20 June 2023

~9 minutes read

Galway GAA Fixtures (20th-26th June 2023)

Share story:
Galway GAA Fixtures (20th-26th June 2023)

Under 12 Football League Group 2
Sun, 25 Jun, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Claregalway 10:00,

U-15 Football Division 1
Tue, 20 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Annaghdown 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: The Priarie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Headford 19:45,
Tue, 20 Jun, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Caherlistrane 19:45,
Tue, 27 Jun, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Claregalway 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), Moycullen V St Mary’s GAA Athenry 19:45,
Tue, 27 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 6), Caherlistrane V Oranmore-Maree 19:45,

U-15 Football Division 2 North
Tue, 20 Jun, Venue: Loughrea, (Round 5), Loughrea Gaelic Football V Gaeil na Gaillimhe 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Ballinasloe, (Round 5), Ballinasloe V Corofin 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Menlough, (Round 5), Menlough V Dunmore MacHales 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Monivea-Abbey 19:45,
Tue, 27 Jun, Venue: Monivea-Abbey, (Round 6), Monivea-Abbey V Ballinasloe 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Gaeil na Gaillimhe V Tuam Stars 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Dunmore MacHales, (Round 6), Dunmore MacHales V Loughrea Gaelic Football 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 6), Corofin V Menlough 19:45,

U-15 Football Division 2 West
Tue, 20 Jun, Venue: Mervue, (Round 5), St. James V St Michael’s 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 5), Mchel Breathnach V Oranmore-Maree 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Barna, (Round 5), Barna V An Cheathr Rua 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:45,
Tue, 27 Jun, Venue: Carna, (Round 6), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Mchel Breathnach 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: St Michael’s, (Round 6), St Michael’s V Killannin 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 6), An Cheathr Rua V St. James 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Barna 19:45,

U-15 Football Division 3 North
Tue, 20 Jun, Venue: Kinvara, (Round 5), Kinvara V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Milltown GAA, (Round 5), Milltown V St Brendan’s 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Kilconly, (Round 5), Kilconly V Caltra 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Glenamaddy/Glinsk GAA, (Round 5), Northern Gaels V Mountbellew/Moylough 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Caltra Pitch, (Round 6), Caltra V Milltown 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Ballygar, (Round 6), St Brendan’s V Northern Gaels 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Kilconly 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Kinvara 19:00,

U-15 Football Division 3 West
Tue, 20 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Moycullen 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidal V Claregalway 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Leitir Mir, (Round 5), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Clifden 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), Moycullen V An Spidal 18:30,
Tue, 27 Jun, Venue: Clifden, (Round 6), Clifden V Oughterard 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: The Priarie, (Round 6), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:45,

U-15 Football Division 4 A
Tue, 20 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Oranmore-Maree 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Brownesgrove, (Round 5), Cortoon Shamrocks V St. Patricks 19:00,
Tue, 20 Jun, Venue: Kilconnell, (Round 5), St Gabriel’s V Corofin 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Cortoon Shamrocks 18:30,
Tue, 27 Jun, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 6), Corofin V Claregalway 18:30,
Tue, 27 Jun, Venue: Clonbur, (Round 6), St. Patricks V St Gabriel’s 19:00,

U-15 Football Division 4 B
Tue, 20 Jun, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Oranmore-Maree 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Caherlistrane 18:30,
Tue, 20 Jun, Venue: Barna, (Round 5), Barna V Monivea-Abbey 18:30,
Tue, 27 Jun, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 6), Salthill-Knocknacarra V Barna 18:30,
Tue, 27 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 6), Caherlistrane V Claregalway 18:45,
Tue, 27 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 19:00,
Tue, 27 Jun, Venue: Monivea-Abbey, (Round 6), Monivea-Abbey V Killannin 19:00,

Division 4B Football League Play Offs
Thu, 22 Jun, Venue: Corofin , (Semi Final), Corofin V Caherlistrane 20:00,
Thu, 22 Jun, Venue: Athenry, (Semi Final ), St Mary’s GAA Athenry V Annaghdown 20:00,

Division 1 Hurling League K/O
Sun, 25 Jun, Venue: Kenny Park, (Final), Cappataggle V Loughrea 11:00,

Junior A Hurling Championship Gp1
Fri, 23 Jun, Venue: Skehana, (Round 1), Skehana-Mountbellew/Moylough V St Mary’s GAA Athenry 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 1), Ardrahan V St Thomas 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle V Liam Mellows 19:30,

Junior A Hurling Championship Gp2
Fri, 23 Jun, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 1), Loughrea V Tommy Larkins 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 1), Tynagh/Abbey-Duniry V Castlegar 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Oranmore-Maree 19:30,

Junior A Hurling Championship Gp3
Fri, 23 Jun, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 1), Bearna-Na Forbacha V Mchel Breathnach 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: New Inn, (Round 1), Sarsfields V Meelick-Eyrecourt 19:30,

Division 2 Hurling League K/O
Sun, 25 Jun, Venue: Kenny Park, (Final), Clarinbridge V Ardrahan 18:30,

Junior B Hurling Championship Gp1
Fri, 23 Jun, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 1), Mullagh V Clarinbridge 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 1), Killimordaly V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 19:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Padraig Pearses V Sarsfields 11:30,

Junior B Hurling Championship Gp2
Fri, 23 Jun, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe V Killimor 19:30,
Fri, 23 Jun, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Kilnadeema-Leitrim 19:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Castlegar Pitch, (Round 1), Castlegar V Turloughmore 11:00,

Division 3 Hurling League K/O
Fri, 23 Jun, Venue: Duggan Park , (Final), Craughwell GAA Club V Ballygar 19:30,

Junior A Football Championship – North (P1)
Mon, 26 Jun, Venue: Corofin , (Round 4), Corofin V Oranmore-Maree 20:00,

Junior A Football Championship – West (P1)
Sat, 24 Jun, Venue: Leitir Mir, (Round 3), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Killannin 16:00,

Junior C Hurling Championship Gp1
Fri, 23 Jun, Venue: Beagh, (Round 1), Beagh V Kinvara 19:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Kilconieron, (Round 1), Kilconieron V Rahoon-Newcastle 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V St Mary’s GAA Athenry 11:00,

Junior C Hurling Championship Gp2
Fri, 23 Jun, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 1), Gort V Carnmore 19:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 1), Tommy Larkins V Abbeyknockmoy 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Ahascragh/Fohenagh 11:00,

Junior E Hurling Championship Gp1
Sun, 25 Jun, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 1), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Ardrahan, (Round 1), Ardrahan V Loughrea 11:00,
Mon, 26 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Clarinbridge V Rahoon-Newcastle 19:30,

Junior E Hurling Championship Gp2
Sun, 25 Jun, Venue: Skehana, (Round 1), Skehana-Mountbellew/Moylough V Ballygar 11:00,
Mon, 26 Jun, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidal V Annaghdown 19:30,
Mon, 26 Jun, Venue: Castlegar Pitch, (Round 1), Castlegar V Cappataggle 19:30,

Junior B Football Championship West
Fri, 23 Jun, Venue: Oughterard, (Round 6), Oughterard V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 20:00,
Sat, 24 Jun, Venue: Crestwood, (Round 6), Fr Griffins/ire g V Clifden 16:00,
Sat, 24 Jun, Venue: Westside, (Round 7), St Michael’s V Carna Cashel GAA 16:00,

Junior D Hurling Championship Gp1
Sun, 25 Jun, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 1), Kilnadeema-Leitrim V Sylane 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Kilbeacanty, (Round 1), Kilbeacanty V Oranmore-Maree 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 1), Meelick-Eyrecourt V Mullagh 11:00,

Junior D Hurling Championship Gp2
Sun, 25 Jun, Venue: Killimordaly, (Round 1), Killimordaly V Carnmore 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Ballyloughane, (Round 1), Liam Mellows V Kiltormer 11:00,
Mon, 26 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 1), Turloughmore V St Thomas 19:30,

Junior C Football Championship North
Wed, 21 Jun, Venue: Glenamaddy, (Round 6), Glenamaddy V Dunmore MacHales 20:00,

Junior F Hurling Championship Gp1
Sun, 25 Jun, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 1), Bearna-Na Forbacha V Salthill-Knocknacarra 11:00,
Mon, 26 Jun, Venue: Killimor, (Round 1), Killimor V Kilconieron 19:30,
Mon, 26 Jun, Venue: Sylane, (Round 1), Sylane V Tuam 19:30,

Junior F Hurling Championship Gp2
Mon, 26 Jun, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Mchel Breathnach 19:30,
Mon, 26 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Sarsfields 19:30,

Junior D Football Championship – North
Tue, 20 Jun, Venue: Barnaderg , (Round 5), Killererin V Corofin 20:00,
Wed, 21 Jun, Venue: Milltown, (Round 5), Milltown V St Brendan’s 20:00,

Junior D Football Championship – West
Sat, 24 Jun, Venue: Letterfrack, (Round 4), Renvyle V Oughterard 16:00,

U17 A North Football Championship
Sun, 25 Jun, Venue: Dunmore, (Round 1), Dunmore MacHales V Annaghdown 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Knockdoemore, (Round 1), Claregalway V Corofin 10:30,

U17 A West Football Championship
Sun, 25 Jun, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree V St Michael’s 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Moycullen, (Round 1), Moycullen V Barna 11:00,

U17 B North Football Championship
Sun, 25 Jun, Venue: Caherlistrane, (Round 1), Caherlistrane V Monivea-Abbey 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Menlough, (Round 1), Menlough/Padraig Pearses V St Mary’s GAA Athenry 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Knockdoemore, (Round 1), Claregalway V Mountbellew/Moylough 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Headford 10:30,

U17 B West Football Championship
Sun, 25 Jun, Venue: Mervue, (Round 1), St. James V Oranmore-Maree 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Clifden, (Round 1), Clifden V Mchel Breathnach 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 1), An Cheathr Rua V An Spidal 11:00,

U17 C North Championship
Sun, 25 Jun, Venue: Brownesgrove, (Round 1), Cortoon Shamrocks V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Milltown, (Round 1), Milltown V Caltra 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Ballygar, (Round 1), St Brendan’s V Loughrea Gaelic Football 10:30,
Sun, 25 Jun, Venue: Kilconly, (Round 1), Kilconly V Gaeil na Gaillimhe 10:30,

U17 C West Championship
Sun, 25 Jun, Venue: Oughterard, (Round 1), Oughterard V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 11:00,
Sun, 25 Jun, Venue: Carna, (Round 1), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Killannin 11:00,

U17 D Football Championship
Mon, 26 Jun, Venue: Headford, (Round 1), Headford V Tuam Stars 19:30,
Mon, 26 Jun, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Claregalway 19:30,
Mon, 26 Jun, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 19:30,

Under 12 Roinn 1B Group
Sat, 24 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Loughrea 17:00,

Under 12 Roinn 4B Group
Sat, 24 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Loughrea 18:00,

Under 13 C1 Cup
Mon, 26 Jun, Venue: Craughwell, (Semi Final 1), Craughwell GAA Club V Turloughmore 19:45,

Under 13 C1 Shield
Tue, 20 Jun, Venue: Clarinbridge, (Semi Final 1), Clarinbridge V Rahoon-Newcastle 19:30,

Under 13 A Cup
Mon, 26 Jun, Venue: Craughwell, (Semi Final 2), Craughwell GAA Club V Clarinbridge 18:45,

Under 13 A Shield
Mon, 26 Jun, Venue: Kilconieron, (Semi Final 2), Kilconieron V Turloughmore 18:45,

Under 13 A1 Cup
Mon, 26 Jun, Venue: Killimordaly, (Semi Final 1), Killimordaly V Kilnadeema-Leitrim 18:45,
Mon, 26 Jun, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Semi Final 2), Ballygar V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45,

Under 13 A1 Shield
Mon, 26 Jun, Venue: Tonabrocky, (Semi Final 1), Rahoon-Newcastle V Carnmore 18:45,
Mon, 26 Jun, Venue: Athenry, (Semi Final 2), St Mary’s GAA Athenry V Castlegar 18:45,

Under 13 B Cup
Mon, 26 Jun, Venue: Ardrahan, (Semi Final 1), Ardrahan V Ballinderreen 18:45,
Mon, 26 Jun, Venue: New Inn, (Semi Final 2), Sarsfields V Kinvara 18:45,

Under 13 B Shield
Mon, 26 Jun, Venue: Maigh Cuilinn, (Semi Final 1), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Cappataggle 18:45,
Mon, 26 Jun, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Semi Final 2), Meelick-Eyrecourt V Padraig Pearses 18:45,

Under 13 B1 Cup
Fri, 23 Jun, Venue: Portumna, (Semi Final 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Portumna 18:45,

Under 13 B1 Shield
Mon, 26 Jun, Venue: Killimor, (Semi Final 1), Killimor V Mullagh/Kiltormer 18:45,

Under 13 C Cup
Mon, 26 Jun, Venue: Ballyloughane, (Semi Final 1), Liam Mellows V Tommy Larkins 18:45,
Mon, 26 Jun, Venue: Pirc an Chnoic, (Semi Final 2), Mchel Breathnach V Ahascragh/Fohenagh 18:45,

Under 13 C Shield
Mon, 26 Jun, Venue: Na Forbacha, (Semi Final 1), Cois Fharraige V Salthill-Knocknacarra 18:45,

Under 15 C1 Cup
Thu, 22 Jun, Venue: Turloughmore, (Semi Final 1), Turloughmore V Carnmore 18:45,

Under 15 C1 Shield
Thu, 22 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (Final), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 18:45,

Under 15 A Shield
Thu, 22 Jun, Venue: Bullaun, (Semi Final 1), Sarsfields V Carnmore 18:45,
Thu, 22 Jun, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Semi Final 2), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Turloughmore 18:45,

Under 15 A1 Cup
Thu, 22 Jun, Venue: Craughwell, (Semi Final 1), Craughwell GAA Club V Gort 18:45,

Under 15 A1 Shield
Thu, 22 Jun, Venue: Ardrahan, (Semi Final 1), Ardrahan V Clarinbridge 18:45,
Thu, 22 Jun, Venue: Portumna, (Semi Final 2), Portumna V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45,

Under 15 B Cup
Thu, 22 Jun, Venue: Killimordaly, (Semi Final 2), Killimordaly V Mullagh/Kiltormer 18:45,

Under 15 B Shield
Thu, 22 Jun, Venue: Pirc an Chnoic, (Semi Final 1), Mchel Breathnach V Padraig Pearses 18:45,
Thu, 22 Jun, Venue: St Thomas, (Semi Final 2), St Thomas V Tommy Larkins 18:45,

Under 15 B1 Cup
Thu, 22 Jun, Venue: Kilnadeema Pitch, (Semi Final 1), Kilnadeema-Leitrim V Cappataggle 18:45,

Under 15 B1 Shield
Thu, 22 Jun, Venue: Killimor, (Semi Final 1), Fr Joe Walsh’s V Annaghdown 19:30,
Thu, 22 Jun, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Semi Final 2), Ballygar V Salthill-Knocknacarra 18:45,

Under 15 C Shield
Thu, 22 Jun, Venue: Sylane, (Final), Sylane V Cois Fharraige 18:45,

Share story:

Connacht team named for home tie with Zebre in the URC

Finlay Bealham will become a double centurion for Connacht in tomorrow’s BKT United Rugby Championship meeting with Zebre at Dexcom Stadium (k/o 7.35 pm...

Ireland U18 Schools team beat Wales 3-0 in Centenary Shield

THE REPUBLIC OF IRELAND SCHOOLS captured their first win of the SAFIB Centenary Shield campaign when they overcame hosts Wales 3-0 in Briton Ferry last ni...

Connacht look to the future with contract signings for Devine and Jennings

Connacht Rugby announced last week that Academy graduate Matthew Devine has signed his first professional contract with the club. A product of the Connach...

Galway and Sligo teams named for Connacht SFC semi-final

Galway and Sligo have both named their teams for tomorrow afternoon’s Connacht Senior Football Championship semi-final in Markiewicz Park (3.30 pm)....