23 May 2023

~6 minutes read

GAA: Galway Fixtures (23rd – 29th May 2023)

Share story:
GAA: Galway Fixtures (23rd – 29th May 2023)

U-15 Football Division 3 West
Tue, 23 May, Venue: Oughterard, (Round 4), Oughterard V Killannin 19:00,

U-16 Football League Finals
Tue, 23 May, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Group A Semi Final), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:30,
Tue, 23 May, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Group B Semi Final), An Cheathr Rua V Annaghdown 19:30,
Tue, 23 May, Venue: Oranmore, (Group A Semi Finals), Oranmore-Maree V Tuam Stars 19:30,
Tue, 23 May, Venue: Dunmore, (Group C Semi Finals), Dunmore MacHales V Salthill-Knocknacarra 19:30,
Tue, 23 May, Venue: Crestwood, (Group C Semi Finals), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Kilkerrin/Clonberne/Killererin 19:30,
Tue, 23 May, Venue: An Spideal, (Group D Semi Finals), An Spidal V Menlough 19:30,
Wed, 24 May, Venue: Caherlistrane, (Group B Semi Final), Caherlistrane V St Michael’s 19:30,
Wed, 24 May, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Group D Semi Finals), St Brendan’s V Oughterard 19:30,

U-16 Football League Group E 1
Tue, 23 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 4), Caltra V Cortoon Shamrocks 19:00,
Tue, 23 May, Venue: Milltown GAA, (Round 4), Milltown V Kinvara 19:00,
Fri, 26 May, Venue: Brownesgrove, (Round 5), Cortoon Shamrocks V Milltown 19:00,
Fri, 26 May, Venue: Glenamaddy, (Round 5), Northern Gaels V Caltra 19:00,

U-16 Football League Group E 2
Tue, 23 May, Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V Tuam Stars 19:00,
Tue, 23 May, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks V Barna 19:00,
Tue, 23 May, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00,
Fri, 26 May, Venue: The Priarie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Barna 19:00,
Fri, 26 May, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Claregalway 19:00,
Fri, 26 May, Venue: Clonbur, (Round 5), St. Patricks V Oranmore-Maree 19:00,

Division 1 Football League
Mon, 29 May, Venue: Milltown, (Round 7), Milltown V Claregalway 20:00,

Division 2 Football League
Fri, 26 May, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Caherlistrane V Salthill-Knocknacarra 20:00,

Division 3A Football League
Thu, 25 May, Venue: Brownesgrove, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Oranmore-Maree 19:45,

Division 3B Football League
Thu, 25 May, Venue: Kilconly, (Round 2), Kilconly V Williamstown 20:00,
Sun, 28 May, Venue: Leitir Mir, (Round 7), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Killererin 13:00,

Division 4A Football League
Sun, 28 May, Venue: The Priarie, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Carna Cashel GAA 13:00,

Division 1 Hurling League Group 1
Tue, 23 May, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Cappataggle 19:00,
Thu, 25 May, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V Killimordaly 19:00,
Sat, 27 May, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Oranmore-Maree 18:00,

Division 1 Hurling League Group 2
Tue, 23 May, Venue: Craughwell, (Round 5), St Thomas V Craughwell GAA Club 19:00,
Sat, 27 May, Venue: Ballyloughane, (Round 5), Liam Mellows V St Mary’s GAA Athenry 18:00,
Sat, 27 May, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 5), Loughrea V Turloughmore 18:00,

Division 2 Hurling League Group 1
Sat, 27 May, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Tynagh/Abbey-Duniry 18:00,
Sat, 27 May, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Killimor 18:00,
Sat, 27 May, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 5), Meelick-Eyrecourt V Kilnadeema-Leitrim 18:00,

Division 2 Hurling League Group 2
Wed, 24 May, Venue: Kilconieron, (Round 5), Kilconieron V Ardrahan 19:30,
Thu, 25 May, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 5), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Beagh 19:15,
Sat, 27 May, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen V Gort 18:00,

Division 3 Hurling League Group 1
Tue, 23 May, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Abbeyknockmoy 19:00,
Fri, 26 May, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Clarinbridge 19:00,
Sat, 27 May, Venue: Mullagh Hurling Club Grounds, (Round 5), Mullagh V Ahascragh/Fohenagh 18:00,

Division 3 Hurling League Group 2
Fri, 26 May, Venue: Sylane, (Round 5), Sylane V Carnmore 19:00,
Sat, 27 May, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 5), Padraig Pearses V An Spidal 18:00,
Sat, 27 May, Venue: Kilbeacanty, (Round 5), Kilbeacanty V Ballygar 18:00,

Division 3 Hurling League Group 3
Sat, 27 May, Venue: Kiltormer, (Round 5), Kiltormer V Pdraig Pearses 18:00,
Sun, 28 May, Venue: Portumna, (Round 5), Portumna V Craughwell GAA Club 11:00,

Junior B Football Championship North
Tue, 23 May, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Dunmore MacHales 20:00,

Junior B Football Championship West
Fri, 26 May, Venue: Leitir Mir, (Round 4), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Clifden 19:30,
Sat, 27 May, Venue: Carna, (Round 5), Carna Cashel GAA V Claregalway 18:30,

Junior Hurling League K/O
Sat, 27 May, Venue: Kenny Park, (Final), Sarsfields V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:00,

Junior C Football Championship West
Thu, 25 May, Venue: Killannin, (Round 4), Killannin V Claregalway 20:00,

Junior D Football Championship – West
Sat, 27 May, Venue: Clonbur, (Round 3), St. Patricks V Renvyle 19:00,

U19 A Football League
Tue, 23 May, Venue: Oughterard, (West Final), Killannin V Salthill-Knocknacarra 19:30,
Wed, 24 May, Venue: Corofin , (North Final ), Corofin V Claregalway 19:30,

U19 B Football League
Tue, 23 May, Venue: Tuam Stadium, (North Final), Kinvara V Caherlistrane 19:30,
Wed, 24 May, Venue: Mervue, (West Final), Barna V Oranmore-Maree 19:30,

U19 C Football League
Wed, 24 May, Venue: Ros Muc, (West Final), An Cheathr Rua V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 19:30,
Sat, 27 May, Venue: Tuam Stadium, (North Final), Northern Gaels V Cortoon Shamrocks 18:00,

Under 12 Roinn 3B Group
Wed, 24 May, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Pdraig Pearses V Tommy Larkins 19:00,
Wed, 24 May, Venue: Killimor, (Round 1), Killimor V Skehana-Mountbellew/Moylough 19:00,

Under 13 C1 Group
Tue, 23 May, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 18:00,
Mon, 29 May, Venue: Turloughmore, (Round 4), Turloughmore V Clarinbridge 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Tonabrocky, (Round 4), Rahoon-Newcastle V Craughwell GAA Club 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Oranmore-Maree 18:45,

Under 13 A Group
Wed, 24 May, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 4), Loughrea V Turloughmore 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Craughwell, (Round 5), Craughwell GAA Club V Loughrea 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Michael Cusacks, (Round 5), Michael Cusacks V Kilconieron 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Gort 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Oranmore-Maree 18:45,

Under 13 A1 Group
Mon, 29 May, Venue: Kilnadeema, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim V Ballygar 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 5), Tynagh/Abbey-Duniry V Killimordaly 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Tonabrocky, (Round 5), Rahoon-Newcastle V Carnmore 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Castlegar Pitch, (Round 5), Castlegar V St Mary’s GAA Athenry 18:45,

Under 13 B Group
Mon, 29 May, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Meelick-Eyrecourt 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 5), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Kinvara 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Cappataggle, (Round 5), Cappataggle V Padraig Pearses 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Ballinderreen, (Round 5), Ballinderreen V Ardrahan 18:45,

Under 13 B1 Group
Mon, 29 May, Venue: Mullagh, (Round 5), Mullagh/Kiltormer V Killimor 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Skehana, (Round 5), Skehana-Mountbellew/Moylough V Sylane 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Portumna 18:45,
Mon, 29 May, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Ballinasloe 18:45,

Under 13 C Group
Mon, 29 May, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Tuam 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Barna, (Round 5), Cois Fharraige V Annaghdown 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Ahascragh/Fohenagh 18:45,
Mon, 29 May, Venue: Ballyloughane, (Round 5), Liam Mellows V Mchel Breathnach 18:45,

Under 15 C1 Group
Thu, 25 May, Venue: Craughwell, (Round 4), Oranmore-Maree V Craughwell GAA Club 19:45,
Thu, 25 May, Venue: Turloughmore, (Round 4), Turloughmore V Carnmore 19:45,

Under 15 A Group
Thu, 25 May, Venue: Kilconieron, (Round 6), Kilconieron V Sarsfields 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Turloughmore, (Round 6), Turloughmore V St Mary’s GAA Athenry 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 6), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Loughrea 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 6), Carnmore V Oranmore-Maree 18:45,

Under 15 A1 Group
Thu, 25 May, Venue: Craughwell, (Round 6), Craughwell GAA Club V Michael Cusacks 18:30,
Thu, 25 May, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 6), Tynagh/Abbey-Duniry V Gort 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Portumna, (Round 6), Portumna V Castlegar 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Ardrahan, (Round 6), Ardrahan V Clarinbridge 18:45,

Under 15 B Group
Thu, 25 May, Venue: St Thomas, (Round 6), St Thomas V Kinvara 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Kiltormer, (Round 6), Mullagh/Kiltormer V Killimordaly 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Tonabrocky, (Round 6), Rahoon-Newcastle V Padraig Pearses 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 6), Mchel Breathnach V Tommy Larkins 19:30,

Under 15 B1 Group
Thu, 25 May, Venue: Cappataggle, (Round 6), Cappataggle V Ballygar 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Skehana, (Round 6), Skehana-Mountbellew/Moylough V Kilnadeema-Leitrim 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Clonfert, (Round 6), Fr Joe Walsh’s V Ballinderreen 19:30,

Under 15 C Group
Thu, 25 May, Venue: Ballyloughane, (Round 6), Liam Mellows V Ahascragh/Fohenagh 18:45,
Thu, 25 May, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 6), Abbeyknockmoy V Cois Fharraige 18:45,

Share story:

Galway Community Games Team Finals This Weekend

The schedule for Sunday’s County Finals in Gaelic Games and Soccer has been confirmed. The U11 Hurling, U14 Camogie, U10 Gaelic and U12 and U14 Girls Ga...

2024 Connacht Poc Fada Results

The Connacht GAA Poc Fada competition took place yesterday evening in the Connacht GAA Centre of Excellence. 18 competitors from across the province compe...

County Divisional Leagues Reach Semi-Final Stage This Weekend

The Details of the Divisional Football League Semi-Finals have been announced. In Division One, Tuam Stars will play Claregalway on Thursday at 8pm. The o...

Michael Maloney and George McDonagh on 'Over The Line' Chat about Preparation for the Galway Races

Galway Racecourse CEO Michael Maloney joined Galway Bay FM’s George McDonagh on Monday’s (17th June 2024) ‘Over The Line’ to chat ...