11 April 2023

~7 minutes read

Galway GAA Fixtures (12th – 18th April 2023)

Share story:
Galway GAA Fixtures (12th – 18th April 2023)

U-15 Football Division 1
Tue, 18 Apr, Venue: Athenry, (Round 3), St Mary’s GAA Athenry V Annaghdown 18:30,
Tue, 18 Apr, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Moycullen 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Caherlistrane, (Round 3), Caherlistrane V Headford 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 3), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00,

U-15 Football Division 2 North
Tue, 18 Apr, Venue: Menlough, (Round 3), Menlough V Gaeil na Gaillimhe 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Loughrea, (Round 3), Loughrea Gaelic Football V Corofin 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Dunmore MacHales, (Round 3), Dunmore MacHales V Monivea-Abbey 19:00,
Tue, 18 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars V Ballinasloe 19:00,

Division 2 Football League
Sun, 16 Apr, Venue: Moycullen, (Round 3), Moycullen V Oilein rann 13:00,

Division 3A Football League
Thu, 13 Apr, Venue: Headford, (Round 3), Headford V Oranmore-Maree 20:00,

Division 4A Football League
Sat, 15 Apr, Venue: Carna, (Round 1), Carna Cashel GAA V Moycullen 18:00,

Division 1 Hurling League Group 1
Sat, 15 Apr, Venue: Killimordaly, (Round 2), Killimordaly V Cappataggle 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Sarsfields 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Tommy Larkins 18:00,

Division 1 Hurling League Group 2
Sat, 15 Apr, Venue: Craughwell, (Round 2), Craughwell GAA Club V Turloughmore 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V Loughrea 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: St Thomas, (Round 2), St Thomas V Liam Mellows 18:00,

Division 2 Hurling League Group 1
Sat, 15 Apr, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 2), Tynagh/Abbey-Duniry V Kilnadeema-Leitrim 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Killimor, (Round 2), Killimor V Meelick-Eyrecourt 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Rahoon-Newcastle 18:30,

Division 2 Hurling League Group 2
Sat, 15 Apr, Venue: Ardrahan, (Round 2), Ardrahan V Beagh 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 2), Gort V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Ballinderreen 18:00,

Division 3 Hurling League Group 1
Sat, 15 Apr, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh V Annaghdown 18:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 2), Abbeyknockmoy V Clarinbridge 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Mullagh 11:00,

Division 3 Hurling League Group 2
Sat, 15 Apr, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spidal V Ballygar 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 2), Carnmore V Kilbeacanty 18:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 2), Padraig Pearses V Sylane 18:00,

Division 3 Hurling League Group 3
Sat, 15 Apr, Venue: Portumna, (Round 2), Portumna V Kinvara 18:00,

Junior B Football Championship North
Mon, 17 Apr, Venue: Headford, (Round 1), Headford V Kilconly 20:00,

Junior Hurling League Group 1
Sun, 16 Apr, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Kilbeacanty 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen V Ardrahan 11:00,

Junior Hurling League Group 2
Sun, 16 Apr, Venue: Cappataggle, (Round 3), Cappataggle V Four Roads 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 3), Ahascragh/Fohenagh V Ballinasloe 11:00,

Junior Hurling League Group 3
Sun, 16 Apr, Venue: Ballyloughane, (Round 3), Liam Mellows V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Castlegar 11:00,

Junior Hurling League Group 4
Sun, 16 Apr, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 3), Bearna-Na Forbacha V Rahoon-Newcastle 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 3), Mchel Breathnach V An Spidal 11:00,

Junior Hurling League Group 5
Sun, 16 Apr, Venue: Killimor, (Round 3), Killimor V Meelick-Eyrecourt 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry V Tommy Larkins 11:00,

Junior Hurling League Group 6
Fri, 14 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Annaghdown 18:30,
Sun, 16 Apr, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 3), Carnmore V Oranmore-Maree 11:00,

Junior Hurling League Group 7
Fri, 14 Apr, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 3), Abbeyknockmoy V Ballygar 18:30,
Sun, 16 Apr, Venue: Skehana, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Sylane 11:00,

Junior Hurling League Group 8
Wed, 12 Apr, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 1), Loughrea V St Mary’s GAA Athenry 19:00,
Sun, 16 Apr, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly V St Mary’s GAA Athenry 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea V Sarsfields 11:00,

Junior Hurling League Group 9
Sun, 16 Apr, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 3), Mullagh V Kilnadeema-Leitrim 11:00,
Sun, 16 Apr, Venue: St Thomas, (Round 3), St Thomas V Kilconieron 11:00,

Junior C Football Championship West
Sun, 16 Apr, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 1), An Cheathr Rua V Claregalway 14:00,

U20B Hurling League Group 4
Thu, 13 Apr, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy V Mullagh/Kiltormer 19:00,

U19 A North Football League
Wed, 12 Apr, Venue: Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Dunmore MacHales 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Corofin 19:00,

U19 A West Football League
Wed, 12 Apr, Venue: Killannin, (Round 2), Killannin V St. James 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Maigh Cuilinn, (Round 2), Moycullen V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V An Spidal 19:00,

U19 B North Football League
Wed, 12 Apr, Venue: Kilconly, (Round 2), Kilconly V Caherlistrane 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Menlough, (Round 2), Menlough/Padraig Pearses V Mountbellew/Moylough 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Clonberne, (Round 2), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V St Mary’s GAA Athenry 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Eastern Harps V Kinvara 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Annaghdown 19:00,

U19 B West Football League
Wed, 12 Apr, Venue: Indreabhn, (Round 2), Mchel Breathnach V St Michael’s 19:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V Barna 19:00,

U19 C North Football League
Wed, 12 Apr, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Headford 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Cortoon Shamrocks 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Milltown, (Round 2), Milltown V Gaeil na Gaillimhe 19:00,

U19 C West Football League
Wed, 12 Apr, Venue: Ros Muc, (Round 2), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V St. Patricks 19:00,
Wed, 12 Apr, Venue: Clifden, (Round 2), Clifden V An Cheathr Rua 19:00,

Justin Cheevers Cup Group 1
Wed, 12 Apr, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 1), Mchel Breathnach V Ballygar 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Salthill-Knocknacarra 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Mchel Breathnach 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 2), Ballygar V Kinvara 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara V Mchel Breathnach 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Kinvara, (Round 3), Ballygar V Salthill-Knocknacarra 11:00,

Justin Cheevers Cup Group 2
Wed, 12 Apr, Venue: Mullagh, (Round 1), Mullagh/Kiltormer V Fr Joe Walsh’s 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: Skehana, (Round 1), Skehana-Mountbellew/Moylough V Kilnadeema-Leitrim 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Mullagh/Kiltormer 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Killimor, (Round 2), Fr Joe Walsh’s V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 3), Fr Joe Walsh’s V Kilnadeema-Leitrim 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Mountbellew, (Round 3), Skehana-Mountbellew/Moylough V Mullagh/Kiltormer 11:00,

Justin Cheevers Cup Group 3
Wed, 12 Apr, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle V Tommy Larkins 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: St Thomas, (Round 1), St Thomas V Ballinderreen 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Ballinderreen, (Round 2), Ballinderreen V Cappataggle 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 2), Tommy Larkins V St Thomas 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Castledaly, (Round 3), Tommy Larkins V Ballinderreen 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Castledaly, (Round 3), St Thomas V Cappataggle 11:00,

Justin Cheevers Cup Group 4
Wed, 12 Apr, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Padraig Pearses V Annaghdown 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: Killimordaly, (Round 1), Killimordaly V Rahoon-Newcastle 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle V Padraig Pearses 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V Killimordaly 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly V Padraig Pearses 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Killimordaly, (Round 3), Annaghdown V Rahoon-Newcastle 11:00,

Toddie Byrne Cup Group 1
Wed, 12 Apr, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 1), Loughrea V Kilconieron 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V Loughrea 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Craughwell GAA Club 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Craughwell, (Round 3), Kilconieron V St Mary’s GAA Athenry 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V Loughrea 11:00,

Toddie Byrne Cup Group 2
Wed, 12 Apr, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree V Gort 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 1), Turloughmore V Michael Cusacks 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Michael Cusacks, (Round 2), Michael Cusacks V Oranmore-Maree 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 2), Gort V Turloughmore 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 3), Turloughmore V Oranmore-Maree 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Turloughmore, (Round 3), Gort V Michael Cusacks 11:00,

Toddie Byrne Cup Group 3
Wed, 12 Apr, Venue: New Inn, (Round 1), Sarsfields V Ardrahan 18:15,
Wed, 12 Apr, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 1), Carnmore V Tynagh/Abbey-Duniry 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 2), Tynagh/Abbey-Duniry V Sarsfields 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Ardrahan, (Round 2), Ardrahan V Carnmore 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 3), Carnmore V Sarsfields 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Carnmore, (Round 3), Ardrahan V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00,

Toddie Byrne Cup Group 4
Wed, 12 Apr, Venue: Castlegar Pitch, (Round 1), Castlegar V Portumna 18:30,
Wed, 12 Apr, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Clarinbridge V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:45,
Fri, 14 Apr, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 2), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Castlegar 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Portumna V Clarinbridge 18:30,
Sat, 15 Apr, Venue: Castlegar Pitch, (Round 3), Castlegar V Clarinbridge 10:00,
Sat, 15 Apr, Venue: Castlegar, (Round 3), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Portumna 11:00,

Toddie Byrne Shield Group 1
Wed, 12 Apr, Venue: Tuam, (Round 3), Tuam V Abbeyknockmoy 18:15,
Fri, 14 Apr, Venue: Tuam, (Round 2), Sylane V Tuam 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy V Sylane 10:00,

Toddie Byrne Shield Group 2
Wed, 12 Apr, Venue: Ballyloughane, (Round 1), Liam Mellows V Ahascragh/Fohenagh 18:45,
Fri, 14 Apr, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh V Cois Fharraige 18:15,
Sat, 15 Apr, Venue: Na Forbacha, (Round 3), Cois Fharraige V Liam Mellows 10:00,

Share story:

Draw made for Women's All-Island Cup 2024

The draw for the group stages of the 2024 Women’s All-Island Cup has taken place. Defending champions Galway United, who won the inaugural tournament la...

Galway v Tipperary - National Camogie League Preview

Galway and Tipperary meet in Round 2 of the Very National Camogie League on Saturday in The Ragg, with both sides having different fortunes last weekend i...

Connacht Colleges Hurling titles for Portumna CS, Colaiste Mhuire and Colaiste Einde

The Connacht Post Primary Schools Senior B, C and D hurling titles were all decided on Wednesday, with victories for Portumna Community School, Colaiste M...

St. Joseph’s College edge titanic battle with Coláiste Éanna in All-Ireland Under 16A Boys Schools League decider

St. Joseph’s College, Galway came through a titanic battle with Coláiste Éanna to win out 52-49 and lift the 2023/24 All-Ireland Under 16A Boys School...