Ballinasloe Hosts Successful Connacht Community Games Finals

What a wonderful day at the Aldi Community Games Connaught Finals in Ballinasloe! Great competition and wonderful weather led to a day of sport and fun for over 60 Teams from the 5 Counties of Connaught who participated.    

Appreciation to John Byrne CEO Aldi Community Games,  Cllr Jimmy McClearn Chairman Galway County Council,  Cllr Aisling Dolan and Cllr Dermot Connolly and  Sinead Colleran HQ who attend the Opening Ceremony.  

A huge Thanks to Connaught Chair Carmel Greally and the Galway and Connaught Committees who organised the day.

Thanks to the Ballinalsoe Sports Bodies who allowed Community Games the use of the excellent facilities, Emerald Ball Room, The Ballinasloe Rugby and Soccer Club.  Duggan Park GAA ,  Ballinasloe GAA Pitches,  Kiltormer Community Games Centre, Ballinasloe Library,   Ballinasloe Fair Green with thanks to Galway County Council .

To the Co-ordinators, Christy Brown, John Mitchell, Kevin Larkin, Jim Doherty, Michael O’Grady, Johnny Walsh, Peter Lyons, Tom Horkin, Conal Duffy and Aine Blenheim and Match Officials in all the competitions, A huge thanks.   

Appreciation also to Margaret, Connaught Secretary and Rachel in Results, Tony, John, Damien and Margaret at Presentations, Breda, Photographer, to everyone who made the day special of all the young competitors , their mentors, and supporters, Thank you

Please check out the Connaught and Galway Facebook Pages for lots of photographs from yesterday’s finals

The Connaught Results 2nd Round 2019   The Winners in all activities will now go forward to represent Connaught at the Aldi Community Games Final in UL on the weekend of 16th to 18th August 2019.

Final Results

Camogie Girls U/14

Finals

No Competition – Bullaun/New Inn (Galway) through to the National Finals

Futsal Boys U/13

Final

Ballymoe/Ballintubber (Roscommon) 5   Riverstown (Sligo) 4

Futsal Girls U/13

Final

Kiltoom/Cam (Roscommon) 5  Ballymote (Sligo) 2

Futsal Boys U/15

Final

Kilmaine (Mayo) 4 Boyle (Roscommon) 2

Futsal Girls U/15

Final

Tubbercurry (Sligo) 6  Burrishoole (Mayo)4

Gaelic Football U/10

Final

Moycullen (Galway) 2-10 Balla (Mayo) 3-3

Gaelic Football Girls U/12

Final

Cong (Mayo) 5-8 Skehana/Menlough (Galway) 5-2
After Extra Time

Gaelic Football Girls U/14

Final

Knockcroghery (Roscommon) 3-4 Manorhamilton (Leitrim) 1-9

Hurling A Boys U/11

Final

No Competition – Oranmore/Maree (Galway) Through to the National Finals

Hurling B Boys U/11

Final

No Competition – Knockcroghery Roscommon ) Through to the National Finals

Rounders Girls U/13

Final

Easkey (Sligo) 30 Breaffy (Mayo) 10

Rounders Boys U/13

Final

Breaffy (Mayo) 47 Rosses Point (Sligo) 7

Tag Rugby U/11

Finals

Coolera (Sligo) 13 Ballinalsoe (Galway) 12

Tag Rugby U/14

Final

Ballinasloe (Galway) 16 Geevagh (Sligo) 11

Skittles U12

Final

Ballaghdereen (Roscommon) 184 Cornageeha (Sligo) 159

Skittles U/14

Final

Ballaghderreen (Roscommon) 178 Cliffony Grange (Sligo) 98

Skittles U/16

Final

No Competition – Ballaghderreen (Roscommon) through to the National Finals

Soccer Boys U/12

Final

Drum/Clonown (Roscommon) 7 Clarinbridge (Galway) 0

Soccer Girls U/15

Final

Ballaghdereen (Roscommon) 2 Cornageeha (Sligo) 1

Soccer 7 aside Girls U/12

Final

Kiltoom/Cam (Roscommon) 4 St. Feichins (Sligo) 1

Spikeball Boys U/14

Final

No Competition – Kilnadeema Leitrim (Galway) through to the National Finals

Spikeball Girls U/14

Final

Kilnadeema Leitrim (Galway) 2 Boyle (Roscommon) 1

print