8 May 2024

~6 minutes read

Galway Football Féile competitions under way this week

Share story:
Galway Football Féile competitions under way this week

The annual Galway Féile Peil na nÓg for U15 Boys takes centre stage around the county this week, with 56 teams across 4 divisions hoping to qualify for the finals on Sunday next in Tuam Stadium. The Division 4 final for the Michael O’Neill Cup starts the schedule on Sunday at 11 am, with the Division 1 final for the Niall McGinn Cup rounding off the day at 2.45 pm. The first two games on Tuesday evening saw wins in Division 2 for Dunmore MacHales and Tuam Stars, with six more games this evening (Wed) in Mountbellew, Athenry and Oranmore.

U15 Feile – Division 1 – Niall McGinn Cup Roinn A
Fri, 10 May, Venue: Corofin, (Round 1), Caherlistrane V Monivea-Abbey 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Corofin, (Round 1), Claregalway V Corofin 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Monivea, (Round 2), Corofin V Caherlistrane 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Monivea, (Round 2), Monivea-Abbey V Claregalway 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Monivea, (Round 3), Monivea-Abbey V Corofin 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Monivea, (Round 3), Claregalway V Caherlistrane 12:15,

U15 Feile – Division 1 – Niall McGinn Cup Roinn B
Fri, 10 May, Venue: Indreabhan, (Round 1), Micheal Breathnach V Oranmore-Maree 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Indreabhan, (Round 1), Salthill-Knocknacarra V St. James 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Mervue, (Round 2), St. James V Mchel Breathnach 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Mervue, (Round 2), Oranmore-Maree V Salthill-Knocknacarra 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Mervue, (Round 3), Oranmore-Maree V St. James 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Mervue, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Mchel Breathnach 12:15,

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn A
Tue, 07 May, Venue: Dunmore, (Round 1), Annaghdown 1-7 Dunmore MacHales 2-9
Tue, 07 May, Venue: Dunmore, (Round 1), Claregalway 0-2 Tuam Stars 2-12

Wed, 08 May, Venue: Mountbellew, (Round 2), Mountbellew/Moylough V Claregalway 19:00,
Wed, 08 May, Venue: Mountbellew, (Round 2), Tuam Stars V Annaghdown 19:45,
Fri, 10 May, Venue: Tuam Stars Pitch, (Round 3), Dunmore MacHales V Tuam Stars 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Tuam Stars, (Round 3), Annaghdown V Mountbellew/Moylough 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Cregg, (Round 4), Claregalway V Annaghdown 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Cregg, (Round 4), Mountbellew/Moylough V Dunmore MacHales 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Cregg, (Round 5), Tuam Stars V Mountbellew/Moylough 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Cregg, (Round 5), Dunmore MacHales V Claregalway 12:15,

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn B
Wed, 08 May, Venue: Athenry, (Round 1), St Brendan’s V Kinvara 19:30,
Wed, 08 May, Venue: Athenry, (Round 1), Athenry V Gaeil na Gaillimhe 20:15,
Thu, 09 May, Venue: Caltra, (Round 2), Caltra V Athenry 19:00,
Thu, 09 May, Venue: Caltra, (Round 2), Gaeil na Gaillimhe V St Brendan’s 19:45,
Fri, 10 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), St Brendan’s V Caltra 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), Kinvara V Gaeil na Gaillimhe 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Ballygar, (Round 4), Athenry V St Brendan’s 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Ballygar, (Round 4), Caltra V Kinvara 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Ballygar, (Round 5), Gaeil na Gaillimhe V Caltra 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Ballygar, (Round 5), Kinvara V Athenry 12:15,

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn C
Fri, 10 May, Venue: Moycullen, (Round 1), Moycullen V Oranmore-Maree 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Moycullen, (Round 1), Oughterard V Barna 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Maree, (Round 2), Oranmore-Maree V Oughterard 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Maree, (Round 2), Barna V Moycullen 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Maree, (Round 3), Barna V Oranmore-Maree 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Maree, (Round 3), Moycullen V Oughterard 12:15,

U-15 Feile – Division 2 Tommy Kelly Cup Roinn D
Fri, 10 May, Venue: Killannin, (Round 1), Clifden V Killannin 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Killannin, (Round 1), An Spidal V An Cheathr Rua 19:15,
Sat, 11 May, Venue: An Spideal, (Round 2), Killannin V An Spidéal 10:00,
Sat, 11 May, Venue: An Spideal, (Round 2), An Cheathru Rua V Clifden 10:45,
Sat, 11 May, Venue: An Spideal, (Round 3), An Cheathru Rua V Killannin 11:30,
Sat, 11 May, Venue: An Spideal, (Round 3), Clifden V An Spidéal 12:15,

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn A
Fri, 10 May, Venue: Glenamaddy, (Round 1), Northern Gaels V Kilkerrin-Clonberne 18:00,
Fri, 10 May, Venue: Glenamaddy, (Round 1), Kilconly V Milltown 18:45,
Sat, 11 May, Venue: Milltown GAA, (Round 2), Milltown V Northern Gaels 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Milltown, (Round 2), Kilkerrin-Clonberne V Kilconly 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Milltown, (Round 3), Kilkerrin-Clonberne V Milltown 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Milltown, (Round 3), Kilconly V Northern Gaels 12:15,

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn B
Fri, 10 May, Venue: Menlough, (Round 1), St Gabriel’s V Menlough/Padraig Pearses 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Menlough, (Round 1), Ballinasloe V Loughrea 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 2), Menlough/Padraig Pearses V Ballinasloe 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 2), Loughrea V St Gabriel’s 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 3), Loughrea V Menlough/Padraig Pearses 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Ballinasloe (Club Grounds), (Round 3), St Gabriel’s V Ballinasloe 12:15,

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn C
Wed, 08 May, Venue: Oranmore, (Round 1), Corofin V Oranmore-Maree 19:00,
Wed, 08 May, Venue: Oranmore, (Round 1), Headford V St Michael’s 19:45,
Thu, 09 May, Venue: Headford, (Round 2), Oranmore-Maree V Headford 19:00,
Thu, 09 May, Venue: Headford, (Round 2), Claregalway V Corofin 19:45,
Fri, 10 May, Venue: Belclare, (Round 3), Headford V Claregalway 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Belclare, (Round 3), St Michael’s V Oranmore-Maree 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Corofin V Headford 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Knockdoemore, (Round 4), Claregalway V St Michael’s 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Knockdoemore, (Round 5), Oranmore-Maree V Claregalway 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Knockdoemore, (Round 5), St Michael’s V Corofin 12:15,

U-15 Feile – Division 3 St Columba’s Credit Union Cup Roinn D
Fri, 10 May, Venue: Carna, (Round 1), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh V Renvyle 19:00,
Fri, 10 May, Venue: Carna, (Round 1), Barna V Naomh Anna, Leitir Mór 19:45,
Sat, 11 May, Venue: Leitir Mór, (Round 2), Naomh Anna, Leitir Mor V Carna-Caiseal/Na Piarsaigh 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Leitir Mór, (Round 2), Renvyle V Barna 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Leitir Mór, (Round 3), Naomh Anna, Leitir Mór V Renvyle 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Leitir Mor, (Round 3), Carna-Caiseal/Na Piarsaigh V Barna 12:15,

U-15 Feile – Division 4 – Michael O’Neill Cup Roinn A
Fri, 10 May, Venue: Barnaderg, (Round 1), Fr. Griffin’s Eire Óg V Killererin 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Clonbur, (Round 1), St. Patricks V Cortoon Shamrocks 19:00,
Sat, 11 May, Venue: Brownesgrove, (Round 2), Cortoon Shamrocks V Fr. Griffin’s Eire Óg 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Brownesgrove, (Round 2), Killererin V St. Patricks 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Brownesgrove, (Round 3), Killererin V Cortoon Shamrocks 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Brownesgrove, (Round 3), St. Patricks V Fr. Griffin’s Eire Óg 12:15,

U-15 Feile – Division 4 – Michael O’Neill Cup Roinn B
Fri, 10 May, Venue: Monivea, (Round 1), Monivea-Abbey V St Brendan’s 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Monivea, (Round 1), Tuam Stars V Caltra 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 2), Caltra V Monivea-Abbey 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Caltra, (Round 2), St Brendan’s V Tuam Stars 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), Caltra V St Brendan’s 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Caltra Pitch, (Round 3), Monivea-Abbey V Tuam Stars 12:15,

U-15 Feile – Division 4 – Michael O’Neill Cup Roinn C
Fri, 10 May, Venue: Mervue, (Round 1), St. James V Salthill-Knocknacarra 18:30,
Fri, 10 May, Venue: Mervue, (Round 1), Claregalway V Moycullen 19:15,
Sat, 11 May, Venue: Moycullen, (Round 2), Moycullen V St. James 10:00,
Sat, 11 May, Venue: Moycullen, (Round 2), Salthill-Knocknacarra V Claregalway 10:45,
Sat, 11 May, Venue: Moycullen, (Round 3), Salthill-Knocknacarra V Moycullen 11:30,
Sat, 11 May, Venue: Moycullen, (Round 3), Claregalway V St. James 12:15,

Share story:

Over The Line - The Panel

George McDonagh, John Mulligan, David Collins and Danny Cummins are joined by sports commentator Pat Mulcahy as they looked back at the sporting weekend i...

Over The Line - The Tommy Joe Gilmore Interview

Galway and Cortoon Shamrocks football legend Tommy Joe Gilmore joined George McDonagh in the studio to look back on his life and career, which included th...

Weekend Galway GAA Club Results

3 Dental Division 1 Football League Tuam Stars 0-9 Mountbellew/Moylough 0-8 3 Dental Division 2 Football League Salthill-Knocknacarra 3-10 An Cheathru Rua...

Success for Gort's Jane Joyce at Connacht Championships in Athenry

Jane Joyce was a popular local winner as she won the Connacht Junior championship title after she registered a two-shot win over fellow Gort golfer Shauna...