5 September 2023

~7 minutes read

Galway GAA Fixtures

Share story:
Galway GAA Fixtures

Senior Football Championship – Group 1
Sat, 09 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Annaghdown V Milltown 17:45,
Sun, 10 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), St. James V An Spidal 14:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 15:45,

Senior Football Championship – Group 2
Sat, 09 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Caherlistrane V Corofin 16:00,
Sat, 09 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Barna 16:15,
Sat, 09 Sep, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Oughterard V Killannin 18:00,

Senior Football Championship – Group 3
Sun, 10 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Claregalway V St Michael’s 16:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Tuam Stars V Dunmore MacHales 17:45,

Senior Hurling Championship Group 4
Tue, 05 Sep, Venue: Duggan Park, (Round 3), Castlegar V Craughwell GAA Club 19:30,

Under 14 C1 Shield
Mon, 11 Sep, Venue: TBC, (Final), Padraig Pearses V Clarinbridge 00:00,

U-14 Football League Group F1
Tue, 05 Sep, Venue: Carna, (Round 2), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh V Renvyle 19:00,
Wed, 06 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 18:45,

U-14 Football League Group F2
Fri, 08 Sep, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 2), Barna V Claregalway 18:45,
Sat, 09 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Brendan’s 14:00,

Under 12 Football League Group 1
Thu, 07 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 19:00,

Under 12 Football League Group 10
Sun, 10 Sep, Venue: Tuam Stars, (Cup Final), Tuam Stars V Oranmore-Maree 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Cregg, (Shield Final), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 11:00,

Under 12 Football League Group 2
Sun, 10 Sep, Venue: The Priarie, (Cup Final), Salthill-Knocknacarra V Loughrea Gaelic Football 16:30,
Sun, 10 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Shield Final), Moycullen V Oranmore-Maree 10:00,

Under 12 Football League Group 4
Sun, 10 Sep, Venue: St Michael’s, (Cup Final), St Michael’s V An Cheathru Rua 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Killannin Community Pitch, (Shield Final), Killannin V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 12:30,

Under 12 Football League Group 6
Sun, 10 Sep, Venue: Mervue, (Shield Final), St. James V Barna 09:45,

Under 12 Football League Group 7
Sun, 10 Sep, Venue: Kinvara, (Cup Final), Kinvara V Milltown 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Corofin GAA Pitch, (Shield Final), Corofin V St Gabriel’s 11:00,

Under 12 Football League Group 8
Sun, 10 Sep, Venue: An Spideal, (Cup Final), An Spideal V Oughterard 10:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Shield Final), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 11:00,

Under 12 Football League Group 9
Sun, 10 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Cup Final), Oranmore-Maree V Craughwell GAA Club 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Claregalway-Knockdoemore, (Shield Final), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 11:30,

Under 12 Football League Group 11
Sun, 10 Sep, Venue: Loughrea, (Cup Final), Loughrea Gaelic Football V St. James 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: An Spideal, (Shield Final), An Spideal V Corofin 11:00,

U-14 Football Group A 1
Tue, 05 Sep, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 2), Corofin V St Mary’s GAA Athenry 18:45,
Tue, 12 Sep, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Caherlistrane 18:45,

U-14 Football League Group A2
Tue, 05 Sep, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Monivea-Abbey 18:45,
Fri, 08 Sep, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V Micheal Breathnach 18:45,

U-14 Football League Group B1
Fri, 08 Sep, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Mountbellew/Moylough 18:45,
Fri, 08 Sep, Venue: Headford, (Round 2), Headford V Annaghdown 19:00,

U-14 Football League Group B2
Tue, 05 Sep, Venue: Barna, (Round 2), Barna V Oughterard 18:45,
Sun, 10 Sep, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V St. James 18:45,

U-14 Football League Group C1
Tue, 05 Sep, Venue: Clonberne, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Dunmore MacHales 18:45,
Fri, 08 Sep, Venue: Dunmore, (Round 1), Dunmore MacHales V Gaeil na Gaillimhe 19:00,

U-14 Football League Group C2
Tue, 05 Sep, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Clifden 18:45,
Tue, 12 Sep, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Oranmore-Maree 18:45,

U-14 Football League Group D1
Tue, 05 Sep, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Kinvara 18:45,
Fri, 08 Sep, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Menlough 18:45,

U-14 Football League Group D2
Tue, 05 Sep, Venue: Westside, (Round 2), St Michael’s V Killannin 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spideal V An Cheathru Rua 18:45,

U-14 Football League Group E1
Tue, 05 Sep, Venue: Milltown GAA, (Round 2), Milltown V Corofin 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Kilconly 18:45,

U-14 Football League Group E2
Tue, 05 Sep, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Oranmore-Maree 18:45,
Tue, 05 Sep, Venue: Clonbur, (Round 2), St. Patricks V Fr Griffins/Eire Og 18:45,

Intermediate Football Championship – Group 1
Sat, 09 Sep, Venue: Cregg, (Round 3), An Cheathr Rua V Williamstown 14:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Duggan Park, (Round 3), St Brendan’s V Glenamaddy 14:00,

Intermediate Football Championship – Group 2
Sun, 10 Sep, Venue: Moycullen, (Round 3), Corofin V Clifden 13:30,
Sun, 10 Sep, Venue: Duggan Park, (Round 3), Monivea-Abbey V Caltra 15:45,

Intermediate Football Championship – Group 3
Sat, 09 Sep, Venue: Clonbur, (Round 3), Kilconly V Micheal Breathnach 16:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Milltown, (Round 3), Cortoon Shamrocks V Kilkerrin-Clonberne 13:00,

Intermediate Football Championship – Group 4
Sat, 09 Sep, Venue: Corofin, (Round 3), St Gabriel’s V Killererin 13:30,
Sun, 10 Sep, Venue: The Priarie, (Round 3), Oileann Arann V Oranmore-Maree 12:30,

Intermediate Hurling Championship Group 3
Wed, 06 Sep, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Craughwell GAA Club V Ballygar 18:15,

Junior B Hurling Championship Knockout
Sat, 09 Sep, Venue: Killimordaly, (Quarter Final), Killimordaly V Kilnadeema-Leitrim 17:30,

Primary Junior 2 Football Championship – North
Sat, 09 Sep, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Tuam Stars 18:30,
Sat, 09 Sep, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V Corofin 18:30,

Primary Junior 2 Football Championship – West
Fri, 08 Sep, Venue: Barna, (Round 5), Barna V St. James 18:30,
Fri, 08 Sep, Venue: The Priarie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 18:30,

Junior A Football Championship – North (P2)
Sat, 09 Sep, Venue: Westside, (Round 3), St Michael’s V Monivea-Abbey 18:30,
Sat, 09 Sep, Venue: Bushfield Park, (Round 3), Loughrea V Glinsk 18:30,

Junior A Football Championship – West (P2)
Sun, 10 Sep, Venue: Ros Muc, (Round 3), Na Piarsaigh V Micheal Breathnach 13:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Killannin, (Round 3), Killannin V An Cheathru Rua 13:00,

Junior C Hurling Championship Knockout
Sat, 09 Sep, Venue: Craughwell, (Quarter Final), Craughwell GAA Club V Kilconieron 17:30,
Sat, 09 Sep, Venue: Beagh, (Quarter Final), Beagh V Gort 17:30,

Junior D Hurling Championship Knockout
Sat, 09 Sep, Venue: Kiltormer, (Quarter Final), Kiltormer V Kilbeacanty 17:30,

Junior E Hurling Championship Knockout
Wed, 06 Sep, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Quarter Final), Loughrea V Cappataggle 18:00,

Junior F Hurling Championship Knockout
Fri, 08 Sep, Venue: New Inn, (Quarter Final), Sarsfields V Kilconieron 18:00,
Sat, 09 Sep, Venue: Killimor, (Quarter Final), Killimor V Ballinderreen 17:30,

U20A Hurling Championship Knockout
Wed, 06 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Semi Final), Oranmore-Maree V Sarsfields 18:00,
Wed, 06 Sep, Venue: Clarinbridge, (Semi Final), Clarinbridge V Turloughmore 18:00,

U20A1 Hurling Championship Knockout
Wed, 06 Sep, Venue: Duggan Park, (Final), Kilnadeema-Leitrim V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 20:00,

U19 B North Football Championship – Group A
Tue, 05 Sep, Venue: Barnaderg , (Round 3), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V St Mary’s GAA Athenry 18:45,

U19 B North Football Championship – Group B
Wed, 06 Sep, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Menlough/Padraig Pearses 18:45,

U20B Hurling Championship Knockout
Wed, 06 Sep, Venue: Duggan Park, (Final), Tynagh/Abbey-Duniry V Ardrahan 18:30,

Minor A (U17A) Hurling Championship Knockout
Sun, 10 Sep, Venue: Turloughmore, (Pre-Quarter Final), Turloughmore V Kilconieron 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Athenry, (Pre-Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry V Craughwell GAA Club 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Skehana, (Pre-Quarter Final), Skehana-Mountbellew/Moylough V Loughrea 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Oranmore-Maree, (Pre-Quarter Final), Oranmore-Maree V Sarsfields 11:00,

Minor B (U17B) Hurling Championship Knockout
Sun, 10 Sep, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Quarter Final), Ballygar V Rahoon-Newcastle 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Ballinderreen, (Quarter Final), Ballinderreen V Carnmore 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Kinvara, (Quarter Final), Kinvara V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Ardrahan, (Quarter Final), Ardrahan V Portumna 11:00,

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout
Sun, 10 Sep, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Quarter Final), Padraig Pearses V Four Roads 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Killimordaly, (Quarter Final), Killimordaly V Liam Mellows 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Na Forbacha, (Shield Quarter Final), Cois Fharraige V Micheal Breathnach 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Shield Quarter Final), Salthill-Knocknacarra V Kilnadeema-Leitrim 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Sylane, (Shield Quarter Final), Sylane V Abbeyknockmoy 11:00,
Sun, 10 Sep, Venue: Killimor, (Shield Quarter Final), Fr. Joe Walsh’s V Cappataggle 11:00,

U17 B Football Championship
Tue, 05 Sep, Venue: Caherlistrane, (North Quarter Final), Caherlistrane V Headford 18:45,

U14 A CUP
Tue, 05 Sep, Venue: New Inn, (Semi Final), Sarsfields V Clarinbridge 18:30,
Mon, 11 Sep, Venue: Craughwell, (Semi Final), Craughwell GAA Club V Oranmore-Maree 18:30,

U14 B1 SHIELD
Wed, 06 Sep, Venue: Tommy Larkins Park, (Semi Final), Tommy Larkins V Abbeyknockmoy 18:30,

U16 A CUP
Thu, 07 Sep, Venue: Duggan Park, (Final), St Mary’s GAA Athenry V Kilconieron 19:45,

U16 B1 SHIELD
Thu, 07 Sep, Venue: Craughwell, (Final Replay ), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Annaghdown 18:30,

U16 C CUP
Thu, 07 Sep, Venue: New Inn, (Final), Cappataggle V Kilnadeema-Leitrim 18:30,

Under 16 A1 Cup
Thu, 07 Sep, Venue: Duggan Park, (Final), Oranmore-Maree V Ardrahan 18:15,

Share story:

Galway Intermediate Camogie Team beaten in All-Ireland Quarter Final - Commentary and Reaction

Galway’s hopes of reaching the All-Ireland Intermediate Camogie Semi-Final came to an end at Semple Stadium on Saturday afternoon when they were bea...

Connacht Cricket Union Preparing For historic first match on Wednesday

Wednesday next will be a historic day for the Connacht Cricket Union when they play their first competitive match at home to Munster at the home of County...

Connacht Community Games Team Finals Draws Announced

The Connacht Community Games Finals take place in Leitrim on Saturday the 20th.  Galway has 9 Team involved, U/11 Hurling – Clarinbridge U/14 Camogie �...

Irish Boxers Look Forward To Paris 2024

Saturday the 27th of July will see Ireland’s Boxers go for Gold at The Olympic Games in Paris. That is the day the first bouts take place with all t...