12 April 2024

~13 minutes read

Galway Junior Soccer League Fixtures

Share story:
Galway Junior Soccer League Fixtures

Friday 12th April 2024

GFA Mens Division 1:
St Patricks v Cregmore/Claregalway , at Headford Astro, 8:00pm Moved from 14/4 as agreed;
Jack Lillis Cup:
Kiltullagh v Corrib Celtic B, at Kiltullagh Astro, 8:00pm ;
GFA Boys U17 Premier:
Colemanstown Utd v Maree/Oranmore , at Colemanstown, 6:30pm Moved as agreed on 29/3 ;
GFA Girls U16 Championship:
Colga v Colemanstown Utd , at Colga Astro, 7:45pm Moved from 14/4 as agreed;
GFA Boys U15 Premier:
Colga v Maree/Oranmore , at Maree Astro, 7:30pm Moved from 24/4 as agreed;
GFA Girls U15 Premier:
Knocknacarra v Moyne Villa , at Cappagh Park, 8:15pm ;
GFA Girls U14 Division 2 Repaired:
Corrib Rangers v Merlin Woods Sports Club , at Westside, 6:30pm Moved from 31/3 as agreed;

==

Saturday 13th April 2024

Connacht Cup Mens:
Castlebar Celtic v Athenry , at TBC, 7:00pm Q/F;
GFA Mens Division 1:
Merlin Woods Sports Club v Craughwell United , at Craughwell, 11:00am Moved from 14/4 as agreed;
GFA Mens Division 2:
Corofin B v Bearna Na Forbacha , at Furbo, 2:00pm Pitch unplayable 23/3;
Jack Lillis Cup:
Colga B v Kinvara Utd , at Colga Astro, 2:00pm ;
Connacht Cup U18 Boys:
Salthill Devon v Colga , at Drom, 12:30pm Semi-Final;
Connacht Shield U18 Boys:
Ballisodare Utd v Maree/Oranmore , at TBC, <> Semi Final;
GFA Boys U16 Championship:
Bearna Na Forbacha v Colga , at Furbo, 4:00pm Moved from 14/4 as agreed;
GFA Boys U16 Division 1:
Kinvara Utd v Salthill Devon B, at Drom, 2:30pm Moved from 14/4 as agreed;
GFA Boys U16 Division 2:
Galway Bohs B v Renmore , at Renmore, 12:00pm Galway Bohs request 2pm Saturday for home kick-off. 13/09;
SFAI U16 Girls Cup:
Callan Utd v Mervue Utd , at TBC, 2:00pm S/F Venue: Kilkenny;
Athenry v Shelbourne LFC , at Athenry Astro, 5:00pm Semi-Final;
Connacht Cup U14 Boys:
Corofin Utd v Knocknacarra , at Corofin, 11:30am Semi Final;
Connacht Cup U14 Boys – Shield:
Oughterard v Maree/Oranmore , at New Village, 11:30am Semi Final;
GFA Boys U14 Premier:
Salthill Devon v Ballinasloe Town , at Drom, 11:30am Moved from 11/5 as agreed;
Mervue Utd v Tuam Celtic , at Mervue, 11:30am ;
GFA Boys U14 Championship:
Cregmore/Claregalway v Kiltullagh , at Cregmore, 2:00pm Moved from 11:30 as agreed;
Loughrea v Craughwell United , at Loughrea, 4:00pm Moved ko from 11:30 as agreed;
GFA Boys U14 Division 1:
Mervue Utd B v Merlin Woods Sports Club , at Mervue, 11:30am Mervue B – Connacht Shield;
St Bernards v Bearna Na Forbacha , at Abbeyknockmoy, 2:30pm Moved from 11:30 as agreed;
GFA Boys U14 Division 2:
Athenry B v Corrib Rangers , at Athenry Astro, 12:00pm Athenry B – Connacht Shield;
GFA Boys U14 Division 3:
Loughrea B v East Galway Utd , at Loughrea, 2:00pm Moved from 16/3 as agreed;
Knocknacarra C v Tuam Celtic B, at Cappagh Park, 2:30pm ;
GFA Boys U14 Division 4:
Corrib Celtic v Oughterard B, at Annaghdown, 11:30am Corrib Celtic – Connacht Shield;
GFA Boys U14 Division 5:
Kiltullagh v Tuam Celtic , at Kiltullagh, 11:30am ;
Maree/Oranmore C v Galway Hibs , at Oranmore, 11:30am ;
Connacht Cup U12 Boys:
Corofin Utd v St Cuans Utd , at Corofin, 2:00pm Semi Final;
Connacht Cup U12 Boys – Shield:
Corrib Celtic v Ballyboro , at Annaghdown, 11:00am SF;
St Bernards v Newtown FC , at Abbeyknockmoy, 1:00pm SF moved from 2pm as agreed;
GFA Boys U12 Premier:
Athenry v Knocknacarra , at Athenry Astro, 10:30am ;
Salthill Devon v Mervue Utd , at Drom, 10:30am Clash with U12PR 13/12;
Cregmore/Claregalway v Ballinasloe Town , at Cregmore, 11:30am ;
GFA Boys U12 Championship:
Moyne Villa v Colga , at Headford, 12:00pm Moved from 10:30 as agreed;
GFA Boys U12 Division 1:
Kinvara Utd v Galway Hibs , at Kinvara, 10:00am ;
Kiltullagh v Galway Bohs , at Kiltullagh, 10:00am ;
Renmore v Athenry B, at Renmore, 10:00am ;
Maree/Oranmore B v Knocknacarra B, at Oranmore, 10:00am ;
GFA Boys U12 Division 2:
Colemanstown Utd v Bearna Na Forbacha , at Colemanstown, 10:00am ;
Salthill Devon B v Merlin Woods Sports Club , at Drom, 10:00am ;
Craughwell United v Loughrea , at Craughwell, 10:00am ;
Cregmore/Claregalway B v Moyne Villa , at Cregmore, 11:30am ;
GFA Boys U12 Division 3:
Knocknacarra v Colga B, at Clarinbridge, 10:00am ;
Corrib Celtic B v West Coast Utd , at Corrandrum NS, 11:30am Corrib Celtic – GFA Cup;
GFA Boys U12 Division 4:
Corrib Rangers v Merlin Woods Sports Club , at Westside, 10:00am ;
Kiltullagh B v East Galway Utd , at Kiltullagh, 10:00am ;
Tuam Celtic v Corofin Utd B, at Tuam, 10:00am ;
GFA Boys U12 Division 5:
West Utd v Cregmore/Claregalway B, at South Park, 10:00am ;
Athenry C v St Bernards , at Athenry, 10:30am ;
Renmore v Salthill Devon , at Renmore, 11:30am ;
Oughterard v Kinvara Utd , at New Village, 1:30pm Moved from 14/4 as agreed;
GFA Boys U12 Division 6:
Moyne Villa v Knocknacarra , at Cappagh Park, 12:30pm Moved from 10am as agreed (2/4);
Loughrea v Corofin Utd C, at Loughrea, 7:00pm ;
U12 Girls Connacht Shield:
Salthill Devon v Fahy Rovers , at Drom, 2:00pm S/F Moved from 14/4 as agreed;
GFA Girls U12 Championship:
Loughrea v Mervue Utd , at Loughrea, 9:45am Moved from 14/4 as agreed;
BU11 Boys Neptune League:
Maree/Oranmore C v Mervue Utd B, at Maree Astro, <> ;
Galway Hibs A v Oughterard B, at Bohermore, <> ;
BU11 Boys Lynx League:
Kiltullagh B v Cregmore/Claregalway B, at Kiltullagh Astro, <> ;
Craughwell United B v Colga B, at Craughwell, <> ;

==

Sunday 14th April 2024

GFA Ladies Championship Cup:
Loughrea Rams v Kiltullagh , at Loughrea, 2:00pm ;
Dunmore Town v Colga , at Dunmore, 2:00pm ;
Connacht Cup Mens:
Salthill Devon v Mervue Utd , at Drom, 2:00pm Q/F;
Moore United v Colga , at Moore Utd, 2:00pm Q/F;
Ballyheane v Maree/Oranmore , at Ballyheane, 2:00pm Q/F;
Connacht Shield Mens:
Moyne Villa v Galway Hibs , at Headford, 2:00pm QF;
Cloonfad Utd v Dynamo Blues , at Cloonfad Utd, 2:00pm QF;
GFA Mens Championship:
Mervue Utd B v West Coast Utd , at Mervue, 11:00am Blanket call off ;
Corofin Utd v Corrib Rangers , at Corofin, 11:00am Moved from 12/11 as agreed ;
Knocknacarra v West Utd , at Cappagh Astro, 12:00pm ;
GFA Mens Division 1:
Cois Fharraige v Galway Bohs , at Carraroe Astro, 2:00pm No email update from GFA;
GFA Mens Reserve:
East Galway Utd v Renmore , at Kiltormer, 3:00pm ;
Cois Fharraige v West Utd , at Carraroe Astro, 4:00pm ;
GFA Girls U19 Premier:
Corrib Celtic v Craughwell United , at Annaghdown, 2:00pm ;
Oughterard v Salthill Devon , at New Village, 4:00pm Blanket call off ;
Colemanstown Utd v Bearna Na Forbacha , at Colemanstown, 4:00pm Mopved from 2pm as agreed;
Connacht Cup U18 Boys:
Mervue Utd v Athenry , at Mervue, 2:00pm S/F;
GFA Boys U18 Div 1/2 Cup:
MacDara v Renmore , at Carraroe Astro, 11:00am SEMI FINAL;
Tuam Celtic v Moyne Villa B, at Tuam, 2:00pm SEMI FINAL;
GFA Mens U18 Premier :
Knocknacarra v Colemanstown Utd , at Cappagh Astro, 3:00pm ;
GFA Mens U18 Championship:
St Bernards v Knocknacarra B, at Millers Lane, 2:00pm Postponed- pitch unplayable 7th Jan;
Corofin Utd v Corrib Celtic , at Corofin, 2:00pm Corofin request 3pm Sudnay for home kick-off time. 08/09;
GFA Mens U18 Division 1:
Kiltullagh v Oughterard , at New Village, 2:00pm venue reversed as 1st game was in Oct 23 ;
FAI Women’s U17 Cup:
Ballyglass v Athenry , at TBC, <> ;
Connacht Cup U16 Boys:
Mervue Utd v Moyne Villa , at Mervue, 11:00am S/F;
Corrib Celtic v Maree/Oranmore , at Annaghdown, 5:00pm S/F Moved from 11am ko as agreed;
Connacht Cup U16 Boys – Shield:
Snugboro United v Colemanstown Utd , at Milebush, 4:00pm Semi Final;
GFA Boys U16 Premier:
Knocknacarra v Tuam Celtic , at Cappagh Astro, 10:00am Moved from 12/11 as clash with Ext Competition;
GFA Boys U16 Championship:
Merlin Woods Sports Club v Ballinasloe Town , at Ballinasloe, 12:30pm Moved from 11am due to referee availability;
GFA Boys U16 Division 1:
Oughterard B v Cregmore/Claregalway B, at New Village, 12:00pm Moved from 14/4 as agreed;
St Patricks v St Bernards , at Headford Astro, 4:30pm Moved from 11am as agreed;
GFA Boys U16 Division 2:
Cregmore/Claregalway C v Tuam Celtic B, at Tuam, 11:00am Moved from 28/4 as agreed;
Kilshanvey Utd v Moyne Villa B, at Kilconly, 11:00am Kilshanvey – Connacht Shield;
U16 Girls Connacht Cup:
Dunmore Town v Carrick Utd , at Dunmore, 2:00pm S/F;
U16 Girls Connacht Shield:
Cregmore/Claregalway v Ballyvarry B Bom , at Cregmore, 2:00pm ;
U16 Girls GFA Championship Cup:
Knocknacarra v Colemanstown Utd , at Cappagh Park, 1:00pm ;
GFA Girls U16 Premier:
Maree/Oranmore v St Bernards , at Oranmore, 12:00pm Moved from 2pm as agreed;
GFA Girls U16 Championship:
Loughrea v Bearna Na Forbacha , at Loughrea, 4:30pm ;
GFA Boys U15 Division 3:
Corofin Utd B v Renmore , at Renmore, 11:00am Moved from 6/5 as agreed;
GFA Boys U14 Division 1:
Renmore v West Coast Utd , at Letterfrack, 1:30pm Refixed to 14/4 as agreed;
U14 Girls Connacht Cup:
Westport United v Maree/Oranmore , at Westport United, <> S/F;
Bearna Na Forbacha v Salthill Devon , at Furbo, 12:00pm S/F;
U14 Girls GFA Div1/2 Cup:
Knocknacarra B v Kilshanvey Utd , at Millers Lane, 11:00am ;
Merlin Woods Sports Club v Kiltullagh , at Merlin Woods City Park, 12:00pm ;
GFA Girls U14 Premier:
Knocknacarra v Colga , at Cappagh Park, 11:00am Clash with CC {Knocknacarra);
GFA Girls U14 Championship:
Athenry v East Galway Utd , at Athenry Astro, 12:00pm ;
Kinvara Utd v Corrib Celtic , at Kinvara, 1:00pm Default KO time 1pm Sundays;
GFA Girls U14 Division 1:
St Bernards v West Coast Utd , at Abbeyknockmoy, 11:00am ;
Kilshanvey Utd v Colemanstown Utd , at Kilconly, 1:00pm ;
GFA Girls U14 Division 2 Repaired:
West Utd v Renmore , at South Park, 11:30am ;
GFA Girls U14 Division 2:
Corrib Rangers v Merlin Woods Sports Club , at Westside, 12:00pm Blanket call off ;
GFA Boys U13 Division 3:
Ballinasloe Town B v Salthill Devon C, at Ballinasloe, 11:00am Moved from 4/5 as agreed;
GFA Girls U13 Division 3 – Repaired:
Knocknacarra C v Athenry B, at Athenry Astro, 10:30am Moved from 24/4 as agreed;
SFAI U12 Girls Cup:
Ballyoulster Utd v Knocknacarra , at TBC, <> S/F;
SFAI U12 Girls Trophy:
Colga v Mount Merrion , at Clarinbridge, 2:00pm S/F;
Cregmore/Claregalway v Balrath GBFC , at Athenry Astro, 2:00pm S/F;
U12 Girls Connacht Cup:
Coolaney Utd v Knocknacarra , at Coolaney, <> S/F;
Ballymote Celtic v Bearna Na Forbacha , at Ballymote, <> S/F;
U12 Girls GFA Champ/Div1 Cup:
Colemanstown Utd v Bearna Na Forbacha , at Furbo, 10:00am Venue reversed from postponed game 20/1;
Moyne Villa v Oughterard , at Headford, 11:30am Moved from 10am as agreed;
U12 Girls GFA Div2/3 Cup:
Athenry B v Maree/Oranmore B, at Athenry, 10:00am ;
Kiltullagh v Renmore , at Kiltullagh, 10:00am ;
Merlin Woods Sports Club v Craughwell United , at Merlin Woods City Park, 10:00am ;
West Coast Utd v West Utd , at Letterfrack, 3:00pm Moved from 10am to allign referee;
GFA Girls U12 Premier:
Athenry v Renmore , at Athenry, 11:30am Moved from 26/5 as agreed;
GFA Girls u12 Division 2:
West Utd v Colemanstown Utd B, at South Park, 10:00am ;
Craughwell United v Merlin Woods Sports Club , at Craughwell, 10:00am ;
GFA Girls u12 Division 3:
Moyne Villa B v Kiltullagh , at Headford, 10:00am ;
Cregmore/Claregalway B v Salthill Devon C, at Cregmore, 10:00am ;

==

Monday 15th April 2024

GFA Boys U17 Premier Cup:
Knocknacarra v Colga , at Colga Astro, 8:15pm 1st Rd Refixed as agreed;
GFA Boys U15 Division 1:
Oughterard v Corrib Celtic , at New Village, 7:00pm ;
U15 Girls GFA Premier Cup:
Maree/Oranmore v Knocknacarra , at Eamonn Deacy Park, 7:30pm ;
U12 Boys Champ/Div1 Cup:
Kiltullagh v Corrib Celtic , at Kiltullagh, 7:30pm Moved from 27/4 as agreed;
GFA Boys U12 Premier:
Knocknacarra v Maree/Oranmore , at Millers Lane, 7:00pm Moved from 16/4 as agreed;

==

Tuesday 16th April 2024

GFA Ladies Premier Cup:
Athenry v Mervue Utd , at Athenry Astro, 9:00pm Moved from 17/4 as agreed;
GFA Boys U16 Championship:
Bearna Na Forbacha v Athenry , at Furbo, 7:00pm Both – GFA Cup;
Ballinasloe Town v Merlin Woods Sports Club , at Ballinasloe, 7:00pm Ballinasloe – GFA cup;
GFA Girls U16 Championship:
Kilshanvey Utd v Colga , at Kilconly, 7:00pm ;
GFA Boys U15 Premier:
Mervue Utd v Moyne Villa , at Mervue, 7:00pm Clash with U 15 Interleague;
Knocknacarra v Maree/Oranmore , at Cappagh Park, 7:00pm Clash with M/Oranmore in SFAI;
GFA Boys U15 Championship:
Athenry v Tuam Celtic , at Athenry Astro, 7:00pm Tuam – SFAI 25/02;
GFA Boys U14 Division 4:
Corrib Celtic v Ballinasloe Town B, at Annaghdown, 7:00pm Refixed due to bereavement;
GFA Boys U13 Premier:
Knocknacarra v Tuam Celtic , at Cappagh Park, 7:00pm Knocknacarra SFAI Tophy 23/03;
GFA Boys U13 Championship:
Craughwell United v Ballinasloe Town , at Craughwell, 7:00pm ;
Corofin Utd v Kinvara Utd , at Corofin, 7:00pm ;
Oughterard v Corrib Celtic , at New Village, 7:00pm ;
Moyne Villa v Knocknacarra B, at Headford, 7:00pm ;
GFA Boys U13 Division 2:
Tuam Celtic B v Colemanstown Utd , at Colemanstown, 6:30pm Moved from 10am as agreed;
Gort Utd v Galway Bohs , at Millers Lane, 6:30pm Maree 4G not available;
GFA Boys U13 Division 4:
Corrib Rangers v Galway Hibs , at Laurel Park, 7:00pm ;
GFA Boys U12 Division 2:
Merlin Woods Sports Club v Colemanstown Utd , at Merlin Woods City Park, 7:00pm ;
GFA Boys U12 Division 5:
Renmore v St Bernards , at Renmore, 7:00pm ;
GFA Girls U12 Championship:
Corrib Celtic v Moyne Villa , at Annaghdown, 7:00pm Moved from 14/4 as agreed;
GFA Girls u12 Division 2:
Corrib Rangers v Renmore , at Westside, 6:45pm Both – GFA Cup;
West Utd v Merlin Woods Sports Club , at South Park, 6:45pm Merlin – GFA Cup;

==

Wednesday 17th April 2024

GFA Mens Premier:
Mervue Utd v Galway Hibs , at Mervue, 8:00pm Set at 4pm Saturday as Mervue Home Kick-off Time. 08/09;
GFA Mens Championship:
Corrib Celtic v University of Galway , at Annaghdown, 6:30pm Bereavement (NUIG);
Knocknacarra v Dynamo Blues , at Cappagh Park, 7:00pm cc clash 2/11;
U19 Girls GFA Premier Cup:
Salthill Devon v Bearna Na Forbacha , at Eamonn Deacy Park, 7:30pm ;
GFA Girls U19 Premier:
Corrib Celtic v Colga , at Annaghdown, 7:00pm Moved from 21/1 as agreed;
GFA Mens U18 Premier :
Salthill Devon v Bearna Na Forbacha , at Drom, 6:30pm Moved from 5/5 as agreed;
GFA Girls U16 Championship:
Cregmore/Claregalway v Loughrea , at Cregmore, 7:00pm Moved from 16/4 as agreed;
GFA Boys U14 Championship/Div 1 Cup:
Cregmore/Claregalway v Renmore , at Cregmore, 7:00pm Moved from 27/4 as agreed;
GFA Boys U14 Championship:
Oughterard v Craughwell United , at Craughwell, 7:00pm Moved from 25/5 as agreed;
GFA Boys U14 Division 3:
Tuam Celtic B v Maree/Oranmore B, at Tuam, 7:00pm clash with SFAI;
GFA Girls U14 Premier:
Cregmore/Claregalway v Salthill Devon , at Drom, 6:45pm Refixed as agreed 2/4;
GFA Girls U14 Championship:
Corrib Celtic v East Galway Utd , at Kiltormer, 7:00pm Moved from 24/4 as agreed;
GFA Boys U13 Division 3:
Knocknacarra C v Maree/Oranmore C, at Cappagh Park, 7:00pm GFA Cup Clash – 24/02;
Ballinasloe Town B v Moyne Villa B, at Ballinasloe, 7:30pm Ballinasloe GK playing Interleague;
GFA Boys U13 Division 4:
St Bernards B v Cregmore/Claregalway C, at Abbeyknockmoy, 6:30pm GFA Cup Clash – 24/02;
GFA Boys U12 Championship:
Bearna Na Forbacha v Corofin Utd , at Furbo, 7:00pm Moved from 21/5 as agreed;
GFA Boys U12 Division 1:
Maree/Oranmore B v Galway Hibs , at Oranmore, 7:00pm ;
GFA Boys U12 Division 5:
Oughterard v Cregmore/Claregalway B, at New Village, 7:00pm Moved from 16/4 as agreed;
U12 Girls GFA Premier Cup:
Cregmore/Claregalway v Knocknacarra , at Cregmore, 7:00pm Clash with CC (Knocknacarra);
GFA Girls U12 Championship:
Colemanstown Utd v Loughrea , at Colemanstown, 6:45pm Not Played;
GFA Girls u12 Division 3:
Colga B v Corrib Celtic B, at Clarinbridge, 7:00pm ;

Share story:

Olympic Games Boxing World Qualifiers draw announced

The draws have taken place in the 2nd Olympic World Qualifier in Bangkok. 579 boxers from 133 countries will contest the tournament. As with the 1st Olymp...

Eddie McCormack talks golf and farm-life in Galway

TB devastated his farmyard in March of last year and it forced him into a rethink, Eddie McCormack was mentally drained. Now he has gone organic, there ar...

Shamrock Rovers vs Galway United (Women's Premier Division Preview with Phil Trill)

Galway United return to SSE Airtricity League Women’s Premier Division action on Saturday (25th May 2024) when they travel to Shamrock Rovers. The T...

Galway Community Games Team event draws announced

The draws for the Galway Community Games Team events for 2024 have been announced. All preliminary round games in the bigger entries must be completed by ...