6 September 2023

~8 minutes read

Galway GAA Fixtures – UPDATED

Share story:
Galway GAA Fixtures – UPDATED

Wed 06 Sep

U-14 Football League Group F1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 18:45, Ref: Darragh Kelly

Intermediate Hurling Championship Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Round 3), Craughwell GAA Club V Ballygar 18:15, Ref: David Staunton

Junior E Hurling Championship Knockout, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Quarter Final), Loughrea V Cappataggle 18:00, Ref: James Lundon

U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Clarinbridge, (Semi Final), Clarinbridge V Turloughmore 18:00, Ref: Shane Hynes

U20A Hurling Championship Knockout, Venue: Oranmore-Maree, (Semi Final), Oranmore-Maree V Sarsfields 18:00, Ref: Derek Kelly

U20A1 Hurling Championship Knockout, Venue: Duggan Park, (Final), Kilnadeema-Leitrim V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 20:00, Ref: Brian Keon

U19 B North Football Championship – Group B, Venue: Cregg, (Round 1), Annaghdown V Menlough/Padraig Pearses 18:45, Ref: Kevin Kenny

U20B Hurling Championship Knockout, Venue: Duggan Park, (Final), Tynagh/Abbey-Duniry V Ardrahan 18:30, Ref: Peter Campbell

U14 B1 SHIELD, Venue: Tommy Larkins Park, (Semi Final), Tommy Larkins V Abbeyknockmoy 18:30, Ref: Shane Briscoe

Thu 07 Sep

Under 12 Football League Group 1, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 19:00, Ref: John Cahill

U16 A CUP, Venue: Duggan Park, (Final), St Mary’s GAA Athenry V Kilconieron 19:45, Ref: Sean Byrne

U16 B1 SHIELD, Venue: Craughwell, (Final Replay), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Annaghdown 18:30, Ref: Kevin Quirke

U16 C CUP, Venue: New Inn, (Final), Cappataggle V Kilnadeema-Leitrim 18:30, Ref: Kerril Wade

Under 16 A1 Cup, Venue: Duggan Park, (Final), Oranmore-Maree V Ardrahan 18:15, Ref: Brian Keon

Fri 08 Sep

U-14 Football League Group F2, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 2), Barna V Claregalway 18:45, Ref: Ronan McNulty

U-14 Football League Group A2, Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V Micheal Breathnach 18:45, Ref: Austin O’Connell

U-14 Football League Group B1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 2), Moycullen V Mountbellew/Moylough 18:45, Ref: Frank Kinneen

U-14 Football League Group B1, Venue: Headford, (Round 2), Headford V Annaghdown 19:00, Ref: Brendan Morris

U-14 Football League Group C1, Venue: Dunmore, (Round 1), Dunmore MacHales V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: Thomas Murphy

U-14 Football League Group D1, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Menlough 18:45, Ref: Gearoid O Conamha

Primary Junior 2 Football Championship – West, Venue: The Prairie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 18:30, Ref: Darragh Kelly

Primary Junior 2 Football Championship – West, Venue: Barna, (Round 5), Barna V St. James 18:30, Ref: Mairtin O Mainin

Junior F Hurling Championship Knockout, Venue: New Inn, (Quarter Final), Sarsfields V Kilconieron 18:00, Ref: Gerry Hurley

Sat 09 Sep

Senior Football Championship – Group 1, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Annaghdown V Milltown 17:45, Ref: Christopher Ryan

Senior Football Championship – Group 2, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Caherlistrane V Corofin 16:00, Ref: Tommy Faherty (S)

Senior Football Championship – Group 2, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Barna 16:15, Ref: Ronan McNulty

Senior Football Championship – Group 2, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Oughterard V Killannin 18:00, Ref: Noel Dempsey

U-14 Football League Group F2, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Brendan’s 14:00, Ref: Noel Quinn

Intermediate Football Championship – Group 1, Venue: Cregg, (Round 3), An Cheathrú Rua V Williamstown 14:00, Ref: Anthony Coyne

Intermediate Football Championship – Group 3, Venue: Clonbur, (Round 3), Kilconly V Micheal Breathnach 16:00, Ref: Gerald Anthony Lohan

Intermediate Football Championship – Group 4, Venue: Corofin, (Round 3), St Gabriel’s V Killererin 13:30, Ref: Frank Kinneen

Junior B Hurling Championship Knockout, Venue: Killimordaly, (Quarter Final), Killimordaly V Kilnadeema-Leitrim 17:30, Ref: Peter Murphy

Primary Junior 2 Football Championship – North, Venue: Caherlistrane, (Round 5), Caherlistrane V Corofin 18:30, Ref: Sean Lyons

Primary Junior 2 Football Championship – North, Venue: Mountbellew, (Round 5), Mountbellew/Moylough V Tuam Stars 18:30, Ref: Tom Ryder

Junior A Football Championship – North (P2), Venue: Bushfield Park, (Round 3), Loughrea V Glinsk 18:30, Ref: John Cahill

Junior A Football Championship – North (P2), Venue: Westside, (Round 3), St Michael’s V Monivea-Abbey 18:30, Ref: Kevin Kenny

Junior C Hurling Championship Knockout, Venue: Beagh, (Quarter Final), Beagh V Gort 17:30, Ref: Pascal Sheehan

Junior C Hurling Championship Knockout, Venue: Craughwell, (Quarter Final), Craughwell GAA Club V Kilconieron 17:30, Ref: Pat Burke

Junior D Hurling Championship Knockout, Venue: Kiltormer, (Quarter Final), Kiltormer V Kilbeacanty 17:30, Ref: Derek Kelly

Junior F Hurling Championship Knockout, Venue: Killimor, (Quarter Final), Killimor V Ballinderreen 17:30, Ref: David Cunningham

Sun 10 Sep

Senior Football Championship – Group 1, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), St. James V An Spidéal 14:00, Ref: Austin O’Connell

Senior Football Championship – Group 1, Venue: Pearse Stadium, (Round 4), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 15:45, Ref: Mairtín Flaherty

Senior Football Championship – Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Claregalway V St Michael’s 16:00, Ref: Thomas Murphy

Senior Football Championship – Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Round 4), Tuam Stars V Dunmore MacHales 17:45, Ref: James Molloy

Under 12 Football League Group 10, Venue: Tuam Stars, (Cup Final), Tuam Stars V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Padraic Kelly

Under 12 Football League Group 10, Venue: Cregg, (Shield Final), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Kevin Kenny

Under 12 Football League Group 2, Venue: The Prairie, (Cup Final), Salthill-Knocknacarra V Loughrea Gaelic Football 16:30, Ref: Ger Cahill

Under 12 Football League Group 2, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Shield Final), Moycullen V Oranmore-Maree 10:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Football League Group 4, Venue: St Michael’s, (Cup Final), St Michael’s V An Cheathrú Rua 11:00, Ref: Frank Kinneen

Under 12 Football League Group 4, Venue: Killannin Community Pitch, (Shield Final), Killannin V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 12:30, Ref: Frank Kinneen

Under 12 Football League Group 6, Venue: Mervue, (Shield Final), St. James V Barna 09:45, Ref: Dara Murphy

Under 12 Football League Group 7, Venue: Kinvara, (Cup Final), Kinvara V Milltown 11:00, Ref: Kevin Egan

Under 12 Football League Group 7, Venue: Corofin GAA Pitch, (Shield Final), Corofin V St Gabriel’s 11:00, Ref: Tom Browne

Under 12 Football League Group 8, Venue: An Spideal, (Cup Final), An Spidéal V Oughterard 10:00, Ref: Noel Cummins

Under 12 Football League Group 8, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Shield Final), Moycullen V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 11:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Football League Group 9, Venue: Oranmore-Maree, (Cup Final), Oranmore-Maree V Craughwell GAA Club 11:00, Ref: Ciaran Harkin

Under 12 Football League Group 9, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Shield Final), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 11:30, Ref: Thomas Murphy

Under 12 Football League Group 11, Venue: Loughrea, (Cup Final), Loughrea Gaelic Football V St. James 11:00, Ref: Richard Sheppard

Under 12 Football League Group 11, Venue: An Spidéal, (Shield Final), An Spidéal V Corofin 11:00, Ref: Noel Cummins

U-14 Football Group A 1, Venue: Tuam Stars, (Round 2), Tuam Stars V Caherlistrane 13:00, Ref: Tom Ryder

U-14 Football League Group B2, Venue: Cappagh Park, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V St. James 11:00, Ref: Anthony Coyne

Intermediate Football Championship – Group 1, Venue: Duggan Park, (Round 3), St Brendan’s V Glenamaddy 14:00, Ref: Gearoid O Conamha

Intermediate Football Championship – Group 2, Venue: Moycullen, (Round 3), Corofin V Clifden 13:30, Ref: Colm Conway

Intermediate Football Championship – Group 2, Venue: Duggan Park, (Round 3), Monivea-Abbey V Caltra 15:45, Ref: P.J. Rabbitte

Intermediate Football Championship – Group 3, Venue: Milltown, (Round 3), Cortoon Shamrocks V Kilkerrin-Clonberne 13:00, Ref: Kieran Quinn

Intermediate Football Championship – Group 4, Venue: The Prairie, (Round 3), Oileáin Arann V Oranmore-Maree 13:00, Ref: Gerry Daly

Junior A Football Championship – West (P2), Venue: Killannin, (Round 3), Killannin V An Cheathru Rua 13:00, Ref: Mairtín Mac Donnacha

Junior A Football Championship – West (P2), Venue: Ros Muc, (Round 3), Na Piarsaigh V Micheál Breathnach 13:00, Ref: Noel Cummins

Minor A (U17A) Hurling Championship Knockout, Venue: Oranmore-Maree, (Pre-Quarter Final), Oranmore-Maree V Sarsfields 11:00, Ref: Sean Byrne

Minor A (U17A) Hurling Championship Knockout, Venue: Turloughmore, (Pre-Quarter Final), Turloughmore V Kilconieron 11:00, Ref: Kerril Wade

Minor A (U17A) Hurling Championship Knockout, Venue: Athenry, (Pre-Quarter Final), St Mary’s GAA Athenry V Craughwell GAA Club 11:00, Ref: Alan Kelly

Minor A (U17A) Hurling Championship Knockout, Venue: Skehana, (Pre-Quarter Final), Skehana-Mountbellew/Moylough V Loughrea 11:00, Ref: John Cahill

Minor B (U17B) Hurling Championship Knockout, Venue: Ardrahan, (Quarter Final), Ardrahan V Portumna 11:00, Ref: James Lundon

Minor B (U17B) Hurling Championship Knockout, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Quarter Final), Ballygar V Rahoon-Newcastle 11:00, Ref: Sean Trowell

Minor B (U17B) Hurling Championship Knockout, Venue: Ballinderreen, (Quarter Final), Ballinderreen V Carnmore 11:00, Ref: Noel Quinn

Minor B (U17B) Hurling Championship Knockout, Venue: Kinvara, (Quarter Final), Kinvara V Tynagh/Abbey-Duniry 11:00, Ref: Ronan Stankard

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout, Venue: Killimordaly, (Quarter Final), Killimordaly V Liam Mellows 11:00, Ref: Brian Keon

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Quarter Final), Padraig Pearses V Four Roads 11:00, Ref: David Staunton

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout, Venue: Na Forbacha, (Shield Quarter Final), Cois Fharraige V Michéal Breathnach 11:00, Ref: John Keane

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Shield Quarter Final), Salthill-Knocknacarra V Kilnadeema-Leitrim 11:00, Ref: David Earls

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout, Venue: Sylane, (Shield Quarter Final), Sylane V Abbeyknockmoy 11:00, Ref: Gerard Dwyer

Minor B1 (U17B1) Hurling Championship Knockout, Venue: Killimor, (Shield Quarter Final), Fr. Joe Walsh’s V Cappataggle 11:00, Ref: David Cunningham

Mon 11 Sep

Under 14 C1 Shield, Venue: TBC, (Final), Pádraig Pearses V Clarinbridge 00:00, Ref: TBC

U14 A CUP, Venue: Craughwell, (Semi Final), Craughwell GAA Club V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Pat Burke

U14 C Shield, Venue: TBC, (Semi Final), Ballinasloe V Liam Mellows 00:00, Ref: TBC

Tue 12 Sep

U-14 Football League Group C2, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V Oranmore-Maree 18:45, Ref: Tom Browne

Wed 13 Sep

U19 A Football Championship, Venue: Killannin, (West Semi Final), Killannin V Moycullen 20:00, Ref: James Molloy

U19 A Football Championship, Venue: Corofin, (North Semi Final), Corofin V Tuam Stars 19:00, Ref: TBC

U19 B Football Championship, Venue: Indreabhn, (West Semi Final), Michéal Breathnach V Barna 18:15, Ref: Colm Conway

U19 B Football Championship, Venue: Caherlistrane, (North Quarter Final), Caherlistrane V Kilconly 18:30, Ref: TBC

U19 B Football Championship, Venue: Kinvara, (North Quarter Final), Kinvara V Mountbellew/Moylough 18:30, Ref: TBC

U19 C Football Championship, Venue: Leitir Mór, (West Semi Final), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 18:15, Ref: Christopher Ryan

U19 C Football Championship, Venue: Glenamaddy, (North Semi Final), Northern Gaels V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: TBC

Share story:

Galway Community Games Team Finals This Weekend

The schedule for Sunday’s County Finals in Gaelic Games and Soccer has been confirmed. The U11 Hurling, U14 Camogie, U10 Gaelic and U12 and U14 Girls Ga...

2024 Connacht Poc Fada Results

The Connacht GAA Poc Fada competition took place yesterday evening in the Connacht GAA Centre of Excellence. 18 competitors from across the province compe...

County Divisional Leagues Reach Semi-Final Stage This Weekend

The Details of the Divisional Football League Semi-Finals have been announced. In Division One, Tuam Stars will play Claregalway on Thursday at 8pm. The o...

Michael Maloney and George McDonagh on 'Over The Line' Chat about Preparation for the Galway Races

Galway Racecourse CEO Michael Maloney joined Galway Bay FM’s George McDonagh on Monday’s (17th June 2024) ‘Over The Line’ to chat ...