacarra B, at New Village, 10:00am ;Bearna Na Forbacha B v East Galway Utd , at Furbo, 10:00am ;GFA Girls u12 Division 2:Kiltullagh v West Coast Utd , at Kiltullagh, 10:00am ;Craughwell United v West Utd , at Craughwell, 10:00am ;Colemanstown Utd B v Corrib Rangers , at Colemanstown, 10:00am ;Kinvara Utd v Renmore , at Kinvara, 10:00am ;GFA Girls u12 Division 3:Moyne Villa B v Salthill Devon C, at Headford, 10:00am ;Kiltullagh v Cregmore/Claregalway B, at Kiltullagh, 10:00am ;Corrib Celtic B v Maree/Oranmore B, at Annaghdown, 10:00am ;Athenry B v Colga B, at Athenry, 10:30am Athenry home Kick-off time request of 10:30am. 10/09;

==Monday 18th September 2023GFA Boys U17 Championship:Tuam Celtic v St Bernards , at Tuam, 6:30pm moved from 10/9 as agreed;

==Tuesday 19th September 2023GFA Boys U13 Division 2:Tuam Celtic B v Maree/Oranmore B, at Tuam, 7:00pm moved from 9/9 as agreed;

==Wednesday 20th September 2023GFA Boys U15 Division 1:Merlin Woods Sports Club v Oughterard , at Merlin Woods City Park, 6:30pm Moved from 23/09 by agreement. 08/09.;

Share story:

Cathal Forde signs contract extension with Connacht

Connacht Rugby are thrilled to announce Cathal Forde has signed a new two-year deal with the club. Forde has emerged this season as one of the most exciti...

Children Nationwide to join Olympians, including Aifric Keogh, on road to Paris Schools Challenge - 'Dare To Believe' supported by PTSB

With Paris 2024 being almost a ‘home Games’ which is also the 100 year anniversary of Team Ireland competing in the Olympics, this challenge is aimed ...

Shelbourne 1-0 Galway United (Premier Division Commentary and Reaction)

Galway United went down 1-0 to Shelbourne on Monday evening (4th March) in the SSE Airtricity League Premier Division in Tolka Park. John Martin’s 1...

LIVE STREAM: Airtricity League Premier Division - Shelbourne v Galway United

Airtricity League Premier Division Join us for the live online stream of the Airtricity League Premier Division match between Shelbourne and Galway United...