1 July 2024

~3 minutes read

Galway GAA Results

Share story:
Galway GAA Results

JFW Renewables Division 1 Hurling League Final

Clarinbridge 2-29 Sarsfields 1-24

 

JFW Renewables Division 2 Hurling League Final

Liam Mellows 1-16 Tommy Larkins 2-12

 

JFW Renewables Division 3 Hurling League Final

Portumna 1-19 Beagh 0-19

 

FBD Insurance Under 13 Division 1

Loughrea Gaelic Football 4-8 Caherlistrane 1-3

Oranmore-Maree 5-4 Mountbellew/Moylough 2-5

Claregalway 2-7 Moycullen 1-8

Tuam Stars 2-10 Annaghdown 3-3

Corofin 9-13 Salthill-Knocknacarra 1-7

 

FBD Insurance Under 13 Division 5

Moycullen 5-8 Claregalway 2-1

Naomh Pádraig, An Fhairche 5-16 Killererin 5-8

Salthill-Knocknacarra 7-6 Corofin 3-11

Cortoon Shamrocks 3-4 Oranmore-Maree 0-7

 

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15 B1 Shield Final

Annaghdown 6-7 St Thomas 1-7

 

FBD Under 13 – Division 2A Championship Quarter Finals

Kinvara 4-10 Killannin 1-1

St Michael’s 3-7 Oranmore-Maree 0-8

 

FBD Under 13 – Division 2B Championship Quarter Final

Barna 2-11 Dunmore MacHales 2-8

 

FBD Under 13 – Division 3A Championship Quarter Finals

St Gabriel’s 6-11 Oughterard 0-10

Oranmore-Maree 6-3 Corofin 2-9

 

FBD Under 13 – Division 3B Championship Quarter Finals

Kilkerrin-Clonberne 7-18 St. James 1-1

Caltra 6-4 Moycullen 0-11

Ballinasloe 8-13 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 2-3

 

FBD Under 13 – Division 4A Championship Quarter Finals

Padraig Pearses 2-11 Claregalway 2-4

Oranmore-Maree 4-20 Tuam Stars 1-3

 

FBD Under 13 – Division 4B Championship Quarter Finals

Mountbellew/Moylough W/O Fr. Griffin’s Eire Óg –

An Spidéal 0-11 Kilconly 1-3

Killannin 5-11 Menlough 3-6

 

OCC Construction Junior A Football Championship – West (P1)

Killannin 1-11 Oughterard 1-8

 

Ask Acorn Junior A Hurling Championship Group 1

St Thomas 3-26 Michéal Breathnach 1-15

 

Ask Acorn Junior A Hurling Championship Group 2

Meelick-Eyrecourt 2-17 Bearna-Na Forbacha 0-10

St Mary’s GAA Athenry 4-16 Castlegar 0-17

Loughrea 2-22 Tynagh/Abbey-Duniry 2-20

 

Ask Acorn Junior A Hurling Championship Group 3

Ballinderreen 3-18 An Spidéal 1-13

Ballinasloe 1-12 Cappataggle 0-13

Sarsfields 2-20 Salthill-Knocknacarra 1-13

 

OCC Construction Junior B Football Championship – North

Milltown 0-9 Cortoon Shamrocks 1-6

 

OCC Construction Junior B Football Championship – West

Annaghdown 4-12 St Michael’s 1-13

Salthill-Knocknacarra 3-15 Fr. Griffin’s Éire Óg 0-7

 

Ask Acorn Junior B Hurling Championship Group 1

Turloughmore 4-22 Padraig Pearses 1-16

Kilnadeema-Leitrim 1-23 Killimordaly 1-16

Portumna 2-12 Castlegar 0-18

 

Ask Acorn Junior B Hurling Championship Group 2

Gort 2-24 Killimor 3-15

Sarsfields 3-19 Maigh Cuilinn – Iománaíocht 1-12

 

OCC Construction Junior C Football Championship – North

Glenamaddy 4-14 Williamstown 0-1

 

OCC Construction Junior C Football Championship – West

Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 2-16 An Cheathrú Rua 3-8

 

Ask Acorn Junior C Hurling Championship Group 1

Carnmore 5-28 Rahoon-Newcastle 1-6

Liam Mellows 3-12 Beagh 1-15

 

Ask Acorn Junior D Hurling Championship Group 1

Skehana-Mountbellew/Moylough 1-18 Ardrahan 1-18

Kilbeacanty 2-13 Turloughmore 1-9

 

Ask Acorn Junior D Hurling Championship Group 2

Kiltormer 5-15 Killimordaly 4-13

Kilnadeema-Leitrim 6-24 Carnmore 1-12

 

Ask Acorn Junior E Hurling Championship Group1

Loughrea 1-18 Killimor 2-15

 

Ask Acorn Junior F Hurling Championship Group 1

Ahascragh/Fohenagh W/O Bearna-Na Forbacha –

Michéal Breathnach 1-16 Tuam 2-10

 

Sweeney Oil U17 A Football Championship

Claregalway 0-8 Oranmore-Maree 0-8

 

Sweeney Oil U17 B North Football Championship

Caherlistrane W/O St Mary’s GAA Athenry –

 

Sweeney Oil U17 B West Football Championship

St Michael’s 1-18 Oranmore-Maree 0-12

An Cheathrú Rua 4-9 Claregalway 4-5

 

Sweeney Oil U17 C North Football Championship – Group A

Northern Gaels 8-18 Loughrea 2-10

Share story:

Galway Bay FM's Hurling Chat - All-Ireland Final Special

Who will win the All Ireland? Clare or Cork? This week on Hurling Chat Cyril Donnellan, Niall Canavan and Sean Walsh are joined by former Clare coach Sean...

Galway vs Limerick (All-Ireland under-16 Camogie Final Preview with Sharon Glynn)

Just six days after surprising Cork away, Galway’s under-16 camogie team are back in an All-Ireland Final this Saturday (20th July 2024) when they t...

Connacht U18 Women's Interprovincial Squad Named

The Connacht U18 Women’s Squad, sponsored by ATU, has now been announced for the 2024 Interprovincial season. After an incredibly successful U18 Int...

Galway United vs Longford Town (FAI Cup Preview with Greg Cunningham and John Caulfield)

Galway United host Longford Town this Friday (18th July 2024) as they beging their Sports Direct FAI Cup men’s campaign, entering at Round 2. The Tr...