19 June 2024

~11 minutes read

Galway GAA Fixtures

Share story:
Galway GAA Fixtures

Wed 19 Jun

U13 Division 2 West, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 7), Killannin V An Spidéal 18:30, Ref: Noel Cummins

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: St Brendan’s, (Round 5), St Brendan’s V Annaghdown 19:00, Ref: Karol Murray

U12 Group 3, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Mullagh/Kiltormer 18:30, Ref: John Cahill

U12 Group 8, Venue: Ballygar, (Round 1), Ballygar V Pádraig Pearses 19:00, Ref: Kerril Wade

U12 Group 8, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Mullagh/Kiltormer 19:30, Ref: John Cahill

 

Thu 20 Jun

U13 Division 1, Venue: Oranmore, (Round 8), Oranmore-Maree V Caherlistrane 19:30, Ref: Frank Kinneen

U13 Division 4 North, Venue: Kilconly, (Round 7), Kilconly V Menlough 18:30, Ref: Charlie Ward

U15 A Cup, Venue: Kilnadeema Pitch, (Playoff), Kilnadeema-Leitrim V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: Kevin Egan

U15 A Cup, Venue: New Inn, (Semi Final 2), Sarsfields V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: Christopher Browne

U15 A Shield, Venue: Turloughmore, (Semi Final 1), Turloughmore V St Mary’s GAA Athenry 18:30, Ref: Gerry Hurley

U15 A1 Cup, Venue: Carnmore GAA Club, (Semi Final 1), Carnmore V Gort 18:30, Ref: Kevin Quirke

U15 A1 Cup, Venue: Páirc an Chnoic, (Semi Final 2), Michéal Breathnach V Kilconieron 18:30, Ref: David Earls

U15 A1 Shield, Venue: Portumna, (Semi Final 1), Portumna V Loughrea 18:30, Ref: Tomas Lally

U15 A1 Shield, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final 2), Castlegar V Michael Cusacks 18:30, Ref: Stephen Doyle

U15 B Cup, Venue: Mullagh, (Semi Final 1), Mullagh/Kiltormer V Ardrahan 18:30, Ref: Brian Keon

U15 B Shield, Venue: Ballinderreen, (Semi Final 1), Ballinderreen V Moycullen 18:30, Ref: David Staunton

U15 B1 Cup, Venue: Annaghdown, (Playoff), Annaghdown V Ahascragh/Fohenagh 18:30, Ref: Sean Byrne

U15 B1 Cup, Venue: Annaghdown, (Play Off), St Thomas V Sylane 18:30, Ref: Sean Byrne

U15 B1 Cup, Venue: Kinvara, (Semi Final 2), Kinvara V Cappataggle 18:30, Ref: Noel Quinn

U15 C Cup, Venue: Ballyloughane, (Quarter Final), Liam Mellows V Salthill-Knocknacarra 18:30, Ref: John Mullane

U15 C Cup, Venue: Tonabrocky, (Quarter Final), Rahoon Newcastle – Bearna Na Forbacha V Ballinasloe 18:30, Ref: Darragh Kelly

Division 1 Football League Play Offs, Venue: Tuam Stars, (Semi Final), Tuam Stars V Claregalway 20:00, Ref: Mairtin Flaherty

Division 4B Football League-Shield, Venue: Ballymacward, (Quarter Final), Padraig Pearses V Corofin 20:00, Ref: John Cahill

U15 C1 Cup, Venue: Clarinbridge, (Semi Final 1), Clarinbridge V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Ronan Stankard

U15 C1 Shield, Venue: Turloughmore, (Semi Final 1), St Mary’s GAA Athenry V Turloughmore 20:00, Ref: Gerry Hurley

 

Fri 21 Jun

U13 Division 1, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 8), Claregalway V Tuam Stars 19:00, Ref: Richard McNicholas

U13 Division 1, Venue: Loughrea, (Round 8), Loughrea Gaelic Football V Salthill-Knocknacarra 19:30, Ref: Paddy McDermott

U13 Division 1, Venue: Mountbellew, (Round 8), Mountbellew/Moylough V Annaghdown 19:30, Ref: Padraic Kelly

U13 Division 1, Venue: Belclare, (Round 8), Corofin V Moycullen 19:30, Ref: Tom Browne

U13 Division 2 North, Venue: Athenry, (Round 7), St Mary’s GAA Athenry V Monivea-Abbey 19:00, Ref: Martin Collins

U13 Division 5, Venue: Belclare, (Round 8), Moycullen V Corofin 18:30, Ref: Tom Browne

U13 Division 5, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 8), Salthill-Knocknacarra V Caltra 19:00, Ref: Darragh Kelly

U13 Division 5, Venue: Clonbur, (Round 8), Naomh Pádraig, An Fhairche V Claregalway 19:00, Ref: Ciaran Harkin

U13 Division 5, Venue: Maree, (Round 8), Oranmore-Maree V Killererin 19:00, Ref: Frank Kinneen

Division 1 Football League Play Offs, Venue: Killannin, (Relegation Semi Final), Killannin V Mountbellew/Moylough 20:00, Ref: Thomas Murphy

Division 2 Football League Play Offs, Venue: TBC, (Semi Final), Oughterard V Monivea-Abbey 10:00, Ref: Gerald Anthony Lohan

Division 2 Football League Play Offs, Venue: Cregg, (Semi Final), Annaghdown V Salthill-Knocknacarra 20:00, Ref: Austin O Connell

Division 2 Football League Play Offs, Venue: Páirc an Chathnaigh, (Relegation Semi Final), An Cheathrú Rua V Caherlistrane 19:45, Ref: Christopher Ryan

Division 3A Football League Play Offs, Venue: Mervue, (Relegation Semi Final), St. James V Headford 20:00, Ref: Paddy Griofa

Division 3B Football League Play Offs, Venue: Dunmore, (Semi Final), Dunmore MacHales V Kilconly 20:00, Ref: John Cahill

Division 3B Football League Play Offs, Venue: Caltra, (Semi Final), Caltra V Clifden 20:00, Ref: Gearoid O Conamha

Division 4B Football League Play Offs, Venue: Tuam Stars, (Quarter Final), Tuam Stars V Naomh Pádraig, An Fhairche 20:00, Ref: Sean Lyons

Division 4B Football League-Shield, Venue: Barna, (Quarter Final), Barna V Na Piarsaigh 20:00, Ref: Daire Crowe

Junior B Football Championship – West, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 6), Claregalway V Cárna-Caiseal 20:00, Ref: Martin Collins

Junior B Football Championship – West, Venue: Westside, (Round 6), St Michael’s V Annaghdown 20:00, Ref: Aonghus Laoi

Junior B Football Championship – West, Venue: Crestwood, (Round 6), Fr. Griffin’s Eire Óg V Salthill-Knocknacarra 20:00, Ref: Ger Cahill

Junior C Football Championship – North, Venue: Kiltormer, (Round 6), Kiltormer V Williamstown 20:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – North, Venue: Menlough, (Round 6), Menlough V St Mary’s GAA Athenry 20:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – West, Venue: Oranmore, (Round 6), Oranmore-Maree V Gaeil na Gaillimhe 20:00, Ref: Pat Hansberry

Junior C Football Championship – West, Venue: Moycullen, (Round 6), Moycullen V Claregalway 20:00, Ref: Patrick Holohan

Junior D Football Championship, Venue: Ballinasloe, (North Quarter Final), Ballinasloe V Corofin 20:00, Ref: TBC

Junior D Football Championship – West, Venue: Ros Muc, (Round 5), Na Piarsaigh V Renvyle 20:00, Ref: Colman Mac Donnacha

Junior D Football League/Shield, Venue: Loughrea, (North Quarter Final), Loughrea Gaelic Football V Caherlistrane 20:00, Ref: TBC

 

Sat 22 Jun

U12 Group 10, Venue: Sylane, (2), Sylane V Cois Fharraige 11:00, Ref: Charlie Ward

U12 Group 5, Venue: Sylane, (2), Sylane V Cois Fharraige 10:00, Ref: Charlie Ward

Division 2 Football League Play Offs, Venue: Moycullen, (Relegation Semi Final), Moycullen V Oileáin Árann 12:00, Ref: Richard McNicholas

Division 3A Football League Play Offs, Venue: Oranmore, (Relegation Semi Final), Oranmore-Maree V An Spidéal 12:30, Ref: Gerry Daly

Junior C Football Championship – West, Venue: Páirc an Chathnaigh, (Round 6), An Cheathrú Rua V Barna 19:00, Ref: Noel Gorham

Junior C Football Championship – West, Venue: Leitir Mór, (Round 6), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Killannin 19:00, Ref: John O Niadh

 

Sun 23 Jun

Division 1 Football League Play Offs, Venue: Barna, (Relegation Semi Final), Barna V Milltown 13:00, Ref: Frank Kinneen

Division 3A Football League Play Offs, Venue: Leitir Mór, (Semi Final), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Corofin 13:00, Ref: Colm Conway

Division 3A Football League Play Offs, Venue: Indreabhán, (Semi Final), Michéal Breathnach V Glenamaddy 13:00, Ref: James Molloy

Division 3B Football League Play Offs, Venue: Brownesgrove, (Relegation Semi Final), Cortoon Shamrocks V Williamstown 13:00, Ref: Padraic Kelly

Division 3B Football League Play Offs, Venue: Ballygar, (Relegation Semi Final), St Brendan’s V Kilkerrin-Clonberne 13:00, Ref: Gerry Daly

Division 4A Football League Play Offs, Venue: Menlough, (Semi Final), Menlough V Salthill-Knocknacarra 11:00, Ref: Tony Keating

Division 4A Football League Play Offs, Venue: Kilconnell, (Semi Final), St Gabriel’s V Killererin 13:00, Ref: Odhran Loughrey

Division 4A Football League Play Offs, Venue: Knockdoemore, (Relegation Semi Final), Claregalway V Annaghdown 13:00, Ref: Martin Collins

Division 4A Football League Play Offs, Venue: Cárna, (Relegation Semi Final), Cárna-Caiseal V Mountbellew/Moylough 13:00, Ref: Christopher Ryan

Division 4B Football League Play Offs, Venue: Ballinasloe, (Quarter Final), Ballinasloe V Moycullen 11:00, Ref: P.J. Rabbitte

Division 4B Football League Play Offs, Venue: Westside, (Quarter Final), St Michael’s V Loughrea 13:00, Ref: Ger Cahill

Division 4B Football League Play Offs, Venue: Crestwood, (Quarter Final), Fr. Griffin’s Éire Óg V Glinsk 13:00, Ref: Darragh Kelly

Junior A Football Championship – North (P1), Venue: Caltra, (Round 2), Caltra V Oranmore-Maree 12:00, Ref: TBC

Junior A Football Championship – North (P1), Venue: Monivea, (Round 2), Monivea-Abbey V Dunmore MacHales 12:00, Ref: TBC

Junior A Football Championship – North (P1), Venue: Corofin, (Round 2), Corofin V Caherlistrane 19:00, Ref: TBC

Junior B Football Championship – North, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Kinvara 12:00, Ref: TBC

Junior D Football Championship, Venue: Kilconly, (North Quarter Final), Kilconly V Tuam Stars 12:00, Ref: TBC

Junior D Football Championship – West, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Naomh Pádraig, An Fhairche 13:00, Ref: Tom Nally

Junior D Football League/Shield, Venue: Caltra Pitch, (North Quarter Final), Caltra V Milltown 19:00, Ref: TBC

 

Mon 24 Jun

U13 C Shield, Venue: Sylane, (Semi Final 1), Sylane V Liam Mellows 18:30, Ref: Charlie Ward

U13 A Cup, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Semi-Final), Loughrea V Craughwell GAA Club 18:30, Ref: Peter Cummins

U13 A Shield, Venue: Tonabrocky, (Semi Final 2), Rahoon-Newcastle V St Mary’s GAA Athenry 19:15, Ref: Paul Fahy

U13 A1 Cup, Venue: New Inn, (Semi Final 1), Sarsfields V Turloughmore 18:30, Ref: Gerry Hurley

U13 A1 Cup, Venue: Portumna, (Semi Final 2), Portumna V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30, Ref: Peter Campbell

U13 A1 Shield, Venue: Gort GAA Grounds, (Semi Final 2), Gort V Clarinbridge 18:30, Ref: Pascal Sheehan

U13 A1 Shield, Venue: Castlegar Pitch, (Semi Final 1), Castlegar V St Thomas 18:30, Ref: Ronan Stankard

U13 B Cup, Venue: Killimordaly, (Semi Final 1), Killimordaly V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:30, Ref: Gordan Duane

U13 B Cup, Venue: Cappataggle, (Semi Final 2), Cappataggle V Carnmore 18:30, Ref: James Sheil

U13 B Shield, Venue: Ballymacward, (Semi Final 1), Padraig Pearses V Mullagh/Kiltormer 18:30, Ref: James Lundon

U13 B Shield, Venue: Cregg, (Semi Final 2), Annaghdown V Ballinderreen 18:30, Ref: TBC

U13 B1 Cup, Venue: Abbeyknockmoy, (Semi Final 1), Abbeyknockmoy V Ardrahan 18:30, Ref: Kerril Wade

U13 B1 Cup, Venue: Páirc Maigh Cuilinn, (Semi Final 2), Maigh Cuilinn – Iománaíocht V Kilnadeema-Leitrim 19:30, Ref: Conor Quinlan

U13 B1 Shield, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Semi Final 1), Salthill-Knocknacarra V Ballygar 19:15, Ref: Simon Qualter

U13 C Cup, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Semi Final 2), Ahascragh/Fohenagh V Cois Fharraige 19:30, Ref: Sean Trowell

U13 C Cup, Venue: Páirc an Chnoic, (Semi Final 1), Michéal Breathnach V Tommy Larkins 19:00, Ref: John Keane

Division 1 Football League Play Offs, Venue: Corofin, (Semi Final), Corofin V St Michael’s 20:00, Ref: Ronan McNulty

Junior B Football Championship – North, Venue: Kilconly, (Round 6), Kilconly V Mountbellew/Moylough 20:00, Ref: TBC

Junior B Football Championship – North, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin-Clonberne V Caherlistrane 20:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – North, Venue: Glenamaddy, (Round 6), Glenamaddy V Monivea-Abbey 20:00, Ref: TBC

Junior C Football Championship – North, Venue: Ballygar, (Round 6), St Brendan’s V Dunmore MacHales 20:00, Ref: TBC

U13 C2 Cup, Venue: Carnmore GAA Club, (Semi Final 1), Carnmore V Rahoon-Newcastle 19:15, Ref: Ronan McNulty

U13 C1 Cup, Venue: Athenry, (Semi Final 1), St Mary’s GAA Athenry V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Stephen Doyle

 

Tue 25 Jun

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V Killererin 19:00, Ref: Tom Browne

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Fr. Griffin’s Éire Óg 19:00, Ref: Odhran Loughrey

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Tuam Stars, (Round 6), Tuam Stars V St Gabriel’s 19:00, Ref: Mark Casey

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 6), Mchel Breathnach V Claregalway 19:00, Ref: Christopher Ryan

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Monivea, (Round 6), Monivea-Abbey V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Kevin Kenny

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Athenry, (Round 6), St Mary’s GAA Athenry V Caherlistrane 20:15, Ref: Odhran Loughrey

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Kinvara, (Round 6), Kinvara V Dunmore MacHales 19:00, Ref: Paddy Griofa

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Barna 19:00, Ref: P.J. Rabbitte

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Tuam Stars 20:15, Ref: Brendan Morris

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 6), An Cheathrú Rua V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Mervue, (Round 6), St. James V Moycullen 19:00, Ref: Simon Qualter

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Leitir Mór, (Round 6), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Killannin 19:00, Ref: Shane McDonagh

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Clonberne, (Round 6), Kilkerrin-Clonberne V Menlough/Padraig Pearses 19:00, Ref: Padraic Kelly

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Milltown GAA, (Round 6), Milltown V Ballinasloe 19:00, Ref: Thomas Murphy

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: St Brendan’s, (Round 6), St Brendan’s V Northern Gaels 19:00, Ref: Sean Lyons

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Caltra 19:00, Ref: Austin O’Connell

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), Moycullen V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Patrick Holohan

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Clifden, (Round 6), Clifden V St Michael’s 19:00, Ref: Frank Walsh

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Ros Muc, (Round 6), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V An Spidéal 19:00, Ref: Colman Mac Donnacha

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V Oranmore-Maree 20:15, Ref: Tom Browne

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Kilconly, (Round 6), Kilconly V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: John Feerick

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Cregg, (Round 6), Annaghdown V Monivea-Abbey 19:00, Ref: Brendan Morris

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Bushfield Park, (Round 6), Loughrea V St Brendan’s 19:00, Ref: David Cunningham

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Claregalway 18:45, Ref: Noel Cummins

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Oranmore, (Round 6), Oranmore-Maree V Renvyle 19:00, Ref: Austin Marron

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Claregalway Lakeview, (Round 6), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: TBC

 

Wed 26 Jun

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 20:00, Ref: Darragh Kelly

Junior D Hurling Championship Group 1, Venue: St Thomas, (Round 1), St Thomas V Sylane 19:30, Ref: TBC

Share story:

Galway Book Place In All-Ireland Senior Football Final - Commentary and Reaction

Galway are back in the All-Ireland Senior Football Final after a tense two point win over Donegal in Croke Park this afternoon. Padraic Joyce’s men ...

Irish Athletics Team Selected For Olympic Games - Reaction

The Olympic Federation of Ireland has selected the athletics team who are set to compete at the Olympic Games in Paris this summer. Team Ireland will be r...

F1 with Darragh Canning of P1 Predict

Darragh Canning of P1 Predict gives his report on the Formula One Season at the Half way Stage....

Galway Intermediate Camogie Team beaten in All-Ireland Quarter Final - Commentary and Reaction

Galway’s hopes of reaching the All-Ireland Intermediate Camogie Semi-Final came to an end at Semple Stadium on Saturday afternoon when they were bea...