Galway GAA Results (week ending 26th July 2020)

print

Note: The winning team is displayed first
Brooks Senior A Hurling Championship Group 1
Fri, 24 Jul, Venue: Kenny Park, (Round 1), Tommy Larkins 1-16 Loughrea 0-15
Sun, 26 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 1), Cappataggle 4-15 Tynagh/Abbey-Duniry 2-15

Brooks Senior A Hurling Championship Group 2
Sat, 25 Jul, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), Turloughmore 1-17 Liam Mellows 1-15
Sun, 26 Jul, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), Oranmore-Maree 1-17 Clarinbridge 0-19

Brooks Senior A Hurling Championship Group 3
Sat, 25 Jul, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), St Thomas 2-23 Castlegar 3-18
Sun, 26 Jul, Venue: Kenny Park, (Round 1), Sarsfields 4-22 Portumna 0-18

Brooks Senior B Hurling Championship Group 1
Sat, 25 Jul, Venue: Kenny Park, (Round 1), Ballinderreen 2-15 Kinvara 2-12

Brooks Senior B Hurling Championship Group 2
Sat, 25 Jul, Venue: Loughrea, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry 1-16 Beagh 0-19
Sat, 25 Jul, Venue: Kenny Park, (Round 1), Killimordaly 1-16 Ardrahan 2-10

Brooks Senior B Hurling Championship Group 3
Sat, 25 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 1), Mullagh 1-22 Kilnadeema-Leitrim 1-14

Sat 25 Jul, Venue: Duggan Park, (Round 1), Ahascragh/Fohenagh 1-19 Padraig Pearses 1-14

Ocean Hygiene & Packaging Supplies U14 A1 Group 1
Sat, 25 Jul, Venue: Kilconieron, (Round 1), Kilconieron 4-12 Gort 2-8

Ocean Hygiene & Packaging Supplies U14 B1 Group 1
Sun, 26 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 2), Salthill-Knocknacarra 1-5 Liam Mellows 1-3

Peter Curran Electrical U-16 Division 1 North
Fri, 24 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Corofin 4-8 Caherlistrane 3-6
Fri, 24 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Claregalway 3-14 Ballinasloe 0-9

Peter Curran Electrical U-16 Division 1 West
Fri, 24 Jul, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 2), Salthill-Knocknacarra 1-10 Moycullen 0-9

Peter Curran Electrical U-16 Division 2 North Group 1
Fri, 24 Jul, Venue: Monivea, (Round 2), Monivea-Abbey 6-6 Menlough 0-4
Fri, 24 Jul, Venue: Dunmore, (Round 2), Mountbellew/Moylough 5-6 Dunmore MacHales 1-17

Peter Curran Electrical U-16 Division 2 North Group 2
Fri, 24 Jul, Venue: Cregg, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry 4-13 Annaghdown 2-4
Fri, 24 Jul, Venue: Headford, (Round 2), Claregalway 1-7 Headford 0-7

Peter Curran Electrical U-16 Division 2 West Group 1
Fri, 24 Jul, Venue: Clifden, (Round 2), An Cheathr Rua 7-9 Clifden 2-8
Fri, 24 Jul, Venue: Leitir Mir, (Round 2), Mchel Breathnach 3-13 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 1-9

Peter Curran Electrical U-16 Division 4 West
Fri, 24 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree W/O An Fhairche – Clonbur –

Brooks Intermediate Hurling Championship Group 1
Sun, 26 Jul, Venue: Tuam Stadium, (Round 1), Sylane 0-17 Castlegar 0-13
Sun, 26 Jul, Venue: Duggan Park , (Round 1), Abbeyknockmoy 1-15 Kiltormer 0-10

Brooks Intermediate Hurling Championship Group 2
Sat, 25 Jul, Venue: Loughrea, (Round 1), Kilconieron 2-17 St Mary’s GAA Athenry 0-9
Sun, 26 Jul, Venue: Pearse Stadium, (Round 1), An Spidal 3-15 Carnmore 1-18

Brooks Intermediate Hurling Championship Group 3
Sun, 26 Jul, Venue: Tuam Stadium, (Round 1), Turloughmore 2-17 Annaghdown 1-14
Sun, 26 Jul, Venue: Loughrea, (Round 1), Killimor 0-13 Rahoon-Newcastle 0-13

Brooks Intermediate Hurling Championship Group 4
Sun, 26 Jul, Venue: Loughrea, (Round 1), Kilbeacanty 2-8 Meelick-Eyrecourt 0-14

Ocean Hygiene & Packaging Services U14 C1 Group 2
Sat, 25 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry 6-6 Clarinbridge 1-4
Sat, 25 Jul, Venue: Oranmore, (Round 1), Oranmore-Maree 4-9 Castlegar 1-3

Peter Curran Electrical U-12 League Group 1
Sat, 25 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Corofin 3-9 Tuam Stars 1-3

Peter Curran Electrical U-12 League Group 2
Sat, 25 Jul, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree 2-9 Salthill-Knocknacarra 0-7
Sat, 25 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen 5-9 Barna 5-3

Peter Curran Electrical U-12 League Group 5
Sat, 25 Jul, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 2), Loughrea Gaelic Football 4-8 Padraig Pearses 0-4
Sat, 25 Jul, Venue: Craughwell, (Round 2), Craughwell GAA Club 6-10 Kinvara 0-2

Peter Curran Electrical U-12 League Group 6
Sat, 25 Jul, Venue: An Spideal, (Round 2), An Cheathr Rua 5-8 An Spidal 1-5
Sun, 26 Jul, Venue: Clifden, (Round 2), Clifden 5-8 Oughterard 4-11

Peter Curran Electrical U-12 League Group 7
Sat, 25 Jul, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s 4-6 Mountbellew/Moylough 3-4
Sat, 25 Jul, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), St Gabriel’s 2-13 Caltra 0-1
Sat, 25 Jul, Venue: Menlough, (Round 2), Menlough 10-9 Northern Gaels 1-4

Peter Curran Electrical U-12 League Group 10
Sat, 25 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen 5-12 Barna 1-6
Sat, 25 Jul, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree 4-8 Salthill-Knocknacarra 1-1

Peter Curran Electrical U-12 League Group 12
Sat, 25 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars 7-6 Corofin 1-4
Sat, 25 Jul, Venue: Craughwell, (Round 2), Craughwell GAA Club 3-10 Claregalway 2-1

Peter Curran Electrical U-12 League Group 9
Sat, 25 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars 6-8 Corofin 3-2
Sat, 25 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 2), Caherlistrane 1-9 St Mary’s GAA Athenry 2-3
Sat, 25 Jul, Venue: Headford, (Round 2), Headford 5-21 Monivea-Abbey 0-1

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 1
Sun, 26 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry 6-6 Clarinbridge 1-4
Sun, 26 Jul, Venue: Craughwell, (Round 2), Oranmore-Maree 1-11 Craughwell GAA Club 1-4
Sun, 26 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen 9-3 Carnmore 4-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 2
Sun, 26 Jul, Venue: Kinvara, (Round 2), Sarsfields 6-9 Kinvara 2-6
Sun, 26 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Kilconieron 10-6 Ballinasloe 2-5
Sun, 26 Jul, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 2), Loughrea 2-15 Michael Cusacks 0-1

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 3
Sat, 25 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 2), Mullagh/Kiltormer 6-6 Salthill-Knocknacarra 2-4
Sun, 26 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 2), Padraig Pearses 7-4 Ballinderreen 0-8
Sun, 26 Jul, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 2), Killimordaly 4-7 Tommy Larkins 1-4
Sun, 26 Jul, Venue: Ballyloughane, (Round 2), St Thomas 5-4 Liam Mellows 1-10

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 4
Sun, 26 Jul, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle 3-3 Tynagh/Abbey-Duniry 3-3
Sun, 26 Jul, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 2), Ardrahan 7-11 Mchel Breathnach 3-1
Sun, 26 Jul, Venue: Leitrim Community Centre, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim 6-6 Sylane 3-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 5
Sun, 26 Jul, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown 1-3 Roscommon Gaels 1-3
Sun, 26 Jul, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough 3-6 Abbeyknockmoy 2-2

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 group 10
Sun, 26 Jul, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Tynagh/Abbey-Duniry 10-4 Rahoon-Newcastle 0-4
Sun, 26 Jul, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 2), Mchel Breathnach 4-4 Oranmore-Maree 2-3
Sun, 26 Jul, Venue: Leitrim Community Centre, (Round 2), Sylane 8-5 Kilnadeema-Leitrim 2-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 6
Sun, 26 Jul, Venue: Cappataggle, (Round 2), Cappataggle 2-4 Ahascragh/Fohenagh 0-2

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 7
Sun, 26 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry 6-6 Clarinbridge 1-4
Sun, 26 Jul, Venue: Craughwell, (Round 2), Craughwell GAA Club 1-6 Oranmore-Maree 1-3
Sun, 26 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Carnmore 3-7 Moycullen 2-1

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 8
Fri, 24 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Carnmore 7-4 Ballinasloe 0-1
Sun, 26 Jul, Venue: Kinvara, (Round 2), Sarsfields 4-4 Kinvara 3-0
Sun, 26 Jul, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 2), Turloughmore 3-3 Loughrea 2-0

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 9
Sun, 26 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 2), Ballinderreen 4-9 Padraig Pearses 1-2

Minor B North Championship – Group A
Sun, 26 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars 2-13 Kilkerrin/Clonberne/Killererin 0-7