Galway GAA Results (18th July 2021)

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 13 A1 Shield
Sat, 17 Jul, Venue: Portumna, (Final), Padraig Pearses 3-4 Portumna 1-8

Kevin Burke Tyres Division 1 Hurling League
Sun, 18 Jul, Venue: New Inn, (Round 4), Sarsfields 1-27 Tynagh/Abbey-Duniry 0-20
Sun, 18 Jul, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 4), Tommy Larkins 1-15 St Thomas 1-15

Kevin Burke Tyres Division 2 Hurling League
Sun, 18 Jul, Venue: Castlegar Pitch, (Round 4), Killimordaly 6-21 Castlegar 2-19
Sun, 18 Jul, Venue: Ardrahan, (Round 4), Ardrahan 1-20 Padraig Pearses 0-17
Sun, 18 Jul, Venue: Portumna, (Round 4), Meelick-Eyrecourt 3-28 Portumna 1-17
Sun, 18 Jul, Venue: Beagh, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry 3-17 Beagh 1-20

Kevin Burke Tyres Division 3 Hurling League
Fri, 16 Jul, Venue: Turloughmore, (Round 4), Turloughmore 0-15 St Mary’s GAA Athenry 0-14
Fri, 16 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 4), Clarinbridge 2-27 Castlegar 1-7
Sun, 18 Jul, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 4), Moycullen 2-29 Carnmore 2-18
Sun, 18 Jul, Venue: An Spideal, (Round 4), Rahoon-Newcastle 1-20 An Spidal 0-10

Peter Curran Electrical U-12 Football Group 10
Sun, 18 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), St. James 4-13 Salthill-Knocknacarra 1-4

Peter Curran Electrical U-12 Football Group 11
Sun, 18 Jul, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Tuam Stars 2-6 Corofin 1-9
Sun, 18 Jul, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 3), Caherlistrane W/O Claregalway –

Peter Curran Electrical U-12 Football Group 9
Sun, 18 Jul, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 3), Corofin 6-10 Kinvara 5-1
Sun, 18 Jul, Venue: Maree, (Round 3), Oranmore-Maree 8-4 Loughrea Gaelic Football 4-2

Peter Curran Electrical U-15 Football Division 1
Fri, 16 Jul, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 6), Corofin 7-17 Salthill-Knocknacarra 1-9
Fri, 16 Jul, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 6), Claregalway 4-8 Barna 3-5

Peter Curran Electrical U-15 Football Division 2 North
Fri, 16 Jul, Venue: Headford, (Round 6), Dunmore MacHales 1-0 Headford 0-0
Fri, 16 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough 20-100 Loughrea Gaelic Football 0-0
Fri, 16 Jul, Venue: Craughwell, (Round 6), Craughwell GAA Club 1-10 Caherlistrane 0-6
Fri, 16 Jul, Venue: Athenry, (Round 6), Kinvara 5-9 St Mary’s GAA Athenry 1-12

Peter Curran Electrical U-15 Football Division 3 North
Fri, 16 Jul, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin/Clonberne/Killererin 6-17 Caltra 1-15
Fri, 16 Jul, Venue: Menlough, (Round 6), Menlough 4-14 Milltown 3-11
Fri, 16 Jul, Venue: Monivea, (Round 6), Oranmore-Maree 3-8 Monivea-Abbey 2-8

Peter Curran Electrical U-15 Football Division 3 West
Fri, 16 Jul, Venue: Oughterard, (Round 6), St. Patricks 3-13 Oughterard 3-6
Fri, 16 Jul, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 6), Killannin 4-10 Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 4-9

Peter Curran Electrical U-15 Football Division 4
Fri, 16 Jul, Venue: Kilconnell, (Round 6), Ballinasloe W/O St Gabriel’s –
Fri, 16 Jul, Venue: Oranmore, (Round 6), Oranmore-Maree 0-0 Tuam Stars 0-0
Fri, 16 Jul, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 6), St Brendan’s 6-18 Claregalway 2-3

Peter Curran Electrical U-15 Football Division 5
Fri, 16 Jul, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown 4-8 Monivea-Abbey 5-5
Fri, 16 Jul, Venue: Cappagh Park, (Round 6), Headford 2-6 Salthill-Knocknacarra 1-5
Fri, 16 Jul, Venue: Kinvara, (Round 6), Corofin 6-10 Kinvara 0-6

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship Group 1
Sat, 17 Jul, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 1), Bearna-Na Forbacha 1-13 Mchel Breathnach 1-13

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship Group 2
Fri, 16 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree 0-24 Sarsfields 2-14
Sat, 17 Jul, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 1), Tommy Larkins 2-16 Ardrahan 1-11
Sat, 17 Jul, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 1), Meelick-Eyrecourt 3-15 Tynagh/Abbey-Duniry 0-16

Gullane’s Hotel Junior A Hurling Championship Group 3
Fri, 16 Jul, Venue: Ballyloughane, (Round 1), Liam Mellows 0-19 Craughwell GAA Club 2-10
Sat, 17 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Loughrea 0-22 Ballinderreen 2-12

Peter Curran Electrical Group 1
Sun, 18 Jul, Venue: Caherlistrane, (Round 3), Caherlistrane 9-14 Annaghdown 2-6
Sun, 18 Jul, Venue: Headford, (Round 3), Dunmore MacHales 3-7 Headford 1-7
Sun, 18 Jul, Venue: Corofin GAA Pitch , (Round 3), Corofin 5-7 Tuam Stars 3-13

Peter Curran Electrical Group 4
Sun, 18 Jul, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 3), Clifden 5-21 Salthill-Knocknacarra 0-9

Peter Curran Electrical Group 5
Sun, 18 Jul, Venue: Menlough, (Round 3), Monivea-Abbey 4-15 Menlough 0-7
Sun, 18 Jul, Venue: Mountbellew, (Round 3), Mountbellew/Moylough W/O Ballinasloe –

Peter Curran Electrical Group 8
Sun, 18 Jul, Venue: Kilconnell, (Round 3), St Gabriel’s 3-30 St Mary’s GAA Athenry 0-2

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship Group 1
Fri, 16 Jul, Venue: Tonabrocky, (Round 1), Annaghdown 4-18 Rahoon-Newcastle 2-11
Sat, 17 Jul, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle 5-20 Mullagh 3-11
Sat, 17 Jul, Venue: Beagh, (Round 1), Beagh 3-15 Moycullen Iomnocht 2-18

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship Group 2
Sat, 17 Jul, Venue: Killimor, (Round 1), Sarsfields 0-26 Killimor 0-18
Sat, 17 Jul, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe 1-15 Kinvara 1-8

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship Group 3
Sat, 17 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Clarinbridge 2-14 Gort 0-15
Sat, 17 Jul, Venue: Turloughmore, (Round 1), Turloughmore 3-15 Castlegar 2-18

Gullane’s Hotel Junior B Hurling Championship Group 4
Sat, 17 Jul, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Padraig Pearses 3-17 Ahascragh/Fohenagh 0-9
Sat, 17 Jul, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 1), Kilnadeema-Leitrim 1-19 Carnmore 0-15

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship Group 1
Fri, 16 Jul, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy 1-21 Kilbeacanty 0-13
Sun, 18 Jul, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 1), Meelick-Eyrecourt 2-16 Menlo Emmetts 3-11

Gullane’s Hotel Junior C Hurling Championship Group 3
Sun, 18 Jul, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 1), Tommy Larkins 2-16 Oranmore-Maree 1-11

Brooks Minor A (U17) Group 1
Sun, 18 Jul, Venue: Skehana, (Round 3), Tynagh/Abbey-Duniry 1-19 Skehana-Mountbellew/Moylough 2-13
Sun, 18 Jul, Venue: Killimordaly, (Round 3), Killimordaly 1-14 Kilnadeema-Leitrim 1-14
Sun, 18 Jul, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea 6-9 Sarsfields 1-14

Brooks Minor A (U17) Group 2
Sun, 18 Jul, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Clarinbridge 1-19 Craughwell GAA Club 2-14
Sun, 18 Jul, Venue: Cois Fharraige Aontaithe, (Round 3), Castlegar 2-25 Cois Fharraige Aontaithe 0-5
Sun, 18 Jul, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Turloughmore 2-17 Oranmore-Maree 0-16

Brooks Minor (U17) B Group 1
Sun, 18 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 3), Ballinderreen 1-23 Ahascragh/Fohenagh 3-13
Sun, 18 Jul, Venue: Kinvara, (Round 3), Kinvara 3-19 Ardrahan 2-16

Brooks Minor (U17) B Group 2
Sun, 18 Jul, Venue: Sylane, (Round 3), Gort 3-18 Sylane 3-14

Brooks Minor (U17) B1 Group 1
Sun, 18 Jul, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 1), Moycullen Iomnocht 1-22 Liam Mellows 1-9

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship Group 1
Sun, 18 Jul, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 1), Tynagh/Abbey-Duniry 3-14 Sarsfields 2-10

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship Group 2
Sun, 18 Jul, Venue: Tuam, (Round 1), Tuam 6-12 Sylane 1-15

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship Group 3
Sun, 18 Jul, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ardrahan 2-13 Ballinderreen 3-9
Sun, 18 Jul, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry 3-19 Turloughmore 0-9

Gullane’s Hotel Junior C1 Hurling Championship Group 4
Sun, 18 Jul, Venue: An Spideal, (Round 1), An Spidal 2-16 Castlegar 1-14