13 May 2024

~6 minutes read

Galway GAA Results

Share story:
Galway GAA Results

FBD Insurance Under 13 Division 1
Claregalway 4-8 Caherlistrane 0-8

FBD Insurance Under 13 Division 3 North
Northern Gaels 1-8 Caltra 1-7

3 Dental Division 1 Football League
Corofin 4-9 Barna 1-7
Tuam Stars 1-12 Milltown 0-11
Claregalway 2-14 Killannin 1-6
St Michael’s 2-13 Mountbellew/Moylough 2-12

3 Dental Division 2 Football League
Oughterard 1-12 Oileann Arann 1-10
Annaghdown 3-12 Moycullen 0-18
Salthill-Knocknacarra 0-10 Monivea-Abbey 1-7

3 Dental Division 3A Football League
Corofin 1-17 Headford 0-10
Michéal Breathnach 1-10 St. James 0-11
Glenamaddy 1-15 An Spidal 3-7
Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 9-16 Oranmore-Maree 1-12

3 Dental Division 3B Football League
Kilconly 3-14 Williamstown 1-5
Caltra 1-14 Cortoon Shamrocks 0-6
Dunmore MacHales 4-15 Clifden 1-11
St Brendan’s 1-9 Kilkerrin-Clonberne 1-9

3 Dental Division 4A Football League
Killererin 4-12 Crna-Caiseal 2-4
Salthill-Knocknacarra 1-8 Mountbellew/Moylough 0-7
Claregalway 2-13 Annaghdown 2-12

3 Dental Division 4B Football League – North
Tuam Stars 3-11 Ballinasloe 1-6

3 Dental Division 4B Football League – West
Renvyle 4-6 St. Patricks 0-11
Fr. Griffin’s Eire Óg 3-15 Na Piarsaigh 1-15
St Michael’s 8-11 Barna 1-5

U15 Feile – Division 1 – Niall McGinn Cup Roinn A FBD Insurance
Caherlistrane 2-8 Monivea-Abbey 1-5
Claregalway 2-3 Corofin 0-4
Corofin 2-5 Caherlistrane 1-8
Monivea-Abbey 0-5 Claregalway 1-1
Monivea-Abbey 2-3 Corofin 2-2
Claregalway 1-7 Caherlistrane 1-4

U15 Feile – Division 1 – Niall McGinn Cup Roinn B FBD Insurance
Michéal Breathnach 4-7 Oranmore-Maree 3-3
Salthill-Knocknacarra 1-6 St. James 1-3
Michéal Breathnach 2-6 St. James 1-2
Oranmore-Maree 5-3 Salthill-Knocknacarra 1-4
Oranmore-Maree 5-2 St. James 2-7
Michéal Breathnach 4-8 Salthill-Knocknacarra 0-7

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn A FBD Insurance
Dunmore MacHales 2-5 Tuam Stars 0-3
Annaghdown 2-7 Claregalway 0-5
Dunmore MacHales 1-9 Mountbellew/Moylough 0-0
Tuam Stars 1-6 Mountbellew/Moylough 1-4
Dunmore MacHales 2-4 Claregalway 1-1

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn B FBD Insurance
St Brendan’s 2-7 Caltra 0-4
Gaeil na Gaillimhe 1-2 Kinvara 0-2
St Mary’s GAA Athenry 1-7 St Brendan’s 0-8
Caltra 1-12 Kinvara 0-7
Gaeil na Gaillimhe 3-6 Caltra 0-4
Kinvara 3-6 St Mary’s GAA Athenry 2-3

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn C FBD Insurance
Moycullen 3-6 Oranmore-Maree 0-4
Barna 3-6 Oughterard 1-3
Oranmore-Maree 1-7 Oughterard 1-5
Barna 2-4 Moycullen 2-4
Barna 4-7 Oranmore-Maree 0-5
Moycullen 4-5 Oughterard 0-4

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn D FBD Insurance
Killannin W/O Clifden –
An Spidéal 1-5 An Cheathrú Rua 0-7
Killannin 4-6 An Spidéal 1-2
Killannin 3-8 An Cheathrú Rua 0-4

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn A FBD Insurance
Kilkerrin-Clonberne 3-4 Northern Gaels 1-5
Kilconly 3-6 Milltown 2-6
Northern Gaels 1-4 Milltown 1-3
Kilkerrin-Clonberne 3-4 Kilconly 3-4
Kilkerrin-Clonberne 5-7 Milltown 3-0
Kilconly 4-6 Northern Gaels 0-4

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn B FBD Insurance
Menlough/Padraig Pearses 1-7 St Gabriel’s 1-1
Loughrea 6-4 Ballinasloe 4-5
Ballinasloe 4-5 Menlough/Padraig Pearses 3-1
Loughrea 3-6 St Gabriel’s 1-5
Loughrea 2-5 Menlough/Padraig Pearses 2-2
Ballinasloe 7-2 St Gabriel’s 4-3

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn C FBD Insurance
Headford 2-14 Claregalway 0-1
Oranmore-Maree 1-4 St Michael’s 1-2
Headford 1-13 Corofin 1-1
Oranmore-Maree 2-10 Claregalway 0-5
Corofin 3-9 St Michael’s 2-1

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn D FBD Insurance
Carna-Caiseal/Na Piarsaigh W/O Renvyle –
Barna 4-5 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 1-6
Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 1-8 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 1-4
Barna W/O Renvyle –
Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mor W/O Renvyle –
Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 2-9 Barna 2-1

OCC Construction Junior A Football Championship – West (P1)
An Cheathrú Rua 3-11 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 3-9
Michéal Breathnach 2-11 An Spidal 1-10
St. James 2-10 Killannin 2-6

U-15 Feile – Division 4 – Michael O’Neill Cup Rionn A FBD Insurance
Fr. Griffin’s Eire Óg 1-2 Killererin 1-0
Cortoon Shamrocks 2-6 Fr. Griffin’s Eire Óg 1-3
Fr. Griffin’s Eire Óg 4-4 St. Patricks 1-6

U-15 Feile – Division 4 – Michael O’Neill Cup Rionn B FBD Insurance
St Brendan’s 5-4 Monivea-Abbey 0-3
Tuam Stars 4-4 Caltra 1-5
Monivea-Abbey 3-8 Caltra 1-1
St Brendan’s 2-8 Tuam Stars 3-2
St Brendan’s 6-4 Caltra 1-10
Monivea-Abbey 3-3 Tuam Stars 0-3

U-15 Feile – Division 4 – Michael O’Neill Cup Rionn C FBD Insurance
Salthill-Knocknacarra 5-6 St. James 0-0
Moycullen 4-1 Claregalway 2-1
Moycullen 2-3 St. James 1-2
Salthill-Knocknacarra 3-8 Claregalway 0-0
Salthill-Knocknacarra 4-5 Moycullen 3-0
St. James 2-3 Claregalway 2-1

U-15 Feile – Division 1 – Niall McGinn Cup Final FBD Insurance
Michéal Breathnach 2-11 Monivea-Abbey 0-2

OCC Construction Junior B Football Championship – North
Kinvara 1-11 Cortoon Shamrocks 1-8

OCC Construction Junior B Football Championship – West
Salthill-Knocknacarra 8-18 Carna-Caiseal 4-2

U15 Feile Division 2 Tommy Kelly Cup Final FBD Insurance
Gaeil na Gaillimhe 0-9 Killannin 0-4

U15 Feile Division 2 Tommy Kelly Cup Semi-Final FBD Insurance
Killannin 3-7 Barna 3-5

U15 Feile Division 2 Tommy Kelly Cup Semi-Final FBD Insurance
Gaeil na Gaillimhe 1-7 Dunmore MacHales 1-3

OCC Construction Junior C Football Championship – North
Glenamaddy 3-11 Kiltormer 1-7
St Mary’s GAA Athenry 6-10 St Brendan’s 0-5
Menlough 0-15 Williamstown 1-10

OCC Construction Junior C Football Championship – West
Oranmore-Maree 2-12 Moycullen 1-5
An Cheathrú Rua 6-7 Killannin 0-8
Gaeil na Gaillimhe W/O Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór –

U15 Feile – Division 3 – St Columba’s Credit Union Cup Final FBD Insurance
Headford 1-10 Loughrea Gaelic Football 2-2

U15 Feile – Division 3 – St Columba’s Credit Union Cup Semi-Final FBD Insurance
Loughrea Gaelic Football 4-7 Kilkerrin-Clonberne 0-3

U15 Feile – Division 3 – St Columba’s Credit Union Cup Semi-Final FBD Insurance
Headford 7-10 Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 0-2

OCC Construction Junior D Football Championship – North
Tuam Stars 4-7 Loughrea Gaelic Football 1-13

OCC Construction Junior D Football Championship – West
Oughterard 1-15 An Spidal 2-10

U15 Feile Division 4 – Michael O’Neill Cup Final FBD Insurance
St Brendan’s 5-14 Cortoon Shamrocks 2-0

U15 Feile Division 4 – Michael O’Neill Cup Semi-Final FBD Insurance
Cortoon Shamrocks 4-1 Fr. Griffin’s Eire Óg 0-7

U15 Feile Division 4 – Michael O’Neill Cup Semi-Finals FBD Insurance
St Brendan’s 7-6 Salthill-Knocknacarra 2-1

JFW Renewables U17A Hurling League Knockout
Carnmore 1-23 Castlegar 1-18
St Mary’s GAA Athenry 4-29 Portumna 0-11

JFW Renewables U17B Hurling League Knockout
Mullagh/Kiltormer 4-19 Abbeyknockmoy 1-11
Salthill-Knocknacarra 5-13 Ballinderreen 3-12

Ocean Hygiene Supplies and Packaging Under 13C1 Group
Oranmore-Maree 4-9 Michael Cusacks 0-1

Share story:

Galway Tribesmen begin Rugby League campaign with victory

The Galway Tribesmen got their 2024 Rugby league Ireland campaign up and running with a convincing win over the Cork Bulls 42-6 last Saturday at Douglas R...

Over The Line - The Panel

George McDonagh, John Mulligan, David Collins and Danny Cummins are joined by sports commentator Pat Mulcahy as they looked back at the sporting weekend i...

Over The Line - The Tommy Joe Gilmore Interview

Galway and Cortoon Shamrocks football legend Tommy Joe Gilmore joined George McDonagh in the studio to look back on his life and career, which included th...

Weekend Galway GAA Club Results

3 Dental Division 1 Football League Tuam Stars 0-9 Mountbellew/Moylough 0-8 3 Dental Division 2 Football League Salthill-Knocknacarra 3-10 An Cheathru Rua...