Community Games Athletics Finals Results

The Galway County Community Games Athletics Finals were held in ideal conditions in Ballindereen on Sunday Last.

Here are the results (With Thanks to Breda and Michelle Power)

 

Athletics Results 2016

Girls U/8 60M Final

1st Hazel Fahy – Bullaun / New Inn

2nd Lauren Morgan – Craughwell

3rd Ava Burke – Dunmore / Garrafrauns / Kiltevna

3rd Caoimhe Ni Ghloinn – Cois Fharraige

 

Boys U/8 60M Final

1st Caleb Ike – DRA / Doughiska

2nd Chimezez Kearney – Milltown / Kilconly / Kilbannon

3rd Tom Henry – Tuam

 

Girls U/8 80M Final

1st Holly Mulvey – Athenry

2nd Ciara O’Halloran – DRA / Doughiska

3rd Saoirse Mullins – Ardrahan

 

Boys U/8 80M Final

1st Kyle Concannon – Annaghdown

2nd Jack Stanford – Gort

3rd Cian Hannon – Athenry

 

Girls U/10 100M Final

1st Lea O’Halloran – DRA / Doughiska

2nd Kayla McKeon – Ballinasloe

3rd Aisling Dolphin – Ardrahan

 

Boys U/10 100M Final

1st Wisdom Ike – DRA / Doughiska

2nd Darragh Fahy – Bullaun / New Inn

3rd Cian Connaughton – Carrabane

 

Girls U/10 200M Final

1st Aoibheann Fitzpatrick – Ballinasloe

2nd Clodagh McDonagh – Caherlistrane

3rd Orlaith Mannion Ballinderreen

 

Boys U/10 200M Final

1st Adam O’Halloran – Athenry

2nd Diarmuid McCarthaigh – Bullaun / New – Inn

3rd Eoin Spelman – Carrabane

 

Girls U/10 60M Hurdles – Final

1st Grace Lynch – Craughwell

2nd Ciara Power – Ballinasloe

3rd Tara Connaughton – Moylough / Mountbellew

 

Boys U/10 60M Hurdles – Final

1st Cormac McFadden – Craughwell

2nd Sean Doggett – Athenry

3rd Dara Costello – Milltown / Kilconly / Kilbannon

 

Girls U/12 100M Final

1st Rola Olusula – DRA / Doughiska

2nd Aoibheann Costello – Milltown / Kilconly / Kilbannon

3rd Sadbh McDonagh – Athenry

 

Boys U/12 100M Final

1st Calum Healy – Athenry

2nd David Mannion – Ballinderreen

3rd Ross Cosgrove – Tuam

3rd Charlie Naughton – Ballinasloe

 

Girls U/12 600M Final

1st Ava McKeon – Ballinasloe

2nd Roisin Geaney – Kinvara

3rd Isobelle Reddington – Dunmore / Garrafrauns / Kiltevna

 

Boys U/12 600M Final

1st Shane Fitzpatrick – Ballinsloe

2nd Stephen Mannion – Ballinderreen

3rd Daniel Galvin – Craughwell

 

Girls U/14 100M Final

1st Alisha Larkin – Woodford

2nd Sinead Duggan  – Claregalway / Lackagh

3rd Ciara McDonagh – Athenry

 

Boys U/14 100M Final

1st Tom Fitzpatrick – Ballinasloe

2nd Eli Sheedy – Ballinderreen

3rd Rory Connors – Kinvara

 

Girls U/14 800M Final

1st Maeve Walsh – Oughterard

2nd Chloe Quirke – Athenry

3rd Joanna Healy – Castlegar

 

Boys U/14 800M Final

1st Kyle Moorhead – Craughwell

2nd Rory Burke – Ballinderreen

3rd Daragh Creighton – Oughterard

 

Girls U/14 80M Hurdles

1st Aoibhe Deeley – Bullaun / New Inn

2nd Emma Moore – Athenry

3rd Aoibhin Farrell – Woodford

 

Boys U/14 80M Hurdles

1st Conor O’Regan – Ballinderreen

2nd Darragh McAndrew – Annaghdown

3rd Luke Cunningham – Moylough / Mountbellew

 

Girls U/16 100M Final

1st Zoe Moore – Athenry

2nd Mary Duggan – Claregalway / Lackagh

3rd Katie Mannion – Moylough / Mountbellew

 

Boys U/16 100M Final

1st Shane Coyle – Moylough – Mountbellew

2nd Brandon Lee – Athenry

3rd Robbie Olusola – DRA / Doughiska

 

Girls U/16 200M Final

1st Miriam Green – Claregalway / Lackagh

2nd Roisin Colleran – Moylough / Mountbellew

3rd Sinead Healy – Moylough / Mountbellew

 

Boys U/16 200M Final

1st Jonathan McGrath – Caherlistrane / Kilcoonagh

2nd Philip Shomefun – DRA / Doughiska

3rd Bayden Thompson – Oughterard

 

Girls U/16 1500M Final

1st Sarah Gilhooly – Athenry

2nd Laura Carr – Ardrahan

 

Boys U/16 1500M Final

1st Oisin Lyons – Oranmore / Maree

2nd Aaron Brennan – Claregalway / Lackagh

3rd Finbar McFadden – Craughwell

 

Girls U/12 Cycling on Grass

1st Caoimhe Joyce – Oughterard

 

Boys U/12 Cycling on Grass

1st Darragh Judge – Inishmor

2nd Dara Higgins – Moylough / Mountbellew

3rd Oisin Colleran – Moylough / Mountbellew

 

Girls U/14 Cycling on Grass

1st Aoife Guildea – Inishmor

 

Boys U/14 Cycling Race

1st Adam Tierney – Oughteard

2nd Ryan O’Toole – Inishmor

3rd Dara Mongan – Kinvara

 

Mixed U/10 Relay Final

1st Bullaun / New Inn

2nd Ballinasloe

3rd Ardrahan

3rd Craughwell

 

 

 

 

Girls  U/12 Relay Final

1st Craughwell

2nd Kinvara

3rd Athenry

 

Boys U/12 Relay Final

1st Ballinasloe

2nd Ballinderreen

3rd Craughwell

3rd Moylough / Mountbellew

 

Mixed U/13 Relay Final

1st Craughwell

2nd Dunmore Garragrauns Kiltevna

3rd Ballinderreen

 

Girls U/14 Relay Final

1st Woodford

2nd Athenry

3rd Ballinderreen

 

Boys U/14 Relay Final

1st Athenry

2nd Ballinasloe

3rd Moylough / Mountbellew

 

Mixed U/15 Relay Final

1st Bullaun / New Inn

2nd Ballinderreen

3rd Annaghdown

 

Girls U/16 Relay Final

1st Moylough / Mountbellew

 

Boys U/16 Relay Final

1st Athenry

2nd Moylough Mountbellew

3rd Ballinasloe

 

 

Field Events

 

Girls U/12 Ball Throw

1st Rosin Lardner – Annaghdown

2nd Tara McWilliams – Ballinderreen

3rd Rachel Gibbons – Oughterard

 

Boys U/12 Ball Throw

1st Ciaran Mulhern – Moylough / Mountbellew

2nd Joseph Tierney – Ballinasloe

3rd Olan Kelly – Annaghdown

 

 

Girls U/14 Long Puck

1st Rachel Quinn – Ballinderreen

2nd Eimear Tully – Athenry

3rd Sarah Duffy – Moylough / Mountbellew

 

Boys U/12 Long Puck

1st Sean Power – Ballinasloe

2nd Adam Huban – Kinvara

3rd Gearoid King – Castlegar

 

Girls U/14 Long Jump

1st Chloe Farragher – Woodford

2nd Ava Finn – Craughwell

3rd Rosiin Dalton – Ballinderreen

 

Boys U/14 Long Jump

1st Padraig Martyn – Craughwell

2nd Liam Mulveen – Craughwell

2nd Harry Mulleady – Kinvara

 

Girls U/14 Javelin

1st Rebecca Lynch – Craughwell

2nd Ornait Coen – Woodford

 

Boys U/14 Javelin

1st Shea Hennessy – Athenry

2nd Liam McDonagh – Clarinbridge

3rd Oisin Keane – Clarinbridge

 

Girls U/14 Shot Putt

1st Georgina Larkin – Ballinderreen

2nd Chloe Glynn – Ardrahan

3rd Kaitlyn Lyons – Ballinderreen

 

Boys U/14 Shot Putt

1st Shane Connaughton – Moylough / Mountbellew

2nd Joe Meares – Kinvara

3rd Evan Morgan – Ballinderreen

 

Girls U/16 Discus

1st Orla Whyte – Moylough / Mountbellew

 

Boys U/16 Discus

1st Michael Harris – Moylough / Mountbellew

2nd Alex Ryan – Moylough / Mountbellew

3rd Stephen Coughlan – Woodrod

 

print