Galway’s Athletes And Teams Ready For Community Games National Finals This Weekend

Ninety Two Galway Athletes and six Teams will join approximately 4,000 other competitors from all over Ireland at the Aldi Community Games Finals in UL this coming weekend. 

It will be an action packed weekend of sporting events as many teams and individuals from across the country take part in a wide range of events.

The draws for the Semi-Finals featuring Galway’s teams have been announced with Galway teams playing Munster Opposition in all Semi-Finals.

GALWAY TEAMS – Semi-Final Draw  

Awaiting confirmation on Oranmore/Maree’s opponents in the A Hurling

U/14 CAMOGIE

Bullaun/New Inn

Venue; Maguire’s Field

Match Details

Semi – Final – Saturday @ 11.00am

Moycarkey/Borris (Tipperary) v Bullaun/New Inn  

U/10 GAELIC FOOTBALL

Moycullen

Venue; Maguire’s Field

Match Details

Semi – Final – Sunday @ 9.00 am

Ballincollig (Cork) v Moycullen

U/14 BOYS SPIKEBALL

Kilnadeema/Leitrim

Venue; UL Arena

Semi – Finals – Saturday @ 10.45am

Templemore (Tipperary) v Kilnadeema/Leitrim

U/14 GIRLS SPIKEBALL

Kilnadeema/Leitrim

Venue; UL Arena

Semi – Final – Saturday  @ 10.45am

Bruff /Grange (Limerick) v Kilnadeema/Leitrim

U/14 TAG RUGBY

Ballinasloe

Venue; 10 Acres

Semi – Final – Saturday @ 12.15 pm

Regional (Limerick) v Ballinasloe  

Galway’s individual entries for the Community Games National Finals

Weekend 17th and 18th August                         

Long Puck Girls Woodford Caoimhe Hickey

Long Puck Boys Kinvara Dara Burke

Discus Boys Dunmore Eoin Nicklin

Discus Girls Dunmore Caoimhe Herviaux

High Jump Boys Skehana/Menlough Connor Booth

High Jump Girls Woodford Aoibhinn Farrell

Javelin Boys Kinvara Calum Henchy

Javelin Girls Skehana/Menlough Oonagh Keating

Boys 100m U10 Woodford Dara Kavanagh

Girls 100m U10 Salthill/Claddagh Lauren Foley

Boys 100m U12 Milltown/Kilconly/Kilbannon Chimezez Kearney

Girls 100m U12 Ballinderreen Orlaith Mannion

Boys 100m U14 Athenry Adam Lavelle

Girls 100m U14 Ardrahan Aisling Dolphin

Boys 100m U16 Ballinderreen Stephen Mannion

Girls 100m U16 Ballinderreen Sophie Farrell

Boys Hurdles U10 Kilnadeema/Leitrim Kayn Boyle

Girls Hurdles U10 Ballinasloe Aoife Berrigan

Boys Hurdle U14 Craughwell Evan Moran

Girls Hurdles U11 Woodford Caoimhe Farrell

Boys 60m U8 Ballinderreen Cathal Walsh

Girls 60m U8 Moylough/Mountbellew Lauren Shally

Boys 80m U8 Ballinderreen Dylan Henry

Girls 80m U8 Tuam Emily Hession

Boys 600m U12 Caherlistrane/Kilcoona Odhrán O’Hare

Girls 600m U12 Kilbeacanty Caoimhe S Fahey

Boys 200m U10 Moylough/Mountbellew Oisin Gavin

Girls 200m U10 Barna/Furbo Sarah Donald

Boys 200m U16 Ballinderreen David Mannion

Girls 200m U16 Ballinderreen Roisin Dalton

Boys 800m U14 Athenry Cian McNelis

Girls 800m U14 Kinvara Siobhan Geaney

Boys 1500m U16 Gurteen/Ballymacward David Hillary

Girls 1500m U16 Kinvara Roisin Geaney

Cycling U12 Boys Kinvara Daragh Kavanagh

Cycling U12 Girls Ballinderreen Emma Considine

Cycling U14 Boys Moylough/Mountbellew Dara Higgins

Cycling U14 Girls Kinvara Naoise Flatley

Shot Putt Boys Athenry Liam Shaw

Shot Putt Girls Moylough/Mountbellew Katie Ryan

Long Jump Boys Bullaun/New Inn Daragh Fahy

Long Jump Girls Oranmore/Maree Ella Lyons

Ball Throw Boys Salthill/Claddagh Matthew C Smyth

Ball Throw Girls Athenry Molly Noone

Galway Relay Entries for August Weekend

Boys Relay U12   Athenry

Girls Relay U12   Bullaun New Inn

Boys Relay U14   Moylough/Mountbellew

Girls Relay U14   Kinvara

Boys Relay U12   Athenry

Girls Relay U12   Bullaun New Inn

Boys Relay U14   Moylough/Mountbellew

Girls Relay U14   Kinvara

Galway Team Entries for August Weekend

Hurling A             Oranmore/Maree

Camogie               Bullaun/New Inn

Spikeball Girls     Kilnadeema/Leitrim

Spikeball Boys     Kilnadeema/Leitrim

Gaelic Football U10 Moycullen

Tag Rugby U14    Ballinasloe

print