28 May 2024

~7 minutes read

Galway GAA Fixtures

Share story:
Galway GAA Fixtures

Under 13 Division 1
Fri, 31 May, Venue: Caherlistrane, (Round 6), Caherlistrane V Annaghdown 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Salthill-Knocknacarra 20:00,
Fri, 31 May, Venue: Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Moycullen 20:00,

Under 13 Division 2 North
Fri, 31 May, Venue: Ballygar, (Round 6), St Brendan’s V St. James 18:15,
Fri, 31 May, Venue: Dunmore MacHales, (Round 6), Dunmore MacHales V St Mary’s GAA Athenry 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Kinvara 20:00,

Under 13 Division 2 West
Fri, 31 May, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 6), Barna V Mchel Breathnach 19:00,
Fri, 31 May, Venue: St Michael’s, (Round 6), St Michael’s V Killannin 19:00,
Fri, 31 May, Venue: An Spideal, (Round 6), An Spidal V An Cheathr Rua 19:00,

Under 13 Division 3 North
Fri, 31 May, Venue: Glenamaddy, (Round 6), Northern Gaels V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 6), Caltra V St Gabriel’s 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Headford, (Round 6), Headford V Milltown 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Belclare, (Round 6), Corofin V Ballinasloe 19:00,

Under 13 Division 3 West
Wed, 29 May, Venue: Clifden, (Round 6), Clifden V Crna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:30,
Fri, 31 May, Venue: Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Claregalway 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Mervue, (Round 6), St. James V Moycullen 19:30,
Fri, 31 May, Venue: Leitir Mir, (Round 6), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Oughterard 19:30,

Under 13 Division 4 North
Fri, 31 May, Venue: Mountbellew, (Round 6), Mountbellew/Moylough V Padraig Pearses 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Menlough, (Round 6), Menlough V Tuam Stars 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Kilconly, (Round 6), Kilconly V Monivea-Abbey 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 6), Claregalway V Annaghdown 19:30,

Under 13 Division 4 West
Fri, 31 May, Venue: Crestwood, (Round 6), Fr. Griffin’s ire g V Claregalway 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 6), Killannin V An Spidal 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Cappagh Park, (Round 6), Salthill-Knocknacarra V Renvyle 19:30,
Fri, 31 May, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 6), Barna V Oranmore-Maree 20:00,

Under 13 Division 5
Fri, 31 May, Venue: Brownesgrove, (Round 6), Cortoon Shamrocks V Claregalway 18:15,
Fri, 31 May, Venue: Maree, (Round 6), Oranmore-Maree V Corofin 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Clonbur, (Round 6), St. Patricks V Caltra 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 6), Moycullen V Salthill-Knocknacarra 19:00,

FBD U15 Division 5 Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Raheen, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Claregalway 18:45,
Tue, 28 May, Venue: Crestwood, (Round 4), Fr. Griffin’s ire g V St Gabriel’s 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Barnaderg , (Round 4), Killererin V Tuam Stars 19:00,

FBD U15 Division 1 Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 4), Mchel Breathnach V Corofin 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Caherlistrane, (Round 4), Caherlistrane V Claregalway 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Raheen, (Round 4), St Mary’s GAA Athenry V Oranmore-Maree 20:00,

FBD U15 Division 2 North Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Kinvara, (Round 4), Kinvara V Tuam Stars 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Mountbellew, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Gaeil na Gaillimhe 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Dunmore MacHales, (Round 4), Dunmore MacHales V Barna 20:15,

FBD U15 Division 2 West Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Pirc an Chathnaigh, (Round 4), An Cheathr Rua V Killannin 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Mervue, (Round 4), St. James V Oughterard 19:00,
Tue, 28 May, Venue: The Priarie, (Round 4), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 19:00,

FBD U15 Division 3 North Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Headford, (Round 4), Headford V Kilkerrin-Clonberne 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Milltown GAA, (Round 4), Milltown V Menlough/Padraig Pearses 19:00,
Tue, 28 May, Venue: St Brendan’s, (Round 4), St Brendan’s V Caltra 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 4), Ballinasloe V Northern Gaels 19:00,

FBD U15 Division 3 West Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Clifden, (Round 4), Clifden V An Spidal 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Ros Muc, (Round 4), Crna-Caiseal/Na Piarsaigh V Moycullen 19:30,
Tue, 28 May, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V Salthill-Knocknacarra 19:30,
Tue, 28 May, Venue: Maree, (Round 4), Oranmore-Maree V St Michael’s 20:00,

FBD U15 Division 4 North Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Kilconly, (Round 4), Kilconly V St Brendan’s 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Cregg, (Round 4), Annaghdown V Corofin 19:00,
Tue, 28 May, Venue: Brownesgrove, (Round 4), Cortoon Shamrocks V Monivea-Abbey 19:00,

FBD U15 Division 4 West Football 2024
Tue, 28 May, Venue: Clonbur, (Round 4), St. Patricks V Killannin 19:00,

Under 13 A Group
Mon, 03 Jun, Venue: Oranmore-Maree, (6), Oranmore-Maree V Kilconieron 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Craughwell, (6), Craughwell GAA Club V St Mary’s GAA Athenry 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: St Brendan’s Loughrea, (6), Loughrea V Michael Cusacks 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Tonabrocky, (6), Rahoon-Newcastle V Kinvara 18:30,

Under 13 Group C
Mon, 03 Jun, Venue: Ballyloughane, (6), Liam Mellows V Mchel Breathnach 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Ahascragh Sportsfield, (6), Ahascragh/Fohenagh V Cois Fharraige 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (6), Tommy Larkins V Sylane 18:30,

Under13 A1 Group
Mon, 03 Jun, Venue: St Thomas, (6), St Thomas V Gort 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Portumna, (6), Portumna V Tynagh/Abbey-Duniry 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: New Inn, (6), Sarsfields V Castlegar 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Turloughmore, (6), Turloughmore V Clarinbridge 18:30,

Under13 B Group
Mon, 03 Jun, Venue: Cregg, (6), Annaghdown V Mullagh/Kiltormer 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Killimordaly, (6), Killimordaly V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Ballinderreen, (6), Ballinderreen V Carnmore 18:30,

Under13 Group B1
Mon, 03 Jun, Venue: Ardrahan, (6), Ardrahan V Killimor 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Salthill-Knocknacarra, (6), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Leitrim Community Centre, (6), Kilnadeema-Leitrim V Abbeyknockmoy 18:30,
Mon, 03 Jun, Venue: Meelick-Eyrecourt, (6), Meelick-Eyrecourt V Ballygar 18:30,

Under 15 A Group
Thu, 30 May, Venue: Clarinbridge, (Round 7), Clarinbridge V Sarsfields 00:00,
Thu, 30 May, Venue: Oranmore-Maree, (Round 7), Oranmore-Maree V Craughwell GAA Club 00:00,
Thu, 30 May, Venue: Turloughmore, (Round 7), Turloughmore V Tynagh/Abbey-Duniry 00:00,
Thu, 30 May, Venue: TBC, (Round 7), Kilnadeema-Leitrim V St Mary’s GAA Athenry 00:00,

Under 15 A1 Group
Thu, 30 May, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 7), Carnmore V Michael Cusacks 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Kilconieron, (Round 7), Kilconieron V Gort 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Castlegar Pitch, (Round 7), Castlegar V Portumna 18:30,
Thu, 30 May, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 7), Loughrea V Mchel Breathnach 18:30,

Under 15 B Group
Thu, 30 May, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 7), Padraig Pearses V Ardrahan 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Ballinderreen, (Round 7), Ballinderreen V Moycullen 18:30,
Thu, 30 May, Venue: TBC, (Round 7), Mullagh/Kiltormer V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:30,
Thu, 30 May, Venue: TBC, (Round 7), Ballygar V Fr Joe Walsh’s 18:30,
Sun, 02 Jun, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 3), Moycullen V Fr Joe Walsh’s 11:30,

Under 15 B1 Group
Thu, 30 May, Venue: St Thomas, (Round 7), St Thomas V Killimordaly 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Sylane, (Round 7), Sylane V Annaghdown 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 7), Tommy Larkins V Ahascragh/Fohenagh 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Cappataggle, (Round 7), Cappataggle V Kinvara 18:30,

U-16 Football League Group 5A
Fri, 31 May, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V St Gabriel’s 19:30,
Sun, 02 Jun, Venue: Tuam Stars, (Round 5), Tuam Stars V Corofin 12:30,

Division 2 Football League
Thu, 30 May, Venue: Caherlistrane, (Round 3), Caherlistrane V Oilein rann 19:30,

Division 4A Football League
Tue, 04 Jun, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown V Menlough 20:00,

Division 4B Football League – North
Wed, 29 May, Venue: Bushfield Park, (Round 3), Loughrea V Glinsk 19:30,

Division 4B Football League – West
Fri, 31 May, Venue: Westside, (Round 2), St Michael’s V Renvyle 20:00,
Fri, 31 May, Venue: Moycullen, (Round 2), Moycullen V St. Patricks 20:00,

Division 1 Hurling League Group 1
Fri, 31 May, Venue: Athenry, (Round 5), St Mary’s GAA Athenry V Clarinbridge 19:30,
Sat, 01 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Killimordaly 16:00,

Division 1 Hurling League Group 2
Fri, 31 May, Venue: Oranmore-Maree, (Round 5), Oranmore-Maree V Loughrea 19:00,
Fri, 31 May, Venue: Ardrahan, (Round 5), Ardrahan V St Thomas 19:30,
Fri, 31 May, Venue: New Inn, (Round 5), Sarsfields V Cappataggle 19:30,

Division 2 Hurling League Group 1
Fri, 31 May, Venue: Tynagh/Abbey-Duniry, (Round 5), Tynagh/Abbey-Duniry V Craughwell GAA Club 19:30,
Fri, 31 May, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 5), Gort V Ballygar 19:30,
Fri, 31 May, Venue: Kilconieron, (Round 5), Kilconieron V Ballinderreen 19:30,

Division 2 Hurling League Group 2
Wed, 29 May, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 5), Maigh Cuilinn – Iomnaocht V Killimor 19:30,
Fri, 31 May, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 5), Kilnadeema-Leitrim V Meelick-Eyrecourt 19:30,
Sat, 01 Jun, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 5), Tommy Larkins V Liam Mellows 18:00,

Division 3 Hurling League Group 1
Thu, 30 May, Venue: Kilbeacanty, (Round 5), Kilbeacanty V Beagh 19:45,
Sat, 01 Jun, Venue: Clarinbridge, (Round 5), Clarinbridge V Mullagh 18:00,
Sat, 01 Jun, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 5), Abbeyknockmoy V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:00,

Division 3 Hurling League Group 2
Tue, 28 May, Venue: Kiltormer, (Round 5), Kiltormer V Sylane 19:30,
Sat, 01 Jun, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Padraig Pearses 18:00,
Sun, 02 Jun, Venue: Cregg, (Round 5), Annaghdown V Pdraig Pearses 11:00,

Division 3 Hurling League Group 3
Thu, 30 May, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 5), Ahascragh/Fohenagh V Rahoon-Newcastle 19:30,
Sat, 01 Jun, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 5), Carnmore V Kinvara 18:00,

Junior B Football Championship – West
Mon, 03 Jun, Venue: Westside, (Round 4), St Michael’s V Clifden 14:00,

Junior D Football Championship – North
Wed, 29 May, Venue: Barnaderg , (Round 4), Killererin V Corofin 20:15,

U19 B Football League
Wed, 29 May, Venue: Killannin, (West Final), An Cheathr Rua V St Michael’s 19:30,

U19 C Football League
Wed, 29 May, Venue: Ros Muc, (West Final), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mir V Clifden 19:30,

Under 13C1 Group
Tue, 28 May, Venue: Turloughmore, (Round 5), Turloughmore V Craughwell GAA Club 18:30,

Under 15C1 Group
Thu, 30 May, Venue: Oranmore-Maree, (Round 7), Oranmore-Maree V Oranmore-Maree 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Turloughmore, (Round 7), Turloughmore V Clarinbridge 18:30,
Thu, 30 May, Venue: Athenry, (Round 7), St Mary’s GAA Athenry V Four Roads 18:30,

Share story:

Gort's Jessica Burke and Ireland Qualify for Nations Cup Final in Warsaw in September

Gort’s Jessica Burke played a key role for Ireland on Friday (21st June 2024) at the EEF Longines Nation’s Cup Semi Final in Deauville as they...

All-Ireland Masters Hurling Championship 'Over The Line' Preview with Ben Mangan

The All-Ireland Masters Hurling Championship makes its return this August with Galway one of seven teams to take part. The Tribesmen won this competition ...

Galway vs Monaghan (All-Ireland Senior Football Preliminary Quarter-Final Preview with Paul Finlay and Danny Cummins)

The knockout stages of the All-Ireland senior football championship has finally arrived and Galway find themselves back in the in the final 12 when they m...

Galway vs Laois (All-Ireland Senior Ladies Football Championship Preview with Daniel Moynihan and Tracey Leonard)

After the disappointment of defeat to Cork last weekend, Galway head into a must-win encounter with Laois this Sunday (23rd June 2024) in the TG4 All-Irel...