17 May 2023

~12 minutes read

Galway GAA Fixtures – Updated

Share story:
Galway GAA Fixtures – Updated

Wed 17 May

Division 1 Hurling League Group 1, Venue: New Inn, (Round 4), Sarsfields V Killimordaly 19:00, Ref: Peter Murphy

U20A Hurling League K/O, Venue: Duggan Park, (Final), Craughwell GAA Club V Oranmore-Maree 19:30, Ref: Kerril Wade

U20B Hurling League K/O, Venue: Kenny Park, (Final), Rahoon-Newcastle V Tommy Larkins 19:00, Ref: Gerry Hurley

Thu 18 May

Division 4B Football League – North, Venue: Corofin, (Round 6), Corofin V Caherlistrane 20:00, Ref: Brendan Morris

Junior C Football Championship West, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Gaeil na Gaillimhe 20:00, Ref: Pat Hansberry

Under 15 A Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V St Mary’s GAA Athenry 18:15, Ref: John Keane

Under 15 A Group, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 3), Loughrea V Carnmore 18:15, Ref: Brian Keon

Under 15 B Group, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 3), Padraig Pearses V Micheál Breathnach 18:15, Ref: Kerril Wade

Fri 19 May

U-13 Football Division 1, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 4), Corofin V Caherlistrane 19:00, Ref: Conal Burke

U-13 Football Division 1 , Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Ronan McNulty

U-13 Football Division 1 , Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Tuam Stars 19:00, Ref: Kieran Quinn

U-13 Football Division 1, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Loughrea Gaelic Football 19:00, Ref: Noel Barrett

U-13 Football Division 2 North, Venue: Dunmore, (Round 4), Dunmore MacHales V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: Sean Lyons

U-13 Football Division 2 North, Venue: Ballygar, (Round 4), St Brendan’s V Claregalway 19:00, Ref: Martin Flaherty

U-13 Football Division 2 North, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Oranmore-Maree 19:00, Ref: TBC

U-13 Football Division 2 North, Venue: Monivea, (Round 4), Monivea-Abbey V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: Pat Hansberry

U-13 Football Division 2 West, Venue: Oughterard, (Round 4), Oughterard V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:00, Ref: John O Niadh

U-13 Football Division 2 West, Venue: Westside, (Round 4), St Michael’s V Barna 19:00, Ref: Frank Kinneen

U-13 Football Division 2 West, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 4), Micheál Breathnach V An Cheathrú Rúa 19:00, Ref: Katie Kilbane

U-13 Football Division 2 West, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 4), Killannin V Moycullen 19:00, Ref: Aonghus Laoi

U-13 Football Division 3 North, Venue: Clonberne, (Round 4), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Kilconly 19:00, Ref: Tom Ryder

U-13 Football Division 3 North, Venue: Headford, (Round 4), Headford V Kinvara 19:00, Ref: Peter Bane

U-13 Football Division 3 North, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Menlough 19:00, Ref: Mark Casey

U-13 Football Division 3 North, Venue: Milltown GAA, (Round 4), Milltown V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: Thomas Murphy

U-13 Football Division 3 West, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V An Spideál 19:00, Ref: Kevin Kenny

U-13 Football Division 3 West, Venue: Leitir Mór, (Round 4), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Renvyle 19:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

U-13 Football Division 3 West, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 4), Moycullen V Clifden 19:00, Ref: TBC

U-13 Football Division 4 North, Venue: Caltra Pitch, (Round 4), Caltra V St Gabriel’s 19:00, Ref: John Cahill

U-13 Football Division 4 North, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Northern Gaels 19:00, Ref: Paddy McDermott

U-13 Football Division 4 North, Venue: Ballinasloe, (Round 4), Ballinasloe V Padraig Pearses 19:00, Ref: Paul Quinn

U-13 Football Division 4 West, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Annaghdown 19:00, Ref: Mark Casey

U-13 Football Division 4 West, Venue: The Prairie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:00, Ref: Darragh Kelly

U-13 Football Division 4 West, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Corofin 19:00, Ref: Kieran Quinn

U-13 Football Division 4 West, Venue: Loughrea, (Round 4), Loughrea Gaelic Football V Tuam Stars 19:00, Ref: Shane Larkin

U-13 Football Division 5, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 4), Corofin V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Tommy Hynes

U-13 Football Division 5, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V St. Patricks 19:00, Ref: TBC

U-13 Football Division 5, Venue: Clonberne, (Round 4), Kilkerrin/Clonberne/Killererin V Fr Griffins/Eire Óg 20:00, Ref: Noel Finnegan

U-13 Football Division 5, Venue: Monivea-Abbey, (Round 4), Monivea-Abbey V Oranmore-Maree 20:00, Ref: Pat Hansberry

Division 1 Football League, Venue: Westside, (Round 6), St Michael’s V Tuam Stars 20:00, Ref: Tommy Faherty (S)

Division 1 Football League, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Milltown 20:00, Ref: Padraic Kelly

Division 1 Football League, Venue: Corofin, (Round 6), Corofin V Claregalway 20:00, Ref: Austin O Connell

Division 2 Football League, Venue: Monivea, (Round 6), Monivea-Abbey V Moycullen 20:00, Ref: Martin Flaherty

Division 2 Football League, Venue: The Prairie, (Round 6), Salthill-Knocknacarra V An Cheathrú Rúa 20:00, Ref: Paddy Griofa

Division 2 Football League, Venue: Barna, (Round 6), Barna V An Spideál 20:00, Ref: Anthony Coyne

Division 3A Football League, Venue: Indreabhn, (Round 6), Micheál Breathnach V St. James 20:00, Ref: Kieran Quinn

Division 3B Football League, Venue: Ballygar, (Round 6), St Brendan’s V Williamstown 20:00, Ref: P.J. Rabbitte

Division 3B Football League, Venue: Barnaderg, (Round 6), Killererin V Dunmore MacHales 20:00, Ref: Richard Mc Nicholas

Division 3B Football League, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin-Clonberne V Kilconly 20:00, Ref: Tom Ryder

Division 4A Football League, Venue: Kilconnell, (Round 6), St Gabriel’s V Caltra 20:00, Ref: Gerry Daly

Division 4B Football League – North, Venue: Ballinasloe, (Round 6), Ballinasloe V Glinsk 20:00, Ref: John Cahill

Division 4B Football League – West, Venue: Crestwood, (Round 6), Fr Griffins/Eire Óg V St. Patricks 20:00, Ref: Frank Kinneen

Junior B Football Championship North, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara V Mountbellew/Moylough 20:00, Ref: Noel Quinn

Junior C Football Championship West, Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V Barna 20:00, Ref: Daire Crowe

Junior C Football Championship West, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Killannin 20:00, Ref: Martin Collins

Sat 20 May

Division 1 Football League, Venue: Killannin, (Round 6), Killannin V Mountbellew/Moylough 13:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Division 2 Football League, Venue: Caherlistrane, (Round 6), Caherlistrane V Oileáin Arann 12:00, Ref: Gerry Daly

Division 3B Football League, Venue: Leitir Mór, (Round 6), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Clifden 13:00, Ref: Ronan McNulty

Division 4B Football League – North, Venue: Bushfield Park, (Round 6), Loughrea V Padraig Pearses 00:00, Ref: TBC

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: The Prairie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V An Spideál 14:00, Ref: Noel Cummins

Sun 21 May

Division 3A Football League, Venue: Corofin, (Round 6), Corofin V Glenamaddy 16:00, Ref: Gerald Anthony Lohan

Division 3A Football League, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Cortoon Shamrocks 16:00, Ref: Tom Ryder

Division 4A Football League, Venue: Carna, (Round 6), Carna Cashel GAA V Menlough 16:00, Ref: Mairtin O Mainin

Division 4A Football League, Venue: Moycullen, (Round 6), Moycullen V Claregalway 16:00, Ref: Tom Nally

Division 4A Football League, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Salthill-Knocknacarra 16:00, Ref: Odhran Loughrey

Division 4B Football League – North, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V St Mary’s GAA Athenry 16:00, Ref: John Devlin

Division 4B Football League – West, Venue: Barna, (Round 6), Barna V St. James 16:00, Ref: Noel Cummins

Division 4B Football League – West, Venue: Letterfrack, (Round 6), Renvyle V Annaghdown 16:00, Ref: Christopher Ryan

Junior A Football Championship – North (P1), Venue: Caltra, (Round 2), Caltra V Corofin 11:00, Ref: Tommy Hynes

Junior A Football Championship – North (P1), Venue: Monivea, (Round 2), Monivea-Abbey V Milltown 12:00, Ref: Noel Dempsey

Junior A Football Championship – North (P1), Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V St Michael’s 17:30, Ref: Frank Kinneen

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: Indreabhn, (Round 2), Micheál Breathnach V Killannin 14:00, Ref: Tom Nally

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 2), An Cheathrú Rúa V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 14:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Junior C Football Championship North, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Dunmore MacHales 12:00, Ref: Gerry Daly

Junior D Football Championship – North, Venue: Barnaderg, (Round 3), Killererin V Kilconly 12:00, Ref: Kieran Quinn

Junior D Football Championship – West, Venue: Oughterard, (Round 3), Oughterard V Oileáin Arann 13:00, Ref: Frank Kinneen

Under 12 Roinn 1 Cup, Venue: Turloughmore, (Crossover 1), Turloughmore V Kilconieron 10:00, Ref: John Donovan

Under 12 Roinn 1A Group, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Castlegar 10:00, Ref: Pat Burke

Under 12 Roinn 1A Group, Venue: Tonabrocky, (Round 1), Rahoon-Newcastle V Clarinbridge 10:00, Ref: Paul Fahy

Under 12 Roinn 1B Group, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Michael Cusacks 10:00, Ref: Kevin Quirke

Under 12 Roinn 1B Group, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 1), Loughrea V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Gordan Duane

Under 12 Roinn 2A Group, Venue: St Thomas, (Round 1), St Thomas V Tynagh/Abbey-Duniry 10:00, Ref: Noel Quinn

Under 12 Roinn 2A Group, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Sarsfields 10:00, Ref: Seamus Moran

Under 12 Roinn 2A Group, Venue: Ardrahan, (Round 1), Ardrahan V Kinvara 10:00, Ref: Kevin Egan

Under 12 Roinn 2B Group, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 1), Meelick-Eyrecourt V Ahascragh/Fohenagh 10:00, Ref: Peter Campbell

Under 12 Roinn 2B Group, Venue: Mullagh, (Round 1), Mullagh/Kiltormer V Ballygar 10:00, Ref: David Cunningham

Under 12 Roinn 2B Group, Venue: Cappataggle, (Round 1), Cappataggle V Killimordaly 10:00, Ref: Shane Briscoe

Under 12 Roinn 3A Group, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 1), Micheál Breathnach V Salthill-Knocknacarra 10:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Roinn 3A Group, Venue: Na Forbacha, (Round 1), Cois Fharraige V Kilnadeema-Leitrim 10:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Roinn 3A Group, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy V Annaghdown 10:30, Ref: Peter Cummins

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 1), Pádraig Pearses V Tommy Larkins 10:00, Ref: Vincent Burke

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe V Pádraig Pearses 10:00, Ref: Shane Larkin

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 1), Gort V Sylane 10:00, Ref: Pascal Sheehan

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Ballinderreen, (Round 1), Ballinderreen V Carnmore 10:00, Ref: Pat Brennan

Under 12 Roinn 3C Group, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 1), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Liam Mellows 10:00, Ref: John Keane

Under 12 Roinn 4A Group, Venue: Tonabrocky, (Round 1), Rahoon-Newcastle V Clarinbridge 11:00, Ref: Paul Fahy

Under 12 Roinn 4A Group, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Castlegar 11:00, Ref: Pat Burke

Under 12 Roinn 4B Group, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Michael Cusacks 11:00, Ref: Kevin Quirke

Under 12 Roinn 4B Group, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 1), Loughrea V Oranmore-Maree 12:00, Ref: Gordan Duane

Under 12 Roinn 5 Cup, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 1), Micheál Breathnach V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Roinn 5 Cup, Venue: Na Forbacha, (Round 1), Cois Fharraige V Kilnadeema-Leitrim 11:00, Ref: Darragh Kelly

Under 12 Roinn 5 Cup, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 1), Abbeyknockmoy V Annaghdown 11:30, Ref: Peter Cummins

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Seamus Moran

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 1), Tynagh/Abbey-Duniry V St Mary’s GAA Athenry 11:00, Ref: Pakie Muldoon

Under 12 Roinn 6B Group, Venue: Tuam, (Round 1), Tuam V Rahoon-Newcastle 10:00, Ref: Stephen Doyle

Under 12 Roinn 6B Group, Venue: Clarinbridge, (Round 1), Clarinbridge V Oranmore-Maree 10:00, Ref: Ronan Stankard

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 1), Tynagh/Abbey-Duniry V St Mary’s GAA Athenry 11:00, Ref: Pakie Muldoon

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: Portumna, (Round 1), Portumna V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Seamus Moran

Under 12 Roinn 6A Group, Venue: St Thomas, (Round 1), St Thomas V Kinvara 11:00, Ref: Noel Quinn

Mon 22 May

Junior B Football Championship North, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Dunmore MacHales 20:00, Ref: Tony Keating

Junior B Football Championship North, Venue: Kilconly, (Round 4), Kilconly V Cortoon Shamrocks 20:00, Ref: Brendan Morris

Junior B Football Championship North, Venue: Clonberne, (Round 4), Kilkerrin-Clonberne V Headford 20:00, Ref: Richard Mc Nicholas

Junior B Football Championship West, Venue: Crestwood, (Round 4), Fr Griffins/ire g V Carna Cashel GAA 20:00, Ref: Frank Kinneen

Junior C Football Championship North, Venue: Tuam Stars, (Round 4), Tuam Stars V Williamstown 20:00, Ref: Pat Hansberry

Junior C Football Championship North, Venue: Kiltormer, (Round 4), Kiltormer V Caltra 20:00, Ref: Shane Larkin

Junior C Football Championship North, Venue: Menlough, (Round 4), Menlough V Glenamaddy 20:00, Ref: John Cahill

Junior D Football Championship – North, Venue: Milltown, (Round 3), Milltown V St Gabriel’s 20:00, Ref: Charlie Ward

Junior D Football Championship – North, Venue: Ballygar, (Round 3), St Brendan’s V Corofin 20:00, Ref: P.J. Rabbitte

Junior D Football Championship – West, Venue: Moycullen, (Round 3), Moycullen V An Spideál 20:00, Ref: Noel Barrett

Under 13 C1 Group, Venue: Craughwell, (Round 3), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 18:45, Ref: Gordan Duane

Under 13 C1 Group, Venue: Clarinbridge, (Round 3), Clarinbridge V Rahoon-Newcastle 18:45, Ref: Alan Kelly

Under 13 C1 Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Turloughmore 18:45, Ref: John Donovan

Under 13 A Group, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 4), Loughrea V Turloughmore 18:45, Ref: Shane Briscoe

Under 13 A Group, Venue: Oranmore-Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V Craughwell GAA Club 18:45, Ref: John Donovan

Under 13 A Group, Venue: Clarinbridge, (Round 4), Clarinbridge V Michael Cusacks 18:45, Ref: Alan Kelly

Under 13 A Group, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 4), Gort V Kilconieron 18:45, Ref: Kevin Quirke

Under 13 A1 Group, Venue: Ballygar, (Round 4), Ballygar V Rahoon-Newcastle 18:45, Ref: Christopher Browne

Under 13 A1 Group, Venue: Athenry, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Kilnadeema-Leitrim 18:45, Ref: Gerry Hurley

Under 13 A1 Group, Venue: Castlegar Pitch, (Round 4), Castlegar V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45, Ref: Shane Hynes

Under 13 A1 Group, Venue: Carnmore GAA Club, (Round 4), Carnmore V Killimordaly 18:45, Ref: Ben Mangan

Under 13 B Group, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 4), Meelick-Eyrecourt V Cappataggle 18:45, Ref: James Sheil

Under 13 B Group, Venue: Ardrahan, (Round 4), Ardrahan V Sarsfields 18:45, Ref: Pat Brennan

Under 13 B Group, Venue: Ballinderreen, (Round 4), Ballinderreen V Maigh Cuilinn – Iomnaocht 18:45, Ref: Peter Cummins

Under 13 B Group, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 4), Padraig Pearses V Kinvara 18:45, Ref: Kerril Wade

Under 13 B1 Group, Venue: Portumna, (Round 4), Portumna V Sylane 18:45, Ref: David Cunningham

Under 13 B1 Group, Venue: Ballinasloe, (Round 4), Ballinasloe V Mullagh/Kiltormer 18:45, Ref: John Cahill

Under 13 B1 Group, Venue: St Thomas, (Round 4), St Thomas V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:45, Ref: Kevin Egan

Under 13 B1 Group, Venue: Killimor, (Round 4), Killimor V Abbeyknockmoy 19:15, Ref: Pakie Muldoon

Under 13 C Group, Venue: Tuam, (Round 4), Tuam V Salthill-Knocknacarra 18:45, Ref: David Staunton

Under 13 C Group, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 4), Micheál Breathnach V Tommy Larkins 18:45, Ref: Alan Kelly

Under 13 C Group, Venue: Ballyloughane, (Round 4), Liam Mellows V Cois Fharraige 18:45, Ref: Ronan Stankard

Under 13 C Group, Venue: Ahascragh, (Round 4), Ahascragh/Fohenagh V Annaghdown 18:45, Ref: TBC

Tue 23 May

U-15 Football Division 3 West, Venue: Oughterard, (Round 4), Oughterard V Killannin 19:00, Ref: TBC

U-16 Football League Group E 1, Venue: Caltra Pitch, (Round 4), Caltra V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: Shane Larkin

U-16 Football League Group E 1, Venue: Milltown GAA, (Round 4), Milltown V Kinvara 19:00, Ref: Thomas Murphy

U-16 Football League Group E 2, Venue: Oranmore, (Round 4), Oranmore-Maree V Tuam Stars 19:00, Ref: Dara Murphy

U-16 Football League Group E 2, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks V Barna 19:00, Ref: Peter Bane

U-16 Football League Group E 2, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Martin Collins

Division 1 Hurling League Group 2, Venue: St Thomas, (Round 5), St Thomas V Craughwell GAA Club 19:00, Ref: TBC

U19 A Football League, Venue: Oughterard, (West Final), Killannin V Salthill-Knocknacarra 19:30, Ref: Muiris Mac Gearailt

U19 B Football League, Venue: Tuam Stadium, (North Final), Kinvara V Caherlistrane 19:30, Ref: Richard McNicholas

Wed 24 May

U19 B Football League, Venue: Mervue, (West Final), Barna V Oranmore-Maree 19:30, Ref: Frank Kinneen

U19 C Football League, Venue: Ros Muc, (West Final), An Cheathrú Rúa V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 19:30, Ref: Christopher Ryan

Under 12 Roinn 3B Group, Venue: Killimor, (Round 1), Killimor V Skehana-Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: David Cunningham

Share story:

Galway Under 20 Hurlers Qualify For Leinster Hurling Semi-Final - Commentary and Reaction

Galway’s U20 Hurlers are through to the Lsinetsr Semi-Final following a comfortable 4-14 to 0-10 win over Dublin on Saturday afternoon in Tullamore....

Saturday Six with George McDonagh

Racing in Ireland on Saturday (13th April 2024) is in Dundalk. The Aintree Grand National is the big event taking place cross-channel. There are also meet...

Galway's Aine Keane looking forward to National Camogie League final on Sunday

It isn’t every 21-year-old that is put forward for press duties but Áine Keane has represented Galway at both the initial launch of the Very Camogie Le...

Keogh and Murtagh through to Final at Rowing World Cup Event

The 2024 International season has officially begun with day one of the first World Cup coming to a close here in Italy. This is the first opportunity for ...