11 June 2024

~8 minutes read

Galway GAA Fixtures

Share story:
Galway GAA Fixtures

Wed 12 Jun

U13 Division 3 West, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 7), Claregalway V Clifden 19:30, Ref: Thomas Murphy

U12 Group 1, Venue: Athenry, (2), St Mary’s GAA Athenry V Craughwell GAA Club 19:00, Ref: Gerry Hurley

U12 Group 3, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh V Ballygar 19:00, Ref: Gerard Dwyer

U12 Group 6, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V Craughwell GAA Club 19:00, Ref: Gerry Hurley

Junior A Football Championship – West (P1), Venue: Oughterard, (Round 3), Oughterard V An Spidéal 19:45, Ref: Noel Gorham

 

Thu 13 Jun

U12 Group 3, Venue: Cappataggle, (Round 2), Cappataggle V Kilnadeema-Leitrim 20:00, Ref: Christopher Browne

 

Fri 14 Jun

U13 Division 1, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 7), Moycullen V Loughrea Gaelic Football 19:30, Ref: Darragh Kelly

U13 Division 1, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 19:30, Ref: Richard McNicholas

U13 Division 1, Venue: Cregg, (Round 7), Annaghdown V Claregalway 20:00, Ref: Austin O’Connell

U13 Division 1, Venue: Tuam Stars, (Round 7), Tuam Stars V Corofin 20:00, Ref: Tom Ryder

U13 Division 2 North, Venue: Mervue, (Round 7), St. James V Dunmore MacHales 19:30, Ref: Noel Barrett

U13 Division 2 West, Venue: Pairc an Chathnaigh, (Round 7), An Cheathrú Rua V Salthill-Knocknacarra 19:30, Ref: Muiris Mac Gearailt

U13 Division 2 West, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 7), Michéal Breathnach V St Michael’s 19:45, Ref: Ger Cahill

U13 Division 3 North, Venue: Ballinasloe, (Round 7), Ballinasloe V St Gabriel’s 18:30, Ref: Gearoid O Conamha

U13 Division 3 North, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 7), Kilkerrin-Clonberne V Caltra 19:30, Ref: Paddy McDermott

U13 Division 3 North, Venue: Milltown GAA, (Round 7), Milltown V Northern Gaels 19:30, Ref: Tony Keating

U13 Division 3 North, Venue: Belclare, (Round 7), Corofin V Headford 20:00, Ref: Tom Browne

U13 Division 3 West, Venue: Ros Muc, (Round 7), Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh V St. James 19:00, Ref: Michael Ryder

U13 Division 3 West, Venue: Leitir Mór, (Round 7), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór V Oranmore-Maree 19:30, Ref: Mairtín Mac Donnacha

U13 Division 3 West, Venue: Oughterard, (Round 7), Oughterard V Moycullen 20:30, Ref: Michael Ryder

U13 Division 4 North, Venue: Tuam Stars, (Round 7), Tuam Stars V Claregalway 19:00, Ref: Tom Ryder

U13 Division 4 North, Venue: Cregg, (Round 7), Annaghdown V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: Austin O Connell

U13 Division 4 North, Venue: Kilconly, (Round 7), Kilconly V Menlough 19:30, Ref: Tommy Hynes

U13 Division 4 North, Venue: Monivea-Abbey, (Round 7), Monivea-Abbey V Padraig Pearses 19:30, Ref: P.J. Rabbitte

U13 Division 4 West, Venue: An Spideal, (Round 7), An Spidéal V Barna 18:30, Ref: Ger Cahill

U13 Division 4 West, Venue: Renvyle, (Round 7), Renvyle V Claregalway 19:00, Ref: Colm Conway

U13 Division 4 West, Venue: Cappagh Park, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:00, Ref: Frank Kinneen

U13 Division 4 West, Venue: Maree, (Round 7), Oranmore-Maree V Fr. Griffin’s Eire Óg 19:30, Ref: John Mullane

U13 Division 5, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 7), Claregalway V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Thomas Murphy

U13 Division 5, Venue: Belclare, (Round 7), Corofin V Naomh Pádraig, An Fhairche 19:00, Ref: Tom Browne

U13 Division 5, Venue: Caltra Pitch, (Round 7), Caltra V Moycullen 19:00, Ref: Richard Sheppard

U13 Division 5, Venue: Barnaderg, (Round 7), Killererin V Cortoon Shamrocks 19:00, Ref: Martin Flaherty

Junior D Football Championship – West, Venue: Letterfrack, (Round 4), Renvyle V An Spidéal 19:30, Ref: Colm Conway

Junior D Football Championship – West, Venue: Clonbur, (Round 4), Naomh Pádraig, An Fhairche V Na Piarsaigh 20:00, Ref: John Devlin

 

Sat 15 Jun

Division 1 Hurling League K/O, Venue: Kenny Park, (Semi-Final), Sarsfields V Castlegar 17:00, Ref: Sean Byrne

Division 2 Hurling League K/O, Venue: Kenny Park, (Semi-Final), Liam Mellows V Tynagh/Abbey-Duniry 18:45, Ref: Kerril Wade

Cahill Cup, Venue: Westside, (Final), Monivea-Abbey V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 16:00, Ref: Kevin Kenny

Junior B Football Championship – West, Venue: Clifden, (Round 3), Clifden V Claregalway 14:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

Junior C Football Championship – North, Venue: Williamstown, (Round 5), Williamstown V St Brendan’s 18:00, Ref: Thomas Murphy

Junior D Football Championship – North, Venue: Milltown, (Round 4), Milltown V Ballinasloe 18:00, Ref: Tom Ryder

 

Sun 16 Jun

U12 – Group 1, Venue: Caherlistrane, (Round 1), Caherlistrane V Mountbellew/Moylough 10:00, Ref: John Devlin

U12 – Group 1, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 1), Corofin V Claregalway 10:00, Ref: Gerry Daly

U12 – Group 1, Venue: Tuam Stars, (Round 1), Tuam Stars V St. James 10:00, Ref: Tom Browne

U12 – Group 1, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V Annaghdown 10:00, Ref: Frank Kinneen

U12 – Group 2, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V Moycullen 10:00, Ref: Sean Lyons

U12 – Group 2, Venue: Monivea-Abbey, (Round 1), Monivea-Abbey V Loughrea Gaelic Football 10:00, Ref: Kevin Kenny

U12 – Group 2, Venue: Kinvara, (Round 1), Kinvara V Craughwell GAA Club 10:00, Ref: Kevin Egan

U12 – Group 3, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V St Michael’s 09:00, Ref: Frank Kinneen

U12 – Group 3, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 1), Michéal Breathnach V Oranmore-Maree 10:00, Ref: John Mullane

U12 – Group 3, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 1), Killannin V An Cheathrú Rua 10:30, Ref: Michael Ryder

U12 – Group 4, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 1), Moycullen V Annaghdown 09:00, Ref: Michael Ryder

U12 – Group 4, Venue: Tuam Stars, (Round 1), Tuam Stars V Corofin 09:00, Ref: Tom Browne

U12 – Group 4, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree V Claregalway 10:00, Ref: Brian O’Donovan

U12 – Group 5, Venue: Kilkerrin-Clonberne, (Round 1), Kilkerrin-Clonberne V St Brendan’s 10:00, Ref: Charlie Ward

U12 – Group 5, Venue: Ballinasloe, (Round 1), Ballinasloe V Caltra 10:00, Ref: Richard Sheppard

U12 – Group 5, Venue: Glenamaddy, (Round 1), Northern Gaels V Headford 10:00, Ref: Tom Ryder

U12 – Group 6, Venue: Barnaderg, (Round 1), Killererin V Kilconly 10:00, Ref: Thomas Murphy

U12 – Group 6, Venue: Brownesgrove, (Round 1), Cortoon Shamrocks V Milltown 10:00, Ref: Tony Keating

U12 – Group 6, Venue: Clonbur, (Round 1), Naomh Pádraig, An Fhairche V Dunmore MacHales 10:00, Ref: TBC

U12 – Group 7, Venue: Renvyle, (Round 1), Renvyle V Fr. Griffin’s Eire Óg 10:00, Ref: Pádraig Mac Donncha

U12 – Group 7, Venue: Clifden, (Round 1), Clifden V Barna 10:00, Ref: Colman Mac Donnacha

U12 – Group 7, Venue: Oughterard, (Round 1), Oughterard V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 10:00, Ref: Patrick Holohan

U12 – Group 8, Venue: Athenry, (Round 1), St Mary’s GAA Athenry V St. James 09:00, Ref: Sean Lyons

U12 – Group 8, Venue: Mountbellew, (Round 1), Mountbellew/Moylough V Monivea-Abbey 10:00, Ref: Odhran Loughrey

U12 – Group 8, Venue: Craughwell, (Round 1), Craughwell GAA Club V Oranmore-Maree 10:00, Ref: Sen Glynn

U12 – Group 8, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 1), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 10:00, Ref: Dara Murphy

U12 – Group 9, Venue: Oranmore-Maree, (Round 1), Oranmore-Maree V Kinvara 09:00, Ref: Brian O Donovan

U12 – Group 9, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 1), Corofin V Salthill-Knocknacarra 09:00, Ref: Gerry Daly

U12 – Group 9, Venue: Pairc an Chnoic, (Round 1), Michéal Breathnach V Moycullen 09:00, Ref: John Mullane

U12 – Group 9, Venue: St Michael’s, (Round 1), St Michael’s V Tuam Stars 10:00, Ref: TBC

Division 2 Hurling League K/O, Venue: Duggan Park, (Semi-Final), Kilconieron V Tommy Larkins 13:00, Ref: Noel Quinn

Division 3 Hurling League K/O, Venue: Duggan Park, (Semi-Final), Padraig Pearses V Portumna 11:30, Ref: Derek Kelly

 

Tue 18 Jun

U13 Division 1, Venue: Cappagh Park, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Oranmore-Maree 20:00, Ref: Frank Kinneen

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V Tuam Stars 19:00, Ref: Diarmuid Griffith

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Kilconnell, (Round 5), St Gabriel’s V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: P.J. Rabbitte

FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Barnaderg, (Round 5), Killererin V Fr. Griffin’s Eire Óg 19:00, Ref: Karol Murray

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Corofin GAA Pitch, (Round 5), Corofin V Monivea-Abbey 19:00, Ref: Brendan Morris

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Michéal Breathnach 19:00, Ref: Dara Murphy

FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 5), Claregalway V St Mary’s GAA Athenry 19:00, Ref: Richard McNicholas

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Cregg, (Round 5), Gaeil na Gaillimhe V Annaghdown 19:00, Ref: Martin Collins

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: John Donovan

FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Pairc na bhForbacha, (Round 5), Barna V Kinvara 20:00, Ref: Muiris Mac Gearailt

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V St. James 18:45, Ref: Noel Cummins

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Oughterard, (Round 5), Oughterard V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 19:00, Ref: Darragh Kelly

FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 5), Moycullen V An Cheathrú Rua 19:00, Ref: Christopher Ryan

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Caltra Pitch, (Round 5), Caltra V Milltown 19:00, Ref: John Cahill

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Glenamaddy, (Round 5), Northern Gaels V Kilkerrin-Clonberne 19:00, Ref: Thomas Murphy

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Menlough, (Round 5), Menlough/Padraig Pearses V Headford 19:00, Ref: Sean Lyons

FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 5), Ballinasloe V St Brendan’s 19:00, Ref: Gearoid O Conamha

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: An Spideal, (Round 5), An Spidéal V Claregalway 19:00, Ref: Ronan McNulty

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: St Michael’s, (Round 5), St Michael’s V Moycullen 19:00, Ref: Aonghus Laoi

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: The Prairie, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:00, Ref: Ger Cahill

FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Oranmore, (Round 5), Oranmore-Maree V Clifden 19:00, Ref: Tom Browne

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Belclare, (Round 5), Corofin V Loughrea 19:00, Ref: Tony Keating

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Monivea, (Round 5), Monivea-Abbey V Kilconly 19:00, Ref: Pat Hansberry

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 5), Barna V Oranmore-Maree 18:45, Ref: Muiris Mac Gearailt

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 5), Salthill-Knocknacarra V Naomh Pádraig, An Fhairche 19:00, Ref: TBC

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 5), Killannin V Claregalway 20:00, Ref: Noel Cummins

FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Letterfrack, (Round 7), Renvyle V Naomh Pádraig, An Fhairche 19:00, Ref: Noel Gorham

 

Wed 19 Jun

Under 13 Division 2 West, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 7), Killannin V An Spidéal 18:30, Ref: TBC

FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: St Brendan’s, (Round 5), St Brendan’s V Annaghdown 19:00, Ref: Shane Larkin

U12 Group 3, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Mullagh/Kiltormer 18:30, Ref: John Cahill

U12 Group 8, Venue: Ballygar, (Round 1), Ballygar V Pádraig Pearses 19:00, Ref: Stephen Doyle

U12 Group 8, Venue: Skehana, (Round 2), Skehana-Mountbellew/Moylough V Mullagh/Kiltormer 19:30, Ref: John Cahill

Share story:

Galway vs Tipperary (All-Ireland Minor Hurling Semi-Final Preview with Kenneth Burke)

Galway take on Tipperary this Saturday (15th June 2024) in the All-Ireland minor hurling semi-final, looking to make the decider for the 36th time. The Tr...

Cork vs Galway (All-Ireland Senior Ladies Football Championship Preview with Daniel Moynihan)

Galway make their start in the TG4 All-Ireland senior ladies football championship on Saturday (15th June 2024) when they travel to Cork. The Rebelettes h...

Over The Line - The Panel

On this week’s edition of ‘The Panel’ on ‘Over The Line,’ Galway Bay FM’s George McDonagh was joined by KCLR’s B...

Over The Line (The Pete Wilkins Interview)

This week’s special guest on ‘Over The Line’ was Connacht head coach Pete Wilkins (Monday, 10th June 2024). He discussed the disappointi...