10 June 2024

~3 minutes read

Galway GAA Results

Share story:
Galway GAA Results

3 Dental Division 1 Football League
Fri, 07 Jun, Venue: Barna, (Round 7), Tuam Stars 0-17 Barna 0-7
Fri, 07 Jun, Venue: Knockdoemore, (Round 7), Claregalway 1-12 Mountbellew/Moylough 1-10
Sat, 08 Jun, Venue: Killannin, (Round 7), Killannin 3-15 Milltown 3-7

3 Dental Division 2 Football League
Monivea-Abbey 4-9 Moycullen 0-11
Annaghdown W/O Oilein Arann –

3 Dental Division 3A Football League
Glenamaddy 1-9 Oranmore-Maree 1-8
An Spideal 1-8 St. James 0-11
Corofin 2-17 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mor 2-17
Micheal Breathnach 1-11 Headford 0-4

3 Dental Division 3B Football League
Caltra 3-14 Williamstown 1-7
Dunmore MacHales 6-17 Kilconly 1-10
St Brendan’s 0-10 Cortoon Shamrocks 1-7
Clifden 1-8 Kilkerrin-Clonberne 1-6

3 Dental Division 4A Football League
Annaghdown 0-12 St Gabriel’s 0-12
Killererin 0-12 Menlough 1-9
Salthill-Knocknacarra 1-8 Claregalway 2-5
Carna-Caiseal 2-13 Mountbellew/Moylough 0-7

3 Dental Division 4B Football League – North
Loughrea 1-10 St Mary’s GAA Athenry 2-4
Ballinasloe 2-10 Padraig Pearses 2-6

3 Dental Division 4B Football League – West
Naomh Padraig, An Fhirche 0-11 Na Piarsaigh 0-6
Moycullen 6-15 Fr. Griffin’s Eire Óg 2-6
Barna 1-11 Renvyle 2-8

JFW Renewables Division 1 Hurling League Semi-Final
Clarinbridge 0-29 St Thomas 3-12

OCC Construction Junior A Football Championship – North (P1)
Caherlistrane 1-8 Caltra 1-7
Dunmore MacHales 4-12 Corofin 3-4
Monivea-Abbey 3-17 Oranmore-Maree 1-9

OCC Construction Junior A Football Championship – West (P1)
Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir 1-11 Killannin 1-7
St. James 2-9 Mchel Breathnach 1-10

OCC Construction Junior B Football Championship – North
Cortoon Shamrocks W/O Headford –
Kinvara W/O Kilkerrin-Clonberne –
Kilconly 3-14 Caherlistrane 2-6

OCC Construction Junior B Football Championship – West
St Michael’s 2-16 Salthill-Knocknacarra 1-9
Annaghdown 4-7 Claregalway 2-13

OCC Construction Junior C Football Championship – North
St Mary’s GAA Athenry W/O Kiltormer –
Dunmore MacHales 0-11 Glenamaddy 0-9

OCC Construction Junior C Football Championship – West
Barna 2-10 Moycullen 2-10
Gaeil na Gaillimhe 4-12 An Cheathr Rua 0-3
Oranmore-Maree W/O Killannin –

OCC Construction Junior D Football Championship – North
Kilconly 1-15 Caherlistrane 1-6
St Gabriel’s W/O Milltown –
Caltra 5-12 Loughrea Gaelic Football 3-14
Killererin 2-13 Ballinasloe 1-7

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 15C1 Group
Clarinbridge 4-13 St Mary’s GAA Athenry 0-9

FBD Insurance Under 13 Division 1
Moycullen 2-17 Annaghdown 2-5
Claregalway 5-16 Corofin 0-7

FBD Insurance Under 13 Division 2 North
Kinvara 8-16 St Brendan’s 2-7

FBD Insurance Under 13 Division 2 West
An Cheathru Rua 3-14 Killannin 2-12

FBD Insurance Under 13 Division 3 North
Milltown 4-5 St Gabriel’s 3-6

FBD Insurance Under 13 Division 3 West
Clifden 2-14 St. James 2-3

FBD Insurance Under 13 Division 4 North
Annaghdown 10-21 Monivea-Abbey 3-3

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 12 Group 1
Oranmore-Maree 6-7 Michael Cusacks 0-5
Turloughmore 1-2 Annaghdown 0-3

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Group 10
Oranmore-Maree 3-10 Rahoon-Newcastle 0-1

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Group 2
Sun, 09 Jun, Venue: Kilconieron, (2), Portumna 3-13 Kilconieron 2-6

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Group 3
Sun, 09 Jun, Venue: Carnmore GAA Club, (Round 2), Carnmore 2-10 Abbeyknockmoy 0-0

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Group 4
Sun, 09 Jun, Venue: Ballinderreen, (Round 2), Ballinderreen 4-11 Tommy Larkins 1-4

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Group 5
Maigh Cuilinn 10-4 Micheal Breathnach 2-0
Rahoon-Newcastle 4-6 Liam Mellows 0-0

Ocean Hygiene Supplies and Packaging u12 Group 7
Sun, 09 Jun, Venue: Kinvara, (2), St Mary’s GAA Athenry 5-3 Kinvara 2-3

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U12 Group 8
Carnmore 2-3 Abbeyknockmoy 0-1

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U13 A1 Group
Gort 4-4 St Thomas 2-5

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U13 Group B1
Moycullen 7-8 Ballygar 1-6

Ocean Hygiene Supplies and Packaging U 12 Group 6
Oranmore-Maree 3-6 Michael Cusacks 2-1
Turloughmore 7-2 Annaghdown 0-0

Share story:

Galway vs Tipperary (All-Ireland Minor Hurling Semi-Final Preview with Kenneth Burke)

Galway take on Tipperary this Saturday (15th June 2024) in the All-Ireland minor hurling semi-final, looking to make the decider for the 36th time. The Tr...

Cork vs Galway (All-Ireland Senior Ladies Football Championship Preview with Daniel Moynihan)

Galway make their start in the TG4 All-Ireland senior ladies football championship on Saturday (15th June 2024) when they travel to Cork. The Rebelettes h...

Galway GAA Fixtures

Wed 12 Jun U13 Division 3 West, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 7), Claregalway V Clifden 19:30, Ref: Thomas Murphy U12 Group 1, Venue: Athenry, (...

Over The Line - The Panel

On this week’s edition of ‘The Panel’ on ‘Over The Line,’ Galway Bay FM’s George McDonagh was joined by KCLR’s B...