10 July 2024

~11 minutes read

Galway GAA Club Fixtures

Share story:
Galway GAA Club Fixtures

Wed 10 July
Under 15 B1 Cup Hurling Final, Venue: Duggan Park , Kinvara V Killimordaly 20:00, Ref: Christopher Browne
U19 A North Football Championship , Venue: Tuam Stars, (Round 1), Tuam Stars V Mountbellew/Moylough 19:30, Ref: Austin O Connell
U19 A North Football Championship , Venue: Corofin , (Round 1), Corofin V Claregalway 19:30, Ref: Noel Dempsey
U19 B North Football Championship , Venue: Ballinasloe, (Round 1), Eastern Harps V Caherlistrane 19:30, Ref: P.J. Rabbitte
U19 B West Football Championship, Venue: Barna, (Round 1), Barna V An Spidéal 19:30, Ref: Frank Kinneen
U19 C North Football Championship , Venue: Clonberne, (Round 1), Kilkerrin-Clonberne V Cortoon Shamrocks 19:30, Ref: Tony Keating
Under 15 C1 Cup Hurling Final, Venue: Duggan Park, Craughwell V Oranmore-Maree 18:30, Ref: Peter Campbell

Thu 11 July
Under 12 Group 1, Venue: Cregg, (3), Annaghdown V Clarinbridge 18:30, Ref: Stephen Doyle
Under 15 A1 Cup, Venue: Kenny Park, (Final ), Carnmore V Micheal Breathnach 18:30, Ref: Shane Hynes
U 12 Group 6, Venue: Cregg, (Round 3), Annaghdown V Clarinbridge 19:30, Ref: Stephen Doyle
Under 16 – Group 3, Venue: Tuam Stadium, (Final), Caltra V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 20:00, Ref: P.J. Rabbitte
Under 16 – Group 4, Venue: Tuam Stadium, (Final), Cortoon Shamrocks V Clifden 18:30, Ref: Tom Browne
Junior A Hurling Championship Group 2, Venue: St Brendan’s Loughrea, (Round 2), Loughrea V Castlegar 19:00, Ref: Brian Keon
Junior B Football Championship – North , Venue: Kinvara, (Round 7), Kinvara V Milltown 20:00, Ref: Padraic Kelly
Junior B Hurling Championship Group 2, Venue: New Inn, (Round 2), Sarsfields V Gort 19:30, Ref: Derek Kelly
Junior B Hurling Championship Group 2, Venue: Killimor, (Round 2), Killimor V Mullagh 19:30, Ref: Noel Quinn
Junior D Hurling Championship Group 2, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 2), Meelick-Eyrecourt V Carnmore 19:30, Ref: David Cunningham
U19 C West Football Championship , Venue: Oughterard, (Round 1), Oughterard V Naomh Padraig, An Fhairche 20:00, Ref: Noel Cummins

Fri 12 July
Under 15 C Cup, Venue: Kenny Park, (U15C Cup Final), Abbeyknockmoy V Rahoon Newcastle – Bearna Na Forbacha 19:00, Ref: Ronan McNulty
Under 13 – Division 2A Championship, Venue: Westside, (Semi Final), St Michael’s V An Spideal 19:00, Ref: Daire Crowe
Under 13 – Division 1B Cup, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Quarter Final), Moycullen V Salthill-Knocknacarra 19:30, Ref: Frank Kinneen
Under 13 – Division 1B Cup, Venue: Mountbellew, (Quarter Final), Mountbellew/Moylough V Caherlistrane 19:30, Ref: John Cahill
Junior A Hurling Championship Group 3, Venue: New Inn, (Round 2), Sarsfields V Ballinderreen 19:00, Ref: Christopher Browne
Junior B Football Championship – West, Venue: Pirc Ros a’Mhl, (Round 7), Carna-Caiseal V St Michael’s 20:00, Ref: Christopher Ryan
Junior C Hurling Championship Group 1, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V Carnmore 19:00, Ref: David Staunton
Junior C Hurling Championship Group 1, Venue: Ballyloughane, (Round 2), Liam Mellows V Craughwell 19:30, Ref: Ronan Stankard
Junior C Hurling Championship Group 2, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Tommy Larkins 19:30, Ref: Kevin Quirke
Junior C Hurling Championship Group 2, Venue: Kinvara, (Round 2), Kinvara V St Mary’s Athenry 19:30, Ref: Kevin Egan
Junior C Hurling Championship Group 2, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Ahascragh/Fohenagh 19:30, Ref: Pascal Sheehan
Junior D Football Championship , Venue: Ros Muc, (West Final), Renvyle V Naomh Padraig, An Fhairche 19:30, Ref: Colm Conway
Junior D Football League/Shield, Venue: Kilconly, (Semi Final ), Kilconly V Caltra 19:45, Ref: Pat Hansberry
Junior D Hurling Championship Group 1, Venue: Kilbeacanty, (Round 2), Kilbeacanty V St Thomas 19:30, Ref: Peter Cummins
Junior D Hurling Championship Group 1, Venue: Ardrahan, (Round 2), Ardrahan V Turloughmore 19:30, Ref: James Sheil
Junior E Hurling Championship Group1, Venue: Killimor, (Round 2), Killimor V Tynagh/Abbey-Duniry 19:30, Ref: Michael Conway
Junior E Hurling Championship Group1, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spideal V Rahoon-Newcastle 19:30, Ref: Murt Cualin
Junior E Hurling Championship Group1, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Loughrea 19:30, Ref: Conor Quinlan
Junior F Hurling Championship Group 1, Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Micheal Breathnach 19:30, Ref: Paul Fahy
U17 B West Football Championship , Venue: Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Micheal Breathnach 19:30, Ref: Darragh Kelly
U17 B West Football Championship , Venue: Mervue, (Round 2), St. James V Salthill-Knocknacarra 19:30, Ref: Aonghus Laoi
U17 B West Football Championship , Venue: Knockdoemore, (Round 2), Claregalway V St Michael’s 20:00, Ref: Ger Cahill
Under 13 – Division 5B Cup, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Quarter Final), Claregalway V Oranmore-Maree 19:00, Ref: Dara Murphy

Sat 13 July
u12 Group 7, Venue: Oranmore-Maree, (3), Oranmore-Maree V Kinvara 13:15, Ref: Tomas Lally
Junior A Hurling Championship Group 1, Venue: Ballyloughane, (Round 2), Liam Mellows V Ardrahan 17:00, Ref: Noel Quinn
Junior A Hurling Championship Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V St Thomas 18:00, Ref: Ronan McNulty
Junior A Hurling Championship Group 1, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 2), Micheal Breathnach V Tommy Larkins 18:00, Ref: David Earls
Junior A Hurling Championship Group 2, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 2), Bearna-Na Forbacha V Tynagh/Abbey-Duniry 18:00, Ref: Conor Quinlan
Junior A Hurling Championship Group 2, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s Athenry V Meelick-Eyrecourt 18:00, Ref: Sean Byrne
Junior A Hurling Championship Group 3, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spidéal V Cappataggle 18:00, Ref: John Keane
Junior A Hurling Championship Group 3, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Ballinasloe V Salthill-Knocknacarra 18:00, Ref: Kerril Wade
Junior B Hurling Championship Group 1, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 2), Padraig Pearses V Portumna 18:00, Ref: John Cahill
Junior B Hurling Championship Group 1, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Kilnadeema-Leitrim 18:00, Ref: Pat Burke
Junior B Hurling Championship Group 1, Venue: Killimordaly, (Round 2), Killimordaly V Turloughmore 18:00, Ref: Peter Murphy
Junior C Hurling Championship Group 1, Venue: Tonabrocky, (Round 2), Rahoon-Newcastle V Beagh 18:00, Ref: Ronan Stankard
Junior D Hurling Championship Group 1, Venue: Sylane, (Round 2), Sylane V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:00, Ref: Richard Mc Nicholas
Junior D Hurling Championship Group 2, Venue: Kiltormer, (Round 2), Kiltormer V Abbeyknockmoy 18:00, Ref: David Cunningham
Junior E Hurling Championship Group 2, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Annaghdown 18:00, Ref: John Mc Donagh
Junior E Hurling Championship Group 2, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (Round 2), Maigh Cuilinn V Ballygar 18:00, Ref: Darragh Kelly
Junior F Hurling Championship Group 1, Venue: Tuam Stadium, (Round 2), Tuam V Ahascragh/Fohenagh 18:00, Ref: David Staunton
Junior F Hurling Championship Group 3, Venue: New Inn, (Round 2), Sarsfields V Craughwell 18:00, Ref: Sean Trowell

Sun 14 July
Under 12 Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (3), Oranmore-Maree V Craughwell 10:00, Ref: David Staunton
Under 12 Group 1, Venue: Michael Cusacks, (3), Michael Cusacks V Turloughmore 10:00, Ref: John Mullane
U12 Group 10, Venue: Na Forbacha, (3), Cois Fharraige V Oranmore-Maree 11:00, Ref: Alan Kelly
U12 Group 2, Venue: Portumna, (3), Portumna V Sarsfields 10:00, Ref: David Cunningham
U12 Group 2, Venue: Killimordaly, (3), Killimordaly V Loughrea 10:00, Ref: Tomas Lally
U12 Group 2, Venue: Kilconieron, (3), Kilconieron V Tynagh/Abbey-Duniry 10:00, Ref: James Sheil
U12 Group 2, Venue: St Thomas, (3), St Thomas V Kinvara 10:00, Ref: Kevin Egan
U12 Group 3, Venue: Abbeyknockmoy, (Round 3), Abbeyknockmoy V Cappataggle 10:00, Ref: Gerry Hurley
U12 Group 3, Venue: Ballygar GAA Pitch, (Round 3), Ballygar V Kilnadeema-Leitrim 10:00, Ref: Gerard Dwyer
U12 Group 3, Venue: Mullagh, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V Carnmore 10:00, Ref: Padraig Mc Hugh
U12 Group 4, Venue: Ardrahan, (Round 3), Ardrahan V Ballinderreen 10:00, Ref: Noel Quinn
U12 Group 4, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 3), Gort V Padraig Pearses 10:00, Ref: Robert Murray
U12 Group 4, Venue: Meelick-Eyrecourt, (Round 3), Meelick-Eyrecourt V Tommy Larkins 10:00, Ref: Peter Campbell
U12 Group 4, Venue: Killimor, (Round 3), Killimor V Ballinasloe 10:00, Ref: Seamus Moran
U12 Group 5, Venue: Pirc Maigh Cuilinn, (3), Maigh Cuilinn V Salthill-Knocknacarra 10:00, Ref: Darragh Kelly
U12 Group 5, Venue: Ballyloughane, (3), Liam Mellows V Cois Fharraige 10:00, Ref: Ronan McNulty
u12 Group 7, Venue: Athenry, (3), St Mary’s Athenry V Tynagh/Abbey-Duniry 10:00, Ref: TBC
U12 Group 8, Venue: Mullagh, (Round 3), Mullagh/Kiltormer V Carnmore 10:00, Ref: Padraig Mc Hugh
U12 Group 8, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 3), Abbeyknockmoy V Padraig Pearses 10:00, Ref: Gerry Hurley
U12 Group 9, Venue: Gort GAA Grounds, (3), Gort V Castlegar 11:00, Ref: Robert Murray
U12 Group 9, Venue: Kinvara, (3), Kinvara V Clarinbridge 11:00, Ref: Paschal Sheehan
U 12 Group 6, Venue: Michael Cusacks, (Round 3), Michael Cusacks V Turloughmore 10:00, Ref: John Mullane
U 12 Group 6, Venue: Oranmore-Maree, (Round 3), Oranmore-Maree V Craughwell 10:00, Ref: David Staunton

Mon 15 July
Junior B Hurling Championship Group 2, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Maigh Cuilinn 19:45, Ref: Shane Curley
Junior D Hurling Championship Group 2, Venue: Kilnadeema Pitch, (Round 2), Kilnadeema-Leitrim V Killimordaly 19:30, Ref: Shane Larkin
Junior F Hurling Championship Group 2, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Ballinderreen 19:00, Ref: James Lundon
Junior F Hurling Championship Group 2, Venue: Ballyloughane, (Round 2), Liam Mellows V Ballinasloe 19:30, Ref: Conor Quinlan
Junior F Hurling Championship Group 3, Venue: Gort GAA Grounds, (Round 2), Gort V Castlegar 19:30, Ref: Ger O Connor
U17 A Football Championship , Venue: Oranmore, (Round 2), Oranmore-Maree V Corofin 19:30, Ref: TBC
U17 A Football Championship , Venue: The Priarie, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 19:30, Ref: TBC
U17 A Football Championship , Venue: Maigh Cuilinn, (Round 2), Moycullen V Tuam Stars 20:00, Ref: TBC
U17 B North Football Championship , Venue: Headford, (Round 2), Headford V Monivea-Abbey 19:30, Ref: TBC
U17 B North Football Championship , Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Kinvara 19:30, Ref: TBC
U17 B North Football Championship , Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V St Mary’s Athenry 19:30, Ref: TBC
U17 B West Football Championship , Venue: Oughterard, (Round 2), Oughterard V An Cheathru Rua 19:30, Ref: Noel Cummins
U17 C North Football Championship – Group A, Venue: Glenamaddy, (Round 2), Northern Gaels V Gaeil na Gaillimhe 19:30, Ref: TBC
U17 C North Football Championship – Group A, Venue: Ballygar, (Round 2), St Brendan’s V Menlough/Padraig Pearses 19:30, Ref: TBC
U17 C North Football Championship – Group A, Venue: Kilconly, (Round 2), Kilconly V Loughrea 19:30, Ref: TBC
U17 C North Football Championship – Group B, Venue: Brownesgrove, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Killererin 19:30, Ref: TBC
U17 C North Football Championship – Group B, Venue: Ballinasloe, (Round 2), Eastern Harps V Kilkerrin-Clonberne 19:30, Ref: TBC
U17 C West Football Championship, Venue: An Spideal, (Round 2), An Spideal V Killannin 19:30, Ref: Tom Nally
U17 C West Football Championship, Venue: Leitir Mir, (Round 2), Naomh Anna, Leitir Mór V Naomh Padraig, An Fhairche 19:30, Ref: Colm Conway
U17 C West Football Championship, Venue: Clifden, (Round 2), Clifden V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 19:30, Ref: Christopher Ryan

Tue 16 July
FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Barnaderg , (Round 7), Killererin V St Mary’s Athenry 19:00, Ref: Tony Keating
FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: St Gabriel’s, (Round 7), St Gabriel’s V Claregalway 19:00, Ref: David Cunningham
FBD U15 Division 5 Football 2024, Venue: Crestwood, (Round 7), Fr. Griffin’s Eire Óg V Tuam Stars 19:00, Ref: Frank Kinneen
FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Oranmore, (Round 7), Oranmore-Maree V Corofin 18:45, Ref: Paddy Griofa
FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Caherlistrane, (Round 7), Caherlistrane V Micheal Breathnach 18:45, Ref: Gerry Daly
FBD U15 Division 1 Football 2024, Venue: Claregalway Knockdoemore, (Round 7), Claregalway V Monivea-Abbey 19:00, Ref: Richard Mc Nicholas
FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Tuam Stars, (Round 7), Tuam Stars V Gaeil na Gaillimhe 19:00, Ref: John Donovan
FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Dunmore MacHales, (Round 7), Dunmore MacHales V Mountbellew/Moylough 19:00, Ref: Brendan Morris
FBD U15 Division 2 North Football 2024, Venue: Pirc na bhForbacha, (Round 7), Barna V Annaghdown 19:00, Ref: Darragh Kelly
FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Killannin Community Pitch, (Round 7), Killannin V Oughterard 19:00, Ref: Patrick Holohan
FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: The Priarie, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V St. James 19:00, Ref: Aonghus Laoi
FBD U15 Division 2 West Football 2024, Venue: Baile Doite Pitch & Clubhouse, (Round 7), Moycullen V Naomh Anna, Leitir Mór 19:00, Ref: Daire Crowe
FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Caltra Pitch, (Round 7), Caltra V Kilkerrin-Clonberne 19:00, Ref: John Cahill
FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Glenamaddy, (Round 7), Northern Gaels V Menlough/Padraig Pearses 19:00, Ref: Sean Lyons
FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: Ballinasloe, (Round 7), Ballinasloe V Headford 19:00, Ref: Gearoid O Conamha
FBD U15 Division 3 North Football 2024, Venue: St Brendan’s, (Round 7), St Brendan’s V Milltown 20:00, Ref: P.J. Rabbitte
FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: An Spideal, (Round 7), An Spideal V Moycullen 19:00, Ref: Christopher Ryan
FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Westside, (Round 7), St Michael’s V Salthill-Knocknacarra 19:00, Ref: Ger Cahill
FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Clifden, (Round 7), Clifden V Claregalway 19:00, Ref: John O Niadh
FBD U15 Division 3 West Football 2024, Venue: Oranmore, (Round 7), Oranmore-Maree V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 20:00, Ref: Paddy Griofa
FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: St Brendan’s, (Round 7), St Brendan’s V Corofin 18:45, Ref: Mairtin Flaherty
FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Cortoon Shamrocks, (Round 7), Cortoon Shamrocks V Annaghdown 19:00, Ref: John Feerick
FBD U15 Division 4 North Football 2024, Venue: Monivea, (Round 7), Monivea-Abbey V Loughrea 19:00, Ref: Pat Hansberry
FBD U15 Division 4 West Football 2024, Venue: Salthill-Knocknacarra, (Round 7), Salthill-Knocknacarra V Killannin 19:00, Ref: TBC

Wed 17 July
Under 12 Group 1, Venue: Castlegar Pitch, (3), Castlegar V St Mary’s Athenry 18:30, Ref: Karol Collins
U12 Group 3, Venue: Fohenagh Sportsfield, (Round 3), Ahascragh/Fohenagh V Skehana-Mountbellew/Moylough 18:30, Ref: TBC
U 12 Group 6, Venue: Athenry, (Round 3), Castlegar V St Mary’s Athenry 19:30, Ref: Karol Collins
U20A Hurling Championship Group 1, Venue: New Inn, (Round 2), Sarsfields V Tynagh/Abbey-Duniry 19:30, Ref: TBC
U20A Hurling Championship Group 1, Venue: Oranmore-Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Craughwell GAA Club 19:30, Ref: TBC
U20A Hurling Championship Group 2, Venue: Turloughmore, (Round 2), Turloughmore V Loughrea 19:30, Ref: TBC
U20A Hurling Championship Group 2, Venue: Clarinbridge, (Round 2), Clarinbridge V Skehana-Mountbellew/Moylough 19:30, Ref: TBC
U20A1 Hurling Championship Group 1, Venue: Carnmore GAA Club , (Round 2), Carnmore V Kinvara 19:30, Ref: TBC
U20A1 Hurling Championship Group 1, Venue: Castlegar Pitch, (Round 2), Castlegar V Ballinderreen 19:30, Ref: TBC
U20A1 Hurling Championship Group 2, Venue: Mullagh, (Round 2), Mullagh/Kiltormer V Kilnadeema-Leitrim 19:30, Ref: TBC
U20A1 Hurling Championship Group 2, Venue: Athenry, (Round 2), St Mary’s GAA Athenry V Killimordaly 19:30, Ref: TBC
U20B Hurling Championship Group 1, Venue: Michael Cusacks, (Round 2), Michael Cusacks V St Thomas 19:30, Ref: TBC
U20B Hurling Championship Group 1, Venue: Ardrahan, (Round 2), Ardrahan V Fr Joe Walsh’s 19:30, Ref: TBC
U20B Hurling Championship Group 2, Venue: Tommy Larkins Park, (Round 2), Tommy Larkins V Rahoon-Newcastle 19:30, Ref: TBC
U20B Hurling Championship Group 2, Venue: Kilconieron, (Round 2), Kilconieron V Sylane 19:30, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Group 1, Venue: Padraig Pearses GAA Ground, (Round 2), Padraig Pearses V Liam Mellows 19:30, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Group 1, Venue: Portumna, (Round 2), Portumna V Cois Cuain 19:30, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Pairc Maigh Cuilinn, (Round 2), Maigh Cuilinn V Cappataggle 19:30, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Group 2, Venue: Ahascragh Sportsfield, (Round 2), Ahascragh/Fohenagh V Gort 19:30, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Group 3, Venue: Pirc an Chnoic, (Round 2), Micheal Breathnach V Abbeyknockmoy 00:00, Ref: TBC
U20B1 Hurling Championship Group 3, Venue: Cregg, (Round 2), Annaghdown V Ballygar 19:30, Ref: TBC

Share story:

Galway Book Place In All-Ireland Senior Football Final - Commentary and Reaction

Galway are back in the All-Ireland Senior Football Final after a tense two point win over Donegal in Croke Park this afternoon. Padraic Joyce’s men ...

Irish Athletics Team Selected For Olympic Games - Reaction

The Olympic Federation of Ireland has selected the athletics team who are set to compete at the Olympic Games in Paris this summer. Team Ireland will be r...

F1 with Darragh Canning of P1 Predict

Darragh Canning of P1 Predict gives his report on the Formula One Season at the Half way Stage....

Galway Intermediate Camogie Team beaten in All-Ireland Quarter Final - Commentary and Reaction

Galway’s hopes of reaching the All-Ireland Intermediate Camogie Semi-Final came to an end at Semple Stadium on Saturday afternoon when they were bea...