29 April 2024

~4 minutes read

Galway GAA Results

Share story:
Galway GAA Results

FBD Insurance Under 13 Division 1

Tuam Stars 5-13 Caherlistrane 0-5

Moycullen 3-12 Salthill-Knocknacarra 3-6

Oranmore-Maree 3-8 Corofin 2-6

Loughrea Gaelic Football 2-12 Annaghdown 1-8

Claregalway 4-10 Mountbellew/Moylough 1-9

Tuam Stars 3-13 Salthill-Knocknacarra 2-5

 

FBD Insurance Under 13 Division 2 North

Oranmore-Maree 3-6 Monivea-Abbey 1-9

Dunmore MacHales 6-9 St Brendan’s 4-9

 

FBD Insurance Under 13 Division 2 West

Barna 4-7 Salthill-Knocknacarra 2-12

An Cheathrú Rua 5-9 Michéal Breathnach 1-9

 

FBD Insurance Under 13 Division 3 North

Northern Gaels 2-10 Ballinasloe 2-5

Headford 6-21 Caltra 0-4

 

FBD Insurance Under 13 Division 3 West

Clifden 5-3 Oughterard 2-2

Moycullen 8-9 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 5-6

Oranmore-Maree 8-14 St. James 4-2

Clifden 3-11 Oranmore-Maree 0-7

 

FBD Insurance Under 13 Division 4 North

Claregalway 6-21 Monivea-Abbey 1-2

Padraig Pearses 3-13 Kilconly 4-7

Tuam Stars 6-3 Annaghdown 2-4

 

FBD Insurance Under 13 Division 4 West

Salthill-Knocknacarra 7-9 Claregalway 0-0

Killannin 3-4 Fr. Griffin’s Eire Óg 1-6

Renvyle 3-10 Barna 3-8

Oranmore-Maree 8-7 Renvyle 4-10

 

FBD Insurance Under 13 Division 5

Corofin 1-8 Claregalway 2-1

Caltra 9-8 Killererin 1-4

Moycullen 5-14 Oranmore-Maree 0-7

Salthill-Knocknacarra 3-6 Cortoon Shamrocks 1-8

 

FBD Insurance FBD U15 Division 4 West Football 2024

Barna 7-10 Killannin 3-4

 

FBD Insurance U-16 Football League Group 3B

St Michael’s 3-6 Kinvara 1-12

 

3 Dental Division 1 Football League

Corofin 3-17 Milltown 0-8

Barna 3-15 Killannin 3-10

 

3 Dental Division 2 Football League

Salthill-Knocknacarra 2-12 Oileáin Arann 0-10

Annaghdown 2-8 Oughterard 0-14

Moycullen 1-11 An Cheathrú Rua 1-10

Monivea-Abbey 1-13 Caherlistrane 1-7

 

3 Dental Division 3A Football League

Corofin 1-20 Oranmore-Maree 2-9

Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 3-9 St. James 1-9

Michéal Breathnach 0-13 Glenamaddy 1-7

An Spidéal 4-9 Headford 0-8

 

3 Dental Division 3B Football League

Dunmore MacHales 3-12 Caltra 1-11

Clifden 0-15 St Brendan’s 0-12

Kilconly 0-5 Cortoon Shamrocks 0-5

Kilkerrin-Clonberne 0-14 Williamstown 1-7

 

3 Dental Division 4A Football League

Menlough 3-16 Claregalway 3-13

Killererin 1-14 Annaghdown 2-5

Salthill-Knocknacarra 1-10 Cárna-Caiseal 1-9

 

3 Dental Division 4B Football League – North

Tuam Stars 3-15 Loughrea 1-3

 

3 Dental Division 4B Football League – West

Fr. Griffin’s Éire Óg 4-12 St. Patricks 1-10

St Michael’s 4-15 Na Piarsaigh 2-10

Moycullen 4-10 Barna 1-5

 

Cahill Cup Semi-Finals

Monivea-Abbey 3-24 Caherlistrane 3-8

Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 3-9 Oranmore-Maree 2-6

 

OCC Construction Junior B Football Championship – North

Kinvara 2-17 Mountbellew/Moylough 3-9

Caherlistrane 2-7 Cortoon Shamrocks 1-7

Kilconly 5-9 Kilkerrin-Clonberne 1-9

 

OCC Construction Junior B Football Championship – West

Salthill-Knocknacarra 2-11 Annaghdown 1-10

 

OCC Construction Junior C Football Championship – North

Menlough 2-11 Kiltormer 1-8

 

OCC Construction Junior C Football Championship – West

Moycullen 4-13 An Cheathrú Rua 1-11

Oranmore-Maree 2-19 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 2-11

Barna 7-11 Killannin 2-9

 

OCC Construction Junior D Football Championship – North

St Gabriel’s 6-8 Tuam Stars 2-9

Milltown 1-8 Caherlistrane 2-4

Kilconly 1-11 Ballinasloe 0-9

 

OCC Construction Junior D Football Championship – West

An Spidéal 8-13 Na Piarsaigh 0-1

Renvyle 8-10 Oughterard 3-8

 

JFW Renewables Junior A Hurling League Knockout

St Thomas 2-13 Tommy Larkins 1-12

 

JFW Renewables Junior B Hurling League Group 4

Tynagh/Abbey-Duniry 2-22 Mullagh 1-22

 

Sweeney Oil U17 B North Football League – Group B

Caherlistrane 3-12 Headford 4-8

 

JFW Renewables U17A Hurling League Group 1

Carnmore 1-15 Oranmore-Maree 1-8

 

JFW Renewables U17A Hurling League Group 3

St Mary’s GAA Athenry 2-17 Killimordaly 1-11

Skehana-Mountbellew/Moylough 4-16 Clarinbridge 1-13

 

JFW Renewables U17A Hurling League Group 4

Gort 1-16 Michael Cusacks 0-13

Ardrahan 0-17 Kilconieron 0-13

 

JFW Renewables U17B Hurling League Group 1

Liam Mellows 7-17 Sylane 0-9

Annaghdown 1-9 Abbeyknockmoy 1-9

 

JFW Renewables U17B Hurling League Group 2

Ballinderreen 3-16 Padraig Pearses 1-8

 

JFW Renewables U17B Hurling League Group 3

Salthill-Knocknacarra W/O Michéal Breathnach –

 

JFW Renewables U17B Hurling League Group 4

Mullagh/Kiltormer 5-7 Fr Joe Walsh’s 2-16

Mullagh/Kiltormer W/O Tynagh/Abbey-Duniry –

Share story:

Olympic Games Boxing World Qualifiers draw announced

The draws have taken place in the 2nd Olympic World Qualifier in Bangkok. 579 boxers from 133 countries will contest the tournament. As with the 1st Olymp...

Eddie McCormack talks golf and farm-life in Galway

TB devastated his farmyard in March of last year and it forced him into a rethink, Eddie McCormack was mentally drained. Now he has gone organic, there ar...

Shamrock Rovers vs Galway United (Women's Premier Division Preview with Phil Trill)

Galway United return to SSE Airtricity League Women’s Premier Division action on Saturday (25th May 2024) when they travel to Shamrock Rovers. The T...

Galway Community Games Team event draws announced

The draws for the Galway Community Games Team events for 2024 have been announced. All preliminary round games in the bigger entries must be completed by ...